Awaria na drodze, wypadek czy kolizja mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Ubezpieczenie assistance zagwarantuje Ci pomoc fachowców zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zakres assistance może obejmować zarówno pojedyncze działania, takie jak holowanie czy naprawa pojazdu, jak i rozbudowane świadczenia włączające wsparcie asystenta i kierowcy zastępczego. Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Cena a zakres ubezpieczenia assistance

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe będzie oferowało nam inny wariant assistance. Pomiędzy poszczególnymi propozycjami znajdziemy odmienne limity, zakresy działań i przede wszystkim ceny. Pośród podstawowych usług, które znajdziesz nawet w najbardziej okrojonym i najtańszym pakiecie, jest naprawa samochodu na miejscu i holowanie. Pamiętaj jednak, że każda firma ubezpieczeniowa inaczej określi limity związane ze świadczeniem usług. Decydując się na droższe, bardziej rozbudowane opcje assistance, możesz skorzystać z samochodu zastępczego, otrzymać nocleg, bilet na pociąg, lub samolot, dzięki któremu będziesz w stanie kontynuować podróż. Przy wyjazdach za granicę uzyskasz również między innymi wsparcie tłumacza, pomoc medyczną i prawną.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość zakupu pakietu assistance na cały rok lub tylko na wybrany okres. W wersji krótkoterminowej występuje zazwyczaj wariant 7, 14 i 30-dniowy. Opcja ta jest doskonałym sposobem na zapewnienie sobie ochrony podczas chociażby wakacyjnego wyjazdu.

Warto również zwrócić uwagę, że ceny assistance krótkoterminowego, po przeliczeniu na skalę roczną, często okazują się wyższe w porównaniu do wariantów pełnowymiarowych. W opisywanej wcześniej firmie AXA, za pakiet Premium obowiązujący na terenie Polski i Europy, za wersję na 15 dni zapłacimy 175 złotych, a decydując się na tą samą polisę obowiązującą przez cały rok jedynie 576 zł.

Assistance razem z OC?

Ubezpieczenie assistance bardzo często dodawane jest do polisy OC jako gratis. Warto jednak dokładnie sprawdzić, na jakie usługi możesz wtedy liczyć. Zazwyczaj są to podstawowe zakresy działań obejmujące jedynie holowanie na niewielkie odległości, na przykład do 70 km, oraz naprawę na miejscu zdarzenia. W przypadku assistance dodawanego do polisy OC możemy spodziewać się niesprzyjających limitów, które mogą stanowić kłopot dla wielu kierowców. Warto porównać różne oferty np. w porównywarce ubezpieczeń izi.pl, aby mieć pewność pełnej ochrony w trakcie podróży.

Assistance dodawany do polisy OC może okazać się wystarczający dla osób, które pokonują niewielkie odległości oraz ich samochód nie jest awaryjny.

Cena a zakres usług

Ceny assistance oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe różnią się nawet o kilkadziesiąt złotych. W ofercie poszczególnych firm znajdziesz pakiety podstawowe oraz rozszerzone. Te posiadające bardziej rozbudowany zakres usług, będą droższe od wersji standardowych.

Przeczytaj również artykuł: Assistance – zakres podstawowy – co obejmuje?

Poszukując ubezpieczenia dla siebie warto w pierwszej kolejności, jeszcze przed sprawdzeniem ofert, zastanowić się, jakie świadczenia są dla nas najważniejsze. W ten sposób łatwiej będzie Ci dobrać pakiet odpowiedni do potrzeb. Nie zapominaj również, że ograniczeniem w wyborze oferty może być Twój samochód. Wiele firm ubezpieczeniowych dokładnie określa wiek pojazdu, który nie może zostać przekroczony. Przyczyną takich działań jest fakt, że starsze auta częściej się psują.Pakiety podstawowe i rozszerzone obowiązujące tylko na terenie Polski kosztują od 50 do 200 zł (w Axa 96 zł rocznie). Wybierając wersję ubezpieczenia, która będzie chroniła Twój pojazd również za granicą, zapłacimy od 200 do 600 zł rocznie – w Axa 576 zł.

