Data dodania: 09 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Szwajcarii

Urlop w malowniczej Szwajcarii to marzenie wielu Polaków. Wspaniałe górskie krajobrazy skumulowane na niewielkiej powierzchni to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj. Trzeba przy tym pamiętać, że bezpieczeństwo to podstawa. Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne i komunikacyjne, zwłaszcza jeśli planujesz podróż samochodem! Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednią polisę na wyjazd do Szwajcarii.

szwajcaria
Spis treści:
 1. Jaka sytuacja epidemiczna panuje obecnie w Szwajcarii?
 2. Jakie były początki państwa szwajcarskiego?
 3. Jakie dokumenty trzeba wziąć na wyjazd do Szwajcarii?
 4. Jak najlepiej dostać się z Polski do Szwajcarii?
 5. Jak wygląda codzienność na szwajcarskich drogach?
 6. Jakie ubezpieczenie komunikacyjne wybrać na wyjazd do Szwajcarii?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dodatkowego assistance na samochód?
 8. Jaką polisę turystyczną zabrać ze sobą do Szwajcarii?
 9. Co powinno obejmować ubezpieczenie na narty w szwajcarskich Alpach?
 10. Jakie atrakcje warto zobaczyć, będąc w Szwajcarii?

Szwajcaria a koronawirus – czy są obostrzenia?

W reakcji na stabilizującą się sytuację pandemiczną na świecie Szwajcaria zniosła większość restrykcji epidemiologicznych wprowadzonych w związku z walką z COVID-19. Władze nie wymagają od przyjezdnych wykonania lub okazania wyniku testu na obecność koronawirusa. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny. Podróżujący z Polski nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego. Pomimo braku administracyjnego nakazu obowiązującego na terenie całego kraju, w wielu miejscach opieki zdrowotnej nadal wymagane jest noszenie maseczek ochronnych.

Szwajcaria – początki państwowości

W starożytności tereny obecnej Szwajcarii zamieszkiwali Retowie i Celci. Na początku naszej ery osiedliło się tu plemię Helwetów, tworzące Helwetię, która została włączona do Galii, a następnie do państwa Franków. W V w. południowo-zachodnie ziemie szwajcarskie znalazły się pod panowaniem Burgundów, a północno-wschodnie – Alemanów. 500 lat później w całości były przynależne cesarzowi. W XIII w. obszar ten znów został podzielony między dynastię hrabiów sabaudzkich (tereny dawnych Burgundów) i Habsburgów (ziemie zarządzane przez Alemanów).

Początki państwowości sięgają roku 1291, kiedy został zawarty Akt Konfederacji Szwajcarskiej, który z kolei doprowadził do powstania Związku Szwajcarskiego. Szwajcarzy dążyli do zjednoczenia kraju w celu walki z cesarstwem i usamodzielnienia się. Przez całe XIV stulecie toczyli wojny z Habsburgami, aż w 1499 r. związek został uznany przez cesarstwo niemieckie. To przyczyniło się do dołączenia kolejnych kantonów i dalszej ekspansji terytorialnej.

żarówka
Ciekawostka

W 1813 r. Szwajcaria ogłosiła neutralność, której gwarantem stał się kongres wiedeński. 4 lata później państwo dołączyło do Świętego Przymierza. Nie uchroniło to jednak przed wybuchem wojny domowej w 1847 r. Po jej zakończeniu szwajcarski parlament przyjął nową konstytucję zmieniającą dotychczasowy związek państw na państwo związkowe.

Obecna Szwajcaria jest republiką federacyjną (od 1874 r.). Jej historyczną stolicą jest Berno. Choć do dziś znajduje się tam siedziba rządu, to formalnie miasto nie jest stolicą państwa. Kraj nie należy do NATO. Szwajcarię z UE łączą stosunki dwustronne. Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski (CHF).

