Samochodem do Hiszpanii

Wybierasz się w podróż swoim samochodem, aby zwiedzić Barcelonę, podziwiać Madryt, imprezować na Ibizie czy szusować po stokach w Pirenejach? W natłoku przygotowań do wyjazdu nie zapomnij o ubezpieczeniu! Polisa turystyczna przyda się podróżnym, a assistance zapewni niezbędne wsparcie w drodze. Przeczytaj Nasz poradnik, a będziesz przygotowany na każdą ewentualność!

hiszpania

Słoneczna Hiszpania zajmuje znaczną część Półwyspu Iberyjskiego, będąc czwartym największym państwem w Europie. Historyczne miejsce na styku różnych kultur i religii pozostawiło po sobie wiele zabytków architektury i innych reliktów tamtych czasów. Nadmorskie kurorty i wyspy przyciągają dziś turystów z całego świata głodnych rozrywki i wypoczynku.

Hiszpania a koronawirus – jakie są obostrzenia?

Na terytorium Hiszpanii można wjechać obecnie bez żadnych dodatkowych dokumentów związanych z COVID-19. Od dłuższego czasu nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa lub obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

uwaga
Uwaga

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 i nie mają objawów COVID-19, zobowiązane są do zachowania szczególnych środków ostrożności i maksymalnego ograniczenia kontaktów społecznych. Wtedy rekomendowane jest używanie maseczki ochronnej przez 10 dni od wystąpienia objawów lub otrzymania pozytywnego wyniku testu. W pozostałych przypadkach obowiązek noszenia maseczki obowiązuje w: ośrodkach zdrowia (szpitalach, aptekach), opieki i środkach transportu publicznego (autobusy, pociągi, samoloty, taksówki, statki, metro). Za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 100 euro.

Decyzje odnośnie obostrzeń w poszczególnych 17 autonomicznych rejonach (wspólnotach) Hiszpanii leżą po stronie władz regionalnych. Najnowsze informacje na ten temat są dostępne TUTAJ.

Wjazd do Hiszpanii – jakie dokumenty przygotować?

Do wjazdu na teren Hiszpanii uprawnia polski paszport lub dowód osobisty. Nie jest wymagana wiza. Niezależnie od celu pobytu legalnie przebywać w tym kraju można do 90 dni. Po upływie tego czasu należy uzyskać wizę. Ruch graniczny nie jest kontrolowany ze względu na przynależność do strefy Schengen.

Porada eksperta

Jeśli masz dowód osobisty i paszport, dla bezpieczeństwa weź ze sobą oba dokumenty. Trzymając je w dwóch różnych (dobrze strzeżonych) miejscach, zmniejszysz ryzyko utraty obu na raz. W przypadku kradzieży jednego z nich, będziesz mógł posłużyć się drugim – zapasowym dokumentem i bez problemu wrócisz do kraju. Warto zabrać ze sobą również gotówkę i przydatne aplikacje (np. mObywatel, Google Translate, Mapy Google).

Jeśli wybierasz się na Półwysep Iberyjski własnym autem, weź dokumenty pojazdu i potwierdzenia uzyskania uprawnień do kierowania. Jeśli auto jest pożyczone, a właściciel nim nie podróżuje, pamiętaj o pisemnym pełnomocnictwie.

Na podróż samochodem do Hiszpanii zabierz koniecznie:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie z ostatniego przeglądu technicznego (aktualnego);
 • ważną polisę OC.

Zielona Karta czy ubezpieczenie graniczne nie są wymagane w Hiszpanii w przypadku obywateli UE. Do legalnego poruszania się po drogach w tym kraju wystarczy dokument polisowy (wydrukowany), który stanowi potwierdzenie nabycia ubezpieczenia obowiązkowego OC, które chroni kierowcę przed szkodami powstałymi w ruchu drogowym. Pokryje koszty napraw uszkodzeń czy leczenia poszkodowanych, gdy np. dojdzie do niespodziewanego zdarzenia.

