Samochodem do Andory

Gdzie leży kraj bez własnej poczty, kolei czy portu lotniczego, za to z ogromną liczbą tras zjazdowych? Andora w Europie to najmniej znane państwo, do którego dostać się można się tylko drogą lądową. Czy to utrudnienie zniechęca turystów? Nie, gdyż to istna mekka dla narciarzy i snowboardzistów ze Starego Kontynentu.

andora

Chcesz pojeździć na nartach za granicą? A może pragniesz przemierzyć Pireneje podczas górskich wypraw? Andora umożliwi Ci to wszystko na raz! To małe państewko z ogromnym potencjałem!

Andora a koronawirus

W Andorze nie obowiązują obecnie obostrzenia pandemiczne. Zachowano jedynie kwarantannę dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, która trwa 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów lub od momentu wykonania testu.

uwaga
UWAGA!

Samoizolacja odbywa się w pokoju hotelowym. Wychodząc z pomieszczenia, trzeba używać maseczki ochronnej. Nie wolno przyjmować wtedy gości z zewnątrz.

Jaki dokument wziąć ze sobą do Andory?

Aby legalnie wjechać do Andory, nie trzeba mieć wizy. Wystarczy dowód osobisty lub polski paszport. Dokument wjazdowy musi być ważny 3 kolejne miesiące od momentu planowanego zakończenia podróży i powrotu do ojczyzny. W Andorze można przebywać do 90 dni bez pozwolenia. Dłuższy pobyt wymaga meldunku.

uwaga
UWAGA!

Andora nie jest w Unii Europejskiej. Nie należy też do strefy Schengen. Wjazd i wyjazd z tego kraju odbywa się na podstawie kontroli granicznej (również z uwagi na strefę wolnocłową) i ważnego dokumentu podróży!

Kierowcy muszą dodatkowo pamiętać o zabraniu ze sobą:

 • prawa jazdy;
 • oryginału polisy OC.

Służby drogowe w Andorze honorują polskie prawo jazdy i ubezpieczycieli dostępnych w Polsce.

Podróż z Polski do Andory – jaki rodzaj transportu wybrać?

Trasę Polska – Andora można pokonać na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy dostępne opcje. Zapoznaj się z ich specyfikacją i wybierz najlepszy dla siebie. Podróżuj tak, jak Ci wygodnie!

Samochodem do Andory

Do Andory możesz dostać się samodzielnie autem. Podróż przez Niemcy i Francję na dystansie niespełna 2 200 km trwa blisko 24 godz. W zależności od wybranego przebiegu trasy (przez A4, A5 lub S8) koszt wyprawy samochodowej to 337–491 EUR (ok. 1 578–2 299 zł wg kursu z dn. 28.03.2023 r.).

Autobusem do Andory

Trasę z Warszawy do stolicy Andory możesz pokonać przy pomocy transportu zbiorowego. Nie ma bezpośredniego połączenia, natomiast dostając się do francuskiego Lyon, możesz przesiąść się w prywatnego busa do Andory. Cały przejazd zajmuje ponad 40 godz. i kosztuje 987–1 345 zł/os.

żarówka
Warto wiedzieć:

Andora nie ma własnego transportu zbiorowego. Nie posiada lotniska, ani kolei. Andora korzysta z usług transportowych swoich sąsiadów (Francji i Hiszpanii).

Pociągiem do Andory

Z Warszawy nie ma nawet pośrednich połączeń kolejowych do Andory. Można się dostać do nieodległych miast, np.: Barcelony (565 km) lub Paryża (709 km) i stamtąd dalej np. autobusem.

Samolotem do Andory

Najszybciej można dostać się do Andory z Warszawy na pokładzie samolotu pasażerskiego. Bezpośrednie loty do Barcelony lub Lyon odbywają się kilka razy dziennie. Oferują je zarówno tanie linie zagraniczne, jak i polski przewoźnik. Podróż trwa niewiele ponad 3 godz. Ceny biletów lotniczych zaczynają się już od 717 zł w obie strony. Do samej Andory można przedostać się śmigłowcem.

Drogi w Andorze

Serpentyny i podjazdy to rzeczywistość na drogach w Andorze. Górskie trasy dostarczają niesamowitych widoków, ale wymagają od kierowcy koncentracji i umiejętności. Po kraju trzeba poruszać się drogami o bardzo dobrym stanie. Andorska sieć drogowa to 380 km dróg (większość bezpłatna) przy powierzchni 468 km². Główne szlaki komunikacyjne są powiązane z sieciami państw sąsiadujących.

