Data dodania: 19 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Czech

Czechy to nie tylko Škoda, knedle, piwo i typowe dla naszych sąsiadów z Południa poczucie humoru. To również masywy górskie dające nieograniczone możliwości uprawiania sportów zimowych oraz cudowne obiekty naturalne i budowle. Czechy wydają się tak bliskie, że przy okazji wyjazdów krajoznawczych czy służbowych zdarza się zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Prywatna opieka zdrowotna w tym kraju może nas potem słono kosztować. Planujesz wypad do Czech własnym autem? Przeczytaj niniejszy poradnik, aby wiedzieć, co przygotować przed wyruszeniem w trasę!

czechy
Spis treści:
 1. Jaka sytuacja epidemiczna w związku z COVID-19 panuje w Czechach?
 2. Jak narodziła się Republika Czeska?
 3. Jaki dokument trzeba mieć, aby legalnie wjechać do Czech?
 4. Jak najlepiej przebyć drogę z Warszawy do czeskiej Pragi?
 5. Jakie realia panują na czeskich drogach?
 6. Jak ubezpieczyć auto na wyjazd do Czech?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance dla samochodu?
 8. Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda się w Czechach?
 9. Jak dodatkowo zabezpieczyć wyjazd do Czech na narty?
 10. Co trzeba zobaczyć, będąc w Czechach?

Na zagraniczny wyjazd samochodem zabierz ze sobą polisę turystyczną dla podróżnych. Zapewni bezpłatną opiekę lekarską. Zadbaj także o pakiet assistance dla auta, na wypadek gdyby odmówiło posłuszeństwa lub uczestniczyło w kolizji.

Czechy a koronawirus – czy są obostrzenia?

W wyniku względnej stabilizacji epidemicznej na świecie Czesi, tak jak rządzący w niemal wszystkich europejskich krajach, nie stosują aktualnie żadnych form restrykcji antycovidowych. Nie ma obowiązku wykonywania testów, przedkładania zaświadczeń czy wypełniania formularza lokalizacyjnego. Jedyne ograniczenie jakie jest obecne, to noszenie maseczki typu co najmniej FFP2, która zapewnia minimum 94% skuteczności. Zasłanianie ust i nosa jest wymagane w środkach komunikacji miejskiej i placówkach służby zdrowia. Za niestosowanie się do zaleceń grożą kary.

Czechy – narodziny państwa

Teren Czech na przełomie V i VI w. zasiedliły pierwsze plemiona słowiańskie (Czesi i Morawianie). Termin Czechy został użyty po raz pierwszy do opisania tego terenu w IX w. Językoznawcy przypuszczają, że miał on pierwotnie oznaczać bliskiego członka rodu lub szerzej – człowieka. Pod koniec XIX w. jako Čechy przyjęło się uznawać Czechy właściwe, a określeniem Česko cały kraj (włącznie z Morawami i Śląskiem Czeskim).

przykład
Ciekawostka

Morawianie ze względu na swoje poczucie odrębności etnicznej podejmowali w przeszłości próby utworzenia Republiki Czeskomorawskiej, jednak zakończyły się niepowodzeniem.

Współcześnie państwo jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in.: ONZ, NATO, UE, OECD, Rada Europy, Grupa Wyszehradzka, strefa Schengen.

Zdaniem Banku Światowego, Czechy należą do 31 najbogatszych krajów świata. Stopień nierówności społecznych jest znikomy, przez co w skrajnym ubóstwie żyje znikoma liczba obywateli tego kraju. Z kolei z danych Institute for Economics and Peace Czechy znajdują się na wysokim, 10. miejscu w rankingu najbezpieczniejszych krajów na świecie, jeśli chodzi o zagrożenie wojną czy przestępczością. Czechy mogą się również pochwalić niewielkim śladem ekologicznym w porównaniu do pozostałych krajów rozwiniętych.

W Czechach obowiązuje samodzielna waluta – korona czeska. Została wprowadzona w 1993 r. 1 korona dzieli się na 100 halerzy.