uwaga
Uwaga

Jeśli wywozisz z Hiszpanii pojazd kupiony na jej terytorium, musisz go tymczasowo zarejestrować. Tablice tymczasowe występują w trzech wersjach (wszystkie bez eurobandu). Dla podmiotów prywatnych są błękitne blachy oznaczane 1. literą „P”. Czerwone, zaczynające się na „S”, są dla dealerów nowych samochodów, a dla handlarzy pojazdów używanych są pomarańczowe rozpoczynające się od „V”. Tablice dealerskie posiadają informację o terminie ważności (z prawej strony na białym tle). Jeżeli przyjechałeś tylko w celach turystycznych, możesz swobodnie poruszać się samochodem na obcych numerach rejestracyjnych.

Kierunek: Madryt – jak dotrzeć z Polski?

Podróż z Polski do stolicy Hiszpanii można odbyć generalnie na 2 sposoby – drogą lądową i powietrzną. Pokonanie trasy z Warszawy do Madrytu „na kołach” w najlepszym wypadku zajmie ok. 30 godzin. Droga prowadzi przez teren kilku państw: Niemcy, Belgia i Francja. Wybierając najpopularniejszą trasę, liczącą 2857 km, wjeżdża się do Kraju Basków nad Zatoką Biskajską i stamtąd rusza do Madrytu (kierunek: Burgos). Po drodze można podziwiać niezwykle atrakcyjne miasta, jak: Hanower, Kolonia, Paryż czy Bordeaux. Wartość krajoznawcza stanowi niewątpliwie atut takiej wycieczki, ale czas przejazdu oraz płatne odcinki autostrad mogą być istotnym mankamentem. Dla zapewnienia komfortu podróży warto zaplanować nocleg w trasie lub wyruszyć z dwoma kierowcami, prowadzącymi na zmianę.

Z Warszawy do Madrytu można dostać się samolotem. Bezpośredni lot zajmuje ok. 3 godz. 40 min. Najtańsze bilety lotnicze do Hiszpanii zaczynają się już od blisko 258 zł, jednak średnio jest to wydatek rzędu 600 zł. W tym kierunku samoloty latają często – kilka razy dziennie.

Podróż do Madrytu można odbyć także bez odrywania kół od ziemi. Pokonanie drogi autokarem turystycznym zajmuje średnio 42 godziny, czyli blisko 2 dni. Kilku przewoźników oferuje takie przejazdy w cenie ok. 600–800 zł, przy czym część z przesiadką w Paryżu. Dzięki sezonowym promocjom można znaleźć znacznie tańsze bilety. Dzięki temu można odwiedzić 2 europejskie stolice zamiast jednej. 10-krotnie dłuższy czas podróży może jednak skutecznie zniechęcić podróżników, którzy liczą każdy dzień urlopu.

Z Polski do Hiszpanii docierają również pociągi. Pokonanie trasy Warszawa–Barcelona (1859 km) wymaga co najmniej 4 przesiadek i zajmuje ok. 30,5 godz. Przeważnie kursuje 5 pociągów dziennie. Bilety kosztują w granicach 118–324 euro (566–1555 zł) w zależności od wybranej klasy wagonu.

Prawo drogowe w Hiszpanii – co warto wiedzieć

Przepisy drogowe są zasadniczo takie same jak w Polsce. Obowiązuje jazda na światłach dziennych w nocy, podczas złych warunków atmosferycznych czy w tunelach. Wszyscy pasażerowie w pojeździe muszą mieć zapięte pasy. Zalecane jest posiadanie w samochodzie gaśnicy, apteczki i zapasowych żarówek.

wyposażenie auta - Hiszpania

Dopuszczalne limity prędkości w Hiszpanii są nieco niższe niż na rodzimych drogach. Na autostradach i drogach ekspresowych można jechać maksymalnie 120 km/h. W terenie zabudowanym to już znane 50 i 90 km/h poza nim. Na rondach dodatkowo obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,50 promila.

Hiszpańska drogówka ma bardzo surowe podejście do kwestii łamania przepisów. Wszelkie wykroczenia karane są wysokimi mandatami. Ich wartość jest sumowana przy stwierdzeniu przez mundurowych kilku występków na raz.

