Data dodania: 24 kwietnia 2023 Autor: Rafał Gliński

Pakiet OC i AC – wybierz OC w pakiecie z autocasco w lepszej cenie!

Kup ubezpieczenia OC + AC w zestawie i przekonaj się, ile w ten sposób zyskasz! Zakup polis w pakiecie to korzyść nie tylko dla posiadaczy nowych samochodów. Internetowy kalkulator oferuje najtańsze ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Oblicz i porównaj oferty! Zobacz, ile dzięki temu zaoszczędzisz.

pakiet oc ac
Spis treści:
 1. Czym jest pakiet ubezpieczeń OC i AC?
 2. Jak działa OC, a przed czym chroni AC?
 3. Czym kierować się przy wyborze OC + AC?
 4. Co oprócz AC możesz dobrać do pakietu z OC?
 5. Ile kosztuje OC i AC w pakiecie?
 6. Dlaczego warto kupić pakiet OC/AC?

Zastanawiasz się, jaki pakiet OC AC wybrać? Sprawdź, gdzie jest najtańsze OC z autocasco! Decydując się na zakup w pakiecie, zyskujesz rabat. Im więcej polis, tym większa obniżka. OC + AC kupisz już od niespełna 400 zł! Gdzie uzyskać pakiet ubezpieczeniowy w najlepszej cenie?

OC i AC w zestawie – na czym polega pakiet ubezpieczeń?

Łączenie usług, czyli tzw. pakietowanie znane jest chociażby z ofert firm telekomunikacyjnych. Zestaw zawierający telewizję, internet i telefon u jednego operatora wychodzi na ogół taniej, niż gdyby zsumować koszt każdej z tych usług osobno. Podobnie jest z pakietami ubezpieczeń. Zakup polisy odpowiedzialności cywilnej z ubezpieczeniami dodatkowymi w zestawie wychodzi korzystniej, niż gdybyś kupił najtańszą polisę OC i potem dokupił samodzielne autocasco (nie wszędzie jest dostępne).

Warto już na samym początku jasno określić swoje potrzeby i wymagania co do ubezpieczenia, aby na tej podstawie dobrać odpowiedni zakres ochrony. Umowa zawierana jest na rok, wymaga więc perspektywicznego spojrzenia na nadchodzące potrzeby. Jeśli będziesz musiał zostawiać auto regularnie na niestrzeżonym parkingu w niebezpiecznej okolicy, przyda Ci się autocasco. Nie chcesz chyba, aby Twój samochód padł ofiarą wandali albo złodziei?

Jaki jest przedmiot ochrony OC i AC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest wymagane ustawą i obowiązkowe w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, które poruszają się po drogach publicznych. Auta zarejestrowane w kraju muszą być ubezpieczone u polskiego przedstawicielstwa ubezpieczeniowego. Taka polisa chroni posiadacza przed kosztami szkód materialnych i osobowych, które może spowodować w związku z ruchem pojazdu. Brak OC wiąże się z dotkliwymi mandatami, wysokimi karami z UFG i pokryciem wszystkich kosztów zdarzenia drogowego z własnej kieszeni.

Autocasco (AC) to z kolei dobrowolna polisa, chroniąca właściciela na wypadek uszkodzenia pojazdu (np. w wyniku działań sił natury lub aktu wandalizmu) albo utraty auta (wskutek kradzieży). To ubezpieczenie przeważnie łączy się z obowiązkowym OC, tworząc pakiet w atrakcyjnej cenie. AC Mini to natomiast nieco uszczuplona wersja pełnego autocasco – chroni przeważnie na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej, czyli kompletnego zniszczenia samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze OC + AC?

Samo OC jest takie samo w każdym towarzystwie. Reguluje je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (z dnia 22 maja 2003 r.). Przy wyborze tego typu polisy kluczowa powinna być więc wysokość składki. Sumy gwarancyjne są stałe i ustalone przez Komisję Europejską w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych na wysokość:

 • 5 210 000 euro – w przypadku szkód osobowych;
 • 1 050 000 euro – w przypadku szkód materialnych.