Obecnie Czechy stanowią demokratyczną republikę parlamentarną składającą się z 14 okręgów terytorialnych (zwanych krajami). Wśród nich tylko Praga, jako pojedyncze, samodzielne miasto ma status wydzielonego rejonu.

Wjazd do Czech – jaki dokument jest wymagany?

Czechy są jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i strefy Schengen. Wjazd na jego teren odbywa się drogą lądową z pominięciem kontroli granicznej. Nie można jednak zapominać, że należy zabrać ze sobą komplet dokumentów.

Do wjazdu i legalnego przebywania na terytorium czeskim uprawnia obywateli polskich ważny paszport lub dowód osobisty. Na ich podstawie Polacy mogą przebywać w Republice Czeskiej do 90 dni. W przypadku pobytu krótszego niż 3 miesiące nie jest wymagane pozwolenie. Jeżeli pragnie się zostać na dłużej, należy wnioskować o wydanie karty czasowego pobytu. Już zamiar pozostania na okres powyżej 30 dni powinno się zgłosić władzom, chyba że został on zarejestrowany przez obsługę obiektu noclegowego.

Porada eksperta

Mając zarówno dowód osobisty, jak i paszport, najlepiej wziąć ze sobą oba. Trzymanie ich w różnych miejscach zmniejsza ryzyko utraty obu, a w przypadku kradzieży lub zgubienia pozwala posłużyć się drugim, zapasowym dokumentem. Warto również zabrać ze sobą trochę gotówki, a telefon przed wyruszeniem w drogę wyposażyć w przydatne aplikacje, jak np. Google Translate ze słownikiem czeskim, Mapy Google offline, aplikację bankową czy mObywatel.

Jadąc do Czech samochodem, nie zapomnij o wzięciu ze sobą dokumentów pojazdu i potwierdzenia uzyskanych uprawnień do kierowania. Koniecznie zabierz ze sobą:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie z ostatniego przeglądu technicznego;
 • ważną polisę OC.

Kierunek: Praga – jak dotrzeć?

Do stolicy Czech bez większego problemu można się dostać na różne sposoby, w zależności od preferencji. Ze względu na bliskość tego kraju droga „na kołach” nie zajmie znacznie dłużej niż w góry – Sudety występują przecież także po tej stronie granicy polsko-czeskiej. Trasę liczącą ok. 740 km można pokonać jednym rzutem w niewiele ponad 7 godzin. Prowadzi w pobliżu miast, takich jak: Bogumin (cz. Bohumín), Ostrawa i Brno. Obejmuje płatne odcinki autostrad w obu krajach. Od 1 stycznia 2021 r. na czeskich autostradach obowiązują winiety elektroniczne. Za brak ich opłacenia grozi mandat w wysokości dochodzącej do 100 000 CZK (blisko 19,5 tys. zł). Można je nabyć online TUTAJ lub stacjonarnie w różnych przydrożnych punktach.

Opłaty drogowe w Czechach dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t:

 • 310 CZK – winieta drogowa na 10 dni;
 • 440 CZK – winieta drogowa na miesiąc;
 • 1 500 CZK – winieta drogowa na rok.

W praskim śródmieściu obowiązuje płatna strefa parkowania. Ceny za 1 godzinę wynoszą 40–80 CZK (ok. 7,77–15,54 zł). Dokładny cennik znajdziesz TU. Jest podzielona na różne kolory:

 • niebieski (strefa mieszkaniowa) – z miejsc parkingowych oznaczonych pasami w tym kolorze mogą korzystać tylko mieszkańcy danej dzielnicy, którzy mają wykupiony abonament; za pozostawienie auta w tym miejscu grozi mandat, a także unieruchomienie lub odholowanie na koszt właściciela;
 • fioletowy (strefa mieszana) – z miejsc parkingowych oznaczonych pasami w tym kolorze mogą korzystać mieszkańcy Pragi oraz turyści (max. na 24 godziny postoju);
 • pomarańczowy (strefa dla zwiedzających) – z miejsc parkingowych oznaczonych pasami w tym kolorze mogą korzystać przyjezdni odwiedzających Pragę; parkowanie jest płatne między 8 rano a 18–20 wieczorem (warto upewnić się na znakach, czy nie stanowią inaczej).

