Data dodania: 13 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Bułgarii

Wybierasz się w podróż swoim samochodem do Bułgarii na narty lub na wakacje do Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków? Czy planujesz zwiedzić zakątki rejonu Europy Południowo-Wschodniej? Planując wyjazd do tego kraju nad Morzem Czarnym, nie zapomnij o ubezpieczeniu. W podróży przyda się polisa turystyczna, a assistance zapewni niezbędne wsparcie podczas jazdy autem. Przeczytaj ten poradnik, a nic Cię nie zaskoczy!

bułgaria
Spis treści:
 1. Jaka jest sytuacja epidemiczna w Bułgarii?
 2. Kiedy powstało państwo bułgarskie?
 3. W podróż z Warszawy do Sofii lepiej wybrać się samochodem czy samolotem?
 4. Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren Bułgarii?
 5. Jaki jest stan dróg w Bułgarii?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Bułgarii?
 7. Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii – co warto wiedzieć?
 8. Dlaczego warto pojechać do Bułgarii?
 9. Kiedy najlepiej wybrać się do Bułgarii?

Zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu Bułgaria znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Powierzchnię tego blisko 3-krotnie mniejszego od Polski kraju pokrywają na zmianę pasma nizin, kotlin i masywów górskich. Przyjazny klimat i znani z gościnności gospodarze przyciągają turystów z całego świata.

Bułgaria a koronawirus – obecny stan obostrzeń

Wjechać na terytorium Bułgarii można obecnie bez żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących COVID-19. Nie jest już wymagane przedstawienie zaświadczenia o przyjęciu szczepionki, nabraniu naturalnej odporności po przebytej chorobie czy negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Już od dłuższego czasu nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa lub obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

W połowie lipca 2022 r. obowiązek noszenia maseczek został przywrócony w części regionów Bułgarii. Zasłanianie ust i nosa stało się wtedy obowiązkowe w miejscach publicznych i środkach transportu publicznego. 13 kwietnia 2022 r. obostrzenia zostały zniesione.

uwaga
Uwaga

Od 21 października 2022 r. uczestnictwo we wszystkich aktywnościach w pomieszczeniach zamkniętych może dojść do skutku po przedstawieniu przez uczestników „zielonego certyfikatu” szczepienia, ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Organizatorzy powinni zapewnić kontrolę wejścia na teren wydarzenia i weryfikację certyfikatów. Dotyczy to wizyt m.in. w: punktach gastronomicznych, kinach, teatrach, salach gimnastycznych, halach sportowych, obiektach handlowych (o powierzchni powyżej 300 m2). Wyjątek stanowią: sklepy spożywcze, instytucje bankowe i apteki.

Najnowsze informacje o stanie pandemii koronawirusa w Bułgarii znajdziesz na rządowej stronie internetowej.

Bułgaria – geneza państwa

Na tereny obecnej Bułgarii w połowie IV w. p.n.e. zaczęły napływać plemiona koczownicze z Azji Środkowej. Jedno z plemion trackich utworzyło nawet zalążek państwowości – Królestwo Odrysów. Tereny pomiędzy Dunajem a pasmem Starej Płaniny podbili Rzymianie na początku naszej ery, ustanawiając rzymską prowincję Mezję podzieloną później na Dolną i Górną. Ziemie na południe od masywu górskiego zostały nazwane Tracją, którą najeżdżali Hunowie i Goci. W VI w. zaczęły osiedlać się tu pasterskie plemiona słowiańskie.

Po wielowiekowej okupacji ziem bułgarskich przez wojska tureckie, Bułgarom udało się odzyskać niepodległość w pełni w 1908 r. Ogłoszone zostało wówczas niezawisłe Królestwo Bułgarii, na czele którego stanął król, a potem car Ferdynand II Koburg.

przykład
Ciekawostka

W 2001 r. premierem Republiki Bułgarii został 64-letni Symeon Sakskoburggotski. Jako 6-latek objął tron po swoim zmarłym w 1943 r. ojcu – carze Borysie III Koburgu. To pierwszy taki przypadek w historii Europy Wschodniej, gdy obalony monarcha został premierem powstałej w to miejsce republiki. Symeon jest również jedynym monarchą na świecie, któremu drogą demokratyczną udało się objąć władzę ponownie.

