Data dodania: 29 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Mini assistance w ubezpieczeniach samochodowych – jaką pomoc zapewnia?

Towarzystwa oferują szeroki wachlarz produktów ubezpieczeniowych. Osoby szukające najlepszego ubezpieczenia auta mogą dzięki temu dopasować poziom ochrony do własnych potrzeb i preferencji. Podstawowe wsparcie w podróży zapewnia polisa assistance mini. Sprawdź, na czym dokładnie polega!

mini assistance
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Co to jest assistance mini i co oferuje?
 2. Jakie są odmiany ubezpieczenia assistance?
 3. Dla kogo przeznaczone jest assistance mini?
 4. W jakich towarzystwach dostępny jest wariant mini assistance?
 5. Ile kosztuje assistance mini u poszczególnych ubezpieczycieli?
 6. Czy warto mieć pakiet OC + assistance mini?
 7. Czy lepiej wybrać assistance mini, czy polisę krótkoterminową?

Wybór assistance z początku może wydawać się trudny i skomplikowany. Wszystkie kwestie związane z tym ubezpieczeniem, zwłaszcza w wariancie mini, przybliża niniejszy poradnik. Z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji o zakupie tej dodatkowej polisy, która ratuje z niejednej opresji.

Mini assistance samochodowe – czym jest i co zapewnia?

Assistance jest jedną z najczęściej wybieranych polis dobrowolnych. Występuje nie tylko w ubezpieczeniach komunikacyjnych, ale również w osobowych czy turystycznych. Nazwę zawdzięcza angielskiemu określeniu „assistance”, czyli pomoc lub wsparcie.

Polisa assistance na samochód zapewnia wybawienie w awaryjnych sytuacjach drogowych. W jego ramach kierowca otrzymuje pomoc w razie awarii, kolizji lub wypadku, czyli kiedy stan pojazdu nie pozwala na dalszą jazdę. Z assistance można skorzystać również, kiedy w trasie niespodziewanie opróżni się bak albo omyłkowo zatankuje się niewłaściwe paliwo.

Kontynuowanie wyjazdu w nagłych sytuacjach drogowych zapewniają usługi w ramach pakietu wsparcia w podróży. Przez wielu kierowców assistance utożsamiane jest z holowaniem. Często właśnie do tego się sprowadza. Obejmuje jednak całe spektrum wsparcia informacyjnego, logistycznego, prawnego czy językowego.

Usługi, jakie występują w ramach assistance:

 • holowanie;
 • naprawa na miejscu zdarzenia;
 • wymiana koła;
 • dostarczenie paliwa;
 • samochód zastępczy;
 • transport podróżnych;
 • opieka lekarska;
 • opieka nad dziećmi;
 • opieka nad zwierzętami domowymi;
 • transport zwłok;
 • fachowe wsparcie tłumacza lub prawnika.

Lista usług w ramach assistance jest różna w zależności od ubezpieczyciela i zakresu danego wariantu. Szczegóły oferty można sprawdzić w Karcie Produktu lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie assistance – dostępne warianty

Ubezpieczyciele oferują assistance w różnych wariantach, odpowiadających poszczególnym stopniom ochrony. W zależności od towarzystwa mogą się one inaczej nazywać.

Najczęściej są to 3 poziomy:

 1. podstawowy (mini);
 2. standardowy (standard);
 3. rozszerzony (premium).

Niekiedy występuje jeszcze 4. najwyższy wariant (prestiż) gwarantujący nabywcy najszerszy zakres ochrony. Dodatkowo może być jeszcze jedna wersja – pośrednia (midi) wypełniająca lukę między poziomami mini a standard.

Assistance mini – dla kogo?

Assistance w wariancie mini występuje przeważnie razem z obowiązkową polisą OC. Jest wliczony w składkę ubezpieczenia, przez co staje się atrakcyjny cenowo i łatwo dostępny. Choć nie oferuje tak szerokiej ochrony jak wyższe warianty, idealnie sprawdzi się w przypadku właścicieli, którzy jeżdżą autem rzadko i na małych dystansach. Docenią to szczególnie osoby oszczędne, którym jednak zależy na profesjonalnym wsparciu w drodze. Mini assistance jest dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych kierowców, gdyż nie nadwyręży ich budżetu, a jednocześnie pozwoli na uzyskanie dodatkowej ochrony na wszelki wypadek.

Jakie towarzystwa oferują assistance mini?