żarówka
Warto wiedzieć:

Drogowe przejścia graniczne znajdują się na granicy Andory z Hiszpanią (Farga de Moles) i Francją (Pas de la Casa).

Najważniejsze przepisy drogowe w Andorze:

 • wszyscy pasażerowie w pojeździe muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa;
 • dzieci do 10 roku życia i o wzroście poniżej 1,5 m muszą siedzieć w specjalnych fotelikach;
 • w ciągu dnia nie trzeba używać świateł mijania, chyba że wymagają tego warunki pogodowe;
 • korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione;
 • opony zimowe są obowiązkowe (w okresie od 15.11 do 1.05).

Do obowiązkowego wyposażenia auta należą:

 • trójkąt ostrzegawczy;
 • kamizelka odblaskowa;
 • koło zapasowe;
 • żarówki zapasowe.

Policja restrykcyjnie podchodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia grożą wysokie mandaty. Szczególnie surowo karana jest jazda z nadmierną prędkością.

Limit prędkości obowiązujące na drogach w Andorze:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym;
 • 90 km/h poza obszarem zabudowanym.

Przekroczenie powyższych wartości nawet o 1 km/h może skończyć się mandatem. Szybsza jazda skutkuje wyższymi karami.

Wysokość mandatów w Andorze za przekroczenie prędkości:

 • do 10 km/h – 12 EUR;
 • do 50 km/h – 90 EUR;
 • do 70 km/h – 180 EUR;
 • powyżej 70 km/h – 240 EUR.

W Andorze dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Przekroczenie tej wartości oznacza karę w wysokości 150–600 EUR i zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące (gdy poziom alkoholu wyniesie ponad 1,2 promila).

uwaga
UWAGA!

Odmowa poddania się badaniu alkomatem jest równoznaczna z nałożeniem mandatu 300 EUR i utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Ubezpieczenie komunikacyjne do Andory

Podstawową ochroną jest obowiązkowe OC. Jeśli zbliża się jej koniec, sprawdź oferty na kolejny rok i wykup wcześniej polisę w korzystnej cenie z wybranymi dodatkami.

Polisa odpowiedzialności cywilnej nie zapewni Ci niezbędnego wsparcia, jeśli za granicą dojdzie do awarii, kolizji lub wypadku. Wtedy konieczne będzie skorzystanie z usługi holowania i naprawy uszkodzonego pojazdu. Koszty mogą wynieść setki euro. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej zabezpieczyć się na tę okoliczność!

Assistance samochodowe na wyjazd do Andory

Wybierając się do Andory własnym autem, pamiętaj o rozszerzeniu ochrony o ubezpieczenia dobrowolne. Polisa assistance zagwarantuje Ci holowanie, natomiast autocasco zrekompensuje poniesione koszty usprawnienia pojazdu.

Assistance zagraniczne do Andory powinno obejmować:

 • zakres zdarzeń: awaria, wypadek, kradzież;
 • zakres terytorialny: Polska + Europa;
 • limit holowania: min. 1 500 km (najlepiej bez limitu);
 • samochód zastępczy: min. 2 dni;
 • kierowcę zastępczego;
 • transport podróżnych;
 • zakwaterowanie w hotelu: min. 2 dni;
 • kontynuację podróży;
 • powrót do kraju.

Oprócz assistance i autocasco na wyjeździe zagranicznym przyda Ci się NNW komunikacyjne. Zapewni świadczenie na wypadek, jeśli kierowcy lub pasażerom przydarzy się krzywda w związku z ruchem pojazdu.

Ubezpieczenie turystyczne do Andory – na co zwrócić uwagę?

Polisa podróżna to niezbędny element na wyjeździe. Kiedy jesteś tysiące kilometrów od domu, może zdarzyć się nagły wypadek, po którym konieczna będzie interwencja lekarska. Za leczenie w Andorze płaci się z własnej kieszeni. Zwykła wizyta u lekarza to wydatek 60 EUR (ok. 281 zł wg kursu z dn. 28.03.2023 r.). Turyści bez ubezpieczenia dobrowolnego muszą płacić za wszystko sami.