Pakiety podstawowe i rozszerzone obowiązujące tylko na terenie Polski kosztująokoło 20 zł w mtu24.pl.Wybierając wersję ubezpieczenia, która będzie chroniła Twój pojazd również za granicą, zapłacimy około 150-120 zł rocznie w Benefii.

W pakietach najtańszych, które bardzo często są dodawane za darmo do OC, uzyskasz wsparcie przy holowaniu tylko na terenie Polski oraz czasem pomoc mechanika w naprawie pojazdu w przypadku nagłej awarii. Nie możesz liczyć na dodatkowe usługi, takie jak dowóz paliwa, samochód zastępczy czy organizacja noclegu.

Pakiety rozbudowane posiadają szerszy zakres działań w porównaniu z wersjami podstawowymi. Bardzo często gwarantują kompleksową pomoc nie tylko na terenie Polski, ale również za granicą.

Są one zalecane każdemu, kto wybiera się na dalsze wyjazdy i chce zapewnić sobie wsparcie bez względu na lokalizację. Jeśli zdecydujesz się na zakup tej wersji polisy assistance, dokładnie zapoznaj się z zakresem świadczeń, jakie gwarantuje ubezpieczyciel.

Assistance – dlaczego warto?

Ubezpieczenie assistance jest najczęściej kupowane przez osoby podróżujące po Polsce i za granicą oraz przez posiadaczy pojazdów, które często odmawiają posłuszeństwa. Wzrost zainteresowania polisami assistance, zwłaszcza w wersji krótkoterminowej, jest obserwowany również w okresie letnim, kiedy chętniej decydujemy się na dalekie wyjazdy.

Assistance warto zakupić nie tylko ze względu na pomoc, którą otrzymasz w losowych sytuacjach.

W przypadku konieczności skorzystania z pomocy lawety lub mechanika, zwłaszcza za granicą, będziesz musiał zapłacić nawet 5-krotność wysokości rocznej opłaty assistance.

Posiadając wykupioną polisę problem wysokich opłat, jaki mógłby się niespodziewanie pojawić, całkowicie zniknie.

Wybierając ubezpieczenie assistance dla siebie, zwróć uwagę przede wszystkim na cenę, zakres świadczeń oraz limity. Niekiedy ograniczenia mogą okazać się tak restrykcyjne, że będziesz zmuszony dopłacać niemal za każdą usługę, z której skorzystasz na drodze. Koniecznie sprawdź również w umowie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli cena ubezpieczenia jest dla Ciebie zbyt wysoka, pamiętaj, że zawsze możesz negocjować lub starać się o poszerzenie świadczeń. Decydując się na zakup online lub poprzez kontakt telefoniczny poszukaj rabatów, promocji lub atrakcyjnych pakietów, dzięki którym być może uda Ci się zaoszczędzić znaczną kwotę. Dzięki temu będziesz wiedział co kupujesz i nigdy nie zwiedziesz się na usługach ubezpieczyciela.

Wariant rozszerzony nie zawsze najlepszy?

Kierowcy najchętniej wybierają optymalne pakiety oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które zwykle nie zapewniają wszystkich świadczeń, jakich oczekują klienci.

Przykładowo, firma ubezpieczeniowa Aviva w wariancie Rozszerzonym nie zapewni Ci kontynuacji podróży lub powrotu do domu, gdy awaria uniemożliwi dalszą trasę. Nie możesz liczyć również na kierowcę zastępczego czy odbiór pojazdu po naprawie. Chcąc korzystać z tych świadczeń, w Aviva musisz wybrać wariant Maksymalny.

Jest to trafny dowód na to, że nie każdy pakiet optymalny będzie gwarantował nam kompleksową pomoc. Problemem mogą być również odmienne nazwy nadawane konkretnym pakietom assistance przez poszczególne firmy. Aby wybrać polisę właściwie, musisz dokładnie zapoznać się ze szczegółową ofertą kierowaną od ubezpieczycieli, a nie kierować się określeniem nadanym przez ubezpieczyciela. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że dokonany zakup faktycznie będzie stanowił dla Ciebie wsparcie na drodze.