Wjazd do Szwajcarii – jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Aby legalnie wjechać na terytorium Szwajcarii, obywatelom UE wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. W związku z tym, że kraj należy do strefy Schengen, wjazd odbywa się bez kontroli granicznych. Uzyskanie wizy nie jest konieczne. W celach turystycznych na obszarze tego państwa można przebywać do 90 dni. Aby kontynuować pobyt po upływie tego czasu, konieczne jest znalezienie mieszkania (dopełnienie obowiązku meldunkowego) i spełnienie jednego z poniższych warunków:

 • umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony z firmą działającą w Szwajcarii;
 • oddelegowanie do pracy w Szwajcarii przez firmę z jednego z krajów członkowskich (UE/EFTA);
 • prowadzenie własnej działalności gospodarczej w jednym z krajów członkowskich i realizowanie kontraktu w Szwajcarii (na zasadzie samozatrudnienia).

Warszawa – Berno – w jaki sposób dotrzeć?

Ze stolicy Polski do centralnego miasta Szwajcarii można dostać się na co najmniej 4 różne sposoby. Poniżej opisujemy dokładnie każdy z nich. Do wyboru są 2 drogi: lądowa (na kołach lub na torach) albo powietrzna.

Samochodem do Szwajcarii

Jednym z podstawowych wyborów jest jazda własnym autem do tego kraju. Trasa liczy ok. 1 450 km i zajmuje średnio 14,5 godz. Droga prowadzi przez Niemcy, ewentualnie zahacza o Liechtenstein. Prowadzi przez Poznań, Berlin i Frankfurt nad Menem (w wariancie zachodnim) lub pod Łodzią, przez Wrocław, Drezno, Norymbergę, Stuttgart i obok Zurychu (w kierunku południowo-zachodnim). Alternatywna trasa wiedzie na południe przez Katowice, Brno, Pragę, Pilzno i od Norymbergii dalej już tak samo. Atrakcyjne turystycznie miasta można przy okazji bliżej poznać, po drodze zatrzymując się w wybranej miejscowości na nocleg. Sposobem na jazdę bez dłuższego postoju na sen jest wyruszenie z co najmniej dwoma kierowcami na pokładzie.

Trasa przebiega przez płatne odcinki autostrad. Koszt winiety to ok. 42 euro, a całość podróży razem z paliwem może wynieść ok. 188 euro, czyli 886 zł.

Autobusem do Szwajcarii

Autokar ma do pokonania jednakową trasę co samochód, jednak postoje i ograniczenia prędkości wydłużają czas podróży do blisko 25 lub nawet 28 godz. Ceny biletów bezpośrednich w jedną stronę zaczynają się już od 417 zł.

Pociągiem do Szwajcarii

Amatorzy kolei z pewnością wybiorą ten rodzaj transportu. Czas przejazdu jest krótszy od podróży autokarem – wynosi średnio ok. 21 godz. Ten kierunek obsługuje przeważnie 18 pociągów dziennie, jednak wymaga to przesiadek (nieraz autobusowych). Bilet kolejowy można kupić już w cenie ok. 57 euro, czyli od 270 zł.

Samolotem do Szwajcarii

Podróż drogą powietrzną znacznie skraca dystans do wybranego miejsca. W przypadku samolotu do Berna ma on do pokonania nawet 300 km mniej. Czas podróży jest też nieporównywalnie krótszy – ok. 2 godz. Problem w tym, że żadna linia lotnicza nie obsługuje obecnie tej trasy bezpośrednio. Dogodne przesiadki są w Amsterdamie, Hamburgu lub Monachium. Wydłuża to podróż do min. 4 godz. Najtańsze bilety lotnicze w tym kierunku kosztują 1 600 zł.

Drogi w Szwajcarii – na co uważać?

Szwajcaria jest krajem alpejskim, położonym w znacznej mierze w górach. Z tego względu górskie miejscowości i kurorty połączone są wąskimi i krętymi drogami, które często prowadzą przez przełęcze lub wydrążone w skale tunele. Wymaga to od kierowcy maksymalnego skupienia i zdjęcia nogi z gazu. Auto powinno być wyposażone w opony zimowe o tej porze roku, a w części rejonów górskich (np. Davos) wskazane jest stosowanie łańcuchów na kołach, gdy na drogach zalega śnieg.