Na rynku ubezpieczeń jest wiele firm oferujących OC lub AC razem w zestawie z assistance. Jest to przeważnie assistance mini, które wliczone w cenę ubezpieczenia podstawowego staje się przepustką do skorzystania z profesjonalnej pomocy drogowej, jeśli dojdzie do awarii, kolizji lub wypadku. Mini assistance ma zasadniczo okrojony zakres w porównaniu do pełnego assistance. Jego zakres obejmuje m.in.: holowanie do najbliższego warsztatu z mocnym ograniczeniem kilometrowym albo naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia z limitem kwotowym lub czasowym.

Sprawdźmy, co w zakresie assistance mini oferują poszczególne towarzystwa.

UNIQA

Towarzystwo UNIQA ma w swojej ofercie aż 5 wariantów assistance: MINI, MIDI, Standard, Premium i Prestiż. Podstawowa odmiana dostępna jest razem z polisą OC. Działa w razie wypadku na terytorium Polski i oferuje naprawę na miejscu zdarzenia (do 300 zł) oraz holowanie do 75 km. Po wypadku zapewnia również parking oraz transport podróżnych, przy czym musi być zachowana minimalna odległość od domu wynosząca 25 km. Obejmuje także przewiezienie, opiekę i leczenie zwierząt domowych. W standardzie występuje pomoc informacyjna.

InterRisk

Towarzystwo InterRisk oferuje assistance w 3 wariantach: Start, Standard i Premium. Najniższa odmiana jest odpowiednikiem assistance mini – jest darmowo dołączana do ubezpieczenia OC. Obejmuje holowanie po kolizji w Polsce zarówno pojazdu sprawcy, jak i poszkodowanego, przy czym auto sprawcy do najbliższego warsztatu, a samochód poszkodowanego bez limitów. Pojazd zastępczy przysługuje tylko kierowcy, którego pojazd ucierpiał w kolizji. Pomoc informacyjna i administracyjna jest w standardzie. Suma ubezpieczenia wynosi 10 000 euro.

LINK4

Towarzystwo LINK4 ma w swojej ofercie Auto Assistance będące odpowiednikiem wariantu mini. Jest to popularna, podstawowa odmiana tej polisy, która gwarantuje pomoc w razie wypadku, awarii, uszkodzenia, kradzieży czy wandalizmu na terenie Polski. Obejmuje naprawę na miejscu zdarzenia (do 200 zł) i holowanie do wskazanego przez ubezpieczonego miejsca (max. 100 km). Assistance mini w LINK4 wyróżnia się na tle ofert pozostałych ubezpieczycieli tym, że standardzie obejmuje opony, oferując pomoc w przypadku przebicia, pęknięcia, wybuchu w postaci wymiany (do 2 000 zł) lub holowania. Oferuje również pomoc w uruchomieniu pojazdu przy awarii akumulatora.

Wefox

Towarzystwo Wefox oferuje assistance mini wliczone w cenę polisy OC – w ofercie ubezpieczyciela nazywa się to: Podstawowy Motor Assistance. W jego ramach przysługuje naprawa na miejscu zdarzenia (do 300 zł) i holowanie do 150 km po kolizji w Polsce. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 2 000 zł. W standardzie jest pomoc informacyjna za pośrednictwem infolinii.

Wiener

Towarzystwo Wiener oferuje assistance mini w pakiecie AUTO razem z OC. Gwarantuje pomoc przy kolizji na terytorium Europy. Auto Assistance Podstawowy obejmuje pomoc informacyjną, techniczną, dla zwierząt oraz wynajem pojazdu zastępczego po wypadku. Pomoc informacyjna przysługuje ubezpieczonemu również w razie awarii lub innego zdarzenia losowego.

Mini assistance – cena najtańszego wariantu

Cena polisy assistance zależna jest od wybranego wariantu. Mini assistance przeważnie dodawane jest bezpłatnie przez towarzystwa przy zakupie ubezpieczenia obowiązkowego OC. Jest to jedna z najtańszych dostępnych opcji rozszerzenia podstawowej ochrony. W zależności od pojazdu cena pakietu OC z assistance mini różni się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Przykład:

51-letnia mieszkanka Krakowa szuka pakietu OC + assistance mini dla swojego Opla Corsy z 2013 r. z silnikiem 1,0 o mocy 65 KM. W celu porównania ofert odwiedziła Mubi. Oto 4 najkorzystniejsze oferty zawierające assistance, które uzyskała:

TowarzystwoZakresCena
TrastiOC, Assistance410,00 zł
UNIQAOC, Assistance423,00 zł
TUZOC, NNW, Assistance430,00 zł
BeesafeOC, NNW, Assistance482,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [styczeń 2023].

