Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 22 Autor: Rafał Gliński

Ubezpieczenie assistance za granicą – jak działa pomoc w zagranicznej podróży?

Planujesz wyjazd za granicę własnym autem? Podczas pobytu w innym kraju, przyda Ci się pomoc językowa i informacyjna, a gdy dojdzie do kolizji – holowanie z dużym limitem. Mając polisę assistance na samochód, otrzymasz nieocenione wsparcie w podróży bez dodatkowych kosztów i zmartwień. Niezależnie czy codziennie przemierzasz międzynarodowe trasy, czy wyjeżdżasz z kraju raz w roku, ubezpieczenie dodatkowe assistance zagwarantuje Ci pewność i bezpieczeństwo daleko od domu. Zapewnij sobie i bliskim spokój w zagranicznej podróży!

assistance za granica
Spis treści:
 1. Co to jest ubezpieczenie assistance?
 2. Jakie są odmiany assistance samochodowego?
 3. Gdzie występuje assistance zagraniczny?
 4. Jaki pakiet assistance za granicę wybrać?
 5. Jak działa assistance za granicą?
 6. Kiedy przydaje się zagraniczne assistance?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance na zagraniczny wyjazd?

Ubezpieczenie assistance – co to takiego?

Assistance na samochód to dobrowolna polisa komunikacyjna, która zapewnia całodobowe wsparcie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach drogowych. Pomoc w podróży dotyczy zdarzeń takich jak: kolizja, wypadek, awaria czy kradzież. W odróżnieniu od OC, które jest regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każde z towarzystw samodzielnie ustala warunki ubezpieczeń dodatkowych, więc ich zakres jest różny. Posiadaczowi polisy assistance przysługuje pomoc w zakresie: technicznym, medycznym, informacyjnym lub prawnym. Poziom ochrony uzależniony jest przede wszystkim od wybranego wariantu ubezpieczenia.

Assistance samochodowe – dostępne warianty

Polisy assistance występują w różnych wersjach. Firmy ubezpieczeniowe oferujące kilka zbliżonych produktów dają większy wybór klientowi, który jest w stanie indywidualnie dopasować ofertę do swoich potrzeb. Taka strategia przynosi obopólne korzyści. Rozbudowany wachlarz ubezpieczeń danego towarzystwa składa się z co najmniej 3 wersji: zaczynając od assistance mini w podstawie (dodawanego do polis OC), przez standard (optymalny poziom ochrony przy wyrównanej cenie), a kończąc na rozszerzonych (najbogatszych) wariantach.

Zobacz oferty ubezpieczenia assistance

Najtańszym z dostępnych odmian jest mini assistance, najczęściej dołączany do obowiązkowego OC jako dodatek. Jego zakres jest najwęższy, często ograniczony do holowania do najbliższego warsztatu lub naprawy na miejscu zdarzenia jedynie po wypadku albo kolizji. Jest to opcja skierowana w głównej mierze do osób oszczędnych, niekorzystających dotychczas z tego rodzaju ochrony ubezpieczeniowej.

Kolejnym z dostępnych wariantów jest assistance standard, dysponujący już szerszym zakres niż w podstawie. Nadal nie będzie to pełnia możliwości, jednak dobrze dobrana oferta może z powodzeniem wystarczyć na krótszych dystansach. Będzie zawierała pomoc serwisową w zakresie wymiany koła lub uruchomienia pojazdu po awarii akumulatora.

Pełną ochronę i komfort podróżowania daje dopiero najwyższy wariant assistance. Oprócz standardowych usług oferuje wsparcie na wielu innych polach. Może to być np. transport podróżnych, nocleg w hotelu lub opieka nad dziećmi czy leczenie pupila.

Assistance zagraniczne na Europę – gdzie występuje?

Assistance w zależności od wybranego wariantu oferuje pomoc w konkretnych przypadkach. Jednym z nadrzędnych ograniczeń ochrony jest zakres terytorialny. Wyznacza on obszar, na którym działa ochrona ubezpieczeniowa. Podstawowo wsparcie w ramach assistance obejmuje tylko polskie drogi, oferując m.in. naprawę na miejscu zdarzenia czy odholowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu.

O ile jeszcze organizacja takiej pomocy w Polsce na własną rękę (poza assistance) jest wykonalna, choć kosztowna, to za granicą może przysporzyć sporo kłopotów. Jedną z podstawowych przeszkód może być bariera językowa. Poza tym taka usługa może zrujnować domowy budżet. Sam dowóz paliwa na autostradę w Niemczech to koszt ok. 150 euro, czyli ponad 700 zł. Holowanie samochodu za granicą do warsztatu oddalonego od 100 km od miejsca zdarzenia wyniesie już średnio 550 euro, czyli ponad 2580 zł. O kosztach ewentualnych napraw (części i robocizny) nie wspominając. Ceny na zbliżonym poziomie kształtują się również w innych europejskich państwach, tj.: we Włoszech, Hiszpanii czy Francji.