Najważniejsze przepisy drogowe w Szwajcarii:

 • bezwzględny zakaz używania antyradarów – grozi za to konfiskata urządzenia i wysoka grzywna;
 • zakaz nocowania poza wyznaczonymi miejscami – za spanie na parkingu przy autostradzie grozi wysoki mandat;
 • nakaz poruszania się z włączonymi światłami przez cały dzień;
 • kategoryczny nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa;
 • do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należy trójkąt ostrzegawczy.

Autostrady w Szwajcarii są płatne. Winiety na rok są dostępne w internecie lub przy wjeździe (na przejściu granicznym). Jej koszt to 40 franków szwajcarskich (ok. 190 zł).

grafika

W wyjątkowych sytuacjach dozwolona prędkość może być drastycznie zmniejszona (np. nawet do 80 czy 60 km/h na autostradzie przy dużym ruchu lub w czasie remontu czy prac porządkowych).

uwaga
Uwaga

Nałożony na kierowcę mandat trzeba niezwłocznie opłacić na miejscu. Warto więc dysponować pewną sumą w gotówce, gdyż kary za przewinienia są wysokie. Mandat kredytowy może otrzymać jedynie osoba zameldowana w Szwajcarii.

Szwajcarscy stróże prawa bardzo ostro podchodzą do limitów prędkości na drogach. Karane jest przekroczenie dozwolonej szybkości już od 1 km/h wzwyż. Przy znacznym pogwałceniu ograniczenia prędkości policjanci stosują upomnienie lub przynajmniej 1- lub 3-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Tabela. Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości na drogach w Szwajcarii:

Przekroczenie prędkości oObszar zabudowanyPoza obszarem zabudowanymNa drodze szybkiego ruchu/autostradzie
1–5 km/h40 franków40 franków20 franków
5–10 km/h120 franków100 franków60 franków
11–15 km/h250 franków160 franków120 franków
16–20 km/hdoniesienie o przestępstwie240 franków180 franków
21–25 km/hdoniesienie o przestępstwiedoniesienie o przestępstwie260 franków
ponad 25 km/hdoniesienie o przestępstwiedoniesienie o przestępstwiedoniesienie o przestępstwie
Źródło: punkt.media [luty 2023].

Jazda w terenie zabudowanym z prędkością wyższą od dozwolonej o 25 km/h, tak samo jak poza nim o 30 km/h czy na autostradzie o 35 km/h, kończy się wpisaniem do rejestru karnego. Przy powtórnym złamaniu ograniczenia mundurowi odbierają prawo jazdy na znacznie dłuższy czas (np. do wyjaśnienia) i kieruje na testy psychologiczne.

Polisa samochodowa do Szwajcarii – jaką kupić?

Wyjeżdżając samochodem do Szwajcarii, warto zadbać o ubezpieczenie komunikacyjne. W trasie mogą wyniknąć różne nieprzewidziane sytuacje drogowe, takie jak awarie czy wypadki. Wtedy samo OC może okazać się niewystarczające. Rozszerzenie ochrony o ubezpieczenia dobrowolne zapewni dodatkowe wsparcie w dalekiej drodze. Polisa autocasco umożliwi pokrycie kosztów naprawy pojazdu, a assistance zapewni auto lub kierowcę zastępczego. W uzasadnionych sytuacjach pomoc w podróży obejmuje również transport i zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy pojazdu. Daje to szansę kontynuacji podróży lub bezpiecznego powrotu do kraju.

Ruszając w podróż za granicę, powinieneś mieć polisę OC, która będzie ważna do czasu powrotu z wojaży. Jeśli zbliża się koniec obecnego ubezpieczenia, możesz zakupić nowe na 30 dni przed startem. Przy sprawdzeniu ofert pamiętaj o przydatnych rozszerzeniach, takich jak: ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków w pojeździe (NNW), assistance czy autocasco. Zakup w pakiecie jest znacznie korzystniejszy!

Samochodowe assistance do Szwajcarii – jaki pakiet wybrać?