Wśród najczęściej karanych wykroczeń na terenie Hiszpanii są m.in.:

 • jazda pod wpływem alkoholu;
 • brak oryginału lub poświadczonej notarialnie umowy leasingowej;
 • korzystanie z telefonu komórkowego.

Kierowanie po spożyciu alkoholu karane jest mandatem i aresztem tymczasowym. Używanie telefonu nie ogranicza się tylko do trzymania słuchawki przy uchu, ale również do korzystania ze słuchawek czy nawigacji satelitarnej.

uwaga
Uwaga

Naruszenie przepisów ruchu drogowego może być zakwalifikowane do jednej z trzech kategorii: lekkiej (wysokość mandatu od 100 euro), poważnej (od 200 euro) i ciężkiej (od 5000 euro). Za korzystanie z urządzeń zakłócających pracę radarów i innych urządzeń kontrolujących ruch drogowy mandat wynosi 6000 euro.

Policja wypisuje mandat na miejscu, unieruchamia pojazd i zatrzymuje jego dokumenty. Kierowca może kontynuować jazdę dopiero po opłaceniu mandatu gotówką lub przelewem na konto bankowe Wydziału Transportu właściwego dla regionu, w którym miało miejsce zatrzymanie. Wydział Komunikacji przekazuje policji informację, że mandat został opłacony, po tym, gdy przelew wpłynie na konto. Policja zwolni samochód i zwróci kierowcy dokumenty dopiero wtedy, gdy otrzyma takie powiadomienie.

Porada eksperta

Przy przejściach dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność. Hiszpanom częściej niż Polakom zdarza się wejść na drogę już po zmianie światła na czerwone. Dodatkowa uwaga przyda się także w pobliżu rond wielopasmowych, z którymi hiszpańscy kierowcy radzą sobie niedostatecznie dobrze.

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Hiszpanii

Przy wjeździe własnym autem do jednego z hiszpańskich miast przyda się opanowanie i równowaga. Umożliwią pokonanie drogi bez szwanku zarówno na karoserii, jak i spokoju wewnętrznym. Dla pełnej ulgi warto przed wyruszeniem w drogę nabyć dodatkową polisę assistance krótkoterminową lub całoroczną. Zapewni wsparcie językowe, informacyjne i logistyczne, kiedy tylko samochód stanie w drodze np. na skutek awarii. Dzięki temu niezwłocznie otrzymasz pomoc, a auto zostanie usprawnione na miejscu lub odholowane do specjalistycznego warsztatu. Nie będziesz musiał się o nic martwić!

Assistance do Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie dodatkowe na zagraniczny wyjazd własnym autem do Hiszpanii, zwróć uwagę na kilka aspektów. Wybierz szeroki wariant assistance z najwyższym dostępnym limitem holowania. W najbogatszych wersjach otrzymasz holowanie do 1000 km lub 1200 km na terytorium Europy. Decydując się na taki pakiet assistance razem z OC lub AC zapewnisz sobie pełen komfort w dalekiej podróży. Nic nie zakłóci Twojego wypoczynku! Powrót do kraju przebiegnie bez problemów.

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii – co musisz wiedzieć?

Polacy odprowadzający składki na NFZ w ojczyźnie mają zapewnioną podstawową opiekę medyczną w Hiszpanii. W tym celu przed wyjazdem należy bezpłatnie wyrobić sobie w odpowiednim oddziale funduszu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wystawiana od ręki, lub dostarczana pocztą po zamówieniu telefonicznym czy przez internet. Uprawnia do skorzystania z usług ochrony zdrowia w niezbędnym zakresie, jednak nie pokryje kosztów specjalistycznego leczenia czy opieki medycznej w prywatnych placówkach. Na tę ewentualność przygotowane zostało ubezpieczenie od kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne assistance to rozbudowana polisa dobrowolna, której zakres można dostosować do indywidualnych potrzeb. Najlepiej, żeby był jak najszerszy i obejmował aktywności, które planujesz wykonywać po dotarciu na miejsce. Assistance w podróży dostępne jest w różnych wariantach. Pakiet podstawowy zapewni opiekę w najbardziej okrojonym spektrum zdarzeń. Pełne wsparcie w nieszczęśliwej sytuacji zapewni pakiet rozszerzony o dodatkowe usługi: serwisowe, medyczne i prawne.