Po przekształceniu się Bułgarii pod koniec XX w. w demokratyczną republikę parlamentarną, państwo to dołączyło do międzynarodowych organizacji i struktur, jak NATO czy Unia Europejska. Bułgarski rząd stara się również dołączyć do strefy wolnego ruchu granicznego – Schengen. Językiem urzędowym jest bułgarski.

Wjazd do Bułgarii – jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą?

1 stycznia 2023 r. strefa Schengen poszerza się o kolejne – 27. państwo. Do systemu dołącza Chorwacja. Europarlament nie dał zgody na równoczesne włączenie do Schengen również Rumunii i Bułgarii. Do czasu dołączenia tych państwa, na ich teren wjeżdża się po odbyciu kontroli granicznej.

Do wjazdu na teren Republiki Bułgarii uprawnia polski paszport lub dowód osobisty. Nie jest potrzebna wiza. Legalnie przebywać w tym kraju można do 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od pierwszego wjazdu w danym okresie.

Porada eksperta:

Jeśli posiadasz dowód osobisty i paszport, najlepiej weź ze sobą oba dokumenty. Trzymając je w dwóch różnych miejscach, zmniejszysz ryzyko utraty obu na raz. W przypadku kradzieży jednego z nich będziesz mógł posłużyć się drugim, zapasowym dokumentem, aby bezpiecznie wrócić do kraju. Warto również zabrać ze sobą trochę gotówki oraz aplikację mObywatel.

Jeśli wybierasz się na wybrzeże czarnomorskie własnym autem, pamiętaj o wzięciu ze sobą również dokumentów pojazdu i potwierdzenia uzyskania uprawnień do kierowania.

Na wyjazd samochodem do Bułgarii koniecznie zabierz ze sobą:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • potwierdzenie z ostatniego przeglądu technicznego (z bieżącą datą);
 • polisę OC.
uwaga
Uwaga

Jeśli auto jest pożyczone, trzeba wziąć ze sobą notarialne potwierdzenie użyczenia pojazdu. Dokument musi być przetłumaczony na język angielski lub bułgarski.

W Bułgarii nie trzeba mieć Zielonej Karty czy specjalnego ubezpieczenia granicznego. Wydrukowany wcześniej dokument polisowy stanowi wystarczające potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC chroni kierowcę przed szkodami powstałymi wskutek ruchu pojazdu. Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, pokryje np. koszty napraw uszkodzeń czy leczenia poszkodowanych.

Kierunek: Sofia – jaki środek transportu wybrać?

Podróż z Polski do stolicy Bułgarii można odbyć na kilka sposobów. Pokonanie trasy z Warszawy do Sofii w najlepszym przypadku zajmie 16,5-20 godzin. Droga prowadzi przez teren kilku państw „trzecich”: Czech, Słowacji, Węgier oraz Serbii (ewentualnie Rumunii) i wynosi od 1542 do 1617 km. Można ominąć Czechy, co zmniejsza dystans, jednak wydłuża czas podróży. Wybierając najpopularniejszą drogę można przy okazji zobaczyć tak piękne miasta Europy, jak: Ostrava, Bratysława, Budapeszt czy Belgrad. Wartość krajoznawcza jest atutem dodanym takiej wycieczki, mankamentem zaś – czas przejazdu, a także płatne odcinki autostrad. Warto więc zaplanować nocleg w trasie lub wyruszyć z dwoma zmieniającymi się kierowcami.

przykład
Ciekawostka

Poruszanie się własnym autem po Bułgarii, oprócz opłat za autostrady, może wymagać też poniesienia dodatkowych kosztów, np. wybranie się na wypad do sąsiedniej Rumunii będzie obarczone opłatami za przejazd przez mosty łączące oba kraje (23 lewa) lub przeprawę promem (33 lewa za samochód osobowy i po 2 lewa od osoby).

