Assistance często jest dodatkiem do innych ubezpieczeń (np. OC) lub produktów bankowych. Funkcjonuje również jako odrębna usługa, możliwa do wykupienia oddzielnie. Zakres pomocy udzielanej ubezpieczonemu zależy od wybranego pakietu świadczeń. Najprostsze warianty assistance dla kierowców i pasażerów obejmują tylko niektóre czynności. Sprawdź, jaką pomoc uzyskasz w ramach podstawowego zakresu ochrony.

Zakres podstawowy assistance – naprawa pojazdu zwykle na miejscu zdarzenia

W najskromniejszych wariantach assistance (takie pakiety rozpoznasz po nazwach, w których pojawiają się określenia mini, standard, basic albo podstawowy) na wsparcie ze strony ubezpieczyciela możesz zazwyczaj liczyć wyłącznie w przypadku kolizji lub gdy przydarzy Ci się wypadek na drodze. Wówczas do gwarantowanych usług assistance w ramach pomocy serwisowej należy przede wszystkim naprawa pojazdu, lecz tylko na miejscu zdarzenia. Ubezpieczenie pokrywa przy tym wyłącznie koszty dokonania samej czynności naprawczej i nie uwzględnia zakupu części wymiennych. Ponadto naprawa bywa realizowana jedynie do ograniczonej umową kwoty.

Podstawowy zakres assistance nie obejmuje na ogół pomocy  w sytuacjach wystąpienia awarii takich, jak przebita opona czy rozładowanie się akumulatora.

Również wtedy, gdy zatrzaśniesz kluczyki we wnętrzu swojego auta albo przez pomyłkę użyjesz niewłaściwego rodzaju paliwa, najprostsze pakiety ubezpieczeniowe okazują się niewystarczające, ponieważ w skład oferowanych usług nie wchodzą te związane z podobnymi problemami.

Holowanie pojazdu – ograniczony zakres usługi

Podstawową usługą przewidywaną w każdej, nawet najtańszej, standardowej wersji assistance jest holowanie pojazdu. Wspomniana forma pomocy kierowcom ma jednak ograniczenia opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – pamiętaj o tym, by zwrócić na nie uwagę przed podpisaniem umowy. Holowanie odbywa się często do określonej odległości – towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają zakres oferowanych usług od zakupionej przez Ciebie polisy, a także od miejsca zdarzenia. W ramach podstawowych wariantów assistance samochód zostanie odholowany do najbliższego warsztatu. Co istotne, warunki holowania pojazdów, które uległy awariom, różnią się od tych obwiązujących po kolizjach czy wypadkach drogowych – w najprostszych polisach taka usługa często nie zostaje ujęta w zakresie udzielanej pomocy.

Ważny jest też fakt, że w podstawowych pakietach assistance holowanie odbywa się tylko na terytorium Polski.

Jeżeli planujesz zagraniczną podróż – wczasy albo wyjazd służbowy – lepszym wyborem okaże się bardziej rozszerzony wariant ubezpieczenia.

Porównaj zakres ubezpieczenia assistance na mubi i wybierz najlepszą ofertę.

Assistance dla kierowców – czy podstawowa polisa obejmuje zorganizowanie pojazdu zastępczego i transportu pasażerów?

Na ogół podstawowy zakres assistance nie uwzględnia zapewnienia transportu dla pasażerów ani wynajmu pojazdu zastępczego. Zorganizowanie samochodu, którym możesz ruszyć w dalszą trasę albo wrócić do domu, nie należy bowiem do standardowych czynności objętych najprostszym z wariantów ubezpieczenia. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe włączają wspomnianą usługę do podstawowego zakresu assistance, lecz tylko w pewnych sytuacjach – np. tylko wtedy, gdy pojazd zostanie odholowany na zgłoszenie tego samego ubezpieczyciela. Ponadto w przypadku najtańszych pakietów nierzadko to ubezpieczony zostaje zobowiązany do pokrycia kosztów zorganizowania pojazdu zastępczego.

Assistance w wariancie podstawowym a usługi informacyjne

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają swoim klientom, za sprawą podstawowych wariantów assistance, usługi informacyjne dotyczące postępowania w razie zajścia konkretnych zdarzeń losowych. Udostępniają infolinie, dzięki którym można szybko uzyskać potrzebne informacje albo przekazać wiadomość o wypadku. Dzwoniąc na wskazany numer dowiesz się na przykład, gdzie znajduje się najbliższy warsztat samochodowy. Jeśli jednak zależy Ci na uzyskaniu informacji o utrudnieniach w ruchu czy rozmieszczeniu stacji benzynowych, konieczne stanie się wykupienie polisy o bardziej rozszerzonym zakresie czynności.

Assistance jako dodatek do OC i AC

Ubezpieczyciele często dodają podstawowe assistance do ubezpieczenia OC, lecz jest to zwykle usługa działająca wyłącznie w przypadku kolizji. Na szerszy pakiet ochrony można liczyć przy połączeniu z ubezpieczeniem AC. W każdej ze wspomnianych sytuacji, jako potencjalny klient, masz szansę uzyskać sporą zniżkę, a nawet darmową polisę. Niższa cena wiąże się jednak z ograniczonym zakresem dostępnych usług, dlatego przeważnie warto nieco dopłacić, by rozszerzyć najprostszy pakiet. Pamiętaj, że nawet w wersjach wzbogaconych o dodatkowe usługi, assistance okazuje się jedną z najtańszych dostępnych na rynku polis, dlatego finalnie za rozbudowane warianty nie zapłacisz zbyt wiele, a inwestycja zwróci się nawet w przypadku błahych awarii takich jak przebicie opony.

Assistance w pakiecie z OC czy oddzielnie?

Ubezpieczenie assiatance możesz wykupić osobno albo w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Najlepiej zdecydować się na assistance połączone z OC, lecz rozbudować podstawowy zakres pomocy o inne usługi albo wybrać wariant rozszerzony. Firmy ubezpieczeniowe zwykle oferują bardziej opłacalne warunki w przypadku pakietów łączonych. Na rynku działają też ubezpieczyciele nieproponujący ubezpieczeń osobom, które nie zdecydowały się na kupno obowiązkowego OC, co warto mieć na uwadze, podejmując decyzję odnośnie wykupienia assistance. Porównywarka OC AC Izi.pl pomoże wybrać Ci najlepsze ubezpieczenie Twojego samochodu.

Jak wybrać assistance – podstawowe porady

  • Sprawdź, jakie usługi w ramach assistance przysługują Ci przy kupnie OC lub AC i czy obowiązują one wyłącznie w razie wypadku i kolizji.
  • Dowiedz się, jakie ograniczenia towarzyszą konkretnym czynnościom, na przykład do jakiej odległości Twoje auto może zostać odholowane, do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy itd..
  • Dokładnie zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych danego towarzystwa. Jeśli interesuje Cię szerszy zakres ochrony, weź pod uwagę wykupienie assistance w pakiecie.

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia assistance zależy od rodzaju pakietu, na jaki się zdecydujesz, a także od specyfiki ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warianty podstawowe obejmują najczęściej udzielenie niezbędnych informacji, holowanie do określonej liczby kilometrów i mniej skomplikowane naprawy na miejscu zdarzenia. Świadczone usługi ograniczają się do terytorium Polski. Wybór pakietu, a co za tym idzie również dostępnego zakresu czynności, należy dostosować do swoich potrzeb. W odnalezieniu oferty najlepiej spełniającej Twoje oczekiwania może pomóc Ci ranking assistance.