Polisa assistance na samochód gwarantuje pomoc w nieprzewidzianych zdarzeniach drogowych, takich jak przebicie opony lub nagła awaria chłodnicy. Może do nich dojść zarówno pod domem, jak i setki kilometrów dalej. O ile jeszcze w Polsce zorganizowanie pomocy znajomego lub holownika nie będzie większym problemem, o tyle za granicą może stanowić karkołomne zadanie. Trudność stanowią m.in.: bariera językowa, brak znajomości lokalnego prawa czy lokalizacji najbliższej stacji benzynowej lub serwisu, a często także wyższe koszty. To wszystko może doprowadzić do niepotrzebnych nerwów i stresu na zagranicznym wyjeździe.

Pełen komfort i spokój na urlopie zapewniają usługi świadczone w ramach rozszerzonego assistance. Assistance na podróż autem do Szwajcarii powinno obejmować:

 • holowanie do 1 500 km na terytorium Europy;
 • zakres zdarzeń: wypadek, awaria, kradzież;
 • naprawę na miejscu zdarzenia;
 • wymianę koła;
 • auto zastępcze;
 • kierowcę zastępczego;
 • zakwaterowanie w hotelu;
 • transport podróżnych;
 • powrót do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Szwajcarii

Ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd jest bardzo ważne. Pozwala uchronić przed dodatkowymi kosztami, które można ponieść, gdy podczas wizyty w innym kraju dojdzie do wypadku. Urlop w Szwajcarii oprócz kosztów noclegów, jedzenia i atrakcji może również wiązać się z opieką medyczną, jeżeli choroba dotknie wczasowiczów. Istotne jest, aby wybrać ubezpieczenie turystyczne, które zapewni kompleksową ochronę nawet w takiej sytuacji.

Na wyjazd można wziąć ze sobą wyrobioną wcześniej we właściwym oddziale NFZ kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia dostęp do publicznej opieki medycznej, więc umożliwia skorzystanie tylko z podstawowych usług medycznych. Nie oznacza to jednak, że obędzie się bez kosztów własnych. EKUZ pokrywa tylko część wydatków – pozostała kwotę musi dopłacić pacjent, jeśli obywatele danego kraju również pokrywają część opłat za daną usługę.

Koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Wynika to z zaawansowanego poziomu świadczonych usług. Pobyt w szpitalu wiąże się z opłatą 92 franków za każdy 30-dniowy okres leczenia (osoby niepełnoletnie płacą 33 franki). Akcja ratunkowa może wiązać się z horrendalnym stawkami. System opieki zdrowotnej pokrywa do 50% kosztów akcji ratunkowej (do 5 000 franków rocznie), natomiast pozostałą sumę uzupełnia pacjent.

Przykład:

32-letni Adam wybiera się do Szwajcarii na 2 dni. Chce pozwiedzać i wypocząć. Odwiedził porównywarkę ubezpieczeń, aby uzyskać oferty ubezpieczenia turystycznego. Oto 3 najkorzystniejsze oferty, jakie uzyskał:

TowarzystwoZakresCena
Signal Iduna Koszty leczenia: 94 952 zł
NNW: 15 000 zł
7,93 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
8,62 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł10,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [luty 2023].

Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

Alpejska Szwajcaria to wymarzony kierunek podróży narciarzy z całego świata, w tym również z Polski. Na powierzchni raptem 41 000 km² ma najwięcej 4-tysięczników w Europie – 48. Góry to nieodłączny element szwajcarskiego krajobrazu – stanowią ponad połowę jej terenu.

Przykład:

Wspomniany wcześniej Adam jeden z dwóch dni pobytu w Szwajcarii zamierza przeznaczyć na szusowanie po stoku. Rozszerzył polisę o jazdę na nartach lub snowboardzie. Zobaczmy, jak teraz prezentują się oferty:

TowarzystwoZakresCena
Signal IdunaKoszty leczenia: 94 952 złł
NNW: 15 000 zł
11,09 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 złł
NNW: 50 000 złł
OC: 250 000 zł
16,94 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł18,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [luty 2023].

Kwota ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 200 000 zł. W Szwajcarii przydatna będzie nawet znacznie wyższa suma. Assistance na wyjazd na narty w Alpy szwajcarskie powinien obejmować także ratownictwo górskie i OC w życiu prywatnym, które pokryje straty wyrządzone na stoku innym użytkownikom lub w infrastrukturze. Aby otrzymać świadczenie niezależnie od okoliczności, warto rozszerzyć ochronę o zdarzenia spowodowane pod wpływem alkoholu.

