Data dodania: 04 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance? Pakiet OC i assistance już od 169 zł!

Pęknięta opona, awaria silnika lub rozładowany akumulator mogą pokrzyżować plany wyjazdowe. W podróży autem może Cię spotkać wiele nieprzewidzianych zdarzeń. W szybkim i bezstresowym uporaniu się z nimi pomoże Ci ubezpieczenie assistance, które oferuje wsparcie w potrzebie. Relatywnie niewielkim kosztem możesz otrzymać nieocenioną pomoc. Kupując ubezpieczenie assistance w pakiecie razem z inną polisą, możesz sporo zaoszczędzić. Przekonaj się, jak uzyskać pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w najkorzystniejszej cenie!

ile kosztuje assistance
Spis treści:
 1. Co to jest ubezpieczenie assistance?
 2. Jakie są dostępne odmiany assistance?
 3. Gdzie jest dostępne darmowe assistance w pakiecie z OC?
 4. Ile kosztuje assistance w towarzystwach ubezpieczeniowych?
 5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy assistance?

Ubezpieczenie assistance – na czym polega?

Assistance to dodatkowa polisa na samochód. Polega na całodobowej pomocy w podróży w razie nieprzewidzianych sytuacji drogowych. Obejmuje np. holowanie auta do warsztatu, po jego unieruchomieniu wskutek: kolizji, wypadku, awarii czy kradzieży. Dzwoniąc do ubezpieczyciela bezpośrednio po zdarzeniu, ustalisz z nim rodzaj świadczenia.

W odróżnieniu od OC, którego zasady działania reguluje ustawa, assistance ma inny zakres u poszczególnych ubezpieczycieli. Ubezpieczonemu przysługuje zazwyczaj pomoc w zakresie: technicznym, medycznym, informacyjnym, logistycznym lub prawnym. Poziom ochrony zależy przede wszystkim od zawartej polisy, a tym samym – od wybranego wariantu ubezpieczenia.

Samochodowe assistance – możliwość wyboru

Polisy assistance występują w różnych odmianach. Towarzystwa, chcąc zwiększyć różnorodność oferty i dać możliwość lepszego dopasowania do indywidualnych potrzeb klienta, oferują kilka produktów o zbliżonych parametrach. Oznacza to, że kierowca nie musi przepłacać za ochronę, której nie potrzebuje, tylko decyduje się na polisę, która całkowicie odpowiada jego wymaganiom. Firmy ubezpieczeniowe oferują co najmniej 3 poziomy ochrony: assistance mini (podstawowe), standard i warianty rozszerzone. Mini assistance przeważnie dołączane jest przez towarzystwa do polis OC, wyższe odmiany zapewniają optymalny poziom ochrony przy relatywnie niewysokiej cenie, a najbogatsze zawierają dużo usług opcjonalnych.

Pierwszym z wariantów jest mini assistance. To najtańsze ubezpieczenie, nieraz dodawane bezpłatnie przez ubezpieczycieli do polisy OC. Ubezpieczony w ten sposób oprócz podstawowej ochrony nabywa również wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach drogowych. Ma najwęższy zakres, często ograniczony do holowania do najbliższego warsztatu lub naprawy na miejscu zdarzenia jedynie po wypadku albo kolizji. Jest opcją budżetową, wybieraną przede wszystkim przez osoby oszczędne, które dotychczas nie korzystały z tego rodzaju ochrony.

W środku wachlarza możliwości znajduje się assistance standard. Dysponuje szerszym zakresem niż wariant podstawowy. Nie oferuje pełni możliwości tego ubezpieczenia, ale dobrze dobrana oferta może z powodzeniem sprawdzić się na krótszych dystansach. Wsparcie obejmuje przeważnie pomoc serwisową w zakresie wymiany koła, a także uruchomienie pojazdu po awarii akumulatora.

Na końcu stawki znajdują się rozszerzone pakiety assistance. Zapewniają posiadaczowi pełną ochronę i komfort podróżowania, oferując, oprócz standardowych usług, wsparcie także na wielu innych płaszczyznach. W najbogatszych ofertach może to być np.: transport podróżnych, zakwaterowanie w hotelu, opieka nad dziećmi czy domowym pupilem.

Pakiet OC + assistance – gdzie występuje?

Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce jest OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych. To ochrona od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wyrządzenia szkód związanych z ruchem pojazdów. Ubezpieczenie pokrywa koszty napraw, leczenia lub zadośćuczynienia w przypadku wyrządzenia strat materialnych, zdrowotnych lub ludzkich przez posiadacza.

Zawierając polisę OC lub AC, można od razu nabyć ubezpieczenia dodatkowe. Przy jednoczesnym zakupie kilku polis można uzyskać korzystniejsze warunki finansowe. Towarzystwa oferują nieraz atrakcyjne dodatki za symboliczną opłatą.

Do dodatkowych ubezpieczeń zalicza się:

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
 • pomoc w podróży (assistance);
 • ochrona zniżek;
 • Zielona Karta;
 • ubezpieczenie szyb;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń dodatkowych na samochód jest NNW. W listopadzie 2022 r. co trzeci klient Mubi zdecydował się na dodatkowe NNW. Popularność ubezpieczenia assistance również systematycznie rośnie. Wybiera je blisko 72% klientów internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Cena assistance u ubezpieczycieli

Koszt dobrowolnej polisy assistance jest uzależniony od wielu czynników. Wpływają na to parametry pojazdu, takie jak: przebieg, pojemność silnika, sposób użytkowania i również dane posiadacza i głównego kierowcy, a zwłaszcza: miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia czy zniżki właściciela i współwłaścicieli. Od września ubezpieczyciele mają także wgląd w bazę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie są informacje o uprawnieniach do kierowania oraz przewinieniach: mandatach i punktach karnych. Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować wyższą cenę za ubezpieczenie.