Z Warszawy do Sofii można dostać się samolotem. Bezpośredni lot zajmuje ok. 2 godziny, ale nawet 1 przesiadka (np. w drodze do Werny) może wydłużyć czas podróży 2-krotnie. Najtańsze bilety lotnicze do Bułgarii zaczynają się już od blisko 100 zł, jednak średnio jest to wydatek rzędu 260–380 zł. Samoloty latają w tym kierunku kilka razy w tygodniu.

Podróż do Bułgarii może odbyć się autokarem. Droga zajmuje przeważnie 27–36 godzin. Kilku przewoźników oferuje takie przejazdy w cenie 300–400 zł. Można znaleźć bilet tańszy od lotniczego, jednak nawet 15-krotnie dłuższy czas podróży może zniechęcić urlopowiczów, dla których każdy dzień wakacji jest na wagę złota.

Z Polski do Bułgarii docierają również pociągi. Pokonanie trasy zajmuje wtedy 6 godzin. Występują zarówno połączenia dzienne (4), jak i nocne (1). W sezonie letnim PKP Intercity organizuje transport kolejowy nad Morze Czarne z Krakowa do Warny. Bilety kosztują w granicach 10–24 euro (47-113 zł) w zależności od wybranej klasy wagonu.

Drogi w Bułgarii – co mówią przepisy

Autostrady w obrębie Bułgarii są płatne, podobnie jak w większości europejskich państw. Rozciągają się na odległość 760 km, przy czym docelowo mają mieć 1200 km. Autostrad w Bułgarii jest łącznie 8, z czego 4 są w pełni ukończone. Obecnie to odcinki: A1 Trakija (360 km), A4 Marica (117 km), A6 Ljulin (19 km). Dwie główne nitki drogowe A1 i A2 łączą stolicę z czarnomorskim wybrzeżem. W zamyśle drogowców najdłuższa ma być druga z nich i prowadzić ze stolicy do Warny (433 km). Stan nawierzchni jest zadowalający i nie odbiega od pozostałych europejskich tras. Również inne drogi krajowe są w przyzwoitym stanie, a ich oznakowanie okazuje się wystarczająco jasne i czytelne.

uwaga
Uwaga

Od 1 stycznia 2019 r. Bułgaria wprowadziła winiety elektroniczne. Tym samym klasyczne naklejki na przednią szybę straciły ważność. Koszt przejazdu płatnymi odcinkami samochodem osobowym z ilością miejsc nie większą niż 8 zaczyna się od 10 lewa/8 euro (na weekend), a kończy na 97 lewa/50 euro (na cały rok), czyli w cenie ok. 24–233 zł. Można je kupić w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych, przez stronę internetową lub TUTAJ. Za brak wykupionej winiety przewidziana jest grzywna w wysokości od 650 zł (dla kierowców osobówek) do nawet 6000 zł (w przypadku prowadzących większe pojazdy).

Jazda samochodem odbywa się z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, a światła mijania muszą być cały czas włączone. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwii to 0,5 promila. Dzieci do 3. roku życia należy przewozić w specjalnych, atestowanych fotelikach. Starsze pociechy mierzące poniżej 1,5 metra lub ważące powyżej 36 kilogramów trzeba usadzać na specjalnych siedziskach. Dopuszczalne prędkości w tym kraju są zbliżone do obowiązujących w Polsce, jednak bardziej rygorystyczne.