Jeszcze szybciej niż własnym samochodem do czeskiej Pragi można dostać się samolotem. Lot rejsowy zajmuje ok 1 godz. 20 min. Ten kierunek oferuje sporo linii lotniczych. Najtańsze bilety zaczynają się już od 425 zł, a ich średnia cena to ok. 580 zł w obie strony. Na terytorium Czech znajduje się 6 pasażerskich portów lotniczych w: Karlovych Varach, Pradze, Pardubicach, Brnie, Kunovicach i Ostrawie.

Pokonanie trasy Warszawa–Praga oferuje także wielu przewoźników autokarowych. Bez odrywania kół od ziemi czas podróży wyniesie jednak znacznie dłużej od 9,5 godziny do nawet 11 godzin. Do przejechania jest wtedy 670–690 km. Bilet na autokar można dostać już w cenie ok. 120-147 zł.

Podróż ze stolicy Polski do Pragi można odbyć również na torach. Pociąg pokonuje ponad 500 km w średnim czasie ok. 10 godzin. Dziennie ten dystans pokonuje na ogół 11 pociągów, a ceny biletów kolejowych zaczynają się od ok. 50 euro (ok. 234 zł).

Drogi w Czechach – ważne informacje

Drogi w Czechach niewiele różnią się od tych w Polsce. Kierowcy obowiązkowo przez cały rok używają świateł mijania, jeżdżą zapięci w pasy i używają specjalnych fotelików do przewozu dzieci poniżej 150 cm wzrostu i 36 kg wagi.

uwaga
Uwaga

Jazda na oponach zimowych jest w Czechach obowiązkowa od 1 listopada do końca marca. Zakazane jest natomiast używanie fotoradarów, pozostawianie auta na miejscu dla inwalidów oraz korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Czechach:

 • apteczka;
 • kamizelka odblaskowa;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • komplet zapasowych żarówek i bezpieczników;
 • klucz do kół i podnośnik
 • koło zapasowe/zestaw naprawczy.

Za niestosowanie się do przepisów drogowych grożą mandaty karne. Ich wysokość zależy od rodzaju przewinienia i wynosi odpowiednio:

 • do 5 000 CZK (ok. 971 zł) – za brak wyposażenia obowiązkowego samochodu;
 • do 10 000 CZK (ok. 1943 zł) – za pozostałe przewinienia.

Czeska policja dodatkowo każe cudzoziemców punktami karnymi. Za przekroczenie limitu wynoszącego 12 punktów grozi zatrzymanie prawa jazdy i zakaz prowadzenia w Czechach na 1 rok (za jego złamanie grozi od 25 000 do 50 000 CZK).

W Czechach dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi bezwzględne 0,0 promila. Jeśli prowadzisz pojazd pod wpływem alkoholu, grozi Ci mandat do 50 000 CZK i 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach.

uwaga
Uwaga

Kierowca, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba będąca pod jego wpływem. Policjant może zażądać kaucji na poczet przyszłej kary. Nie może ona jednak być wyższa od maksymalnej wysokości mandatu za dane wykroczenie i wynosi od 5 000 do 50 000 CZK.

Stróże prawa bezwzględnie walczą ze zbyt szybką jazdą na czeskich drogach. Nawet drobne przekroczenie dozwolonej prędkości może więc zakończyć się mandatem w kwocie 1 500–10 000 CZK. Za znaczące przekroczenie można dostać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czech od 1 miesiąca do nawet pół roku. Trzeba przy tym pamiętać, że za takie wykroczenie uznawana jest jazda z prędkością wyższą o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h więcej niż dopuszcza się poza nim.

grafika

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Czech

Wybierając się za naszą południową granicę własnym samochodem, oprócz obowiązkowego OC warto mieć dodatkową ochronę w postaci assistance. Często jest dołączane bezpłatnie przez towarzystwa do ubezpieczenia, jednak za odpowiednią dopłatą można bez problemu rozszerzyć jego zakres o zagranicę.

