Data dodania: 14 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem na Litwę

Litwa za sprawą Adama Mickiewicza stała się duchową ojczyzną Polaków. W przeszłości łączyła nas Unia Lubelska, dziś Polska i Litwa są znów razem w Unii Europejskiej. Nasi sąsiedzi z północnego wschodu słyną z wydobycia bursztynu i dziewiczej przyrody. Jak się okazuje warte zwiedzenia jest nie tylko Wilno! Do tego kraju można dojechać w kilka godzin własnym autem wyposażonym w polisę assistance. Pasażerowie powinni pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym na taką podróż!

litwa
Spis treści:
 1. Jak wygląda sytuacja na Litwie w dobie pandemii COVID-19?
 2. W jakich okolicznościach narodziła się Republika Litewska?
 3. Jakie dokumenty zabrać na wyjazd autem na Litwę?
 4. Jak najwygodniej dostać się do Wilna?
 5. Jak wygląda codzienność na litewskich drogach?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wypad na Litwę?
 7. Co powinien zawierać pakiet assistance na wyjazd na Litwę?
 8. Jaką polisę turystyczną zabrać na podróż na Litwę?
 9. Co zwiedzić na Litwie?

Litwa a koronawirus – czy są obostrzenia?

W obecnej sytuacji, gdy globalna pandemia stabilizuje się, rządzący na Litwie 1 maja 2022 r. zdecydowali się na zniesienie wszystkich restrykcji covidowych. Od tego czasu przestał obowiązywać stan sytuacji ekstremalnej, który został wprowadzony w najtrudniejszym czasie epidemii koronawirusa.

Najważniejsze zmiany:

 • brak testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie dla przyjezdnych;
 • brak obowiązkowej kwarantanny;
 • zniesienie obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego;
 • brak wymogu zakrywania ust i nosa w środkach transportu i placówkach medycznych (noszenie maseczki rekomendowane jest jedynie w godzinach szczytu, gdy panuje największy tłok).

Początki państwa litewskiego – wspólna historia

Losy Litwy są połączone z zawirowaniami historii Polski. Początki państwowości sięgają XIII w., kiedy na tych ziemiach powstało Królestwo Litwy. W XV w. przeistoczyło się w Wielkie Księstwo Litewskie i było największym państwem Europy. Trwałe związki Polski i Litwy zapewniła najpierw unia personalna z 1385 r. w Krewie przypieczętowana unią realną w 1569 r. w Lublinie. Tak powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Po III rozbiorze Polski Litwa weszła w skład Imperium Rosyjskiego. Pod koniec I wojny światowej na chwilę uzyskała niepodległość, choć była zależna od Cesarstwa Niemieckiego. W trakcie II wojny światowej państwo litewskie znalazło się pod jarzmem rosyjskim, spod którego ostatecznie uwolniło się w 1990 r.

żarówka
Ciekawostka

Językoznawcy podejrzewają, że nazwa Litwy (Lietuva) pochodzi od dopływu Wilii – rzeki Lietauka. Miało to oznaczać “kraj nad rzeką” zamieszkany przez “lud znad rzeki”.

Współczesna Republika Litewska to państwo demokratyczne, na którego czele stoi prezydent. Jest w Unii Europejskiej (UE) i NATO. Stolicą państwa jest Wilno. Obowiązująca waluta to euro.

Jakie dokumenty pozwalają na wjazd na terytorium Litwy?

Do legalnego wjazdu i pobytu na Litwie uprawnia zarówno dowód osobisty, jak i paszport, pod warunkiem, że jest ważny. Obywatele RP mogą przebywać swobodnie do 90 dni na terenie tego kraju niezależnie od celu przyjazdu.

Podróż z Warszawy do Wilna

Drogę ze stolicy Polski do głównego miasta Litwy można pokonać dwoma drogami: lądową (po drogach lub na torach) albo powietrzną. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy pokrótce poniżej.

Samochodem do Wilna

Trasa samochodowa Warszawa – Wilno liczy od 522 do 606 km w zależności od wybranego wariantu. Najkrótsza droga wiedzie przez: Wyszków, Zambrów, Łomżę, Ełk, Suwałki (po polskiej stronie) i Kalwarię, Mariampol, Godlewo, Kowno i Elektreny (po litewskiej). Wariant przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Myszyniec i Kolno wydłuża dystans o 84 km, a czas podróży zwiększa z minimum 6 godz. do blisko 8 godz.