Ograniczenia prędkości w Bułgarii dla samochodów osobowych (o dmc do 3,5 tony):

 • 50 km/h – na terenie zabudowanym;
 • 80 km/h – poza terenem zabudowanym;
 • 100 km/h – na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Ponadto kierowca podczas jazdy nie może rozmawiać przez telefon komórkowy. Wyjątkiem jest zestaw głośnomówiący.

uwaga
Uwaga

Aby posiadać i legalnie używać CB radia w Bułgarii, trzeba mieć zezwolenie. Podobnie jest m.in. w: Hiszpanii, Chorwacji, Irlandii, Macedonii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Cyprze i na Malcie. W Rumunii Irlandii Północnej jest to całkiem zakazane.

grafika

Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, wyposażenie samochodu podczas podróży po Bułgarii może być dostosowane do koniecznego wyposażenia w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany.

Ubezpieczenie komunikacyjne do Bułgarii

Podczas wyjazdu własnym autem do Bułgarii przydadzą się spokój i opanowanie. Umożliwią pokonanie długiej trasy w należytym skupieniu. Dla pełnego komfortu warto przed wyruszeniem w drogę nabyć dodatkową polisę assistance (całoroczną lub krótkoterminową). Zapewni wsparcie językowe, informacyjne i logistyczne, kiedy tylko samochód stanie w drodze np. na skutek awarii. Dzięki temu bez problemu i niezwłocznie otrzymasz odpowiednią pomoc, a auto zostanie usprawnione na miejscu lub odholowane do specjalistycznego warsztatu.

W związku z częstymi kradzieżami nowych samochodów, szczególnie latem, warto rozważyć autocasco. AC najlepiej razem z ubezpieczeniem GAP pokryje ewentualną utratę cennego pojazdu. W nadmorskich kurortach (np. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski) trzeba parkować w bezpiecznej przestrzeni, np.: na płatnych parkingach ogólnych lub miejscach hotelowych (dodatkowo płatnych).

Porada eksperta:

Aby zminimalizować ryzyko rabunku, unikaj podróżowania nocą, zatrzymywania się na niestrzeżonych parkingach czy w pobliżu przydrożnych barów na nocleg. Podczas jazdy autem zawsze blokuj drzwi od wewnątrz i nie zostawiaj pojazdu bez dozoru, zwłaszcza jeśli masz w środku cenny bagaż. Podróżując własnym autem, zachowaj szczególną ostrożność oraz w miarę możliwości ogranicz konieczność przemieszczania się nim po kraju.

Assistance na wyjazd do Bułgarii – na co zwrócić uwagę?

Wybierając assistance na zagraniczny wyjazd do Bułgarii, zwróć uwagę zwłaszcza na kilka aspektów. Przede wszystkim wybierz szeroki wariant ochrony z dużym limitem holowania. W najwyższych opcjach otrzymasz holowanie do 1000 km lub 1200 km na terytorium Europy. Decydując się na taki pakiet assistance razem z OC lub AC, zapewnisz sobie pełen komfort w dalekiej podróży. Nic nie zakłóci Twojego wypoczynku!

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii – co warto wiedzieć?

Z opieki medycznej w tym kraju mogą korzystać Polacy odprowadzający składki na NFZ. W tym celu wystarczy okazać, uzyskaną wcześniej bezpłatnie w odpowiednim oddziale Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do skorzystania z podstawowych usług ochrony zdrowia, jednak nie pokryje całości kosztów specjalistycznego leczenia czy opieki medycznej w prywatnych placówkach dominujących na wybrzeżu. Na tę okoliczność jest ubezpieczenie od kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne assistance to rozbudowana polisa dobrowolna, której zakres może być bardzo szeroki. Assistance w podróży, bo tak też jest nazywane, dostępne jest w różnych wariantach określających zakres ochrony. Pakiet podstawowy zapewni opiekę w okrojonym spektrum zdarzeń. Aby cieszyć się pełnym wsparcie, kiedy coś nieszczęśliwego się przydarzy, warto wybrać pakiet rozszerzony o dodatkowe usługi: serwisowe, medyczne i prawne.