Pojęcia w AC, które warto znać

Sprawa nieco komplikuje się w przypadku autocasco. Każdy ubezpieczyciel sam ustala warunki i zakres ochrony AC. Aby wybrać najlepszą ofertę, nie wystarczy kierować się najniższą ceną. Trzeba zapoznać się ze szczegółami propozycji. Pomaga w tym znajomość określeń stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w różnych wariantach ochrony:

 • suma ubezpieczenia – określa wysokość odszkodowania wypłacanego z AC w celu pokrycia szkody. Jej wartość powinna odzwierciedlać realne koszty napraw, jakie mogą wystąpić po uszkodzeniu pojazdu. Jeśli nie pokryje ich w całości ubezpieczenie, zapłacisz resztę z własnych pieniędzy;
 • nieredukcyjna suma ubezpieczenia – ubezpieczyciel nie pomniejsza sumy odszkodowania o wcześniej wypłacone świadczenia z AC;
 • stała suma ubezpieczenia – gwarantuje ustalenie wysokości świadczenia na podstawie wartości auta w dniu określonej przed podpisaniem umowy, a nie w dniu szkody;
 • serwis ASO / warsztat partnerski / kosztorys – ASO to Autoryzowana Stacja Obsługi. Przy tej opcji szkoda jest likwidowana bezgotówkowo w warsztacie partnerskim lub w ASO; w przypadku kosztorysu pieniądze trafiają bezpośrednio na Twoje konto i sam opłacasz z tej transzy fachowców;
 • części stosowane podczas likwidacji szkody – zawierający umowę może wybrać, na jaki rodzaj części się zdecydować: oryginalne lub zamienniki (w drugim przypadku polisa AC powinna być niższa);
 • amortyzacja części – ubezpieczyciel może uzależnić wysokość wypłacanego świadczenia od stopnia zużycia części, czyli może być ona odpowiednio pomniejszona.
 • franszyza integralna – towarzystwo określa kwotę, od której odpowiada za szkodę. Jeśli uszkodzenie jest drobne i jego naprawa kosztuje mniej niż narzucona wartość, ubezpieczyciel nie ponosi za nie odpowiedzialności;
 • udział własny (franszyza redukcyjna) – to kwota określona precentowo lub przy pomocy konkretnej wartości, którą musisz dopłacić z własnej kieszeni do naprawy auta, natomiast resztę pokryje ubezpieczenie AC. Rozwiązaniem komfortowym jest autocasco bez udziału własnego.

Nie tylko AC – co jeszcze można dobrać do OC?

Oprócz autocasco do pakietu ubezpieczeń możesz dobrać inne dobrowolne polisy. Zaliczają się do nich:

 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujące kierowcę i pasażerów;
 • assistance – wsparcie w podróży, gdy dojdzie do nagłego zdarzenia, które uniemożliwia dalszą kontynuację jazdy (np. awaria).

Ubezpieczyciele łączą powyższe ubezpieczenia w przeróżny sposób. Sprawdzając oferty, możesz rozszerzyć podstawowy wariant o interesującą Cię polisę dodatkową. W ten sposób uzyskasz pakiet skrojony na miarę Twoich potrzeb. Dobierz konkretną ochronę i uzyskaj pakiet w dobrej cenie bez przepłacania!

Ile kosztuje pakiet OC + AC?

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają parametry pojazdu (marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika, dotychczasowy i deklarowany przebieg w ciągu roku) oraz dane osobowe właściciela/współwłaścicieli (wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia). Im nowszy pojazd i jego wyższa wartość, tym zazwyczaj droższe autocasco.

Każde towarzystwo inaczej podchodzi do tych czynników przy ocenie ryzyka, ale przeważnie im większe doświadczenie drogowe i dłuższa przeszłość bezszkodowa, tym niższa cena. Najwięcej za polisę OC/AC płacą zasadniczo młodzi kierowcy posiadający sportowe auto.

Przykładowe wyliczenie:

Ile za ubezpieczenie tego samego samochodu zapłacą dwie różne osoby? Sprawdźmy to na przykładzie Skody Fabii z 2008 r. z silnikiem benzynowym o poj. 1,2 l i mocy 54 KM (40 kW). Pierwszą osobą (doświadczonym kierowcą), dla której wyliczymy cenę pakietu OC i AC jest 50-letnia kobieta, która jest mężatką, ma dzieci i mieszka w powiecie poznańskim. Uzyskała prawo jazdy kat. B w 1991 r. i jest właścicielką skody od nowości.

Drugą osobą (młodym kierowcą) jest natomiast syn kobiety, na którego auto ma zostać przepisane. Mężczyzna ma dopiero 19 lat, uzyskał prawo jazdy kilka miesięcy temu i ma to być jego pierwszy samochód. W trzeciej kolumnie rozważyliśmy sytuację, kiedy auto przejdzie na własność 19-latka, ale matka zostanie wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaścicielka.