Zakładając, że auto spala średnio 7 l na 100 km, a litr paliwa kosztuje 7 zł, całkowity koszt przejazdu wyniesie 255,50 zł. Nie dochodzą do tego opłaty za korzystanie z dróg, gdyż autostrady na Litwie są bezpłatne, a w Polsce droga prowadzi przez darmowe odcinki.

Autobusem do Wilna

Autokary kursują regularnie na trasie z Warszawy do stolicy Litwy. Pokonują tę samą najkrótszą trasę, którą można przejechać prywatnym samochodem. Czas przejazdu wydłuża się do 9–11 godz. Bilety autobusowe można już dostać od ok. 150 zł wzwyż.

Pociągiem do Wilna

Ze względu na różne systemy torowe, nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego polskiej stolicy z litewską. Wymusza to podróż z co najmniej 1 przesiadką (np. w Mińsku lub na granicy). Miłośników kolei to jednak nie powinno zrazić. Z Warszawy do Mińska można dostać się nocnym pociągiem pospiesznym “Polonez”. Bilety na całość podróży można kupić już w cenie 30 euro. Czas przejazdu kolejowego to przeważnie ok. 9 godz.

Samolotem do Wilna

Bezpośrednio z Polski do Wilna samoloty odlatują kilka razy dziennie. Z Gdańska kursują tanie linie lotnicze, więc można liczyć na promocyjne ceny startujące od 116 zł w jedną stronę. Odloty z Warszawy oferuje Lot w cenie od 578 w obie strony. Czas przelotu to ok. 1 godz. 10 min.

Litewskie drogi – na co uważać?

Podróżowanie po obszarze Litwy nie różni się zbytnio od realiów panujących na polskich drogach. Infrastruktura jest wystarczająco dobrze rozwinięta. Przy samych drogach zlokalizowanych jest blisko 400 parkingów oraz pól biwakowych. Sieć stacji benzynowych, punktów gastronomicznych i motele oplata niemal cały kraj.

Duże aglomeracje są skomunikowane z mniejszymi miasteczkami przy pomocy transportu publicznego (głównie autobusów podmiejskich). Wilno połączone jest z okolicznymi miejscowościami obwodnicami o standardzie dróg szybkiego ruchu albo autostradami. Lokalnie można jednak trafić na drogi szutrowe oraz progi zwalniające, występujące nawet na głównych szlakach.

Kultura jazdy Litwinów jest zbliżona do zwyczajów panujących na polskich drogach. Mniejsze natężenie ruchu może uśpić czujność kierowcy, ale na bocznych odcinkach lepiej uważać na miejscowych. Ich nonszalancki styl jazdy czasem skutkuje ryzykownymi manewrami, jak np. włączenia się do ruchu z drogi podporządkowanej bez uszanowania pierwszeństwa.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące na Litwie:

 • nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania lub do jazdy dziennej przez całą dobę;
 • konieczność używania pasów bezpieczeństwa (z tego obowiązku są zwolnione osoby ze względów medycznych i kierowcy podczas zawracania lub poruszania się po parkingu);
 • zakaz prowadzenia rozmów przez telefon w trakcie jazdy (wyjątek stanowi zestaw głośnomówiący);
 • obowiązek poruszania się na oponach zimowych w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny (od 10 listopada do 1 kwietnia);
 • na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną są oddzielne sygnalizatory do skrętu w lewo;
 • z lewego pasa można skręcać w lewo lub zawracać nawet na drogach szybkiego ruchu i na wielopasmówkach;
 • kierujący pojazdami są zobligowani zatrzymać się, gdy pieszy oczekuje na przejście przez jezdnię.

Za używanie telefonu komórkowego na przejściach dla pieszych grozi mandat w wysokości od 10 do 12 euro.

Wielu kierowców wybierających się w podróż własnym autem do naszych północnych sąsiadów zada sobie pytanie: Co trzeba mieć w samochodzie na Litwie? Spieszymy z odpowiedzią.

wyposażenie auta - Litwa

Limity prędkości na drogach na terenie Litwy:

 • w obszarze zabudowanym: 50 km/h;
 • poza obszarem zabudowanym: 70 km/h (na drogach pokrytych asfaltem);
 • na drogach szybkiego ruchu: 110 km/h (w okresie od 1 listopada do 31 marca obowiązuje ograniczenie do 100 km/h);
 • na autostradach: 130 km/h (w okresie od 1 listopada do 31 marca obowiązuje ograniczenie do 110 km/h).