Assistance na wyjazd obejmuje najczęściej pomoc w nagłych wypadkach. Dzięki niemu nie musisz się martwić o transport czy konsekwencje finansowe akcji ratunkowej. Medyczne assistance pokryje koszty przewozu z zagranicy i umożliwi kontynuację leczenia w kraju. Może zapewnić również dodatkowe konsultacje na temat stanu zdrowia czy sytuacji prawnej. Assistance w podróży zagwarantuje również powrót zwłok do kraju w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Koszt takiego ubezpieczenia na podróż to czasem tylko kilka złotych za dzień ochrony. Może okazać się wybawieniem, gdy zostaniesz okradziony z dokumentów, dopadnie cię kontuzja na stoku, doznasz wypadku komunikacyjnego lub poważnie się rozchorujesz (np. na COVID).

Przykład:

56-letni Zbigniew zamierza wybrać się na wyjazd do Bułgarii na tydzień. Wszedł na Mubi, aby sprawdzić oferty ubezpieczenia podróżnego. Oto 4 najkorzystniejsze oferty, które uzyskał:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)22,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.24,00 zł
AXA200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)30,18 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu31,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [grudzień 2022].

Do ubezpieczenia podróżnego oprócz kosztów leczenia może wchodzić NNW i OC w życiu prywatnym. Taka polisa, łącząca te wszystkie aspekty, pozwala nie martwić się tym na wyrost, tylko w pełni cieszyć urlopowym czasem.

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Bułgaria zapewnia niezwykłe krajobrazy przepełnione licznymi zabytkami architektury, kultury i sztuki. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się łącznie 9 miejsc zlokalizowanych na terenie tego kraju. 7 z nich to dobra kulturowe, a 2 to elementy przyrody. Czyni to z Bułgarii 3. kraj na Starym Kontynencie pod względem wartości zabytków archeologicznych.

Miejsca, które trzeba zwiedzić, będąc w Bułgarii:

 • Sofia – okazałe i bogato zdobione budynki sakralne i świątynie: cerkiew Świętej Petki, cerkiew Bojańska, cerkiew św. Mikołaja, cerkiew św. Jerzego, sobór Aleksandra Newskiego, meczet Bani Basza Dżamija czy cerkiew Mądrości Bożej (św. Zofii), której miasto zawdzięcza swoją obecną nazwę. Klimat mieszczański poczujesz na bulwarze Witosza. Jednym z największych reliktów architektury czasów stalinowskich jest zabudowa dookoła placu Niepodległości. Wypada odwiedzić Muzeum Archeologiczne, które zajmuje część dawnych łaźni miejskich oraz Narodową Galerię Sztuki dysponującą bogatą kolekcją dzieł sztuki. Na miłośników teatru czeka Teatr Narodowy;
 • Sozopol – niesamowita starówka, zamek Ravadinovo i pobliska Wyspa św. Jana;
 • Warna – imponujący Sea Garden (złote piaski);
 • Bałczik – 5 cerkwi i meczety;
 • Kurorty – pamiętające jeszcze czasy komunistyczne, ale posiadające też nowoczesne budowle. Pełne rozrywek są m.in.: Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Św. Konstantyn;
 • Bułgarskie plaże – piaszczyste i betonowe; ulokowane głównie przy kurortach, a także w Albenie i Irakli;
 • Pobiti Kamani – rezerwat przyrodniczy formacjami skalnymi na piaszczystych wydmach.

Kiedy warto wybrać się do Bułgarii?

Najbardziej upalny czas w Bułgarii przypada w szczycie sezonu turystycznego. Lato na wybrzeżu Morza Czarnego to idealne miejsce dla miłośników morskich kąpieli, sportów wodnych, aktywności na plaży czy wylegiwania się na słońcu. W sierpniu, lipcu i czerwcu przypadają największe upały. Z kolei najzimniejszy czas to styczeń, oferujący idealne warunki do szusowania po stokach narciarskich.

Początek wiosny w Bułgarii jest wyjątkowo sprzyjający do odwiedzenia tego kraju. Przełom kwietnia i maja może być idealnym czasem na udany i spokojny odpoczynek bez zgiełku turystów. Również we wrześniu i październiku ruch jest wyraźnie mniejszy niż w środku lata, a warunki atmosferyczne – bardzo zbliżone.

