Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 23 Autor: Rafał Gliński

Holowanie do 1000 km – co jeszcze oferuje rozszerzone ubezpieczenie assistance?

Wyjazd autem w trasę rzędu kilkuset kilometrów wiąże się z ryzykiem. Wiele nieprzewidzianych zdarzeń może mieć miejsce. W swobodnym podróżowaniu po całej Polsce, ale i sąsiednich krajach, wspiera ubezpieczenie dodatkowe assistance. W rozszerzonym wariancie zapewnia pomoc niezbędną również w dalszej podróży. Będąc nawet setki kilometrów od domu, możesz czuć się pewnie i bezpiecznie. Dowiedz się, co oprócz holowania do tysiąca kilometrów, ma do zaoferowania ten szerszy rodzaj ochrony.

holowanie do 1000 km
Spis treści:
  1. Jakie są warianty samochodowego assistance?
  2. Gdzie występuje assistance z maksymalnym limitem holowania?
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance?
  4. Jakie są ograniczenia w najwyższych wariantach assistance?

Assistance samochodowe – dostępne warianty

Assistance na samochód to dobrowolna polisa komunikacyjna, która gwarantuje wsparcie w różnych sytuacjach, które mogą przydarzyć się w drodze. W zależności od ubezpieczyciela zakres pomocy w podróży może być różny, uzależniony od wybranego wariantu ochrony. Wachlarz dostępnych opcji otwiera assistance mini, które podstawowo jest dołączane przez towarzystwa przy zakupie obowiązkowego OC lub dobrowolnego AC. Jego zakres jest najuboższy, często ograniczony do holowania do najbliższego warsztatu lub naprawy na miejscu zdarzenia po wypadku. Można je również nabyć jako osobna polisa.

Zobacz, gdzie jest dostępny pakiet mini assistance. Wybrane szczegóły 3 przykładowych ofert:

TowarzystwoNazwa wariantuZdarzeniaLimit holowaniaNaprawa na miejscu zdarzeniaPozostałe usługi
AllianzAssistance Podstawowy (Komfort)wypadek, awaria, uszkodzenie szybydo najbliższego warsztatutakuruchomienie auta przy awarii akumulatora
UNIQAassistance MINIwypadekdo 75 kmtak (do 300 zł)pomoc informacyjna
PZUPomoc w Drodze Komfort (dołączany do polis OC/AC)wypadekdo 150 kmtakparking do 3 dni (jeśli warsztat jest nieczynny); konsultacje lekarskie; pomoc informacyjna; jednorazowe przekazanie pilnej informacji o wypadku

Najtańszy pakiet ubezpieczenia OC i ASS kupiony na Mubi w listopadzie 2022 r. kosztował 169 zł.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC i AC z assistance

W ramach assistance kierowcy przysługuje holowanie pojazdu. Zasięg usługi jest jasno określony w umowie. Maksymalna odległość holowania podawana jest w kilometrach od miejsca zdarzenia do warsztatu, na parking lub do wybranej przez ubezpieczonego lokalizacji. Realizacja usługi jest ponadto uzależniona od zdarzenia, które doprowadziło do unieruchomienia pojazdu, np. brak możliwości naprawienia usterki na miejscu zdarzenia. Może to być: awaria, kolizja lub wypadek. W podstawowych wariantach assistance jest przeważnie tylko powypadkowy (wyjątek stanowi np. Allianz).

Assistance u ubezpieczycieli występuje zazwyczaj w kilku – co najmniej 3 wariantach: podstawowym, średnim i rozszerzonym. Drugi z nich, czyli tzw. assistance standardowy oferuje optymalny zakres. Obejmuje więcej zdarzeń – oprócz wypadku również inne kolizje, awarię (ewentualnie też kradzież). Przeważnie dotyczy także uszkodzenia szyby, pęknięcia opony czy utraty kluczyków do auta. Lepiej sprawdzi się w dalszych trasach, a na jego zakup w relatywnie niskiej cenie (ok. 100 zł) mogą zdecydować się kierowcy podróżujący na średnich dystansach, np. dojeżdżający do pracy w tygodniu lub wracający do domu na weekendy. Oferty ze średnim zakresem dysponują najczęściej autem zastępczym na kilka dni po zdarzeniu.

Najszerszą ochronę oferuje bogaty pakiet ubezpieczenia assistance. W ramach wariantu rozszerzonego posiadacze mogą otrzymać dodatkowo m.in.: pomoc językowa lub prawną, opieka nad dziećmi i zwierzętami domowymi, kierowca zastępczy, nocleg w hotelu czy ochrona bagażu. W ramach tego pakietu można otrzymać holowanie z limitem do 1 tysiąca km.

Holowanie do 1000 km w ramach assistance – gdzie można dostać?

Holowanie z dużym limitem kilometrów, pozwalającym sprowadzić auto po uruchomieniu z drugiego końca kraju lub z zagranicy oferują również towarzystwa na Mubi. Maksymalny limit holowania wynosi od 1000 do 1200 km, lub jest całkiem zniesiony w Polsce, a za granicą wynosi 1200 km (nie obowiązuje w Generali).