Porada eksperta

Jeśli nie masz całorocznego assistance, możesz zawrzeć polisę krótkoterminową tylko na czas wyjazdu. Korzystniej wyjdzie jednak zakup tego ubezpieczenia w pakiecie razem z polisą OC lub AC.

Assistance samochodowe na wypad do Czech

Ubezpieczenie assistance zapewnia wsparcie informacyjne, dzięki czemu już bariera językowa nie będzie stanowiła przeszkody w uzyskaniu odpowiedniej pomocy. W sytuacji gdy auto stanie w czasie podróży, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem. Ten w możliwie jak najkrótszym czasie zorganizuje niezbędną pomoc.

Przy zakupie assistance na zagraniczny wyjazd do Republiki Czeskiej, zwróć uwagę na kilka aspektów:

 1. zakres terytorialny – musi obejmować Europę;
 2. jakie zdarzenia obejmuje polisa – sprawdź, czy ochrona zadziała tylko po wypadku lub kolizji, czy także po awarii lub kradzieży;
 3. samochód zastępczy – pozwoli kontynuować podróż, gdy ubezpieczone auto zostanie całkowicie unieruchomione lub ukradzione;
 4. limit holowania pojazdu – w przypadku zagranicznego wyjazdu powinien być maksymalnie wysoki (do 1000 km lub bez limitu);
 5. naprawa na miejscu zdarzenia – usprawnienie pojazdu bez konieczności odholowania go do warsztatu;
 6. uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora;
 7. wymiana koła – po przebiciu lub innym uszkodzeniu opony bądź felgi (pojazd może wymagać wizyty w warsztacie).

Polisa turystyczna do Czech – co warto wiedzieć?

W podróż do Czech, oprócz bagaży i niezbędnego sprzętu, warto zabrać ubezpieczenie na wyjazd. W zależności od celu wyjazdu i wybranego zakresu ochrony zagwarantuje kompleksowe wsparcie, gdy znajdziesz się w tarapatach setki kilometrów od domu.

W Czechach od 2006 r. działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Umożliwia ona dostęp do podstawowej opieki medycznej, która jest niezbędna w danych okolicznościach. Nie zapewni jednak skomplikowanego leczenia, jeśli dojdzie do poważnego uszkodzenia ciała. Umożliwia to ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia. Ubezpieczyciel opłaci wtedy pobyt w prywatnej klinice czy wizytę na oddziale pogotowia ratunkowego (koszt: 90 CZK – ok. 17,50 zł).

Przykład:

38-letnia Beata wybiera się na 4-dniowy wypad do Czech. Odwiedziła Mubi w celu porównania najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia turystycznego na ten wyjazd. Oto co zobaczyła:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)16,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.17,00 zł
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Polisa turystyczna assistance na wyjazd do Czech to wydatek rzędu kilku złotych za pojedynczy dzień ochrony – już od 4 zł/dzień. To niewielki koszt, zważając że turysta podczas przebywania na terenie innego państwa może być narażony na różnego typu kontuzje lub choroby. Wykupione wcześniej ubezpieczenie pokryje ewentualne koszty akcji ratunkowej czy drogiego leczenia za granicą.

Ubezpieczenie na wyjazd na narty do Czech

Polacy chętnie wybierają się do Czech w zimie, aby oddać się białemu szaleństwu na stoku. Licznie odwiedzają kurorty narciarskie, jak np. Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn) czy Skiareal Klinovec. Naprawdę beztroskie szusowanie umożliwia polisa turystyczna obejmująca ochronę od nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą przydarzyć się zapalonym narciarzom czy snowboardzistom.

