Data dodania: 31 grudnia 2022 Autor: Rafał Gliński

Assistance dla starego auta – ubezpiecz samochód starszy niż 15 lat

Wiek Twojego auta to kilkanaście lat lub więcej? A może pojazd już dawno osiągnął pełnoletność i wkroczył w wiek średni, stając się youngtimerem? Mimo upływu lat dalej chcesz nim swobodnie jeździć, nie martwiąc się, co będzie, jeśli w drodze złapiesz kapcia lub niespodziewanie dopadnie Cię awaria. Na tę okoliczność przyda Ci się ubezpieczenie dodatkowe assistance. Wiek pojazdu powyżej 15 lat może nieco skomplikować sprawę. Poszukiwania właściwej oferty mogą zakończyć się powodzeniem i zawarciem polisy. Trzeba tylko dobrze się rozejrzeć!

assistance starego samochodu
Spis treści:
  1. Czym jest assistance samochodu?
  2. Jakie są odmiany samochodowego assistance?
  3. Od jakiego wieku zaczyna się leciwe auto?
  4. Gdzie można dostać assistance na stare auto?
  5. Ile kosztuje assistance starego samochodu?

Ubezpieczenie assistance – co to takiego?

Obok polis odpowiedzialności cywilnej (OC) i autocasco jest assistance. To ubezpieczenie dodatkowe bywa pomijane nawet przez kierowców z wieloletnim doświadczeniem, a może okazać się bardzo przydatne. Jest jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń dobrowolnych na samochód. To całodobowa pomoc w podróży zapewniająca wsparcie w trudnych sytuacjach drogowych, kiedy auto zostanie unieruchomione na skutek zdarzeń takich jak: kolizja, wypadek, awaria czy kradzież. W odróżnieniu od OC, które reguluje ustawa, assistance jest różny u poszczególnych ubezpieczycieli. Ubezpieczonemu przysługuje z tej racji pomoc w zakresie: technicznym, medycznym, informacyjnym, logistycznym lub prawnym. Poziom ochrony wynika bezpośrednio z zawartej polisy, czyli wybranego wariantu ubezpieczenia.

Samochodowe assistance – różnorodność wariantów

Rynek ubezpieczeń w Polsce jest dość rozbudowany. Stąd też polisy assistance występują w różnych odmianach. Towarzystwa, chcąc zwiększyć różnorodność oferty i dać możliwość lepszego dopasowania do indywidualnych potrzeb klienta, oferują kilka produktów o zbliżonych parametrach. Oznacza to, że kierowca, nie musi przepłacać za ochronę, której nie potrzebuje, tylko decyduje się na polisę, która całkowicie odpowiada jego wymaganiom. Firmy ubezpieczeniowe oferują co najmniej 3 poziomy ochrony: assistance mini (podstawowe), standard i warianty rozszerzone. Mini assistance przeważnie dołączane jest przez towarzystwa do polis OC, środkowe odmiany zapewniają optymalny poziom ochrony przy relatywnie niewysokiej cenie, a najbogatsze zawierają dużo dodatkowych usług.

Rozbudowaną paletę otwiera mini assistance. Jest to najtańsze ubezpieczenie, nieraz dodawane bezpłatnie przez ubezpieczycieli do polis OC w celu zwiększenia atrakcyjności oferty. Ma najwęższy zakres, często ograniczony do holowania do najbliższego warsztatu lub naprawy na miejscu zdarzenia jedynie po wypadku albo kolizji. Jako opcja budżetowa, wybierają ją przede wszystkim osoby oszczędne, niekorzystające dotychczas z tego rodzaju ochrony.

Pośrodku znajduje się assistance standard. Dysponuje szerszym zakresem niż wariant podstawowy. Nie oferuje pełni możliwości tego ubezpieczenia, ale dobrze dobrana oferta może z powodzeniem sprawdzić się na krótszych dystansach. Wsparcie obejmuje przeważnie pomoc serwisową w zakresie wymiany koła, a także uruchomienie pojazdu po awarii akumulatora.

Stawkę zamykają rozszerzone pakiety assistance. Zapewniają posiadaczowi pełną ochronę i komfort podróżowania, oferując, oprócz standardowych usług, wsparcie także na wielu innych polach. W najbogatszych ofertach może to być np.: transport podróżnych, zakwaterowanie w hotelu lub opieka nad dziećmi czy leczenie zwierzaka domowego.

Starsze auto – od ilu lat?

Auto w wieku ponad 10-15 lat może już zostać uznane za wiekowe. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe twierdzą, że samochody w tym wieku, stają się bardziej podatne na awarie. Jak wynika z kalkulacji na mubi.pl, auta w tym przedziale wiekowym mają średni przebieg ponad 200 tys. km. Eksploatacja auta wpływa na żywotność części, które bez zachowania prawidłowego, zalecanego przez producenta cyklu wymian podzespołów może skutkować zwiększoną awaryjnością. Im więc auto starsze, tym większe ryzyko, że coś się z nim stanie.

Średni wiek aut, dla których wyliczane jest ubezpieczenie w porównywarce Mubi, to 18 lat. Jest to wartość trochę powyżej średniej wieku aut używanych w kraju, która wg ostatniego raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wyniosła 15,5 roku w 2021 r. Oznacza to, że średni rocznik jeżdżącego po polskich drogach auta to 2007. Najpopularniejsze są wśród nich modele: Volkswagen Golf, Volkswagen Passat czy Audi A6.

Assistance starego auta – gdzie występuje?

