Niezależnie, czy planujesz wakacyjne wojaże czy wyjazd służbowy, długa podróż samochodem wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, co należy zrobić, by zapewnić sobie i swoim pasażerom komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Na początek warto przeanalizować dwie sytuacje, w których najczęściej przemierzamy wielokilometrowe trasy. W tym celu pomocne okażą się dwa przykłady:

Przykład 1

Pan Maciej zdecydował się na zagraniczną podróż własnym samochodem. Planuje rodzinne wczasy w Chorwacji. Nie chce wydawać zbyt wielu pieniędzy na kosztowne bilety lotnicze ani ograniczać się limitem i rozmiarem bagażu akceptowanym na pokładzie samolotu. Zamierza zabrać ze sobą wszystko, co przyda się jemu i jego najbliższym podczas wypoczynku w nadmorskim kurorcie – np. rowery, sprzęt do nurkowania, koła ratunkowe dla dzieci czy własne leżaki. Gabaryty samochodu pana Macieja pozwalają zmieścić więcej bagaży i są w stanie zapewnić jego rodzinie wygodną podróż na wakacje marzeń.

Przykład 2

Pani Sylwia ma w planach podróż służbową. Sytuację skomplikowały jednak nagła awaria auta przydzielonego jej przez firmę i problem ze zorganizowaniem zastępczego pojazdu. Pani Sylwia nie chce odwoływać spotkania z ważnym kontrahentem, poprosiła więc swojego szefa o zgodę na wyruszenie w podróż jej prywatnym samochodem. Pracodawca wyraził na to zgodę i zapewnił, że rozliczy przejazd w formie tzw. kilometrówki, a pani Sylwia otrzyma zwrot kosztów.

Aby zarówno podróż na wczasy, jak i służbowa delegacja przebiegła bez komplikacji, trzeba zadbać o należyte przygotowanie i być gotowym na każdą ewentualność. Przed wyruszeniem w trasę musisz pamiętać o wykonaniu kilku czynności, które zminimalizują ryzyko na drodze i zagwarantują bezpieczeństwo Tobie i Twoim pasażerom, jeśli z dala od domu przytrafi Ci się przykra niespodzianka w postaci awarii, kolizji czy wypadku drogowego.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Przed wyruszeniem w długą podróż samochodem koniecznie oceń kondycję akumulatora. Jeśli jest on już bardzo zużyty, wymień go na nowy, żeby nie musieć kupować tak istotnego urządzenia w pośpiechu ani co gorsza – w obcym kraju. Następnie sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych – płynu hamulcowego, chłodniczego i do spryskiwaczy – oraz oleju silnikowego, który zabezpiecza silnik w trakcie jazdy. Zwróć uwagę na zużycie bieżnika w oponach i ciśnienie w kołach. Aby dokładnie zweryfikować stan techniczny samochodu, przed podróżą do odległego miejsca, odwiedź wybraną stację kontroli pojazdów. Profesjonaliści zbadają pracę silnika, działanie hamulców, skrzyni biegów i zawieszenia. Sprawdzą też stan wydechu, pasków i układu chłodzenia. Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów w serwisie ustrzeże Cię przed wieloma problemami, które mogą przydarzyć Ci się w trasie.

Zadbaj o właściwe wyposażenie samochodu

W żadnym aucie nie powinno zabraknąć sprawnej gaśnicy, apteczki, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. Jeśli nie posiadasz tych istotnych elementów wyposażenia samochodu, narażasz nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale i finanse – takie niedopatrzenie jest karane mandatem, w zależności od regulacji w danym kraju. W Polsce karze podlega wyłącznie brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego (mandat w wysokości od 20 do 500 zł), ale wyposażenie auta w pozostałe przedmioty zalecają specjaliści od bezpieczeństwa na drodze.

Zanim rozpoczniesz podróż, upewnij się, że w swoim pojeździe masz sprawny lewarek i klucz do kół, niezbędne do samodzielnej wymiany opon. Warto posiadać komplet podstawowych narzędzi, które okażą się przydatne w kryzysowej sytuacji i pozwolą na szybkie usunięcie usterki. W długie trasy nie trzeba zabierać ze sobą całego warsztatu, zwłaszcza gdy potrzebne jest miejsce na bagaż. Najlepiej wozić ze sobą najważniejsze narzędzia takie jak kombinerki, kilka kluczy, wkrętaki, a także zapasowe żarówki, bezpieczniki czy pasek klinowy.