Rozwiązaniem jest polisa turystyczna obejmująca zwrot kosztów ratownictwa i leczenia. Taką umowę trzeba zawrzeć przed wyjazdem z kraju. Obowiązuje od momentu rozpoczęcia podróży aż do jej zakończenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Andory powinno obejmować:

Przykład:

29-letni Filip wybiera się na tygodniowy wyjazd do Andory. Szukając polisy podróżnej odwiedził kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi. Oto oferty, które rozważa:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 zł
44,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
44,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
47,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Zadbaj, aby kwoty poszczególnych ubezpieczeń były jak najwyższe. Jeśli potrzebujesz, rozszerz ochronę np. o zdarzenia pod wpływem alkoholu. Dopłata kilku złotych, zapewni Ci odszkodowanie, jeśli dojdzie wtedy do wypadku.

Ubezpieczenie narciarskie do Andory

Wielu miłośników sportów zimowych z Polski i Europy wybiera się do niewielkiego Księstwo Andory na stoki narciarskie. W ich przypadku ubezpieczenie podróżne musi być rozszerzone o narty lub snowboard, aby ochrona była kompleksowa. Standardowe ubezpieczenie sportowe nie obejmuje wypadków na stoku lub w wyższych partiach gór.

Przykład:

Wspomniany wcześniej Filip podczas 7-dniowego pobytu w Andorze zamierza wybrać się na stok narciarski. Przeliczył oferty ubezpieczenia. Oto, jak zmieniły się ceny:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
81,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 zł
87,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
93,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Jeśli zamierza szusować poza wyznaczonymi trasami rozszerz ochronę o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Wtedy, jeśli dojdzie do wypadku podczas danej aktywności, nie będzie pozbawiony ochrony. Do polisy narciarskiej dobierz ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza jeśli zabierasz ze sobą własny sprzęt na stok.

Andora – najważniejsze informacje

Księstwo Andory to niewielki, ale bogaty kraj w Europie południowo-zachodniej. Leży w Pirenejach bez dostępu do morza. Graniczy z Francją (od północy) i Hiszpanią (od południa). Od 1993 r. jest członkiem ONZ. Językiem urzędowym jest kataloński.

żarówka
Ciekawostka:

Pochodzenie nazwy “Andora” jest niejasne. Prawdopodobnie wzięła się od nawarryjskiego słowa “anduriall” – kraj pokryty zaroślami. Według innej teorii pochodzi od hiszpańskiego “ando” (wysoki) i “oro” (złoto, żelazo) lub “andar” (chodzić, wędrować). Jeszcze inna wersja odnosi się do celtyckich “an” (wiatr) i “dor” (brama) – „brama wiatrów”.

Andora ma niewielu mieszkańców (ok. 86 tys. wg danych z 2021 r.). Sportem narodowym Andorczyków jest narciarstwo (oficjalnie od 1965 r.). W 2018 r. kraj ten odwiedziło ponad 8 mln turystów (głównie narciarzy z Hiszpanii i Francji).

Zastanawiasz się, co zobaczyć, będąc w Andorze? Odwiedź dolinę polodowcowa Madriu-Perafita-Claror, która jako jedyny obiekt na terenie kraju znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do dyspozycji zwiedzających są też liczne muzea i obiekty sakralne.

Najciekawsze miejsca w Andorze:

Kurorty narciarskie:

 • Grandvalira;
 • Naturlandia;
 • Vallnord;
 • Ordino Arcalís;

Muzea:

 • Casa de la Vall;
 • Museu del Tabac;
 • Museu Carmen Thyssen;
 • National Automobile Museum;

Obiekty sakralne:

 • Bazylika Sanktuarium Matki Bożej Meritxell (Basílica Santuario de Nuestra Señora de Meritxell);
 • kościół Sant Joan de Caselles;
 • kościół St. Esteve of Andorra;

punkt widokowy Mirador del Roc del Quer (Ordino);

szczyt Coma Pedrosa;

jeziora Tristaina;

obszar turystyczny Pas de la casa.

PODSUMOWANIE

 • Ruch turystyczny do Andory odbywa się swobodnie, bez ograniczeń.
 • W Andorze nie obowiązują restrykcje antycovidowe. Osoby z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 muszą odbyć 7-dniową izolację.
 • Na wyjazd w Pireneje zabierz ze sobą polisę turystyczną! Zapewni ci wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach np. wydatkach na leczenie po kontuzji na stoku narciarskim.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy można podróżować do Andory?
Czy Andora jest w UE?
Czy EKUZ działa w Andorze?