Holowanie bez limitu kilometrów – ubezpieczenie assistance z szerokim zakresem

Dalekie wyjazdy to dla Ciebie chleb powszedni? Chcesz swobodnie podróżować autem nie tylko po całej Polsce, ale i Europie? Ubezpieczenie dodatkowe assistance zapewni Ci niezbędną pomoc w podróży. Jeśli naprawdę zależy Ci na pozbyciu się ograniczeń związanych z dystansem, rozważ najwyższy zakres ochrony. W jego ramach otrzymasz holowanie bez limitu odległości. Dzięki temu nawet najdalsza wyprawa nie będzie zmartwieniem dla Ciebie i Twoich bliskich. Dowiedz się, co jeszcze wchodzi w zakres najbogatszego pakietu opcjonalnego assistance.

holowanie

Ubezpieczenie assistance – co to znaczy?

Assistance na samochód to dobrowolna polisa komunikacyjna, która zapewnia całodobowe wsparcie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach drogowych. Pomoc w podróży dotyczy zdarzeń takich jak: kolizja, wypadek, awaria czy kradzież. W zależności od ubezpieczyciela zakres świadczenia może się różnić. Ubezpieczonemu należy się pomoc w zakresie: technicznym, medycznym, informacyjnym lub prawnym. Poziom ochrony uzależniony jest przede wszystkim od wybranego wariantu.

Assistance samochodowe – warianty

Assistance na samochód występuje w różnych odmianach. Umożliwia to dopasowanie oferty do konkretnych potrzeb ubezpieczeniowych klienta i jego możliwości finansowych. Najtańszym z dostępnych wariantów jest assistance mini, który towarzystwa dołączają do obowiązkowego OC. Jego zakres jest najwęższy, często ograniczony do holowania do najbliższego warsztatu lub naprawy na miejscu zdarzenia jedynie po wypadku albo kolizji. Jest to opcja skierowana głównie do osób oszczędnych, niekorzystających dotychczas z tego rodzaju polisy.

Kolejnym do wyboru jest assistance standardowy. Dysponuje szerszym zakresem niż wyjściowy wariant, jednak nadal nie oznacza pełni swoich możliwości. Zawiera pomoc serwisową w zakresie wymiany koła lub uruchomienia pojazdu po awarii akumulatora. Pełną ochronę w drodze gwarantuje najwyższy wariant assistance. Oprócz standardowych usług oferuje wsparcie na wielu innych polach. Może obejmować np. transport podróżnych, nocleg w hotelu lub opiekę nad dziećmi.

Jedną z dostępnych opcji szerokiej ochrony jest ubezpieczenie assistance all risk. Jak sama nazwa wskazuje, chroni ubezpieczony pojazd na wypadek wszystkich zdarzeń, oprócz tych wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) jako wyłączenia ochrony. Zazwyczaj ten rodzaj polisy łączy się z autocasco. Umowa jest zawierana na rok lub krócej (od 7 do 30 dni). W przeciwieństwie do niego ubezpieczenie od ryzyk nazwanych (standardowe) obejmuje tylko zdarzenia wyszczególnione w OWU, takie jak np. kradzież czy pożar.

Assistance z holowaniem bez limitu kilometrów

W podstawowych ofertach assistance ma dość ograniczony zakres. Przykładowo holowanie do najbliższego warsztatu lub do 150 km przysługuje praktycznie tylko po wypadku, do którego dojdzie w Polsce. Aby uzyskać bardziej kompleksową pomoc, trzeba skierować uwagę w stronę dostępnych rozszerzonych wersji tego ubezpieczenia.

Towarzystwa oferują kilka wariantów ochrony. Najczęściej klient może wybrać spośród co najmniej 3 poziomów assistance, różniących się od siebie zakresem podanym w OWU. Podstawowy to minimum ochrony i najniższa cena. Średni zapewnia optymalny poziom świadczenia przy zachowaniu korzystnej ceny. Rozszerzony, czyli najbogatszy pakiet zapewnia pełen komfort i wsparcie w podróży z największą liczbą udogodnień.

Holowanie bez limitów w ramach assistance oferuje niewielu ubezpieczycieli. W przypadku oferty towarzystwa UNIQA assistance w wariancie Prestiż obejmuje brak ograniczenia odległości tej usługi jedynie na terenie kraju. Po przekroczeniu granicy Polski limit będzie już obowiązywał – wynosi 1200 km w Europie. Holowanie bez limitu kilometrów na terenie całego Starego Kontynentu oferuje tak naprawdę jedno towarzystwo – Generali. Assistance Lux daje ubezpieczonemu do dyspozycji możliwość ściągnięcia auta z praktycznie każdego zakątka Europy.