Assistance na wyjazd obejmuje pomoc w nagłych wypadkach. Dzięki niemu nie musisz się martwić o transport czy inne wydatki medyczne. Assistance pokryje koszty przewozu z zagranicy i umożliwi kontynuację leczenia w kraju. Może zapewnić również konsultacje zdrowotne czy prawne. Assistance w podróży zagwarantuje również powrót zwłok do kraju w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Koszt takiego ubezpieczenia na podróż to raptem kilka złotych za dzień ochrony. Może okazać się wybawieniem, gdy zostaniesz bez dokumentów, doznasz poważnej kontuzji na stoku, ulegniesz wypadkowi komunikacyjnemu lub zachorujesz (np. na COVID). Polisa pokrywająca koszty leczenia i transport powrotny do kraju pozwala nie martwić się o takie rzeczy na urlopie, tylko w pełni cieszyć wolnym i napawać widokami.

49-letnia Barbara zamierza wybrać się w 7-dniową podróż do Hiszpanii. Jest zainteresowana nabyciem polisy podróżnej. Odwiedziła porównywarkę ubezpieczeń Mubi, aby uzyskać najlepsze oferty. Oto 4 najkorzystniejsze z nich:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)22,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.24,00 zł
AXA200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)30,18 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu32,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [grudzień 2022].

Co warto zobaczyć w Hiszpanii?

Hiszpania jest 2. najczęściej odwiedzanym przez turystów państwem na świecie. Kraj na Półwyspie Iberyjskim zawdzięcza swoje niezwykłe krajobrazy wypełnione po brzegi zabytkami architektury, kultury i sztuki w głównej mierze podniesionemu terenowi. Nawet 90% terenu pokrywają wyżyny i góry, przy czym północ porastają lasy liściaste, a na południu dominują drzewa iglaste (lasy zajmują ponad 30% powierzchni kraju). Tam też można już podziwiać reprezentantów północnoafrykańskich zwierząt, jak choćby: szakal, jeżozwierz, łasica pospolita czy liczne odmiany jaszczurek.

przykład
Ciekawostka:

Na Gibraltarze może spotkać jedyne w Europie małpy żyjące w środowisku naturalnym. To magoty gibraltarskie – niewielkich rozmiarów makaki berberyjskie zagrożone wyginięciem.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest łącznie 47 miejsc zlokalizowanych na terenie Hiszpanii. Czyni to z niej 3. kraj pod tym względem na świecie.

W Hiszpanii warto odwiedzić miejsca, takie jak:

 • Madryt – plac Puerta del Sol oraz Plaza Mayor, targ San Miguel;
 • Toledo – Alcázar, katedra Santa Iglesia Primada de Toledo, klasztor de San Juan de Los Reyes, dawny meczet Mosque of Cristo de la Luz;
 • Barcelona – wybrzeże Costa Brava, stare miasto Ciutat Vella, katedra Sagrada Familia, zabytkowy Park Güell, stadion Camp Nou, góry Montserrat;
 • Walencja – klasztory San Giguel de los Reyes, starożytny targ Llotja de la Seda;
 • Sewilla – Wielka Katedra, kompleks pałacowy Alcazar;
 • Ronda – wąwóz El Tajo Gorge, most Puente Nuevo;
 • San Sebastian – promenada, starówka;
 • Majorka – Palma de Mallorca;
 • Ibiza – nocne kluby;
 • Lloret de Mar – ogrody botaniczne w Blanes;
 • Pireneje – zbiornik wodny Panticosa;
 • Segowia – rzeka Eresma, rzymski akwedukt, forteca Alcazar;
 • Ávila – Los Cuatro Postes, Katedra Zbawiciela;
 • La Rioja – Logroño.

Kiedy warto wybrać się do Hiszpanii?

Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany. Przechodzi od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, przez kontynentalny w centrum, aż po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z charakterystycznego ukształtowania tego terenu w pobliżu oceanu atlantyckiego otoczonego pasmami górskimi. Z tego powodu nie dociera tam wilgotne morskie powietrze.

Występują za to duże amplitudy temperatur dziennych, jak i rocznych. Wielbiciele ciepła powinni wybrać się do Hiszpanii latem, gdy niemal na całym obszarze kraju jest gorąco i słonecznie, a temperatura osiąga przeważnie 25 st. C (z wyjątkiem północnego wybrzeża). Właśnie wtedy – w lipcu i sierpniu – przypada szczyt sezonu letniego.

Miłośnicy niskich temperatur będą musieli wybrać się w wysokie góry, aby ich zaznać. Nawet zimą pogoda jest wystarczająco łagodna (temperatura wynosi ok. 12 st. C), aby umożliwić swobodne zwiedzanie.

Północ kraju jest terenem zdecydowanie bardziej wilgotnym. Występują tam stosunkowo duże opady, a temperatury są umiarkowane. Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, jednak im bardziej na południe, tym warunki zmieniają się na bardziej afrykańskie.

Państwo hiszpańskie – jak to się zaczęło?

Tereny obecnej Hiszpanii przez wieki były istotną częścią Starożytnego Rzymu. W XV w. uwolniły się tworząc własną potęgę. Imperium Hiszpańskie rozciągające się na niemal każdej szerokości geograficznej otrzymało miano „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”. Państwo wzbogaciło się głównie dzięki koloniom i na stulecia ustanowiło swoją dominację w polityce międzynarodowej. Pod koniec XVIII w. było 4. największym imperium w historii świata.

przykład
Ciekawostka

Po śmierci hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco władzę w państwie w 1975 r. objął król Juan Carlos I z dynastii Burbonów. Zaraz po wstąpieniu na tron zapowiedział demontaż starego systemu i przyjęcie ustroju demokratycznego. Uchwalona w 1978 r. konstytucja zmniejszyła rolę monarchy, odbierając mu udział w sprawowaniu rządów. Od tej pory król pełni funkcję głowy państwa i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Po abdykacji w 2014 r. tron przejął jego syn – Filip VI.

Dzisiejsza Hiszpania jest bogatym i rozwiniętym krajem. Jako członek zasiada w wielu organizacjach międzynarodowych, m.in.: UE, ONZ, NATO i OBWE. Językiem urzędowym jest kastylijski, potocznie zwany hiszpańskim. Mieszkańcy regionalnie posługują się także dialektami: baskijskim, katalońskim, galicyjskim i aranejskim.

Podsumowanie

 • Państwo hiszpańskie swoją potęgę zbudowało na koloniach. Zawdzięcza temu niezwykłe bogactwo, które objawia się m.in. w architekturze, kulturze czy sztuce.
 • W związku ze stabilizacją sytuacji epidemicznej na świecie Hiszpania zdjęła ograniczenia w ruchu turystycznym. Do tego kraju można wjechać bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19.
 • Do wjazdu na teren Hiszpanii wystarczy polski dowód osobisty lub paszport. Podróżując autem, trzeba jeszcze mieć ze sobą: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, podbity przegląd auta i ważną polisę OC.
 • Do Hiszpanii można dotrzeć samodzielnie samochodem lub transportem publicznym. Trasę blisko 2900 km można pokonać w ciągu 30 godzin.
 • Hiszpańskie przepisy drogowe są zgoła zbieżne z polskimi. Trzeba tylko pamiętać o bezwzględnym zakazie korzystania z telefonu komórkowego za kierownicą. Za wykroczenia grożą wysokie mandaty.
 • Na wyjazd do Hiszpanii oprócz OC i AC weź ze sobą polisę assistance. Zapewni holowanie i transport, gdy auto stanie na środku drogi lub dojdzie do kolizji.
 • Przed podróżą uzyskaj kartę EKUZ. Oprócz tego uzyskaj ubezpieczenie turystyczne, które w razie wypadku pokryje koszty leczenia.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Ile kosztuje wyjazd do Hiszpanii?
Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?
Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do Hiszpanii?