Data dodania: 31 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Czarnogóry

Planujesz podróż do Czarnogóry? Ten stosunkowo niewielki i młody kraj na Półwyspie Bałkańskim przyciąga turystów na malownicze wybrzeże Adriatyku i tereny górzyste. Bez problemu można go przemierzyć w jeden dzień, choć zdecydowanie warto poświęcić mu nieco więcej czasu. Jest znany chociażby z górzystych tras widokowych lub monasteru wbudowanego w skale. Podczas przygotowań do wyjazdu nie zapomnij o ubezpieczeniu! Podróżnym przyda się polisa turystyczna, a dla auta warto dobrać assistance. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy w dalekiej trasie!

czarnogóra
Spis treści:
 1. Jaka jest obecna sytuacja w Czarnogórze w związku z COVID-19?
 2. W jakich okolicznościach powstało państwo?
 3. Jaki dokument uprawnia do wjazdu na teren Czarnogóry?
 4. Jak wygląda podróż z Warszawy do Podgoricy autem, a jak innymi środkami transportu?
 5. Jak poruszać się po drogach w Czarnogórze?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Czarnogóry?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy assistance na wyjazd samochodem do Czarnogóry?
 8. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry wybrać?
 9. Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Co może czyhać na Twoje bezpieczeństwo za granicą? Ryzyk jest wiele. Przed przykrymi konsekwencjami większości z nich uchroni Cię specjalne ubezpieczenie na zagraniczną podróż.

Czarnogóra a koronawirus – czy są obostrzenia?

W związku ze stabilizacją sytuacji epidemicznej na świecie, Czarnogóra nie stosuje obecnie żadnych obostrzeń w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obowiązek przedstawiania przy wjeździe do Czarnogóry poświadczenia o wykonaniu serii szczepień, przebytej chorobie, czy negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostały zniesione przez Ministerstwo Zdrowia Czarnogóry w marcu 2022 r.

Noszenie maseczek jest obowiązkowe na terenie placówek służby zdrowia, miejsc zbiorowego zakwaterowania czy w środkach transportu publicznego. W pozostałych przypadkach ich stosowanie jest rekomendowane szczególnie dla osób starszych i schorowanych. Pasażerowie autobusów, pociągów czy statków zobowiązani są zachować podstawowe zasady prewencji, takie jak: noszenie maseczek, dezynfekcja rąk przy wejściu i nieporuszanie się po pojeździe bez wyraźnego celu.

uwaga
Uwaga

Osoby zakażone, które uzyskają pozytywny wynik na COVID-19, kierowane są na 7-dniową izolację. Muszą także wypełnić formularz lokalizacyjny. Testy w Czarnogórze wykonywane są od ręki, bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty. Wyniki przesyłane są na wskazany adres mailowy lub drukowane na miejscu. Gdy wynik na obecność koronawirusa okaże się pozytywny, służby epidemiologiczne kontaktują się z badanym oraz wskazanymi osobami, z którymi miał kontakt zakażony, informując o konieczności odbycia kwarantanny.

Czarnogóra – jak powstało państwo?

Państwo czarnogórskie powstało po rozpadzie federacji w Europie Południowej. Doprowadziło do tego referendum niepodległościowe przeprowadzone w maju 2006 r. Schedę po rozdzieleniu przejęła Serbia jako wcześniej istniejące państwo. Czarnogóra starała się później samodzielnie o akcesję do struktur organizacji międzynarodowych. Jest członkiem m.in.: ONZ, NATO czy Rady Europy. Od 2010 r. posiada status państwa-kandydata do Unii Europejskiej. Językiem urzędowym jest czarnogórski – jeden z 4 standardowych wariantów serbsko-chorwackiego dialektu policentrycznego (posługującego się zmodyfikowanymi: alfabetem chorwackim i cyrylicą serbską).

Określenie Czarna Góra (crn. Crna Gora) pod koniec XIV w. dotyczyło tylko niewielkiego obszaru zamieszkałego przez członków plemienia Paštrovići. W kolejnym stuleciu terminem tym oznaczano już znaczną część obecnej Czarnogóry. Ostatecznie przypisano go do większego obszaru podległego dynastii Crnojewiciów w Górnej Zecie. Obszar ten w XIX w. nazywano Stara Czarnogóra (crn. Stara Crna Gora) dla odróżnienia od nowo zdobytych terenów Brdy. Do XX w. w wyniku wojen z Osmanami Czarnogóra zwiększała swój rozmiar kilka razy.

przykład
Ciekawostka

W większości języków zachodnio-europejskich Czarnogóra znana jest jako Montenegro. Nazwa ta pochodzi z dialektu włosko-weneckiego jeszcze z czasów dominacji Wenecji w basenie Morza Śródziemnego w średniowieczu.

