Auto zastępcze z OC sprawcy lub cudzego assistance – kiedy masz do niego prawo?

Samochód zastępczy przysługuje nie tylko osobie, która ma wykupiony pakiet ubezpieczenia dodatkowego. Po kolizji lub wypadku należy się także poszkodowanemu w ramach OC sprawcy lub jego polisy assistance. Dowiedz się, jak uzyskać zwrot kosztów wynajęcia auta zastępczego po tym, gdy twój pojazd uczestniczył w zdarzeniu drogowym nie z Twojej winy.

samochód zastępczy

Jesteś poszkodowanym w kolizji drogowej, a sprawca ma ubezpieczenie OC lub assistance? Masz prawo do samochodu zastępczego z jego polisy. Dowiedz się, jak to zrobić!

Samochód zastępczy z polisy sprawcy – kiedy się należy?

Firmy ubezpieczeniowe są zobligowane do naprawienia szkody wyrządzonej przez osobę posiadającą polisę OC. Kierowcy są zobowiązani do zawarcia tego typu ubezpieczenia komunikacyjnego na wypadek spowodowania strat materialnych i ludzkich podczas ruchu pojazdu. Oznacza to, że towarzystwo pokrywa szkody w ramach obowiązującej polisy, a poszkodowany ma prawo dochodzić swoich roszczeń z tytułu uszczerbku na majątku i zdrowiu.

W przypadku braku OC sprawca zostaje obciążony mandatem karnym, karą UFG i jest zobowiązany pokryć wszystkie szkody, włącznie z autem zastępczym dla poszkodowanego kierowcy, z własnej kieszeni. Dlatego tak ważne jest posiadanie ważnej polisy OC.

Ubezpieczenie dodatkowe assistance zapewnia holowanie niezależnie od polisy sprawcy. Warto je nabyć, na wypadek gdyby np. nie udało się ustalić winowajcy kolizji lub sam byś nim był. Z kolei autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia pojazdu niezależnie od winy.

Auto zastępcze z OC sprawcy w szczególnych przypadkach

Wiele osób codziennie dojeżdża nim do pracy, dowozi nim dzieci do szkoły czy wykonuje przy jego pomocy wiele codziennych obowiązków włącznie z pracą zarobkową. Jeśli samochód, który został uszkodzony w wyniku wypadku był narzędziem pracy lub niezbędnym elementem życia codziennego osoby poszkodowanej, ma ona prawo otrzymać rekompensatę z tego tytuły.

Można w tej sytuacji wynająć samochód zastępczy i następnie zażądać zwrotu poniesionych kosztów, argumentując iż zmusiły do tego zaistniałe okoliczności. Świadczenie powinno wyrównać uszczerbek w majątku i pozwolić na uzyskanie zastępczego środka transportu przynajmniej do czasu naprawy uszkodzonego auta lub zakupu nowego.

Zgłoszenie szkody z OC sprawcy krok po kroku

Polisa OC jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie do osoby. Jeśli więc do kolizji doprowadzi osoba, która pożyczyła auto, świadczenie będzie udzielone z ubezpieczenia właściciela auta.

Poniżej podpowiadamy, jak zgłosić szkodę na swoim pojeździe, do której doprowadziła osoba trzecia w 3 prostych krokach.

 1. Przypilnuj terminu zgłoszenia

Zdarzenie z winy innego kierowcy należy zgłosić niezwłocznie po jego wystąpieniu lub, gdy tylko zostanie stwierdzone. Po kolizji w ruchu drogowym można od razu stwierdzić, że miała miejsce kolizja. Gdy natomiast do uszkodzenia auta doszło na parkingu (tzw. szkoda parkingowa), czas i okoliczności, a nawet sprawca zdarzenia będą trudne do ustalenia, jeśli nie zostawił swoich namiarów. Nieprzekraczalne terminy to:

 • 3 lata od stłuczki i stwierdzenia jej sprawcy;
 • 10 lat od wystąpienia szkody rzeczowej;
 • 20 lat od zaistnienia wypadku.
 1. Skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy

Obowiązek zgłoszenia szkody spoczywa na osobie poszkodowanej. O jej zaistnieniu informuje się ubezpieczyciela sprawcy z dnia zdarzenia, w którym polisa OC była aktualna. Warto w tym celu od razu po kolizji spisać pewne informacje.

Oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać informacje takie jak:

 • data, godzina, miejsce zdarzenia;
 • dane osobowe uczestników (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL);
 • dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu (marka i model, numer polisy i nazwa ubezpieczyciela);
 • opis przebiegu całej sytuacji;
 • wskazanie sprawcy;
 • oświadczenie sprawcy odpowiedzialnego za zdarzenie;
 • dane osobowe świadków zajścia.
uwaga
Ważne!

Jeśli potrzebujesz samochodu zastępczego w miejsce uszkodzonego auta, zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi winowajcy kolizji. Możesz również powiadomić własnego ubezpieczyciela, aby zajął się sprawą. Jeśli towarzystwa obu stron funkcjonują w modelu BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkód) mogą rozliczyć się między sobą.

 1. Sprawdź poprawność danych uczestników zdarzenia

Na dokumencie muszą znaleźć się czytelne podpisy wszystkich stron biorących udział w zdarzeniu. Tożsamości sprawcy jest kluczowa, dlatego możesz dodatkowo sprawdzić ją w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Na koniec upewnij się, że wszystko jest poprawnie wpisane.

Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak długo trwa?

Ubezpieczyciel w ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody przystępuje do jej likwidacji. Najpierw informuje poszkodowanego o zarejestrowaniu tego faktu. Potem przekazuje, co jeszcze będzie niezbędne w tym procesie. Towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązują odgórne ramy czasowe określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Terminy ustawowe:

 • 30 dni – w tym czasie powinna nastąpić wypłata odszkodowania;
 • 14 dni (dodatkowe) – jeśli nie udało się ustalić wszystkich okoliczności zdarzenia niezbędnych do wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni;
 • 90 dni (maksymalnie) – ten termin od momentu zgłoszenia nie może zostać przekroczony w trakcie zbierania dodatkowych informacji o zdarzeniu.
żarówka
Warto wiedzieć

Jeśli toczy się postępowanie karne, od wyniku którego uzależniona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela, wypłata odszkodowania nastąpi dopiero, gdy zakończy się wyjaśnieniem wszystkich istotnych okoliczności zdarzenia.

Samochód zastępczy z polisy sprawcy kolizji – jak uzyskać zwrot kosztu wynajmu?

Samochód zastępczy z OC lub assistance jest udostępniany poszkodowanemu przez ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Pojazdem tym można poruszać się do czasu naprawy własnego pojazdu. Assistance zapewnia auto zastępcze sprawcy wypadku lub w przypadku innych zdarzeń, jak np. awaria czy kradzież.

Co jeśli winowajca nie miał ważnej polisy?

Wynajęcie auta zastępczego może być konieczne w sytuacji, gdy poszkodowany nie posiadał polisy assistance na uszkodzony pojazd. Koszt najmu jest różny w zależności od klasy pojazdu, regionu i czasu trwania usługi (najem krótkoterminowy/długoterminowy). W wersji budżetowej cena wynajmu wynosi ok. 75 zł za 1. dobę. Stawka dobowa maleje wraz z wydłużaniem okresu korzystania z pojazdu, tak więc przy podpisaniu umowy na miesiąc cena może spaść do ok. 55 zł za każdy dzień.

Jeśli nie masz wystarczających środków, żeby wynająć auto, którego potrzebujesz, zasygnalizuj to ubezpieczycielowi. W uzasadnionym przypadku może dojść do bezgotówkowego wypożyczenia pojazdu w ramach likwidacji danej szkody. Zakłady ubezpieczeń współpracują z wypożyczalniami aut w ramach programów partnerskich. Może więc okazać się to prostsze, niż myślisz!

Samochód zastępczy – kiedy przysługuje poszkodowanemu?

Bezgotówkowy wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy polega na tym, że wypożyczalnia udostępnia auto całkowicie za darmo. Rozliczenie usługi jest po stronie wypożyczalni i ubezpieczyciela, bez udziału poszkodowanego. Wynikają z tej racji dodatkowe korzyści związane z:

 • ograniczeniem formalności;
 • brakiem kaucji;
 • brakiem dodatkowych wymogów;
 • bezgotówkowym rozliczeniem usługi.