Na cenę ubezpieczenia wpływają różne parametry auta, takie jak moc silnika czy wiek. Również dane właściciela, np. miejsce zamieszkania lub deklarowany przebieg w ciągu najbliższego roku mogą zadziałać na finalną cenę polisy.

Polisa assistance mini – czy się opłaca?

Nabycie tego rodzaju ochrony jest często nieodczuwalne pod względem finansowym, a może uratować z wielu opresji na drodze. Składka roczna ubezpieczenia nie wzrasta zauważalnie, przez co na assistance mini decydują się przeważnie osoby oszczędne, które liczą każdą wydaną złotówkę. A gdy okaże się, że potrzebujemy pomocy w drodze, będą to najlepiej zainwestowane pieniądze.

przykład
Ciekawostka

Ponad 94% klientów kupujących polisę OC + AC na Mubi zdecydowało się także na assistance. Taki pakiet zapewnia komfortowe podróżowanie z szeroką ochroną.

Assistance mini kontra polisa krótkoterminowa

Na zagraniczny wyjazd własnym samochodem warto mieć wykupione assistance. Wariant mini nie zapewnia wystarczającej ochrony poza granicami kraju, dlatego w przypadku częstych podróży do innych krajów lepiej nabyć szerszy zakres ochrony całorocznej. Najbogatsze pakiety assistance oferują do 1 500 km holowania za granicą lub bez limitu. W takim przypadku cena polisy będzie wyższa, ale w sytuacji zapotrzebowania pomoc będzie kompleksowa.

Innym rozwiązaniem jest polisa krótkoterminowa assistance na czas wyjazdu. Można wykupić assistance obejmujące zagranicę na 7 dni, miesiąc lub pół roku. Sprawdzi się w przypadku krótkiego wyjazdu, jednak jeśli pobyt za granicą ma być dłuższy niż miesiąc, korzystniej wyjdzie polisa całoroczna.

Podsumowanie

 • Mini assistance to wsparcie drogowe dołączane przeważnie do obowiązkowego OC. Często sprowadza się do holowania uszkodzonego pojazdu.
 • Assistance w wariancie mini sprawdzi się u osób oszczędnych, które nie wyruszają autem w dalekie trasy.
 • Assistance mini dostępne jest w kilku towarzystwach. Ich oferty różnią się szczegółami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
 • W przypadku częstszego używania auta na dłuższych dystansach lub w wyjazdach zagranicznych warto zastanowić się nad wyższymi wariantami assistance, zapewniającymi m.in. dalsze holowanie i transport podróżnych.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy mini assistance i wariant podstawowy to to samo?

Nie zawsze. Assistance mini dołączane jest bezpłatnie przez towarzystwa przy zakupie ubezpieczenia OC lub AC. Nazwa produktu może być inna u poszczególnych ubezpieczycieli, ale ogólne założenia powinny być takie same. Podstawowy wariant jest dołączany do polisy na wniosek klienta – jest dodatkowo płatny i można z niego zrezygnować.

Ile razy można skorzystać z assistance mini?

W zależności od oferty assistance może być ograniczone limitem zdarzeń uprawniających do skorzystania z pomocy drogowej. Z holowania można przeważnie skorzystać jednorazowo, jeśli auto zostanie unieruchomione.

Ile wynosi czas oczekiwania na pomoc assistance?

Pomoc drogowa w ramach assistance przybywa niezwłocznie po powiadomieniu ubezpieczyciela. Ten kontaktuje się z najbliżej dostępnym holownikiem, który potrzebuje przeważnie mniej niż 30 minut na dotarcie na miejsce. W szczególnych sytuacjach ten czas może się nieznacznie wydłużyć.

Czy korzystanie z assistance odbiera zniżki za bezszkodową jazdę?

Nie. Korzystanie z pomocy assistance nie wpływa niekorzystnie na zniżki. Może wręcz uchronić przed utratą zniżek AC. Z tego względu pakiet assistance polecany jest osobom dbających o bezszkodową historię.

Czy można wykupić assistance na stare auto?

Tak. Trzeba w tym celu znaleźć ofertę, która pozbawiona jest limitu wieku auta. Część ubezpieczycieli stosuje to ograniczenie z tej racji, iż starsze auta są bardziej narażone na awarie. Obarczone są więc wyższym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Źródła