Data dodania: 24 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Chorwacji

Na pograniczu Europy Środkowej i Południowej znajduje się państwo z biało-czerwoną szachownicą w herbie. Turystów przyciąga wyjątkowym w skali świata wybrzeżem z licznymi, podłużnymi wyspami wzdłuż linii brzegowej. Atrakcję turystyczną stanowią liczne parki narodowe w pobliżu majestatycznych szczytów Gór Dynarskich. Planując wyjazd autem do Chorwacji, nie zapomnij o ubezpieczeniu! Dzięki temu poradnikowi wyjazd przebiegnie bez zbędnych zmartwień.

chorwacja
Spis treści:
 1. Jaka jest aktualna sytuacja epidemiczna w Chorwacji?
 2. Jak powstało państwo chorwackie?
 3. Podróż z Warszawy do Zagrzebia – samochodem czy innym środkiem transportu?
 4. Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren Chorwacji?
 5. Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Chorwacji?
 6. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance samochodowego do Chorwacji?
 7. Jakie ubezpieczenie wybrać dla podróżnych na wyjazd autem do Chorwacji?
 8. Co powinno obejmować ubezpieczenie na narty do Chorwacji?
 9. Dlaczego warto wybrać się do Chorwacji?

Chorwacja a koronawirus

W odpowiedzi na stabilizującą się sytuację epidemiczną na świecie władze chorwackie zdjęły wszystkie obostrzenia koronawirusowe. Obowiązuje jedynie obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz pracowników pomocy społecznej. Kwarantanna dotyczy tylko osób zakażonych, a nie wszystkich domowników.

Chorwacja – geneza państwa

Na współczesną Chorwację składają się dwie historyczne krainy: Dalmacja i Panonia. Do I w. tworzyły rzymską prowincję Ilirię (łac. Illyricum). Plemiona Chorwatów przybyły na te tereny na początku VII w, aby w 925 r. utworzyć Królestwo Chorwacji. Po burzliwym tysiącleciu państwo chorwackie przeszło wiele przemian. Stało się demokratyczne, dołączyło do struktur międzynarodowych.

przykład
Ciekawostka

Godło Chorwacji ma kształt tarczy hiszpańskiej z szachownicą, nad którą znajduje się 5 historycznych herbów chorwackich, tworzących kształt korony. Wśród nich herby: Leliwa, Republiki Raguzy, Dalmacji (pośrodku), Istrii oraz Slawonii. Na ostatnim można dostrzec wizerunek czarnej kuny. Na główną tarczę herbową składa się 13 czerwonych i 12 białych pól. Legenda głosi, że herb powstał ok. 1000 r. po tym, jak król chorwacki został wzięty do niewoli przez Wenecjan. Rozegrał wtedy pojedynek szachowy z dożą weneckim o swoje uwolnienie. Chorwacki władca miał wygrać wszystkie z trzech partii i odzyskać nie tylko wolność, ale i władzę nad dalmatyńskimi miastami.

Chorwacja – jak dojechać?

Podróż z Polski do stolicy Chorwacji można odbyć na kilka sposobów. Trasa lądowa z Warszawy do Zagrzebia w zależności od wybranego wariantu liczy 1 023–1 035 km, a pokonanie jednorazowo zajmuje od 10,5 do 11 godz. Trasa wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowację. Obejmuje płatne odcinki autostrad, więc do ceny paliwa trzeba doliczyć jeszcze opłaty drogowe. Zakładając, że auto spala średnio 7 l/100 km paliwa, którego cena wynosi 7 zł za litr – koszt benzyny wyniesie ok. 524 zł.

Do Zagrzebia można dojechać z Warszawy również transportem zorganizowanym. Autokary kilku przewoźników kursują regularnie na tej trasie liczącej ponad 800 km. Przejazd trwa trochę dłuższej niż autem – od 15,6 do 20 godz. Ceny biletów wynoszą od 150 do 410 zł.

Podróż pociągiem w tym samym kierunku trwa praktycznie tyle samo, co autokarem. Najszybsze składy pokonują drogę w 15,7 godz. – średnio zajmuje niewiele ponad 19 godz. Trasę do stolicy Chorwacji obsługuje przeważnie 7 pociągów dziennie. Bilety kosztują od 66,80 euro, czyli ok. 314,50 zł.