Wyjazd do Czarnogóry – jaki dokument trzeba mieć?

Do legalnego wjazdu na teren Czarnogóry uprawnia paszport lub dowód osobisty. Okazywany dokument powinien być ważny co najmniej 3 miesiące do przodu od daty przybycia do tego kraju. Na podstawie dowodu osobistego lub paszportu można przebywać w Czarnogórze do 30 dni, przy czym do 90 dni można przebywać tylko na podstawie paszportu. Pobyt powyżej tego okresu umożliwia jedynie wiza, którą Polakom wydaje Ambasada Czarnogóry w Warszawie.

Porada eksperta

Masz zarówno dowód osobisty, jak i paszport? Weź ze sobą oba dokumenty. Trzymaj je w dwóch różnych miejscach, przez co zmniejszysz ryzyko utraty obu. W przypadku kradzieży jednego z nich będziesz mógł posłużyć się drugim, zapasowym dokumentem, aby swobodnie wrócić do kraju. Warto również zabrać ze sobą trochę gotówki oraz telefon z przydatnymi aplikacjami (np. Google Translate, Mapy Google offline, aplikację bankową czy mObywatel).

Po przybyciu na miejsce na obywatelach RP ciąży obowiązek meldunkowy. Na stawienie się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy są 24 godziny od wjazdu na teren Czarnogóry.

uwaga
Uwaga

Rejestracja i wymeldowanie dotyczy także cudzoziemców, którzy nie korzystają z kwatery noclegowej. Osoby, które nie mieszkają w żadnym hotelu czy pensjonacie również muszą zgłosić swój pobyt w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Można to zrobić osobiście lub wypełniając elektronicznie formularz.

Wybierając się na Bałkany własnym autem, nie zapomnij o wzięciu ze sobą dokumentów pojazdu i potwierdzenia uzyskanych uprawnień do kierowania.

Na wyjazd do Czarnogóry zabierz ze sobą:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie z ostatniego przeglądu technicznego;
 • polisę OC.

Od 2 sierpnia 2021 r. w Czarnogórze nie jest wymagana Zielona Karta. Ubezpieczenie graniczne także będzie zbędne – wystarczy mieć wykupione w Polsce OC i mieć ze sobą certyfikat ubezpieczenia.

Kierunek: Podgorica – jaki rodzaj transportu wybrać?

Do stolicy Czarnogóry z Polski można dostać się na różne sposoby. Jedną z dostępnych opcji w przypadku zmotoryzowanych jest pokonanie trasy liczącej w zależności od wybranego wariantu 1573–1648 km samodzielnie. Przejechanie takiego dystansu zajmuje ok. 18–19 godzin. Trasa prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię, choć można też pojechać przez Austrię, Słowenię, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. W ten sposób droga wiedzie przez kilka pięknych miast Starego Kontynentu, jednak dość długi czas jazdy wymusza nocleg w trasie. Dodatkowe koszty generują płatne odcinki autostrad w większości europejskich krajów.

Zdecydowanie szybciej niż autem do Czarnogóry można dostać się samolotem. Lot z Warszawy do Podgoricy to kwestia niespełna 4 godzin. Taki lot oferuje kilka linii, a bilety są w średniej cenie 840 zł.

Pokonanie tej samej trasy autokarem zajmie średnio 2 razy dłużej – ok. 40 godzin. Najtańsze bilety w kierunku Czarnogóry zaczynają się już od 327 zł, ale czasem wymagają nawet 3 przesiadek.

Podróż z Warszawy do Podgoricy można spędzić także w pociągu. Wybór drogi kolejowej wiąże się z przesiadkami w Budapeszcie i Belgradzie, a najtańsze bilety na poszczególnych odcinkach trasy wynoszą średnio 15–19 euro (ok. 70–90 zł).