Upewnij się, że w kole zapasowym jest powietrze

Przedziurawienie opony to dość błaha usterka. W niektórych sytuacjach może jednak  zatrzymać Cię na poboczu przez wiele godzin. Z tego względu przed wyjazdem sprawdź stan swojego koła zapasowego. Nie wyjmuj tej ważnej części z pojazdu, żeby zrobić miejsce na dodatkowy bagaż. Dla pewności możesz zabrać ze sobą niewielki kompresor i zestaw naprawczy do przebitego koła samochodowego.

Sprawdź termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Pamiętaj, że brak ważnego (i obowiązkowego!) ubezpieczenia OC naraża kierowcę na wiele nieprzyjemności w razie zdarzenia losowego na drodze. Może też generować spore koszty i skutecznie odebrać szansę kontynuowania podróży. Przed wyruszeniem w trasę dokładnie sprawdź, czy ubezpieczenie OC i przegląd techniczny będą ważne przez cały okres planowanego wyjazdu. Jeżeli do przeglądu wymaganego gwarancją pozostało tylko kilkaset kilometrów, odwiedź najbliższy serwis, by nie przekroczyć ustalonego limitu.

Wykup pakiet assistance, by zyskać jeszcze szerszy zakres ochrony na drodze

Mimo poczynienia takich środków ostrożności, jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia, nie zdobędziesz pewności, że Twój samochód pozostanie sprawny i nie wydarzy się żadna sytuacja uniemożliwiająca dalszą podróż.

Aby zyskać pomoc w kryzysowych przypadkach, jeszcze na etapie przygotowań dowiedz się, czy przysługuje Ci ochrona assistance i sprawdź jej zakres (np. na mubi.pl). Tego rodzaju ubezpieczenie często okazuje się nieocenionym wsparciem podczas dalekich wyjazdów, również za granicę.

Gdy nagle dojdzie do awarii, której nie uda się naprawić samodzielnie, specjaliści z towarzystwa ubezpieczeniowego mogą zorganizować pomoc serwisową, udzielić Ci potrzebnych informacji, zapewnić pomoc tłumacza, a nawet zorganizować transport zastępczy. Pamiętaj, że nawet jeśli ufasz technicznej sprawności swojego samochodu, warto wykupić dodatkową ochronę. W zależności od wariantu assistance zakres świadczeń w nagłych zdarzeniach losowych jest zróżnicowany. Zasięg usług ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego może ograniczać się do terenu Polski albo rozszerzać się na inne państwa Unii Europejskiej. Niezależnie od wybranego wariantu, assistance należy do najtańszych i najkorzystniejszych ubezpieczeń dla kierowców i ich pasażerów.

Przeanalizuj planowaną trasę

Kolejnym ważnym etapem przygotowań do długiej podróży samochodem jest dokładne zaplanowanie trasy całego wyjazdu. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek i zaoszczędzi Twój czas. Przygotuj atlas lub mapę samochodową, wykorzystaj też mapy dostępne w internecie. Te ostatnie uwzględniają ewentualne utrudnienia w ruchu. Poświęć parę godzin na sprawdzenie tego, jakimi drogami i przez jakie kraje wiedzie najlepsza trasa. Upewnij się też co do rozmieszczenia stacji paliw. Nie zawsze najkrótsza droga okazuje się najszybsza. Niekiedy warto nadłożyć kilometrów, żeby skorzystać z autostrady. Czasami to lokalne drogi mają przewagę z uwagi na mniejsze natężenie ruchu, dlatego przed podróżą warto przeanalizować różne warianty trasy.

Zaktualizuj mapy w nawigacji samochodowej

Jeśli używasz nawigacji samochodowej, upewnij się, że na swoim urządzeniu masz zainstalowaną najnowszą, aktualną wersję map. Dzięki temu możesz ominąć remontowane odcinki dróg albo skrócić sobie podróż,  jadąc nowo wybudowaną autostradą. Przed wyjazdem zaktualizuj dane zawarte w swojej nawigacji GPS. Pamiętaj, że część nawigacji w smartfonach wymaga dostępu do internetu. Oprócz nowoczesnych gadżetów zabierz ze sobą papierową mapę albo atlas samochodowy – koniecznie aktualne. Przydadzą się, jeśli Twój GPS straci sygnał albo przestanie działać.