Koszt wynajęcia pojazdu zastępczego na własną rękę

Jako poszkodowany możesz wskazać wypożyczalnię, z której usług chcesz skorzystać. W takim przypadku po zakończeniu najmu występujesz do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów. Trzeba tylko pamiętać, że auto zastępcze powinno być tej samej klasy co uszkodzony pojazd lub niższej.

Tabela. Koszty wynajęcia auta zastępczego poszczególnych segmentów:

Klasa pojazduReprezentatywne modeleŚrednia stawka dobowa*
A
(auta małe)
Citroën C1, Chevrolet Spark, Kia Picanto, Fiat 500, Peugeot 107, Škoda Citigo, Toyota Aygo, Volkswagen Up!73 zł
B
(auta miejskie)
Renault Clio, Škoda Fabia, Peugeot 207, Opel Corsa, Hyundai i20, Fiat Punto, Dacia Sandero80 zł
C
(auta kompaktowe)
Mazda 3, Škoda Octavia, Ford Focus, Opel Astra, Peugeot 308, Hyundai i30, Honda Civic, Toyota Corolla92 zł
D
(auta klasy średniej, rodzinne)
Ford Mondeo, Hyundai i40, Mazda 6, Opel Insignia, Peugeot 508, Škoda Superb, Volkswagen Passat, Toyota Avensis120 zł
E
(auta kl. wyższej średniej, premium)
Audi A6, BMW serii 5, Jaguar XF, Mercedes klasy E, Lexus GS, Volvo S90245 zł
F
(auta luksusowe)
BMW seria 7, Audi A8, Mercedes klasy S, Jaguar XJ, Lexus LS, Porsche Panamera463 zł
K
(minivany, 7-osobowe)
Chrysler Grand Voyager, Renault Espace, Volkswagen Sharan, Opel Zafira, Opel Zafira, Ford Galaxy, Seat Alhambra, Volkswagen Sharan142 zł
M
(vany, małe auta dostawcze)
Renault Kangoo, Citroen Berlingo, Peugeot Partner, Opel Combo, Fiat Doblo120 zł
N
(duże auta dostawcze)
Fiat Ducato, Ford Transit, Opel Movano, Peugeot Boxer, Renault Trafic198 zł
R
(busy, 9-osobowe)
Renault Trafic, Opel Vivaro, Toyota Proace215 zł
L
(auta nauki jazdy)
Hyundai i20, Toyota Yaris, Kia Rio250 zł
T
(taxi)
różnestawka indywidualna
Źródło: opracowanie własne na podstawie internetowych cenników towarzystw ubezpieczeniowych (Ergo Hestia, LINK4, Warta).

Z powyższej tabelki wynika, że najtańsze jest wynajęcie niewielkiego auta, które idealnie nadaje się do miasta. W dalsze trasy lepiej wybrać kompakt ze średniej półki. Najdrożej wychodzi najem aut reprezentacyjnych ekskluzywnych marek premium oraz specjalnie przygotowane auta ośrodków szkolenia kierowców.

Podsumowanie:

 • Po stronie ubezpieczyciela sprawcy leży zapewnienie auta zastępczego kierowcy poszkodowanemu w kolizji.
 • Chęć uzyskania samochodu zastępczego z polisy sprawcy trzeba niezwłocznie po zdarzeniu zgłosić ubezpieczycielowi.
 • Zgłoszenie szkody z OC sprawcy musi nastąpić w przewidzianym terminie i zawierać komplet zweryfikowanych informacji umożliwiających ustalenie okoliczności zdarzenia.
 • O zwrot poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego można ubiegać się po fakcie. W sytuacji braku środków na ten cel należy to zaznaczyć w zgłoszeniu zapotrzebowania na auto zastępcze z polisy sprawcy.
 • Koszt wynajęcia samochodu zastępczego na własnę rękę jest różny w zależności od klasy pojazdu i czasu trwania umowy.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy pojazd zastępczy z polisy sprawcy należy się zawsze?
Na jak długo ubezpieczyciel sprawcy zapewnia auto zastępcze?
Kto płaci za auto zastępcze po kolizji?
Kto może prowadzić samochód zastępczy?
Co jeszcze pokrywa ubezpieczenie sprawcy wypadku?