Data dodania: 14 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Serbii

W Europie Południowej na szlaku wakacyjnych wyjazdów nad Morze Śródziemne, na Półwyspie Bałkańskim znajduje się pewien barwny kraj. Turyści udający się np. do Grecji, Bułgarii czy Czarnogóry, przejeżdżają przez to państwo, lecz mało kto zatrzymuje się w nim na dłużej. Niesłusznie. Serbia ma do zaoferowania górską przyrodę i magiczną aurę! Niezbędne wsparcie na takim wyjeździe zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne.

serbia
Spis treści:
 1. Jak wygląda obecna sytuacja w związku z COVID-19 w Serbii?
 2. Jaki dokument uprawnia do wjazdu na terytorium Serbii?
 3. Jak przedostać się do Serbii z Polski?
 4. Jakie realia panują na serbskich drogach?
 5. Jak przygotować auto na podróż do Serbii?
 6. Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd autem do Serbii
 7. Jaką polisę turystyczną do Serbii wybrać?
 8. Co warto zobaczyć w Serbii?
 9. Jak powstała Republika Serbii?

Serbia a koronawirus – czy są obostrzenia?

W obliczu stabilizującej się sytuacji pandemicznej na świecie serbskie władze zdecydowały o zniesieniu wszystkich szczególnych przepisów dotyczących wjazdu i poruszania się na terenie kraju w związku z COVID-19. Przyjezdni nie muszą już martwić się o testy, kwarantannę i formularze lokalizacyjne. Brak restrykcji covidowych i wjazd na zasadach ogólnych ma sprzyjać rozwojowi branży turystycznej w Serbii po zapaści wywołanej wybuchem globalnej epidemii.

uwaga
Uwaga

Maseczki ochronne są obowiązkowe we wszystkich placówkach zdrowotnych na terenie Serbii. Ich noszenie zalecane jest także w zamkniętych pomieszczeniach i w mocno zatłoczonych miejscach. Ponadto rekomendowane jest zachowanie dystansu społecznego tam, gdzie to możliwe.

Jaki dokument wziąć na wyjazd do Serbii?

Wiele osób wybierających się do tego kraju zadaje sobie pytanie: czy do Serbii potrzebny jest paszport, czy wystarczy dowód osobisty? Okazuje się, że do wjazdu i pobytu na serbskiej ziemi uprawnia zarówno jeden, jak i drugi dokument pod warunkiem, że jest ważny przez kolejnych 90 dni od momentu przekroczenia granicy. Wizę należy wyrobić przy pobycie dłuższym niż 3 miesiące.

uwaga
Uwaga

Cudzoziemców dotyczy obowiązek meldunkowy. Trzeba dopełnić go w ciągu 24 godz. od przyjazdu, gdyż jest to skrupulatnie sprawdzane. W obiektach noclegowych meldunku dokonuje administracja hotelu lub gospodarz.

Kierowcy muszą pamiętać o zabraniu ze sobą na podróż autem do Serbii również:

 • polskiego prawa jazdy, które jest tam honorowane;
 • polisy OC (Zielona Karta nie jest wymagana).
Porada eksperta

Jeśli oprócz Serbii planujesz odwiedzić także pobliskie kraje, takie jak: Macedonia czy Albania, przyda Ci się Zielona Karta. W tych państwach standardowy dokument polisowy nie zadziała. Gdy nie będziesz miał wyrobionej Zielonej Karty, przy wjeździe do tych państw wykup ubezpieczenie graniczne.

Serbia – wstęp do Bałkan

Różne drogi prowadzą ze stolicy Polski do głównego miasta Republiki Serbii. Wymieniamy poniżej najpopularniejsze z nich z krótkim opisem, z czym wiąże się wybór danego rodzaju transportu.

Samochodem do Serbii

Pokonanie drogi z Warszawy do Belgradu autem zajmuje ok. 13 godz. To 1 228 km trasy prowadzącej przez: Częstochowę, Gliwice, Ostrawę, Ołomuniec, Brno, Bratysławę  i Budapeszt. Taki dystans można pokonać w ciągu jednego dnia, ale najlepiej udać się w podróż w co najmniej dwie kierujące, które po pewnym czasie będą się zmieniać “za kółkiem”. W innym przypadku wskazany będzie postój w połowie drogi (np. w klimatycznej Bratysławie). Całkowity koszt podróży do Serbii (paliwa i płatnych odcinków dróg) wynosi średnio 160 euro (ok. 760 zł).

