Minicasco – ubezpieczenie autocasco w wersji mini. Co obejmuje bazowa polisa AC?

AC mini to idealny wybór dla tych, którzy nie potrzebują autocasco w pełnym zakresie. Okrojona polisa jest tańsza od kompleksowego wariantu ochrony, ale zapewnia pewien komfort. Zabezpiecza na wypadek kradzieży lub całkowitego zniszczenia pojazdu. Jeśli los twojego auta nie jest Ci obojętny, smartcasco jest właśnie dla Ciebie!

minicasco

Zastanawiasz się, czym jest minicasco? Szukasz najkorzystniejszego pakietu OC/AC w przystępnej cenie? Sprawdź autocasco w wariancie mini! Z tego tekstu dowiesz się, na czym polega ta dodatkowa polisa w rozmiarze XS.

AC mini – co to?

Casco to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia odszkodowanie, jeśli samochód lub inny pojazd objęty polisą zostanie uszkodzony lub ukradziony. W przeciwieństwie do obowiązkowego OC, które gwarantuje świadczenie tylko poszkodowanym osobom trzecim, AC służy właścicielowi nawet wtedy, gdy on sam jest sprawcą. Minicasco to węższa wersja standardowego autocasco i chroni posiadacza na wypadek kradzieży ubezpieczonego pojazdu lub szkody całkowitej. Czasem oferuje także ochronę przed działaniami żywiołów. Pokrywa koszty naprawy uszkodzeń powstałych w powyższych okolicznościach. Gwarantuje tym samym wypłatę rekompensaty, kiedy przywrócenie pojazdu do stanu używalności jest niemożliwe.

Mini autocasco – co obejmuje?

AC mini ma ograniczony zakres ochrony w stosunku do standardowego autocasco. Na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo zbliżony do. Czym smartcasco różni się od pełnego AC? Obejmuje przecież ten sam przedmiot ochrony i zdarzenia, takie jak kradzież czy zniszczenie pojazdu. Nie zadziała jednak w każdej sytuacji. Zastosowania nie znajdzie np. jeśli szyba zostanie wybita przez wandali albo gałąź spadnie na auto i wgniecie dach. Dokładny zakres ochrony minicasco określa ubezpieczyciel. Oferty poszczególnych towarzystw różnią się więc między sobą dość znacznie nie tylko nazwą produktu.

Minicasco obejmuje nagłe zdarzenia, jak np.: 

 • rozbój;
 • kradzież;
 • kradzież z włamaniem;
 • grad;
 • huragan;
 • pożar;
 • powódź;
 • wybuch;
 • zatopienie;
 • zderzenie;
 • zniszczenie przez wandala;
 • działanie chemikaliów lub wysokich temperatur.

Mini AC na tle pozostałych wariantów

Okrojony wariant AC mini wynika z jego budżetowego charakteru. Lista wyłączeń i ograniczeń ochrony, zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) jest dość obszerna. Należy się z nią zapoznać przed zawarciem umowy. Zdecydowanie krótszą listę wyłączeń ma autocasco all risk. Z kolei AC ryzyk nazwanych działa na zupełnie przeciwnej zasadzie – zapewnia ochronę podczas zdarzeń, które znalazły się w OWU.

Co zapewnia minicasco?

Smartcasco oferuje świadczenie, nawet jeśli do zdarzenia dojdzie z winy posiadacza polisy. Nie gwarantuje co prawda pełnej ochrony autocasco, np. na wypadek zarysowania karoserii lub drobnej stłuczki parkingowej. W przypadku minicasco wsparcie ubezpieczyciela jest tylko w przypadku szkody całkowitej.

Czym jest szkoda całkowita?

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie definiują ściśle tego pojęcia. Termin „szkoda całkowita” powstał w procesie likwidacji szkód, a następnie przyjął się w orzecznictwie sądowym.

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia wówczas, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, albo gdy koszty naprawy w chwili ustalenia kwoty odszkodowania przekraczają wartość rynkową pojazdu w dniu szkody” – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, główny specjalista w Biurze Rzecznika Finansowego (Monitor Ubezpieczeniowy, nr 65, czerwiec 2016).

W ubezpieczeniu OC o szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy firma ubezpieczeniowa stwierdzi, że koszt naprawy przekracza wcześniejszą wartość pojazdu. W przypadku AC szkoda całkowita występuje przeważnie w sytuacji, kiedy koszt naprawy przewyższa 70% wyjściowej stawki. Wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą z autocasco zależy od rodzaju sumy ubezpieczenia i dodatkowych warunków (np. udziału własnego).

Polisa mini AC – ile kosztuje?

Cena ubezpieczenia dodatkowego autocasco zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest wyliczana indywidualnie na podstawie parametrów auta i danych właściciela. W przypadku autocasco mini dla ubezpieczyciela najistotniejsze są informacje, które mogą mieć wpływ na ryzyka objęte ochroną, czyli: szkodę całkowitą i kradzież. Kluczowym parametrem jest wartość pojazdu. Pozwala określić sumę ubezpieczenia i oszacować wysokość odszkodowania.