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd na Litwę

Wyjeżdżając własnym autem za granicę, trzeba sprawdzić, czy spełnia wszystkie wymogi formalne. Chodzi tu o terminowe sprawy, które powtarza się regularnie przy samochodzie. Co roku musi przejść badanie techniczne, a w trakcie eksploatacji systematyczne przeglądy. Polisę całoroczną OC odnawia się co 365 dni. Trzeba o tym pamiętać, aby mieć wpływ na wybór ubezpieczyciela na kolejny rok. W trakcie przygotowań do wyjazdu może to umknąć!

Oprócz obowiązkowej polisy OC, którą koniecznie zabierz ze sobą w postaci wydruku lub certyfikatu ubezpieczenia, możesz uzbroić się w dodatkową ochronę. Ubezpieczenia dobrowolne na samochód są niezwykle pomocne zwłaszcza w dalekich trasach, kiedy organizacja pomocy na własną rękę jest problematyczna (obcy język, brak orientacji w terenie) i kosztowna. Z tego względu warto zainteresować się wcześniej dodatkami w postaci m.in.:

 • NNW – ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków w pojeździe lub jego najbliższym otoczeniu dla kierowcy i każdego z pasażerów;
 • assistance – pomoc drogowa po wypadku, awarii lub kradzieży;
 • autocasco – świadczenie w przypadku uszkodzenia lub utraty pojazdu.

Wybór assistance samochodowego na Litwę – na co zwrócić uwagę?

Dobierając do ubezpieczenia obowiązkowego polisę assistance, zapewnisz sobie spokój niemal w każdej sytuacji, która może spotkać Cię na drodze. Pęknięcie opony, zatankowanie złego paliwa czy uszkodzenie układu hamulcowego już nigdy nie będzie udręką! Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, który zorganizuje odpowiednie wsparcie i poinformuje o wszystkim.

Pakiet assistance na podróż na Litwę powinien:

 • występować w rozszerzonym wariancie;
 • mieć bogaty zakres;
 • oferować holowanie na odległość co najmniej do 1 000 km;
 • obejmować Europę;
 • zapewniać auto zastępcze;
 • gwarantować transport podróżnych;
 • obejmować meldunek w hotelu na czas naprawy.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Litwę

Po ubezpieczeniu auta nie można zapomnieć o należytym potraktowaniu pasażerów. Podróżni zasługują na to, co najlepsze! Wsparcie w różnych sytuacjach wyjazdowych gwarantuje polisa podróżna. Takie ubezpieczenie zawierane jest na konkretny czas i do wybranego kraju. Podając cel wyprawy, wiadomo na jakie zagrożenia mogą być narażeni uczestnicy.

EKUZ – czy to wystarczająca ochrona?

Ubezpieczenie podróżne obejmuje takie aspekty życia człowieka, które nie są zabezpieczone przez pozostałe polisy. Podstawową pomoc na wypadek pomocy medycznej zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przysługuje osobie odprowadzającej składki na NFZ w Polsce. Zapewnia jedynie taki sam poziom opieki, na jaki mogą liczyć obywatele danego kraju. Nie gwarantuje dostępu do dentysty, stomatologa czy innego specjalisty w ramach ubezpieczenia. Za te usługi jak i za prywatne leczenie trzeba słono zapłacić. EKUZ może pokryć część poniesionych kosztów, ale lwią część trzeba pokryć z własnej kieszeni. Chyba że…?

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę – czego dopilnować?

Wybór dobrowolnego ubezpieczenia turystycznego zapewni całkowitą pewność otrzymania kompleksowej opieki medycznej w każdym przypadku. Aby tak było, trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – powinno być możliwie wysokie (nie niższe niż równowartość 40 000 euro);
 • ratownictwo medyczne – musi być ujęte w polisie;
 • transport medyczny – zapewni powrót do kraju w trakcie leczenia;
 • hotel dla bliskich ubezpieczonego – zapewni nocleg pozostałym osobom po wypadku ubezpieczonego.