Autobusem do Serbii

Z Warszawy do Belgradu można dostać się za pomocą transportu zbiorowego. Autokary przewoźników kursują regularnie na tej trasie. Pokonanie tej samej drogi zajmuje im co prawda nieco więcej czasu – ok. 20 godz., ale może wyjść taniej – już od 400 zł od osoby. Jeśli w podróż wyruszasz w pojedynkę, ten sposób okaże się bardziej przyjazny zarówno dla środowiska, jak i portfela!

Pociągiem do Serbii

Do Belgradu można dotrzeć z Polski również po torach. Z Warszawy są połączenia z przesiadką w Budapeszcie. Nie ma bezpośredniej trasy kolejowej. Czas podróży pociągiem to ok. 10,5 godz. Ceny biletów kolejowych zaczynają się od 19 euro (ok. 90 zł).

Samolotem do Serbii

Do Belgradu niewątpliwie najszybciej można dostać się drogą powietrzną. Bezpośrednie loty na tej trasie odbywają się kilka razy dziennie. Czas podróży samolotem bez przesiadek wynosi 1 godz 40 min, a cena takiego transportu to minimum 713 zł w obie strony.

Serbia – przepisy drogowe

Podczas przejazdu samochodem przez Serbię trzeba skupić się na drodze, aby dotrzeć bezpiecznie do celu podróży. W nawierzchni występują ubytki, a na jezdnię często wkraczają zwierzęta (gospodarskie lub żyjące dziko), głównie na drogach lokalnych.

Drogi w Serbii (40 845 km):

 • 23 780 km dróg lokalnych;
 • 5 525 km dróg publicznych 1. kategorii;
 • 1 549 km dróg publicznych 2. kategorii;
 • 498 km autostrad;
 • 136 km dróg ekspresowych.

Europejskiego kierowcę może zadziwić standard niektórych odcinków autostrad, na których są braki w siatce odgradzającej jezdnię od reszty otoczenia. Korzystanie z serbskich autostrad jest płatne. Honorowane są płatności kartą lub gotówką w lokalnej walucie. Po opłaceniu lepiej zachować paragon i potwierdzenie płatności aż do zjazdu z trasy ekspresowej.

Cena za przejazd autostradą w Serbii:

 • średnio: 3,5–6 euro (do 100 km).
uwaga
Uwaga

Od 2018 r. na autostradach w Serbii mierzona jest średnia prędkość osiągana między bramkami płatniczymi. Dozwolona prędkość wynosi 120 km/h, a jej przekroczenie skutkuje nałożeniem wysokich kar pieniężnych.

grafika

Przepisy ruchu drogowego są w większości zbieżne z tymi, które obowiązują w Polsce i pozostałych krajach Europy.

Najważniejsze przepisy panujące na serbskich drogach:

 • obowiązkowa jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok;
 • zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy;
 • na wyposażeniu obowiązkowym auta musi znajdować się kamizelka odblaskowa;
 • bezwzględny nakaz przestrzegania zasad parkowania.

Policyjne kontrole są dość częste. Pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach (np. w Belgradzie czy innych większych miastach) są szybko wykrywane i odstawiane na policyjny parking. Za taki czyn na kierowców nakładane są wysokie mandaty – nawet do 200 euro. Istnieje możliwość wprowadzenia czasowych ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd autem do Serbii

Stan serbskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Oprócz tego, że wymusza on na kierowcy większą koncentrację, to może doprowadzić do niespodziewanej awarii lub nawet wypadku. Wtedy konieczna może okazać się pomoc drogowa.

uwaga
Uwaga

W Serbii występuje zjawisko naliczania wielokrotności stawek za holowanie, naprawę i części zamienne od obcokrajowców. Znane są również przypadki wymuszeń wobec podróżujących samochodami. Kierowcom sygnalizuje się rzekome problemy z pojazdem i zaleca udanie się do mechanika, który domaga się wygórowanych cen za naprawę. Procederu tego dopuszczają się przede wszystkim prywatna pomoc drogowa i warsztaty samochodowe.