Najszybciej do Zagrzebia z Warszawy można dostać się za pomocą samolotu. Maszyny pasażerskie największych linii lotniczych kursują kilka razy dziennie na tej trasie. Bezpośredni lot bez przesiadek trwa 1 godz 40 min. Cena biletu lotniczego to co najmniej 1 050 zł.

Wjazd do Chorwacji – jakie dokumenty przygotować?

Obecnie turystyka jest ważnym i dochodowym sektorem chorwackiej gospodarki. Obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę i przebywać na terenie kraju do 90 dni bez posiadania paszportu, legitymując się dowodem osobistym.

uwaga
Uwaga

1 stycznia 2023 r. strefa Schengen poszerzyła się o kolejne – 27. państwo. Do systemu dołączyła Chorwacja. Oznacza to koniec kolejek na granicy chorwackiej. Jest to dobra wiadomość dla turystów z Polski, którzy uwielbiają ten kierunek wakacyjnych wyjazdów.

Ubezpieczenie komunikacyjne do Chorwacji – jakie wybrać?

Na wyjazd zagraniczny zawsze trzeba zabrać ze sobą wydrukowaną polisę OC. Jest ona obowiązkowa nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, a wydruk zapewnia łatwą i szybką możliwość sprawdzenia jej wiarygodności w systemach informatycznych przez mundurowych. Dodatkowym gwarantem autentyczności może być certyfikat ubezpieczeniowy.

Oprócz OC, które gwarantuje jedynie pokrycie szkód wyrządzonych przez sprawcę zdarzenia, na dalszą podróż warto zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Ochronę w tym zakresie zapewniają ubezpieczenia dobrowolne: assistance i autocasco. Pierwsze to m.in. pomoc drogowa, a drugie rekompensata z tytułu utraty wartości pojazdu lub jego przepadku. Dodatkowy parasol ochronny nad pasażerami podróżującymi pojazdem zapewnia polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Polisa OC musi być ważna przez całą długość wyjazdu za granicę. Ciągłość ubezpieczenia uchroni Cię przed dotkliwymi karami finansowymi.

Assistance na wyjazd do Chorwacji – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze assistance samochodowego na wakacyjny wyjazd do Chorwacji zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii. Aby polisa zapewniała kompleksowe wsparcie, muszą być spełnione poniższe warunki:

 • zakres terytorialny: Europa;
 • limit holowania: co najmniej 1 000 km;
 • samochód zastępczy;
 • transport podróżnych;
 • zakwaterowanie w hotelu.

Wyżej wymienione usługi wchodzą w zakres rozszerzonego assistance, nieraz do najbogatszego wariantu. Takie ubezpieczenie kosztuje więcej, ale gwarantuje później uzyskanie pomocy na wyjeździe, za którą nie trzeba dodatkowo płacić. Polisa całoroczna wychodzi najkorzystniej, zwłaszcza w pakiecie. Alternatywą jest assistance krótkoterminowy, który może działać tylko w czasie danego wyjazdu. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób podróżujących sporadycznie.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – co warto wiedzieć?

Na podróż do Chorwacji można zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W nagłych sytuacjach, takich jak np. wypadek, zasłabnięcie czy przeziębienie zapewnia dostęp do publicznej służby zdrowia. EKUZ nie gwarantuje jednak całkowicie bezpłatnej opieki, gdyż może wystąpić tzw. partycypacja w kosztach, przeważnie wynosząca 1–5% od ceny usługi. Może być to na przykład 5 euro za receptę lub skierowanie na badania. Ubezpieczenie to nie pokryje wysokich kosztów specjalistycznego leczenia.

Polisa turystyczna obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia. Zapewnia świadczenie w zakresie akcji ratunkowej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, transport medyczny i profesjonalną opiekę lekarską. Ubezpieczyciel może nawet opłacić wizytę u lekarza prywatnego, jeśli taka jest konieczność.

Koszty prywatnej opieki lekarskiej w Chorwacji:

 • wizyta w prywatnym gabinecie: ok. 30–40 euro;
 • pobyt w prywatnym szpitalu: ok. 65 euro/doba + dodatkowo: koszty zabiegów i leków.