TowarzystwoNazwa wariantuZdarzeniaLimit holowaniaZakres terytorialnyAuto zastępcze
Beesafeassistance Premium (dla aut do 9 lat)wypadek, awaria, kradzieżdo 1000 kmPolska i Europa14 dni
UNIQAassistance Prestiż (dla aut do 15 lat)wypadek, awaria, kradzieżbez limitu w Polsce; 1200 km w EuropiePolska i Europa (bez Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy)7 dni (po awarii); 15 dni (po wypadku lub kradzieży)
Generaliassistance Lux (dla aut do 13 lat)wypadek, awaria, kradzieżbez limituPolska i Europado 10 dni
Źródło: OWU poszczególnych ubezpieczycieli [grudzień 2022].
Sprawdź oferty assistance

Zwiększenie limitu holowania jest możliwe również w PZU (wariant Super) w przypadku właścicieli aut osobowych (mieszczących do 7 osób) lub ciężarówek (Super Truck). Opcjonalne zniesienie limitu działa na terenie Polski – za granicą holowanie będzie zapewnione tylko w przypadku wypadku i awarii (tylko osobówki) do 1200 km. W razie awarii pojazdu ciężarowego przysługuje holowanie do 150 km. Ubezpieczenie obłożone jest karencją. Działa po 7 dniach od daty wykupienia, chyba że umowa została przedłużona na niezmienionych warunkach lub zawarta najpóźniej w dniu, w którym fabrycznie nowe auto zostało kupione – wtedy ochrona obowiązuje niezwłocznie.

Wybór assistance – na co zwrócić uwagę?

Stojąc przed wyborem konkretnego zakresu assistance, trzeba dogłębnie przemyśleć, jak auto będzie użytkowane w nadchodzącym roku. Późniejsza ochrona będzie odpowiadać wybranemu wariantowi. Dokładne zapisy znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Assistance mini jest polecane szczególnie oszczędnym osobom. Przyda się kierowcom pokonującym niewielkie odległości, poruszającym się głównie po mieście. Standardowy wariant oferuje optymalny poziom przy jednocześnie relatywnie niskich kosztach. Docenią go zwłaszcza kierowcy wyjeżdżający dalej od czasu do czasu. Najwyższy poziom ochrony oferuje pełen komfort w podróży. Polecany jest zwłaszcza kierowcom regularnie pokonującym kilkusetkilometrowe trasy w Polsce i sąsiednich krajach.

Limit holowania a franszyza kilometrowa

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różnego typu wyłączenia odpowiedzialności i ograniczenia w swoich ofertach. Jednym z nich jest określenie minimalnej odległości od domu, uprawniającej do skorzystania z przysługującego wsparcia. Jest to tzw. franszyza kilometrowa.

Minimalna odległość zazwyczaj obowiązuje w podstawowych wariantach ubezpieczenia. Wyższe pozbawione są tego ograniczenia. Mogą za to występować inne obostrzenia. Towarzystwa zastrzegają sobie pewne warunki uprawniające do skorzystania z pomocy w podróży.

Beesafe zaznacza, że nawet w najbogatszym wariancie z holowania można skorzystać jednorazowo w przypadku jednego zdarzenia. Maksymalna kwota świadczenia w tym towarzystwie w pakiecie Premium wynosi 10000 euro. Można jednak z niej korzystać wielokrotnie, oczywiście nie przekraczając łącznej kwoty maksymalnego świadczenia.

UNIQA w pakiecie assistance Prestiż nie narzuca żadnych ograniczeń dotyczących limitu zdarzeń uprawniających do skorzystania ze świadczenia. Jedynie naprawa na miejscu zdarzenia nie może przekroczyć 600 zł w Polsce albo 500 euro na terenie Europy.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc w podróży. Umożliwia skorzystanie z różnych usług, które wchodzą w skład wybranego wariantu ochrony.
  • Assistance uprawnia do skorzystania z holowania, gdy auto zostanie unieruchomione. Limit tej usługi jest zależny od wybranego wariantu i szczegółowo opisany w OWU.
  • Najwyższe limity to domena najbogatszych ofert assistance. Wynoszą do 1000 km w Polsce oraz do 1200 km na terytorium Europy. U niektórych ubezpieczycieli najwyższe warianty assistance pozbawione są tego ograniczenia na obszarze Polski i Europy.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Jakie towarzystwa oferują holowanie do 1000 km w ramach assistance?

PZU daje możliwość zniesienia limitu holowania w Polsce. Wtedy obowiązuje limit tej usługi do 1200 km na terenie Europy. Ofertę można otrzymać bezpośrednio od agenta PZU. W porównywarce ubezpieczeniowej Mubi 2 towarzystwa oferują tak szeroki zakres: Beesafe (proponuje do 1000 km holowania w całej Europie) i UNIQA (daje opcję bez ograniczeń na obszarze kraju, natomiast za granicą nakłada limit 1200 km holowania). Poza tym w najwyższych wariantach assistance konkurencyjnymi ofertami dysponują: Generali, Trasti, TUZ i Warta.

Czy każdy może kupić assistance z holowaniem do 1000 km?

Auto musi spełniać kryterium wieku, aby objąć je ochroną assistance z największym zakresem. W Mubi musi być do 9 lat, aby można było objąć samochód pakietem assistance Premium w Beesafe. Natomiast w UNIQA musi mieć do 15 lat w wariancie Prestiż.

Czy w każdej sytuacji można skorzystać z holowania do 1000 km?

Zdarzenia uprawniające do skorzystania z holowania o zwiększonym limicie są jasno objaśnione w OWU poszczególnych ubezpieczycieli. Skorzystać z holowania w Beesafe i UNIQA może kierowca, którego auto uległo wypadkowi, awarii lub kradzieży. Ważny jest też obszar, na którym doszło do zdarzenia. Przykładowo PZU zastrzega, że jeśli do awarii ciężarówki dojdzie za granicą, to przysługuje jedynie 150 km holowania.

Źródła