Firmy ubezpieczeniowe stosują w swoich ofertach pewne ograniczenia. Jednym z nich jest kryterium wiekowe. Dany pojazd musi je spełnić, aby został objęty ochroną. Towarzystwo może odmówić ubezpieczenia starszego auta niż dopuszczalne. Warto jednak skonsultować to z doradcą ubezpieczeniowym, gdyż może się okazać, że ograniczenie dotyczy tylko konkretnego wariantu, a assistance jest dostępne w innej odmianie lub w drugiej firmie.

TowarzystwoLimit wiekowy auta
Allianzdo 18 lat
Benefiado 15 lat (okres eksploatacji)
Generalido13 lat (wariant Lux – chyba że chodzi o przedłużenie umowy całorocznej)
Proamado 12 lat (warianty: Midi Assistance z OC; Super Assistance – chyba że przedłużenie umowy)
TUZdo 10 lat (warianty: Assistance Standard – dot. zdarzeń wskutek awarii ponad 35 km od domu; Assistance VIP – dot. zdarzeń wskutek awarii) oraz do 15 lat (dot. awarii)
UNIQAdo 15 lat
Wartado 10 lat (wariant Platynowy – chyba że umowa stanowi inaczej)
Źródło: OWU ubezpieczycieli [grudzień 2022].

Większość ubezpieczycieli w ofertach ubezpieczenia assistance nie stosuje sztywnych ograniczeń wiekowych. Całkowity ich brak jest m.in. w towarzystwach: LINK4, mtu24.pl, PZU. Oferty 18 towarzystw znajdziesz w naszej porównywarce.

Assistance na stare auto – ile kosztuje?

Leciwy wiek auta nie musi wcale oznaczać wysokiej ceny za polisę. Najtańszy pakiet OC z assistance w listopadzie 2022 r. otrzymał bowiem użytkownik porównywarki ubezpieczeń Mubi posiadający 32-letniego Fiata 126p z polskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM). Jego właściciel za ubezpieczenie zapłacił raptem 169 zł, co jest kwotą znacznie poniżej średniej miesięcznej wynoszącej 590 zł.

Na wysokość składki ma wpływ wiele czynników. Oprócz roku produkcji są to inne parametry pojazdu jak choćby: przebieg, pojemność silnika, sposób użytkowania. Również dane osobowe mogą wpłynąć na finalną cenę ubezpieczenia, zwłaszcza: miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia czy zniżki głównego właściciela lub współwłaścicieli.

Od września ubezpieczyciele uzyskali wgląd w bazę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Są tam widoczne m.in. informacje o uprawnieniach do kierowania oraz przewinieniach kierowców, takie jak liczba punktów karnych czy mandaty. Niestosowanie się do przepisów, skutkować może wyższą ceną za ubezpieczenie.

Przykładowo, 44-letnia Dorota, mieszkanka powiatu skierniewickiego (woj. łódzkie) odwiedziła Mubi, aby sprawdzić, ile zapłaci za ubezpieczenie swojego Volkswagena Golfa V z 2007 r. o pojemności silnika 1,4 cm3 z przebiegiem 215 tys. km. Interesuje ją polisa OC i assistance na kolejny rok.

4 najkorzystniejsze oferty, które uzyskała:

TowarzystwoZakresCena
TUZOC, NNW, Assistance403,00 zł
BeesafeOC, NNW, Assistance482,00 zł
TrastiOC, Assistance526,00 zł
mtu24.plOC, Assistance584,00 zł
Źródło: Kalkulator mubi.pl [grudzień 2022].

Po porównaniu ofert, Dorota zdecydowała się ubezpieczyć samochód w TUZ Ubezpieczenia. Wystarczy jej holowanie do 100 km po kolizji, gdyż jeździ głównie do miasta i z powrotem, ale w razie czego ma zapewnioną naprawę na miejscu zdarzenia. Dodatkowo otrzymała NNW na sumę ubezpieczenia 10 tys. zł dla kierowcy i pasażerów.

Podsumowanie

  • Assistance dla starego auta jest uzupełnieniem podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. Z wiekiem pojazdu, rośnie ryzyko jego awarii, a także innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.
  • Wariant ochrony assistance powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, aby zapewniał wsparcie drogowe, gdy auto zostanie unieruchomione.
  • Nawet 10-letni samochód może uchodzić za starszy pojazd. Towarzystwa mogą odmówić ubezpieczenia takiego pojazdu, który nie spełnia kryterium wiekowego. Polisy assistance dla starszego auta powyżej 15 lat należy szukać u ubezpieczycieli, którzy je dopuszczają.
  • Ubezpieczenie assistance starego auta jest dostępne w wielu towarzystwach. Ograniczenia wiekowe są sporadycznie stosowane przy konkretnych wariantach.
  • Assistance na stare auto wcale nie musi być drogie. Wystarczy porównać ceny konkurencyjnych ofert. Szybko zrobisz to w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy możliwe jest ubezpieczenie assistance starego auta?

Tak. Również stary samochód może być objęty taką polisą. Wiekowe auto powyżej 15 lat można ubezpieczyć w towarzystwie, które dopuszcza takie pojazdy lub po uzyskaniu indywidualnej zgody.

Czy assistance dla starego samochodu można kupić oddzielnie, bez OC?

Ubezpieczenie assistance dla starego samochodu najtaniej wychodzi w pakiecie z OC lub razem z AC. Assistance można zawrzeć oddzielnie, ale nie opłaca się go przedłużać.

Czy da się kupić assistance dla starego auto na krócej niż rok?

Polisę assistance można uzyskać tylko na czas wyjazdu, np. 7, 15 lub 30 dni. Całoroczna ochrona wychodzi jednak korzystniej.

Źródła