Wyjazdy za granicę wymagają odpowiedniego przygotowania. Dobrowolne ubezpieczenie assistance to doskonały sposób, by zagwarantować sobie pomoc i wsparcie fachowców w trakcie zagranicznego wyjazdu. Dzięki assistance, nawet w przypadku poważnych stłuczek czy awarii, nie pozostaniesz sam z problemem.

Na jaką pomoc możemy liczyć?

Pakiety assistance oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą się od siebie znacznie różnić zarówno zakresem usług, jak i ceną.  Możemy jednak podzielić podstawowe działania wchodzące w skład assistance na trzy podstawowe grupy:

 • Pomoc serwisowa

Wsparcie fachowców, gdy samochód odmawia posłuszeństwa, często okazuje się jedynym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia awarii w trasie. Możesz liczyć na pomoc, gdy przegrzejesz silnik, złapiesz gumę, rozładujesz akumulator oraz w każdej sytuacji, gdy Twój samochód nie będzie pracować prawidłowo. Jeśli usterka okazuje się poważna, samochód zostanie odholowany do warsztatu i naprawiony. Wśród pozostałych działań, w zależności od stopnia rozbudowania polisy assistance, mogą znaleźć się uruchamianie auta na miejscu, dowóz paliwa, otwarcie pojazdu w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków.

 • Pomoc organizacyjna

Gdy okazuje się, że Twój samochód uległ poważnej awarii i nie możesz kontynuować podróży, dzięki assistance otrzymasz samochód zastępczy, bilet na pociąg, a nawet samolot. W ten sposób bez problemu będziesz w stanie dotrzeć do wyznaczonego miejsca, bez dużego spóźnienia. Często możesz liczyć również na zapewnienie noclegu dla siebie i pozostałych pasażerów. Za granicą pomocne może okazać się wsparcie tłumacza, a w przypadku wystąpienia wypadku czy stłuczki pomoc prawna i medyczna. W rozbudowanych wersjach czasem dostępna jest dodatkowo opcja transportu zwierząt domowych czy możliwość wsparcia zastępczym kierowcą, który pokieruje pojazdem za Ciebie.

 • Pomoc informacyjna

Dzięki assistance możesz w każdej chwili, drogą telefoniczną, uzyskać najważniejsze informacje odnośnie znajdujących się najbliżej Ciebie warsztatów samochodowych czy stacji paliw.

Czym kierować się podczas zakupu assistance?

Planując zakup ubezpieczenia assistance przed wyjazdem za granicę, możesz zdecydować się na wersję najbardziej rozbudowaną lub dobrać coś optymalnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Szeroki wybór pakietów assistance, które są obecnie dostępne, gwarantuje, że będziesz w stanie wybrać produkt spełniający wszelkie Twoje wymagania.

Wybierając pakiet maksymalnie rozszerzony będziesz miał pewność, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdziesz, otrzymasz kompleksową pomoc.

Niestety, tak bogaty zakres polisy wiąże się również z wysokimi kosztami

Assistance- na co zwrócić uwagę?

Wybierając polisę assistance przed wyjazdem za granicę, musisz zwrócić szczególną uwagę na to:

 • jak długo będziesz znajdował się za granicą
 • jaka będzie trasa Twojej podróży
 • czy będziesz podróżował sam, czy z innymi pasażerami

Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej wybrać pakiet, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Co więcej, będziesz wiedział, na jakie informacje zwracać szczególną uwagę.

Ubezpieczyciele w umowach assistance wprowadzają konkretne limity zarówno kwotowe, ilościowe, jak i kilometrowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przed dokonaniem zakupu assistance sprawdź, czy ubezpieczenie będzie obowiązywało niezależnie od lokalizacji, w jakiej będziesz przebywał w trakcie zagranicznego wyjazdu. Limit kilometrowy dotyczy również holowania od miejsca zdarzenia czy czasu, na jaki zostanie wypożyczony Ci samochód zastępczy. Weź pod uwagę najgorszy możliwy scenariusz i zastanów się, czy dany pakiet assistance będzie wystarczający.

Wersja podstawowa czy rozszerzona?