Assistance wcale nie musi oznaczać wielkiego wydatku. Najtańszy pakiet OC z assistance w porównywarce ubezpieczeń Mubi w listopadzie 2022 r. wyniósł 169 zł. Otrzymał go 51-letni mieszkaniec Warszawy, posiadający polskiego Fiata 126p z silnikiem o pojemności 0,6 l z 1990 r. Średnia kwota składki wyliczanej na mubi.pl to 590 zł.

Na niewygórowane ceny ubezpieczenia na Mubi mogą liczyć nie tylko właściciele wiekowych aut. Przykładowo, sprawdźmy ile za pakiet OC + assistance zapłaci 56-letni Dariusz, mieszkaniec powiatu piotrkowskiego (woj. łódzkie). Jest posiadaczem Volkswagena Golfa z 2016 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 2 l i przebiegu 110 tys. km.

Tabela z 4 najkorzystniejszymi ofertami OC + assistance różnych towarzystw:

TowarzystwoZakresCena
UNIQAOC, Assistance399,00 zł
mtu24.plOC, Assistance531,13 zł
BeesafeOC, NNW, Assistance556,06 zł
BenefiaOC, NNW, Assistance647,00 zł
Źródło: Kalkulator mubi.pl

Dariusz zdecydował się na pakiet z podstawowym assistance w UNIQA. Limit holowania w podstawie co prawda jest niewielki – wynosi raptem 75 km, ale z możliwością zwiększeniu do 275 km w Polsce w cenie 39 zł. Wtedy cena finalna polisy to 438 zł.

Wybór assistance – czy warto je mieć?

Przy wyborze polisy assistance warto zwrócić szczególną uwagę na kilka innych aspektów oprócz ceny. Oczywiście koszt ubezpieczenia jest istotny, ale równie ważny jest chociażby zakres ochrony. Najlepiej na samym początku jasno określić, jakiej pomocy potrzebujesz, kiedy auto stanie na drodze i nie będzie można nim jechać dalej. Pomoże to w odpowiednim doborze wariantu assistance.

Wybrana odmiana assistance odpowiada późniejszej ochronie. Warto zatem wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) przed zawarciem polisy. Są tam zapisy odnośnie do: zakresu terytorialnego, limitu zdarzeń uprawniających do skorzystania ze świadczenia czy limit holowania. Znajdziesz tam też informacje o wyłączeniach ochrony.

Ogólnie rzecz biorąc, warto mieć polisę assistance. Może okazać się niezwykle pomocna w najmniej oczekiwanym momencie. Niejeden wyjazd udało się dzięki niej uratować, usprawniając unieruchomiony pojazd i umożliwiając kierowcy i pasażerom kontynuowanie podróży.

Podsumowanie

 • Assistance jako dodatkowa polisa jest uzupełnieniem pozostałych ubezpieczeń na samochód. Działa bezpośrednio po zdarzeniu i zapewnia wsparcie w podróży kierowcy i pasażerom.
 • Ubezpieczenie assistance występuje w różnych wariantach w zależności od wybranego poziomu ochrony. Podstawowy wariant często można spotkać jako dodatkowe ubezpieczenie przy zawieraniu polisy OC lub AC.
 • Dodatkowe assistance oferują wszyscy ubezpieczyciele na polskim rynku. Daje to możliwość przebierania w ofertach.
 • Cena assistance nie musi być wysoka. Wystarczy sprawdzić ceny pakietu OC i AC z assistance na Mubi, aby przekonać, że często to już w standardzie występuje dodatkowa pomoc w podróży. Warto z niej skorzystać!
 • Wybierając assistance, warto sprawdzić zakres i OWU polisy. W ten sposób będziesz wiedzieć, w jakich sytuacjach przysługuje świadczenie, a kiedy nie.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy AC to assistance?

Nie. AC to skrót od autocasco. Assistance może być dokupione do AC tak samo jak do polisy OC. Autocasco chroni ubezpieczonego na wypadek uszkodzenia lub utraty auta i wtedy przysługuje posiadaczowi wypłata odszkodowania z tego tytułu. Assistance to wsparcie bezpośrednio w podróży, kiedy auto utknie w drodze.

Co gwarantuje assistance?

Polisa assistance zapewnia pomoc, kiedy samochód zostanie unieruchomiony. Polega m.in. na pomocy informacyjnej, próbie naprawy na miejscu zdarzenia, odholowaniu do warsztatu lub innego wskazanego przez ubezpieczonego miejsca. W wyższych wariantach ochrony gwarantuje także transport podróżnych, zakwaterowanie w hotelu, opiekę nad dziećmi czy leczenie pupila.

Czy ubezpieczenie assistance pokrywa koszty naprawy?

Ubezpieczyciel w ramach assistance może pokryć koszty naprawy pojazdu w razie awarii do określonej kwoty. Limit kwotowy zazwyczaj nakładany jest na usługę „naprawa na miejscu zdarzenia” (np. 300 zł) i dotyczy usprawnienia pojazdu. Większe uszkodzenia mechaniczne są usuwane po odholowaniu pojazdu do warsztatu. Przeważnie pokrywa je autocasco.

Źródła