Woda w Morzu Czarnym ma temperaturę 6–3 st. C. Na wiosnę (w kwietniu) wzrasta do 10, aby już na przełomie maja i czerwca osiągnąć przyjemne 16–20 st. ciepła.

Podsumowanie

 • Bułgaria to uwielbiany przez Polaków kierunek wakacyjnych wyjazdów. Przyciąga śródziemnomorskim klimatem i bałkańskim charakterem, przy jednoczesnym zachowaniu zdroworozsądkowych cen.
 • Bułgaria nie ogranicza obecnie turystom wjazdu ze względu na COVID-19. Przed podróżą pamiętaj, aby sprawdzić aktualny stan zakażeń i poziom obostrzeń.
 • Aby wjechać na teren Bułgarii trzeba mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. Kontrole graniczne są obowiązkowe do czasu włączenia kraju do strefy Schengen.
 • Do Sofii można przedostać się drogą lądową lub powietrzną. Najkrócej trwa lot samolotem, jednak zwolennicy wycieczek objazdowych z pewnością wybiorą się w podróż na kołach. Alternatywą podróży własnym autem może być wyjazd autokarowy lub sezonowym pociągiem.
 • Bułgarskie drogi są w przyzwoitym stanie. Ograniczenia prędkości oraz pozostałe przepisy o ruchu drogowym są podobne do polskich.
 • W Bułgarii zdarzają się przypadki kradzieży nowych aut. W związku z tym przyda się autocasco od kradzieży.
 • Wybierając assistance na samochód, zdecyduj się na duży zakres holowania i dodatkowe świadczenia, jak choćby zakwaterowanie w hotelu czy transport podróżnych. W przypadku assistance na wyjazd wybierz szeroki wariant obejmujący wiele zdarzeń, włącznie z ubezpieczeniem kosztów leczenia i powrotu do kraju.
 • Do Bułgarii warto wybrać się poza sezonem letnim. Można wtedy podziwiać piękno tego kraju bez masy turystów z całego świata.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Bułgarii jest drogo?

Pomimo inflacji i wzrostu cen w ostatnich latach, Bułgaria wciąż jest przystępna cenowo dla podróżujących z Polski. Oferuje niższe ceny niż w sąsiedniej Grecji, zachowując przy tym śródziemnomorski klimat. Ceny wycieczek do Bułgarii w biurach podróży zaczynają się od ok. 1400 zł. Na oszczędności można liczyć przy samodzielnej organizacji wyjazdu. Tydzień w tym kraju wyniesie podobnie, jak tydzień na wczasach w Polsce. Kwota zależy od tego, na jakie atrakcje sobie pozwolimy, ale w przypadku 2 osób 1000–1500 zł w gotówce powinno wystarczyć, zakładając że zakwaterowanie jest już opłacone.

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Jak informuje polski MSZ w Bułgarii nie ma zagrożenia terrorystycznego. Drobne kradzieże pieniędzy i dokumentów zdarzają się głównie w większych miejscowościach i nadmorskich kurortach. Kieszonkowcy upodobali sobie przede wszystkim zatłoczone miejsca i środki transportu publicznego (autobusy, metro). Należy unikać też mało oświetlonych miejsc, jak okolice parków czy lasów. W kurortach zdarzają się przypadki włamań do hotelowych pokoi.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii?

Na Bałkany oprócz bagaży i potrzebnego ekwipunku warto zabrać ze sobą również ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna z ubezpieczeniem kosztów leczenia zapewni niezbędną pomoc medyczną w sytuacji, kiedy karta EKUZ okaże się niewystarczająca. Polisa assistance z kolei zapewni nieocenioną pomoc w sytuacji drogowej, kiedy auto nie będzie w stanie dalej jechać. Oba świadczenia ułatwią uzyskanie wsparcia i uchronią przed dodatkowymi nerwami podczas wyjazdu.