Drogi w Czarnogórze – najważniejsze informacje

Drogi w tym kraju na Bałkanach są przeważnie bezpłatne, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Na terenach górzystych występują wąskie i na ogół nie najlepiej oznakowane odcinki. Dodatkowym utrudnieniem są spadające na drogę części skał i wkraczające na jezdnię zwierzęta. Lokalni kierowcy jeżdżą dość brawurowo, często naruszając przepisy drogowe. Za kierownicą należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy wjeździe na rondo, gdyż część miejscowych kierowców może nie być dostatecznie zaznajomiona z tą dosyć nową formą skrzyżowań w tym kraju.

W Czarnogórze jeździ się z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Kierowca nie może rozmawiać przez telefon komórkowy, a pasy muszą być zapięte.

obowiązkowe wyposażenie auta - Czarnogóra

Wszystkie wykroczenia drogowe są surowo karane mandatami. Ich wysokość może opiewać nawet na 2 000 euro. Za przekroczenie dozwolonej prędkości traktowane jest poruszanie się szybciej o 1 km/h – mandat karny w wysokości 100 euro. Za najcięższe przewinienia drogowe grozi nawet do 60 dni więzienia.

Należą do nich, np.:

 • przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 70 km/h w terenie zabudowanym;
 • przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 90 km/h poza terenem zabudowanym;
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila);

W Czarnogórze dopuszczalna wartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila. Na przednim fotelu pasażera nie wolno przewozić osób nietrzeźwych i dzieci poniżej 12. roku życia. Maluchy w wieku poniżej 5 lat muszą siedzieć w specjalnych fotelikach. Obowiązuje także zakaz używania antyradarów, a od 15 listopada do 30 marca nakaz jazdy na oponach zimowych.

grafika

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Czarnogóry

Podczas jazdy własnym autem do Czarnogóry przyda się dodatkowa polisa na samochód. Sieć autoryzowanych serwisów na Bałkanach jest dość słabo rozwinięta, przez co może wystąpić problem z częściami zamiennymi. Czas oczekiwania na części w przypadku indywidualnego zamówienia znacznie się wydłuża. Na mniejszych, przydrożnych stacjach można dostać paliwo mizernej jakości. Mając to na uwadze, należy zabezpieczyć się wcześniej na ewentualność unieruchomienia auta na terytorium Czarnogóry.

Wsparcie w podróży na Bałkany zapewni dodatkowe ubezpieczenie assistance działające w Europie. Jeśli dojdzie do niespodziewanego zdarzenia na drodze, zapewni pomoc językową już na etapie porozumienia się z pozostałymi uczestnikami i/lub służbami. Następnie ubezpieczyciel gwarantuje udzielenie pomocnych informacji, odholuje auto do warsztatu, zapewni zastępczy pojazd lub innego kierowcę, albo zorganizuje transport powrotny do kraju.

Assistance na podróż do Czarnogóry – na co zwrócić uwagę?

Kupując assistance na zagraniczny wyjazd do Czarnogóry, trzeba przypilnować kilku aspektów, aby zakres ubezpieczenia gwarantował wystarczającą pomoc w trudnej sytuacji. Należy sprawdzić, czy dana oferta posiada szeroki zakres ochrony, jakie zdarzenia obejmuje i na jakim terytorium. Bogatsze warianty ubezpieczenia oferują 1 000–1 200 km holowania na terytorium Europy, a najwyższe są nawet pozbawione tego limitu. Decyzja o zakupie pakietu assistance razem z OC lub AC zapewni podróżnym i kierowcy całkowity spokój i komfort na dalekim wyjeździe. Dzięki niemu można się cieszyć niczym niezmąconym odpoczynkiem! Wyjeżdżając, zabierz ze sobą polisę oraz numer kontaktowy do ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry – co trzeba wiedzieć?

Podróżując do Czarnogóry, nie należy zapominać o ubezpieczeniu turystycznym. Przyda się zwłaszcza z tego względu, że państwo to nie jest członkiem Unii Europejskiej. Nie działa na jego terenie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w związku z czym wszystkie usługi medyczne są płatne. Koszt wizyty lekarskiej to średnio 30–50 euro (ok. 140–230 zł). Rozwiązaniem jest wykupienie wcześniej polisy na podróż, która pokryje koszty leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne assistance może mieć bardzo rozbudowany zakres w zależności od wybranego wariantu. Najczęściej obejmuje pomoc w nagłych wypadkach. Rozszerzone pakiety zawierają usługi z zakresu pomocy medycznej czy prawnej. Dzięki temu nie trzeba martwić się o koszty, jeśli na wyjeździe dojdzie do złamania ręki czy do izolacji na skutek zakażenia COVID-19.