TowarzystwoNazwa wariantuZdarzeniaLimit holowaniaZakres terytorialnyAuto zastępcze
UNIQAassistance Prestiż
(dla aut do 15 lat)
wypadek, awaria, kradzieżbrak limitu w Polsce; 1200 km w EuropiePolska i Europa (bez Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy)7 dni (po awarii); 15 dni (po wypadku lub kradzieży)
Generaliassistance Lux (dla aut do 13 lat)wypadek, awaria, kradzieżbrak limituPolska i Europado 10 dni
Źródło: OWU poszczególnych ubezpieczycieli [grudzień 2022].

Co poza holowaniem bez limitu kilometrów?

Obecnie jedynie Generali oferuje holowanie pozbawione ograniczenia kilometrażu holowania nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wariant Lux dostępny jest przy jednoczesnym zawarciu polisy autocasco w tym towarzystwie. Jak już było wspomniane, tylko najwyższe warianty assistance proponują takie świadczenie. Oprócz tego mają do zaoferowania znacznie więcej usług pobocznych.

Klienci Generali, decydujący się na wariant polisy assistance Lux, otrzymują najbardziej rozbudowany pakiet tego rodzaju ubezpieczenia. W jego skład wchodzą dodatkowo m.in., naprawa na miejscu zdarzenia, zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy auta (do 5 dni), kontynuacja podróży w razie kradzieży auta, kierowca zastępczy, usługa concierge czy pomoc tłumacza.

Podobne udogodnienia w ramach assistance proponują także inni. Ich oferty będą jednak obarczone limitem kilometrów. Wtedy świadczenie będzie zapewnione na określoną odległość bez dodatkowych opłat (np. 1200 km), a za każdy kolejny kilometr trzeba będzie po prostu dopłacić.

Ubezpieczenie assistance bez limitu holowania – wyliczenie

Koszt polisy assistance z holowaniem bez limitu kilometrów zależy od wielu czynników. Warunki kształtują się różnie u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto porównać oferty. Może się okazać, że w niższej cenie uda się uzyskać szerszy zakres ubezpieczenia.

Dla zobrazowania tego, jak rozkładają się koszty, posłużmy się przykładem:

Pan Mateusz, 42-letni mieszkaniec Sieradza, chce ubezpieczyć swojego Fiata 500 z 2011 r. (silnik 1.2 l o mocy 69 km; przebieg: 190 tys. km). Często podróżuje nim po Europie w interesach, dlatego chce objąć dodatkową ochroną. Po ofertę ubezpieczenia zwrócił się do Generali. Za pakiet OC, AC Generali Warsztat i assistance Lux zapłaci łączną składkę 2359 zł, przy czym sam pakiet pomocy w podróży z holowaniem bez limitu kilometrów wyniesie go 231 zł.

Wybór ubezpieczenia assistance bez limitu holowania – na co zwrócić uwagę?

Z tego względu, że tylko najobszerniejsze pakiety assistance w Polsce posiadają w swoim zanadrzu holowanie na terenie kraju bez ograniczeń kilometrażu, te oferty zazwyczaj łączą się z OC albo AC. Należy przemyśleć, czy potrzebujesz dodatkowej polisy całorocznej, czy może wystarczy Ci assistance krótkoterminowe.

Szukając ofert, zwróć uwagę na zakres terytorialny. Żeby holowanie w ramach assistance naprawdę było pozbawione ograniczeń, musi obowiązywać nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Różnice dotyczące pozostałych świadczeń, głównie za granicą, znajdziesz w wyłączeniach w OWU. Należy się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy, aby mieć pewność, że ochrona obejmuje wszystkie sytuacje, które mogą przydarzyć się w dalszej trasie.

Podsumowanie

  • Sprawdź, co obejmują poszczególne warianty assistance i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom ubezpieczeniowym.
  • Szukając assistance z holowaniem bez limitu kilometrów, zwróć uwagę na najwyższe warianty ochrony proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Takie polisy ma w swoich ofertach zaledwie kilka firm, m.in. UNIQA i Generali. Pozostali ubezpieczyciele oferują od 1200 do 1500 km holowania.
  • Wybierając ubezpieczenie assistance bez limitu holowania sprawdź dokładnie zapisy OWU. Chodzi o to, abyś wiedział, jakie dodatkowe usługi możesz otrzymać po zawarciu umowy, a kiedy świadczenie nie będzie Ci przysługiwało. Najlepiej zapoznać się z nimi zawczasu.
  • Wysokość składki ubezpieczenia assistance wyliczana jest indywidualnie. Z tego względu nie wahaj się skorzystać z kalkulatora mubi.pl.
  • Assistance z nielimitowanym holowaniem możesz kupić online na Mubi. W razie wątpliwości na wszystkie Twoje pytania odpowie konsultant telefoniczny.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czym różni się AC od ubezpieczenia assistance?
Gdzie można kupić assistance z holowaniem bez limitu kilometrów?
Ile kosztuje polisa assistance z nieograniczonym holowaniem?
Czy każde auto można objąć polisą assistance z holowaniem bez limitów?