Ważne jest więc posiadanie, oprócz obowiązkowego OC, także assistance, które gwarantuje bezpłatną pomoc w sytuacji utknięcia w drodze. Zwrot kosztów naprawy zapewnia z kolei autocasco. Poza tym do polisy komunikacyjnej można dołączyć inne dodatki (np. NNW, ubezpieczenie szyb czy opon), które zapewnią świadczenie w danych okolicznościach.

Assistance samochodowe do Serbii

Wybierając pakiet ubezpieczenia dodatkowego assistance warto zwrócić uwagę na kilka decydujących kwestii. Aby ochrona zadziałała na zagranicznym wyjeździe, muszą być spełnione poniższe warunki:

 • zakres zdarzeń: wypadek, awaria, kradzież;
 • zakres terytorialny: Europa;
 • limit holowania: min. 1 500 km;
 • pomoc informacyjna;
 • pomoc językowa;
 • pomoc prawna;
 • samochód zastępczy;
 • transport podróżnych;
 • zakwaterowanie w hotelu.

Oprócz pakietu assistance przed wyjazdem do Serbii warto zaopatrzyć auto w dodatkową ochronę w postaci autocasco. W tym kraju istnieje ryzyko kradzieży samochodów, zwłaszcza nowych i wartościowych. Jako miejsce postoju lepiej wybierać strzeżone parkingi, zwłaszcza na noc. AC chroni na wypadek utraty lub uszkodzenia pojazdu.

Ubezpieczenie turystyczne do Serbii

Serbia nie należy do Unii Europejskiej, nie jest też członkiem Wspólnoty EFTA. Polisa podróżna do tego kraju powinna mieć jak najszerszy zakres, aby w nagłej sytuacji zapewniła kompleksową pomoc. Tylko dobrowolne ubezpieczenie na czas podróży może zagwarantować bezpłatne świadczenie zdrowotne w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, ciężkiej choroby lub złamania nogi. Ze względu na ryzyko kradzieży lepiej skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia bagażu, aby w razie utraty rzeczy osobistych nie zostać z niczym.

Assistance w podróży do Serbii

Ubezpieczenie podróżne obejmuje pomoc w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Na terenie Serbii nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), więc obcokrajowcy zmuszeni są płacić z własnej kieszeni nawet za podstawowe usługi medyczne. Konsultacja lekarska w tym kraju kosztuje ok. 50 euro (blisko 240 zł).

Pomoc w podróży wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego. Obejmuje wsparcie w nagłych wypadkach i pokrycie kosztów transportu. Dodatkowo zapewnia:

 • pomoc informacyjną;
 • pomoc prawną (prawnika);
 • pomoc językową (tłumacza);
 • akcję ratunkową;
 • opiekę nad dziećmi;
 • transport, leczenie i opieka nad zwierzętami domowymi;
 • transport i zakwaterowanie wskazanej osoby bliskiej z kraju;
 • transport powrotny do ojczyzny.

Assistance w podróży do Serbii przyda się podróżnikom, którzy obawiają się nieprzewidzianych okoliczności komplikujących sytuację na wyjeździe i utrudniających powrót do Polski. Może to być np. kradzież dokumentów i środków płatniczych lub nagła choroba i brak osoby do opieki nad dzieckiem.

Polisa turystyczna na wyjazd do Serbii – cena

Ubezpieczenie turystyczne zawierane przed podróżą do Serbii powinno obejmować koszty leczenia i ratownictwa na jak najwyższą sumę. Absolutnym minimum w tym przypadku jest kwota 200 000 zł.

Przykład:

37-letni Wojciech wybiera się na 4-dniowy wypad z Polski do Serbii. Zamierza zwiedzić ten piękny kraj i wypocząć. Odwiedził porównywarkę ubezpieczeń, aby wyliczyć korzystną składkę polisy podróżnej. Przedstawiamy 3 optymalne oferty, które rozważa:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
18,11 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
23,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 z
ł NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
25,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [luty 2023].

Serbia – główne atrakcje turystyczne

Większość terenów Serbii to góry i wyżyny pokryte lasami iglastymi. Najlepsze warunki dla rozwoju fauny i flory zapewnia 5 parków narodowych, z których największy (Đerdap) znajduje się w dolinie rzeki Dunaj. Klimat Serbii jest kontynentalny, umiarkowany ciepły i suchy, przez co temperatury latem są przyjemne (min. 17; max. 28 st. C). Najbardziej optymalny czas na zwiedzenie serbskich atrakcji to okres od wiosny do jesieni.