Przykład:

50-letni Krzysztof to mieszkaniec miejscowości Luboń w powiecie poznańskim. Jest właścicielem Toyoty Aygo z 2011 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 l i mocy 68 KM (50 kW). Krzysztof odwiedził porównywarkę ubezpieczeń mubi.pl, aby sprawdzić oferty ubezpieczenia OC + AC. Interesują go oferty mincasco na wypadek działania żywiołów. Oto, 3 propozycje, które uzyskał:

TowarzystwoZakresWarunki autocasco miniCena
TUZ UbezpieczeniaOC, AC Mini (żywioły), NNW, Assistancenaprawa na częściach oryginalnych;
udział własny: 0 zł (żywioły)
minimalna wysokość szkody: 70% wartości pojazdu;
suma ubezpieczenia: 14 875 zł
533,00 zł
mtu24.plOC, AC Mini (żywioły), NNW, Assistancenaprawa na częściach zamiennych;
udział własny: 0% (żywioły)
minimalna wysokość szkody: 500 zł;
suma ubezpieczenia: 19 907 zł;
806,00 zł
BenefiaOC, AC Mini (kradzież, żywioły, zwierzęta), NNW, Assistancenaprawa na częściach zamiennych;
udział własny: 10% (kradzież,
żywioły, zderzenie ze zwierzęciem) minimalna wysokość szkody: 500 zł;
suma ubezpieczenia: 14 800 zł;
838,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl

W przypadku autocasco ubezpieczyciel określa czy naprawa jest na częściach oryginalnych czy zamiennych. Udział własny (tzw. franszyza redukcyjna) określany jest kwotowo lub procentowo. Podobnie wygląda kwestia minimalnej wysokości szkody, poniżej której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

Jakie towarzystwa mają w ofercie minicasco?

Autocasco w wariancie mini to często przepustka do pełnego AC. W odróżnieniu od standardowej wersji polisy, minicasco nie występuje w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest raczej domeną firm nastawionych na nowych i młodych klientów, którzy dotychczas nie mieli styczności z AC, ale chcą wypróbować ten rodzaj ochrony.

Towarzystwa, takie jak np.: Benefia, LINK4, mtu24.pl, PZU, TUZ Ubezpieczenia czy You Can Drive mają w swojej ofercie autocasco w wersji bazowej. Ten rodzaj ochrony w zależności od firmy ubezpieczeniowej nazywa się: minicasco, smartcasco lub AC mini.

AC mini – czy warto?

Minicasco występuje przeważnie jako dodatek do obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej. Odpowiednio dobrany pakiet OC/AC mini to gwarancja szerszej ochrony ubezpieczeniowej niż minimum oraz gwarancja zniżek za bezszkodową jazdę w przyszłości. Zakup pakietu ubezpieczeniowego to również możliwość obniżenia składki przez upust według zasady: “więcej za mniej”. Jednoczesny zakup pozwala także na synchronizację daty startu poszczególnych polis składowych, dzięki czemu nie trzeba zaprzątać sobie głowy lub kalendarza różnymi terminami.

Czy warto posiadać tego typu polisę? Oczywiście, że tak! Roztacza parasol ochronny nad autem wtedy, gdy jest narażone na niebezpieczeństwo poza zasięgiem naszego wzroku. Zapewnia spokój ducha i stabilizację.

Minicasco – dla kogo?

Oferty AC mini kierowane są przede wszystkim do osób zdecydowanych i oszczędnych. Aby wybrać autocasco w tym wariancie, trzeba dokładnie wiedzieć, czego się chce. Pomaga w tym zbadanie i poznanie własnych potrzeb w zakresie dodatkowej ochrony dla auta. Minicasco chroni przed największymi bolączkami współczesnych właścicieli aut, czyli kompletnym zniszczeniem pojazdu lub jego kradzieżą. Jeśli ktoś odbierze Ci samochód lub stanie się z nim coś złego, nie zostaniesz bez wsparcia finansowego. Autocasco mini zagwarantuje w takiej sytuacji płynność finansową Tobie i Twojej rodzinie.

Podsumowanie

 • AC mini to wejście do świata autocasco. Pozwala zebrać zniżki do wykorzystania przy zakupie kolejnych polis OC/AC.
 • Parkujesz auto przy ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu? Minicasco da Ci pewność i spokój w obliczu zagrożenia kradzieżą auta lub zniszczeniem pojazdu.
 • Przed zawarciem umowy zapoznaj się dokładnie z listą wyłączeń i ograniczeń ochrony w OWU. Uzyskaj pewność, że ochrona zadziała w sytuacji, która może spotkać Twoje auto.
 • Bądź mądry przed szkodą i wybierz smartcasco!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Co daje AC mini? Jaką ochronę zapewnia?
Do jakiego wieku auto można objąć polisą minicasco?
Ile wynosi odszkodowanie po szkodzie całkowitej z AC mini?