TowarzystwoZakresCena pakietu dla doświadczonego kierowcyCena pakietu dla młodego kierowcyCena pakietu dla młodego kierowcy po dopisaniu współwłaściciela
TUZ UbezpieczeniaOC, AC Mini, NNW, Assistance572,00 zł2 464,00 zł
UNIQAOC, AC Mini, NNW, Assistance618,00 zł4 951,00 zł2 514,00 zł
mtu24.plOC, AC Mini716,00 zł3 058,00 zł3 058,00 zł
TrastiOC, AC, NNW, Assistance753,00 zł2 837,00 zł3 153,00 zł
LINK4OC, AC Mini, NNW, Assistance771,35 zł3 229,91 zł2 933,82 zł
BeesafeOC, AC, NNW, Assistance844,00 zł4 603,82 zł1 426,79 zł
BenefiaOC, AC Mini, NNW, Assistance868,00 zł2 719,00 zł2 719,00 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance883,00 zł2 951,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [kwiecień 2023].
Wylicz składkę OC/AC

Pakiet OC/AC – dla kogo?

Warto nabyć rozszerzoną ochronę o autocasco, jeśli posiadasz stosunkowo młode auto o jeszcze stale wysokiej wartości. Takim rozwiązaniem powinni zainteresować się posiadacze aut, którzy parkują bezpośrednio przy ulicy lub w innym niestrzeżonym miejscu. Samochód jest wtedy narażony na działania osób postronnych takich, jak wandale lub dzieci grające w piłkę, sił przyrody czy nieostrożnych kierowców. Jeśli do szkód dojdzie podczas trwania umowy AC, zostaną zlikwidowane przez ubezpieczyciela. Nie będziesz musiał się o nic martwić! Polisa autocasco zapewnia spokój i pewność pomyślnego rozwiązania.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy zakup ubezpieczeń w pakiecie się opłaca?

Zdecydowanie tak. Kiedy kupujesz więcej niż jedną polisę w tym samym towarzystwie, to ubezpieczyciel oferuje lepsze warunki cenowe, wliczając w to rabaty lub bezpłatne dodatki (np. Zieloną Kartę). Firmy ubezpieczeniowe dają możliwość rozszerzenia oferty wyjściowej tak, aby w pełni odzwierciedlała Twoje potrzeby pod tym względem.

Gdzie jest najtańszy pakiet OC/AC?

To zależy. Przy zakupie polisy OC i AC zawsze porównaj oferty konkurencji. Najwygodniej i najszybciej zrobisz to przy pomocy internetowej porównywarki (np. Mubi). W prosty sposób porównasz tam różne warianty kilkunastu towarzystw, które są wiodące na rynku. Dzięki temu wybór najlepszej polisy AC będzie prostszy, niż myślisz!

Lepszy pakiet dealerski czy szukanie ofert OC i AC na własną rękę?

Wybór pakietu ubezpieczeń OC AC u dealera w salonie to oszczędność czasu. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać kierowcy bez doświadczenia i wypracowanych zniżek. Polisa na nowe auto jest zazwyczaj rozliczana ryczałtem, co dla niektórych niesie ze sobą pewne korzyści. Doświadczeni kierowcy ze zniżkami za bezszkodową jazdę mogą liczyć na korzystniejsze warunki bezpośrednio u towarzystw. Salon samochodowy nie oferuje zbyt dużego wyboru, gdyż współpracuje z jednym ubezpieczycielem. Porównywarka ubezpieczeń to 17 towarzystw i możliwość dopasowania oferty.

Do jakiego wieku pojazdy można objąć ochroną AC?

Nie tylko samochody pachnące nowością, które wyjeżdżają z salony można objąć dodatkową opieką w ramach autocasco. Maksymalną granicą wieku pojazdu jest najczęściej 15 lat. Starsze pojazdy można ubezpieczyć w ten sposób, jeśli np. auto osiągnęło wiek w trakcie trwania umowy. Wtedy wystarczy ją przedłużyć na kolejny rok. Może się zdarzyć, że towarzystwo odmówi ubezpieczenia starszego pojazdu. Cena za AC w przypadku aut powyżej 20 lat drastycznie rośnie.

Podsumowanie

 • Pakiet OC AC pozwala na kompleksową ochronę w korzystnej cenie. Samo obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na nic się zda, jeśli uszkodzisz swój pojazd, ucierpi on w wyniku wichury lub zostanie skradziony.
 • OC jest identyczne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce. Różni się jedynie ceną i dodatkami.
 • Porównaj oferty i dokładny zakres autocasco. Zapoznaj się z OWU. AC u tego samego ubezpieczyciela może występować w kilku wariantach.
 • OC + AC kupisz już od niecałych 400 zł! Im bardziej komfortowy wariant ochrony, tym wyższa składka ubezpieczenia.