Zagraniczny assistance jest domeną ofert rozszerzonych. W najwyższych wariantach ubezpieczenia pomoc występuje również po przekroczeniu polskiej granicy. Maksymalne pakiety oferują nabywcom pełną ochronę i komfort w podróży zagranicznej po Europie. Limit holowania może wynieść do 1200 km lub być całkowicie zniesiony.

Przyjrzyjmy się teraz wybranym szczegółom zakresu różnych (3) wariantów ubezpieczenia assistance na przykładzie oferty Allianz. W tym towarzystwie ochrona już w podstawie obejmuje nie tylko Polskę, ale i europejskie części pozostałych krajów Starego Kontynentu. Zakres świadczeń w standardzie jest dość szeroki, gdyż oprócz wypadku, oferuje pomoc również po awarii podzespołów czy pęknięciu szyby.

TowarzystwoNazwa wariantuZakres terytorialnyZdarzeniaLimit holowaniaNaprawa na miejscu zdarzeniaPozostałe usługi
AllianzAssistance – wariant podstawowy (Komfort)Europa (bez Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Gruzji)wypadek, awaria, uszkodzenie szybydo najbliższego warsztatutakuruchomienie auta przy awarii akumulatora
AllianzAssistance – wariant rozszerzony (Plus/Extra)Europa (bez Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Gruzji)w.w. + wandalizm, kradzież, utrata kluczykado 150 kmtaksamochód zastępczy (do 4 dni po awarii; do 6 dni w pozostałych przypadkach); nocleg na czas naprawy (do 3 dni); transport osób; dostarczenie paliwa; pomoc przy wymianie koła
AllianzAssistance – wariant maksymalny (Max)Europa (bez Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Gruzji)w.w. + wandalizm, kradzież, utrata kluczykabez limitów w Polsce (do 150 km w przypadku rozładowania akumulatora, przebicia opony lub zatankowania niewłaściwego paliwa); do 750 km w Europietaksamochód zastępczy (do 6 dni po awarii; do 10 dni w pozostałych przypadkach);
Źródło: OWU Allianz [grudzień 2022].

Assistance przeważnie nie występuje jako samodzielne ubezpieczenie. Najczęściej łączy się z innymi polisami. Jego podstawowe warianty najczęściej łączą się z obowiązkowym OC. Wyższe są oferowane jako dodatek do AC.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC i AC z assistance

Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe na polskim rynku oferują dodatkowe assistance na inne kraje. Są to m.in.: Allianz, Beesafe, Benefia, Ergo Hestia, Euroins, Generali, LINK4, mtu24.pl, Trasti, TUZ, UNIQA, Wefox, Wiener i You Can Drive. Ich oferty są dostępne na Mubi!

Jaki assistance na zagraniczny wyjazd?

Wybór pakietu ubezpieczenia dodatkowego assistance zależy od kilku czynników. Powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na assistance za granicą, a masz już zawartą polisę całoroczną, rozważ assistance krótkoterminowe. Działa znacznie krócej (7-30 dni), jest tańsza w zakupie jednorazowym, ale będzie obowiązywać tylko na czas wyjazdu.

Najkorzystniej finansowo wychodzi całoroczne ubezpieczenie assistance. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy razem z OC albo także z AC. Taki pakiet, zwłaszcza w rozszerzonych odmianach, oferuje kompleksową ochronę w czasie wyjazdu za granicę.

Assistance za granicą – jak działa?

Ubezpieczenie assistance działa za granicą zgodnie z zawartą umową. Jeśli nie stanowi ona inaczej, to pomoc w podróży funkcjonuje na tej samej zasadzie, co w kraju. Możesz więc liczyć na wsparcie, gdy przebijesz oponę w międzynarodowej trasie lub dojdzie do innej poważnej usterki, ale będziesz chciał kontynuować podróż. Ubezpieczyciel zapewni Ci wsparcie w wymagającej sytuacji drogowej. Do twojej dyspozycji w pierwszej kolejności jest całodobowa infolinia w języku polskim. Za jej pomocą uzyskasz pomoc informacyjną, językową, a może nawet prawną (dostępną w wyższych wariantach).

Zagraniczne assistance – kiedy się przydaje?