Przykład:

42-letni Władysław wybiera się ze swoją 41-letnią żoną Mirosławą na 2 dni na zwiedzanie Wilna i okolic. W trakcie poszukiwań najbardziej atrakcyjnej oferty ubezpieczenia turystycznego odwiedził porównywarkę internetową. Oto 3 oferty, które bierze pod uwagę:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
18,11 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
23,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
25,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [luty 2023].

Litwa – co warto zobaczyć?

Litwa ma powierzchnię niemal 5 razy mniejszą od Polski. Nie oznacza to jednak, że nie ma czego w niej zwiedzać. Wręcz przeciwnie! Wspólna tradycja i kultura uderza niemal na każdym kroku.

żarówka
Ciekawostka

Na wileńskim starym mieście znajduje się biblioteka z tablicą informująca, że w tutejszej drukarni pierwszy raz wydrukowano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Bliska Polakom Ostra Brama zwana jest przez Litwinów Bramą Miednicką.

Miejsca, które warto odwiedzić na Litwie:

 • Wilno –  Zamek Górny z Basztą Giedymina, starówka, bazylika archikatedralna, Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, Góra Trzykszyska, Muzeum im. Gaona Wilna, Zarzecze, wieża telewizyjna (park anten);
 • Miedniki Królewskie – Wysoka Góra (tzw. Góra Auksztocka);
 • Purnuszki – geograficzny Środek Europy;
 • Kowno – zamek, Kościół Św. Jerzego; Dolina Mickiewicza;
 • Troki – zamek;
 • Kłajpeda – starówka, plac Teatralny, pomnik Anusi z Tharau, Litewskie Muzeum Morza, Delfinarium;
 • Połąga – Pałac Tyszkiewiczów, Wzgórze Biruty, Muzeum Bursztynu;
 • Zatrocze – Pałac Tyszkiewiczów, jezioro Galwe;
 • Kiejdany – pomnik Janusza Radziwiłła;
 • Dziewieniszki – Dziewieniski Historyczny Park Regionalny, kościół pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej;
 • Meszkut – Góra Krzyży.

Podsumowanie

 • Ruch turystyczny na Litwie odbywa się bez żadnych ograniczeń pandemicznych. Turyści z Polski są mile widziani.
 • Polskę i Litwę łączą więzy historyczne, kulturowe i wartości europejskie. W Republice Litewskiej można odnaleźć wiele nawiązań do Polski i Polaków.
 • Do Wilna można dotrzeć samochodem nawet w 6 godzin. Drogi na Litwie są całkowicie bezpłatne.
 • Polisa OC na samochód jest niezbędna. Oprócz tego przydadzą się dodatkowe: assistance z holowaniem min. 1 000 km w Europie, NNW i autocasco.
 • Podróżni nie powinni zapominać o ubezpieczeniu turystycznym gwarantującym wyjście niemal z każdej opresji poza granicami kraju.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy na Litwie jest bezpiecznie?

W tym kraju od 2010 r. nieprzerwanie obowiązuje 1. stopień zagrożenia terrorystycznego w 5-stopniowej skali. W miejscach publicznych z dużą ilością turystów należy zachować czujność, gdyż może sporadycznie dochodzić do drobnych kradzieży. Kieszonkowcy upodobali sobie głównie kościoły w Wilnie (m.in. Ostrą Bramę i katedrę).

Czy Litwini lubią Polaków?

Polacy są najbardziej liczną grupą wśród mniejszości na Litwie. Do polskich korzeni przyznaje się ponad 6,5% społeczeństwa. Ponad połowa mieszkańców rejonu wileńskiego to Polacy. Z badań przeprowadzonych w 2013 r. przez TNS Polska i TNS Litwa wynika, że 25% Litwinów darzy Polaków sympatią. Przedstawiciele obu nacji dostrzegają łączące ich podobieństwa.

Co warto kupić na Litwie?

Będąc na Litwie, warto zaopatrzyć się w typowe na Kaziukach palmy wileńskie. Kosztowną, acz charakterystyczną litewską pamiątką będzie ozdoba z bursztynu, srebra, brązu lub miedzi albo ewentualnie tradycyjne wyroby z bawełny (ręczniki, serwety, obrusy) czy lnu. Naczynia gliniane oraz wyroby z ceramiki uchodzą za majstersztyk (np. popielniczki, kubki, talerze).