Sprawdź przepisy i limity prędkości obowiązujące w danym kraju

Ograniczenia prędkości za granicą mogą różnić się od tych obowiązujących w Polsce. Zanim rozpoczniesz długą podróż, dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w krajach, do których zamierzasz się udać. Różnice w prawie dotyczą m.in. obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przykładowo w Polsce kamizelka odblaskowa od 2012 roku nie jest konieczna, ale jako obowiązkowe wyposażenie funkcjonuje w następujących państwach:

 • Chorwacja;
 • Hiszpania;
 • Włochy;
 • Bułgaria;
 • Portugalia;
 • Norwegia;
 • Finlandia;
 • Austria;
 • Czechy;
 • Węgry;
 • Belgia;
 • Francja;
 • Luksemburg;
 • Słowacja;
 • Słowenia;
 • Rumunia;

Zaopatrz się w kamizelkę odblaskową niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz za granicę, czy też nie – ten element wyposażenia przyda się także na polskich drogach. Dzięki niemu zwiększysz swoją widoczność dla innych kierowców, jeśli Twoje auto ulegnie awarii albo przydarzy Ci się kolizja lub wypadek.

Uzyskaj Zieloną Kartę

Jeśli wybierasz się w podróż poza granice państw członkowskich UE, konieczne okaże się wykupienie Zielonej Karty. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych dołącza ją za darmo do zakupionej polisy OC – wystarczy udać się do najbliższej placówki albo zadzwonić na infolinię, by uzyskać potrzeby dokument.

Zielona karta jest ważna na terenie:

 • Tunezji;
 • Albanii;
 • Turcji;
 • Izraela;
 • Białorusi;
 • Rosji;
 • Ukrainy;
 • Macedonii;
 • Maroka;
 • Czarnogóry;
 • Bośni i Hercegowiny;

Odpowiednio zapakuj bagaż

Samochód załadowany do granic możliwości, do tego z kompletem pasażerów, prowadzi się zupełnie inaczej, niż gdy jedzie nim sam kierowca. Różni się też jego przyspieszenie, o czym warto pamiętać na drodze. Dla bezpieczeństwa układaj bagaże równomiernie po obu stronach pojazdu. Najcięższe torby, walizki i inne przedmioty układaj najniżej, przed tylną osią. Wyżej połóż najlżejsze bagaże, a także rzeczy niezbędne w przypadku awarii. Zadbaj o łatwy dostęp do gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Kamizelkę odblaskową umieść w kabinie pojazdu.

We wnętrzu samochodu nie przewóź ciężkich przedmiotów. Wszystkie leżące luzem rzeczy – telefony czy butelki z wodą włóż do schowków, najlepiej zamykanych, by w razie wypadku nie zrobiły krzywdy Tobie ani pasażerom.

Według raportu Safety Research and Strategies, walizka o wadze 9 kg, przy prędkości pojazdu 90 km/h uderza z siłą prawie pół tony!

Wszystkie niezbędne dokumenty trzymaj przy sobie, a nie schowane w torbie znajdującej się na samym dnie bagażnika – przygotuj się na ewentualność kontroli drogowej. W Polsce od 1. października 2018 roku co prawda nie masz obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC, bo dane te znajdują się w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), ale na wszelki wypadek sprawdź ich obecność przed wyruszeniem w dłuższą trasę. Na polisie ubezpieczeniowej masz choćby takie dane, jak jej numer, czy numer telefonu do ubezpieczyciela.

Ustaw fotel we właściwej pozycji

Fotel samochodowy powinien zostać ustawiony tak, by kierowca mógł bez odrywania pleców od oparcia sięgnąć nadgarstkami do szczytu kierownicy. Zbyt dalekie albo zbyt bliskie położenie oparcia względem kierownicy utrudnia pełne panowanie nad samochodem, co może stwarzać zagrożenie w kryzysowych sytuacjach i blokować sprawne działanie poduszek powietrznych. Oparcie zbliż maksymalnie do pionu – zmniejszy to ryzyko obrażeń kręgosłupa w przypadku nagłego zdarzenia na drodze. Środek zagłówka musi znajdować się na wysokości potylicy, by chronić odcinek szyjny kręgosłupa przed poważnymi urazami.

Przed każdą liczącą setki czy tysiące kilometrów trasą trzeba wypocząć, a wcześniej – wybrać najlepszą drogę i przygotować swój samochód do długiej podróży. Dzięki temu unikniesz niespodzianek i szybciej dotrzesz do celu. Upewnij się, że masz ze sobą dokumenty, w tym dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem pojazdu, aktualną polisę OC, książkę serwisową, a także – telefon do ubezpieczyciela. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie pakietu świadczeń assistance dla kierowców i pasażerów, dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań, uzyskasz potrzebną pomoc niezależnie od sytuacji i celu Twojej podróży.