Przykład:

Wspomniana wcześniej Beata sprawdziła prognozę pogody i stwierdziła, że będą idealne warunki do szusowania po stoku. Podczas swojego 4-dniowego pobytu w Czechach oprócz zwiedzania i wypoczynku zamierza wybrać się na narty lub snowboard. Sprawdźmy, jak teraz kształtują się oferty na Mubi:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)27,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.28,00 zł
AXA Partners600 000 zł50 000 zł250 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna); ubezpieczenie bagażu (3 000 zł)33,88 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Dostępne jest rozszerzenie tego ubezpieczenia o zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Wymaga to dopłaty ok. 5 zł. Przyda się tym, którzy w przerwach na stoku lubią raczyć się grzańcem.

Czechy – największe atrakcje turystyczne

Republika Czeska, choć pozbawiona dostępu do morza, oferuje bogactwo innych atrakcji. Przyciąga turystów z całego świata, a Polacy stanowią znaczącą ich część. Większość terytorium kraju znajduje się w Masywie Czeskim, otoczonym z 3 stron pasmami górskimi (Sudetami, Rudawami i Karpatami) oraz lasami (Czeskim i Bawarskim). Czechy znane są z miejscowości leczniczych z wodami mineralnymi oraz gorącymi źródłami (tzw. cieplicami). Najbardziej uprzemysłowione miasta to: Praga, Brno, Ostrawa, Pilzno i Mladá Boleslav.

Lokalizacje, które trzeba zobaczyć, będąc w Czechach:

 • Praga – rynek, zegar Orloj, most Karola, Zamek na Hradczanach, Katedra Św. Wita;
 • Krumlow – ratusz, kościół Św. Wita, dom Jakuba Krčina, ogrody zamkowe;
 • Ostrawa – plac Masaryka, Nowy Ratusz, Muzeum Ostrawskie, Browar Ostravar,  Landek Park;
 • Brno – Teatr Reduta;
 • Budeč – Rotunda św. Piotra i Pawła;
 • Karlowe Wary, Mariańskie i Franciszkowe Łaźnie – Trójkąt Uzdrowiskowy;
 • Adršpach – formacje skalne; 
 • Karkonosze – wodospady (Mumlawy, Panczewy).

Podsumowanie

 • W Czechach nie obowiązują obecnie żadne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Jedynym obowiązkiem jest zasłanianie ust i nosa maseczką ochronną typu FFP2 lub wyższej klasy w miejscach publicznych.
 • Do Pragi można dotrzeć samochodem z Polski. Trasa w znacznej mierze wiedzie przez tzw. autostradę bursztynową (A1).
 • W Czechach obowiązują podobne przepisy drogowe jak w Polsce. Warto jednak poznać je bliżej przed przyjazdem do tego kraju, w celu uniknięcia mandatu.
 • Wyjeżdżając do Czech własnym autem, pamiętaj o polisie assistance na samochód. Podróżnym przyda się dodatkowa ochrona w postaci ubezpieczenia turystycznego.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Czechach jest bezpiecznie?

W Republice Czeskiej na ogół jest bezpiecznie, choć obowiązuje 2. stopień zagrożenia terrorystycznego w 3-stopniowej skali. Miejscowe władze stosują zwiększone środki bezpieczeństwa, chociaż zamach terrorystyczny uważa się za mało prawdopodobny. Turyści powinni jednak zachować ostrożność w miejscach publicznych i środkach komunikacji, gdzie nieraz dochodzi do kradzieży.

Czy w Czechach jest drogo?

Przyjmuje się, że w Czechach jest trochę drożej niż w Polsce. Średnie różnice w cenach (np. artykułów spożywczych) wynoszą ok. 10–15%. Paliwo jest jednak tańsze niż u nas. Ceny zaczynają się już od 33,77 CZK (ok. 6,56 zł za 1 l benzyny 95-oktanowej), 35,72 CZK (ok. 6,94 zł za diesla) i 16,20 CZK (3,15 zł z LPG).

Źródła