Koszt takiej polisy to wydatek raptem kilku złotych za pojedynczy dzień ochrony. Może okazać się niewspółmierny do kosztów, jakie może wygenerować nieprzewidziane leczenie za granicą lub powrót do kraju.

Przykład:

44-letnia Joanna zamierza wybrać się do Czarnogóry na 4-dniowe zwiedzanie. Odwiedziła Mubi w celu porównania dogodnych ofert ubezpieczenia podróżnego. Oto, co uzyskała:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu16,00 zł
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)16,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.17,00 zł
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Czarnogóra – największe atrakcje

Czarnogóra oferuje turystom różnorodne krajobrazy, które są wynikiem zróżnicowanego ukształtowania terenu i przenikania się gór z Morzem Adriatyckim. Ten kraj na Bałkanach oferuje cudowną faunę i florę nie tylko na terenie parków narodowych, których jest 5. Poza tym Czarnogóra ma do zaoferowania wiele niezwykłych zabytków architektury.

Miejsca, które trzeba odwiedzić, będąc w Czarnogórze:

 • Zatoka Kotarska – twierdza św. Jana, Perast, Herceg Novi;
 • Cetynia (dawna stolica) – monaster cetyński, Jaskinia Lipska;
 • Podgorica – ruiny twierdzy Medun;
 • Nikšić – browar Trebjesa;
 • Pljevlja – monaster Świętej Trójcy, meczet Husejna Paszy;
 • monaster Ostrog – XVII-wieczny klasztor w skale.

Podsumowanie

 • Czarnogóra to małe i młode państwo europejskie na Bałkanach. Przez wielu uważane jest za najpiękniejszy kraj w tym rejonie.
 • Czarnogóra nie ogranicza obecnie ruchu turystycznego w związku z COVID-19. Po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem trzeba udać się na przymusową 7-dniową kwarantannę.
 • Czarnogóra nie jest w Unii Europejskiej. Wszystkie koszty leczenia pokrywa się z własnej kieszeni. Ważne, aby wyposażyć się w polisę turystyczną z ubezpieczeniem kosztów leczenia i izolacji.
 • Aby legalnie dostać się do Czarnogóry, trzeba mieć dowód osobisty lub paszport. Po dotarciu należy się zameldować w ciągu 24 godzin.
 • Stan czarnogórskich dróg jest dość mizerny. Górskie trasy zapewniają zapierające dech w piersiach widoki, jednak mogą okazać się groźne.
 • Do Czarnogóry najlepiej wybrać się w sezonie letnim. Poza nim (od września do maja) można liczyć na niższe ceny i znacznie mniejszą liczbę turystów.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Czarnogórze jest drogo?

Czarnogóra okazuje się stosunkowo tania w porównaniu do innych, częściej odwiedzanych krajów śródziemnomorskich. Tygodniowy pobyt w tym kraju kosztuje od 300 do 540 euro (ok. 1 400–2 500 zł). Podobne ceny kształtują się np. w pobliskiej Macedonii czy Albanii.

Kiedy najlepiej jechać do Czarnogóry?

Najcieplejsze są miesiące letnie (sierpień, lipiec, czerwiec). Można wtedy liczyć na temperatury ok. 27 st. C, które w czerwcu spadają do 24 st. C, a we wrześniu wynoszą przeważnie 22 st. C. Wtedy już można liczyć na większą swobodę ze względu na koniec sezonu. Najchłodniej jest w grudniu, styczniu i lutym – ok. 8 st. C. Bujną roślinność najlepiej podziwiać na wiosnę.

Czy w Czarnogórze można porozumieć się po polsku?

Niestety to nie do końca prawdziwe przekonanie panuje wśród turystów z Polski. Wspólne pochodzenie obu języków słowiańskich (polskiego i czarnogórskiego) nie gwarantuje całkowitej zbieżności. Pojedyncze słowa mogą brzmieć podobnie, jednak w lokalach gastronomicznych czy hotelach można dogadać się po angielsku, zwłaszcza z młodym personelem.

Źródła