Serbska kultura powstała na styku prawosławia i katolicyzmu. Zostawiło to po sobie trwały ślad w architekturze Serbii. Średniowieczne miasteczka znakomicie przetrwały do obecnych czasów.

Ten kraj odwiedzają coraz liczniejsze rzesze turystów. W 2016 r. było ich prawie 1,3 mln, czyli o ponad 13% więcej niż przed rokiem. Turystyka wygenerowała wtedy przychód w wysokości powyżej 1 mld dolarów.

Miejsca, które trzeba zwiedzić, będąc w Serbii:

 • Belgrad – twierdza Kalemegdan, Cerkiew świętego Sawy, Skadarlija;
 • Fruška Gora (Wojwodina) – prawosławne klasztory;
 • Kraljeva – Monaster Studenica;
 • Park Narodowy Tara – Banjska Stena (punkt widokowy), jezioro Perućac (tama), rzeka Drina (kanion), klasztor Raca;
 • Rezerwat przyrody Uvac;
 • Drvengrad (Küstendorf);
 • Pociąg Šargan 8 (tzw. Szargańska Ósemka);
 • Zlakusa – skansen Terzića Avlij;
 • Zlatibor – skansen Sirogojno.
uwaga
Uwaga

Bezwzględnie należy omijać tereny serbskich obiektów wojskowych i zakładów zbrojeniowych. Pod żadnym pozorem nie można ich fotografować!

Podsumowanie

 • Serbia nie stosuje obecnie żadnych restrykcji pandemicznych wobec turystów. Obowiązuje jedynie obowiązek zasłaniania ust i nosa w placówkach służby zdrowia.
 • Zielona Karta nie jest wymagana w Serbii. Przyda się jednak w nieodległej Macedonii czy Albanii.
 • Serbia to wciąż niedrogi kierunek wakacyjnych podróży Polaków. W kontaktach z Serbami lepiej omijać drażliwy temat Kosowa.
 • Wyjeżdżając do Serbii własnym autem nie zapomnij o ubezpieczeniach dodatkowych. Polisa turystyczna dla pasażerów i pakiet assistance samochodowego uchronią Ciebie i bliskich to przed nieprzewidzianymi kosztami w podróży.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy Serbia jest w Unii Europejskiej?

Obecnie Serbia nie jest pełnoprawnym członkiem wspólnoty UE. Republika posiada status państwa-kandydata do Wspólnoty Europejskiej od 2012 r. Rok później Rada Europejska wyraziła gotowość podjęcia rozmów akcesyjnych, które oficjalnie ruszyły na początku 2014 r.

Czy w Serbii można czuć się bezpiecznie?

Serbski rząd nie informuje o żadnym zagrożeniu terrorystycznym w kraju. Szczególne ryzyko ze strony przestępczości również nie istnieje. Poziom bezpieczeństwa w całym kraju, jak i w samej stolicy oceniany jest jako dobry.

Czy w Serbii można płacić w euro albo złotówkach?

W części serbskich punktów handlowo-usługowych istnieje możliwość płatność w euro, złotówki nie są przyjmowane. Wystarczy dysponować niskimi nominałami, aby opłata w obcej walucie została zaakceptowana. Na wszelki wypadek lepiej zachować paragon lub potwierdzenia płatności kartą.

Co warto zjeść w Serbii?

Serbia ma bogatą kuchnię tradycyjną. Dominuje w niej mięso, choć występują też dania bezmięsne głównie z kapustą. Wśród znanych serbskich potraw są m.in.: pleskawica (grillowany kotlet mielony), ražnjići (szaszłyk), karađorđeva (sznycel), sarmica (rodzaj gołąbków), svadbarski kupus (bigos), papryka faszerowana serem, pasulj (fasola duszona), zapiekane ziemniaki z kajmakiem, lutenica (pasta paprykowa).

Co warto kupić w Serbii i przywieźć do kraju?

Może to być coś z trwałych produktów spożywczych. Bałkany słynął ze swoich wyrobów z winogron. W Serbii warto rozejrzeć się za tradycyjną rakiją. Ciekawą alternatywą może być kupinovo vino (wino z jeżyn), chlebek somun, dojrzewająca kiełbasa kulen lub ajvar. Dobrym wyborem będą również słodkości pod postacią: kajmaka, suszonych owoców w czekoladzie albo bałkańskiego jogurtu.