żarówka
Ciekawostka

W Szwajcarii rośnie ponad 200 odmian winorośli. Produkowane są z nich głównie wina. W ciągu roku szwajcarskie winnice wytwarzają więcej niż 100 milionów litrów wina, które trafiają na lokalny rynek.

Największe atrakcje turystyczne Szwajcarii

Alpejska Szwajcaria ma do zaoferowania pełen wachlarz atrakcji, z polodowcowymi jeziorami i malowniczymi trasami. Baza hotelowa jest nastawiona na zagranicznych turystów, oferując znakomity komfort i całą masę atrakcji.

Lista miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Szwajcarii:

 • Lucerna – Kapellbrücke (Most Kapliczny), Lew Lucerny (pomnik szwajcarskich gwardzistów), Szwajcarskie Muzeum Transportu;
 • Bazylea – Muzeum Sztuki, ogród zoologiczny;
 • Zurych – Szwajcarskie Muzeum Narodowe;
 • Lozanna – Muzeum Olimpijskie;
 • Zug;
 • Montreux – zamek Château de Chillon;
 • Lugano;
 • Gandria;
 • Pilatus – punkt widokowy;
 • Rigi – termy Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad;
 • Szafuza – Twierdza Munot, Rheinfall (wodospad);
 • Lauterbrunnen (dolina) – Staubbach (wodospad);
 • Grindelwald (dolina) – jezioro Bachalpsee, ścieżka widokowa First Cliff Walk.

Podsumowanie

 • Ruch turystyczny w Szwajcarii odbywa się swobodnie, bez ograniczeń czy limitów antycowidowych.
 • Szwajcaria nie należy do UE, choć łączą ją ze wspólnotą ścisłe relacje gospodarcze.
 • Szwajcarskie drogi znajdują się przeważnie w terenie górzystym, są wąskie i kręte. Wymagają od kierowcy skupienia, zaangażowania i specjalnego wyposażenia (m.in. łańcuchów śniegowych).
 • Zbyt szybka jazda jest bardzo surowo karana przez szwajcarską drogówkę. Obcokrajowcy muszą uregulować mandat gotówką na miejscu.
 • Assistance na samochód wyciągnie z niejednej opresji. Polisa turystyczna zapewni pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
 • Wybierając się w Alpy szwajcarskie, rozszerz ochronę o aktywność, której planujesz się oddać na wyjeździe (sporty zimowe, ryzykowne dyscypliny, sporty ekstremalne). Świadomość ochrony na wszelki wypadek zapewni Ci komfort psychiczny i umożliwi dobrą zabawę oraz udany wypoczynek!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Szwajcarii można czuć się bezpiecznie?

Szwajcaria uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Zawdzięcza to wynikom badań społecznych, w których blisko 100 proc. ankietowanych mieszkańców przyznaje, że czuje się tam po prostu pewnie. Wynika to z zaufania, jakim Szwajcarzy darzą władzę, sądy i organy porządkowe (policję, armię) realizujące politykę neutralności. Państwo nie dysponuje systemem stopni alarmowych na wypadek zagrożenia terrorystycznego. W dużych miastach, głównie na dworcach i lotniskach incydentalnie dochodzi do drobnych kradzieży pieniędzy lub dokumentów.

Czy w Szwajcarii jest drogo?

Szwajcaria to jedno z najdroższych państw w Europie pod względem turystycznym. Oszczędzić można co prawda na zakupach, zwłaszcza produktów spożywczych. Wstęp na większość atrakcji jest słono płatny. Nie warto jednak oszczędzać na ubezpieczeniu podróżnym, gdyż koszty akcji ratunkowej, leczenia i transportu medycznego mogą zrujnować niejednego turystę.

Czy w Szwajcarii można płacić w euro?

W większych centrach handlowych i innych punktach sklepowych akceptowane są płatności w walucie euro, natomiast reszta wydawana jest już we frankach szwajcarskich. Lepiej więc zaopatrzyć się w pewną sumę gotówki, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, kiedy sprzedawca odmówi przyjęcia euro.