Przykład:

36-letni Marcel planuje odwiedzić Chorwację. Wszedł na mubi.pl, aby sprawdzić, ile wyniesie go 5-dniowa ochrona z tytułu polisy podróżnej. Oto oferty, które go zainteresowały:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
Proama 100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu20,00 zł
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)21,56 zł
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)26,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ubezpieczenie narciarskie do Chorwacji

Chorwacja to nie tylko słoneczne plaże. Ośrodki narciarskie w tym kraju są młode, ale prężnie się rozwijają i zdobywają serca narciarzy z różnych zakątków kontynentu. Zróżnicowane stoki dostarczają rozrywkę zarówno początkującym, jak i zaawansowanym miłośnikom szusowania. Najwyższy szczyt Chorwacji – Sljeme (1 035 m n.p.m.) jest oddalony od Zagrzebia o zaledwie dziesięć minut drogi.

Przykład.

Wspomniany wcześniej Marcel, będąc w Chorwacji, pragnie wybrać się na stok narciarski. Chce rozszerzyć ochronę o dodatkowe ryzyko związane z szusowaniem. Oto, jak zmieniły się oferty tych samych towarzystw:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)21,56 zł
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)47,00 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu41,00 zł
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)26,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Chorwacja – co warto zwiedzić?

Chorwacja z perłą Adriatyku na czele zapewnia wymarzone warunki do wielu aktywności. Riwiera Makarska z dalmatyńską linią brzegową (od krainy Dalmacji) to ogrom możliwości wypoczynku. Swoim urokiem urzekają również wyspy (Vela Luka, Hvar, Mljet, Korčula). Dla bardziej aktywnych są parki narodowe (Krka, Jezior Plitwickich). Masyw Gór Dynarskich (Velebit, Biokovo) ciągnie się niemal przez 150 km. Występują tu także liczne jamy i jaskinie.

uwaga
Uwaga

W rejonach Chorwacji graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór występują nierozbrojone miny i niewypały. Obszary te są oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi. Podczas wędrówek w lasach i górach należy trzymać się tylko wyznaczonych szlaków.

Co zobaczyć, będąc w Chorwacji?

 • Dubrownik – stare miasto (mury obronne);
 • Split – rezydencji Dioklecjana (Kaštele) z deptakiem, Čiovo, katedra św. Domniona (Duje);
 • Zagrzeb;
 • Trogir;
 • Zadar;
 • Slano;
 • Cavtat;
 • Szybenik – katedra św. Jakuba;
 • Rovinj;
 • Pula;
 • Poreč;
 • Novigrad;
 • Opatija;
 • Baška;
 • Primošten;
 • Trogir;
 • Omiš;
 • Ore­bić.

Podsumowanie

 • Chorwacja nie stosuje obecnie żadnych ograniczeń wjazdowych w związku z COVID-19.
 • Od 1 stycznia 2023 r. obywatele UE mogą wjechać na teren Chorwacji bez kontroli granicznej. Wystarczy mieć dowód osobisty lub paszport. Kierowca musi pamiętać jeszcze o prawie jazdy i aktualnej polisie OC.
 • Na wyjazd własnym samochodem do Chorwacji nie zapomnij o dodatkowym ubezpieczeniu auta. Assistance i autocasco zapewnią Ci niezbędne wsparcie w podróży.
 • Pasażerom przyda się ubezpieczenie turystyczne, chroniące przed nagłymi wypadkami. Na stok zabierz koniecznie ubezpieczenie narciarskie obejmujące OC w życiu prywatnym.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

W Chorwacji nie nie ma zagrożenia terrorystycznego. W miejscach publicznych może dochodzić do kradzieży i napadów rabunkowych, jednak zdarzają się one sporadycznie. Wartościowe rzeczy i dokumenty należy trzymać w bezpiecznym miejscu. Chorwackie hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy osobiste gości. Z tego względu trzeba szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych i nie zostawiać ich bez opieki.

Czy w Chorwacji jest drogo?

Ceny jedzenia w chorwackich sklepach nieznacznie wzrosły. Nie odbiegają one jednak bardzo od tego, co znajdziemy w polskich sklepach. Różnice w cenach są dość odczuwalne w przypadku posiłków w restauracjach. Ciężko znaleźć market w historycznych centrach miast, choć w Splicie funkcjonuje np. sieć sklepów SPAR.

Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?

Turystyka zewnętrzna w Chorwacji skupia się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim. Tutejsze kurorty w sezonie, który trwa od czerwca do września są oblegane przez turystów. Dobrym czasem na przyjazd do tego kraju jest wiosna, kiedy przyroda rozkwita. W kwietniu i w maju nadmorskie miejscowości nie są przepełnione podróżnikami z innych krajów.

Źródła