Wybierając polisę assistance, możesz zdecydować się na wersję podstawową lub rozszerzoną. Różnią się one zakresem usług, a także wyznaczonymi odgórnie limitami.

 • Assistance w wersji podstawowej

Bardzo często kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC, dodatkowo zyskujesz polisę assistance w podstawowej wersji. Taki gratis nie wpływa na wysokość ceny OC, a jednak stanowi atrakcyjne wsparcie dla kierowcy. Niestety, decydując się na wyjazd za granicę, ubezpieczenie assistance w wersji podstawowej okazuje się zazwyczaj zbyt okrojone.

Wśród najpopularniejszych usług wchodzących w zakres polisy assistance o najmniej rozbudowanym zakresie znajdziemy:

 • pomoc na terenie Polski
 • holowanie pojazdu na niewielkie odległości
 • możliwość wynajęcia samochodu zastępczego do 3 dni
 • uruchomienie i naprawa auta na miejscu zdarzenia
 • pomoc w przypadku kolizji i wypadków

Assistance w wersji podstawowej jest wystarczające dla osób poruszających się jedynie na terenie Polski oraz gdy ich samochody rzadko ulegają awarii. Jeśli jednak często korzystasz z samochodu, ryzyko wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji losowej jest znacznie większe. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po bardziej rozbudowaną wersję ubezpieczenia.

 •  Assistance w wersji rozszerzonej

Ubezpieczenie assistance w wersji rozszerzonej jest najczęściej wybierane przez osoby wyjeżdżające za granicę, które pragną zagwarantować sobie maksymalną ochronę. W porównaniu z opcją podstawową, wersja rozszerzona posiada dodatkowe usługi, a limity są ustalane na bardziej komfortowych dla kierowców poziomach.

Dzięki assistance w wersji rozszerzonej możemy liczyć między innymi na:

 • pomoc na terenie całej Europy,
 • holowanie pojazdu na większe odległości,
 • możliwość wynajęcia samochodu zastępczego na 5-10 dni,
 • pomoc przy kolizjach, wypadkach,
 • pomoc przy rozładowanym akumulatorze, wymianie opony, przy zatrzaśnięciu kluczyków,
 • dostarczenie paliwa,
 • zakwaterowanie w hotelu w przypadku awarii lub zniszczenia pojazdu,
 • pomoc medyczną, prawną,
 • wsparcie tłumacza,
 • zorganizowanie transportu do określonego miejsca pociągiem lub samolotem.

Tak wzbogacona oferta będzie już wystarczająca w przypadku wyjazdu za granicę. Niezależnie od sytuacji, jaka nas spotka na drodze, będziemy mogli liczyć na wsparcie fachowców.

Maksymalna ochrona

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyróżniają również assistance w wersji maksymalnej. Taka opcja posiada największy zakres usług i chroni zarówno kierowcę, jak i wszystkich pasażerów. Jest to pakiet powszechnie wybierany przez osoby, które chętnie podróżują, zarówno po Polsce, jak i poza nią, a samochód jest ich głównym środkiem transportu. Bardzo często zniesione są obecne w poprzednich wersjach limity, dotyczące odległości holowania czy czasu na udostępnienie samochodu.

Pamiętaj jednak, że im bardziej rozbudowana jest opcja assistance, tym więcej będziesz musiał za nią zapłacić. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej wersji ubezpieczenia dla siebie, jest zapoznanie się z różnorodnymi propozycjami, kierowanymi z towarzystw ubezpieczeniowych.

Krótko i długoterminowe assistance za granicą

Dobierając ubezpieczenie assistance, możesz zdecydować się na zakup wersji pełnowymiarowej, obowiązującej cały rok, lub wybrać krótkoterminową opcję.

Wiele osób potrzebuje rozszerzonej ochrony w ramach assistance tylko na kilkudniowy wyjazd za granicę. Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup ubezpieczenia obowiązującego tylko kilka dni.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy opcję 7,15 oraz 30-dniową. Zazwyczaj dostępne jest również wiele wariantów różniących się zakresem usług oraz ceną. Ubezpieczenie obowiązujące kilka dni będzie kosztowało Cię od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.