Assistance obejmujące zagranicę jest przydatne w wielu europejskich krajach. Kiedy odwiedzasz inne państwa własnym autem sporadycznie lub regularnie, może spotkać Cię nagłe zdarzenie, jak np. stłuczka. Taka sytuacja z racji trudności językowych czy nieznajomości tamtejszego prawa może wywołać zdenerwowanie i doprowadzić do nieprzewidzianych wydatków związanych chociażby z odholowaniem unieruchomionego auta. Lepiej wcześniej – przed wyjazdem z Polski – zaopatrzyć się w pakiet ubezpieczenia na tę okoliczność.

Pakiet assistance przyda się właścicielowi awaryjnego auta, który mimo to będzie nim pokonywał duże odległości po Europie. Z powodzeniem sprawdzi się również w przypadku osób posiadających bliskich za granicą lub rodzin podróżujących często na zagraniczne wakacje.

Wybór assistance za granicę – na co zwrócić uwagę?

Przed zawarciem umowy zawsze należy zapoznać się z warunkami. Są one szeroko opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Znajdują się tam też zapisy o ewentualnych wyłączeniach ochrony. Najlepiej dokładnie sprawdzić, czy przy którejś z usług dodatkowego ubezpieczenia nie znajduje się dopisek: “Obowiązuje tylko na terenie Polski”. 

Ubezpieczyciele ograniczają swoje oferty sumą ubezpieczenia. Oznacza ona kwotę, powyżej której świadczenie nie będzie przysługiwało. Dotyczyć może np. naprawy na miejscu lub holowania.

Należy zwrócić szczególną uwagę na limity holowania auta po unieruchomieniu. Niektórzy ubezpieczyciele w najwyższych opcjach proponują holownik bez ograniczeń, jednak częściej oferty uprawniają do skorzystania z tej usługi na limitowanym dystansie.

Podsumowanie

 • Szukając ubezpieczenia assistance na samochód, zobacz, co zawierają poszczególne warianty. Pomoc w podróży zagranicznej oferują z reguły bogatsze odmiany (wyjątkiem jest np. Allianz).
 • Zwróć uwagę na usługi dodatkowe oferowane w ramach assistance. Może się okazać, że nie wszystkie działają za granicą. Informacje na ten temat znajdziesz w OWU.
 • Assistance zagraniczne zapewni Ci pomoc w podróży po Europie. Ubezpieczyciel zorganizuje transport uszkodzonego auta, a także zadba o los podróżnych.
 • Najkorzystniej jest zawrzeć umowę assistance całorocznego razem z OC lub AC. Jeśli jednak nie jest to możliwe, rozważ assistance krótkoterminowe, tylko na czas wyjazdu zagranicznego.
 • Nie pozwól, aby coś Cię ograniczało. Porównaj oferty z ASS zagranicznym na Europę i znajdź bogaty pakiet z szerokim zakresem!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czym różni się ubezpieczenie assistance od AC?

Do ubezpieczeń dobrowolnych samochodu zalicza się zarówno assistance, jak i autocasco. Są to dwie różne polisy, których materia jest inna. Assistance obejmuje pomoc kierowcy i pasażerom, jeśli pojazd zostanie unieruchomiony, a kontynuowanie podróży jest niemożliwe. AC chroni właściciela na wypadek zniszczenia pojazdu wskutek wypadku, zdarzenia losowego lub utraty po kradzieży. Towarzystwo pokryje koszty naprawy lub zrekompensuje stratę auta.

Gdzie można kupić assistance zagraniczne?

Ubezpieczenie assistance działające za granicą jest dostępne niemal w każdym towarzystwie. U nielicznych występuje od razu w standardzie, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to domena ofert z szerszym zakresem. Wszystkie dostępne warianty w prosty sposób zobaczysz w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Ile kosztuje assistance działające za granicą?

Wysokość składki ubezpieczenia assistance na zagraniczny wyjazd zależy od wielu czynników. Wyliczana jest na podstawie danych klienta i parametrów pojazdu. Szybko wyliczysz ją na Mubi. Ceny pakietu OC z assistance zagranicznym zaczynają się już od ok. 400 zł. Najtańsze OC + assistance w listopadzie 2022 r. kosztowało klienta Mubi tylko 169 zł! Ochrona OC, AC, NNW i ASS to już większy wydatek. Cena pełnego pakietu może wynieść ponad 2 tys. zł.

Czy polisą assistance funkcjonującą za granicą można objąć każde auto?

Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie określają kryteria, które musi spełniać pojazd, aby objąć go ochroną. Są to przeważnie ograniczenia wiekowe, użytkowe lub techniczne. Część firm nie ubezpiecza samochodów, które są wykorzystywane zarobkowo, uczestniczą w rajdach lub są wstawione do komisu celem sprzedaży.

Źródła