Data dodania: 17 marca 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Portugalii

Słoneczna Portugalia przywodzi na myśl malownicze plaże, klimatyczne dźwięki fado, owoce morza i czerwone porto. Aby urlop w tym kraju upłynął pod znakiem błogiego relaksu bez zbędnych zmartwień, wystarczy zabrać ze sobą polisę turystyczną.

portugalia
Spis treści:
 1. Jakie restrykcje covidowe obowiązują w Portugalii?
 2. Jak powstało państwo portugalskie?
 3. Jakie dokumenty zabrać na wyjazd do Portugalii?
 4. Jak dostać się z Warszawy do Lizbony?
 5. Jakie warunki są na portugalskich drogach?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wyprawę do Portugalii?
 7. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Portugalii kupić?
 8. Co zwiedzić w Portugalii?

Ubezpieczenie w podróży zapewni Ci niezbędne wsparcie i należytą opiekę tysiące kilometrów od domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed przyjazdem do Portugalii.

Portugalia a koronawirus – czy są obostrzenia?

Portugalia, tak, jak wiele innych krajów na świecie, została dotknięta pandemią COVID-19. Jako jeden z nielicznych krajów nie zdecydowała się znieść obostrzeń pandemicznych. W związku z tym, istnieją pewne ograniczenia, których turyści powinni być świadomi przed wyruszeniem w podróż do tego kraju.

COVID-19 w Portugalii

Polskie władze apelują o unikanie podróży do Portugalii, jeśli nie są konieczne. Wynika to z troski o turystów. Polski MSZ i Ambasada RP w Lizbonie tłumaczą, że podróżowanie do tego kraju w obecnej sytuacji wiąże się z:

nieprzewidywalnością zasad sanitarnych i zasad dotyczących wjazdu i tranzytu wprowadzanych i często zmienianych (…) w związku z pandemią COVID-19”. –

Przedstawiciele polskich władz martwią się o trudności w drodze powrotnej do domu. Trzeba się z nimi liczyć, jeśli nagle w Portugalii wprowadzone zostaną ograniczenia w transporcie publicznym, czy zmienią się przepisy dotyczące kwarantanny (ich ostatnia aktualizacja odbyła się 1 lipca 2022 r.).

Przepisy sanitarne obowiązujące w Portugalii:

 • certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 nie jest wymagany;
 • nie trzeba dysponować zaświadczeniem o naturalnej odporności po przebytym zakażeniu;
 • nie trzeba mieć negatywnego wynik testu na koronawirusa;
 • maseczki są obowiązkowe w placówkach służby zdrowia oraz zalecane m.in.:

w zamkniętych przestrzeniach;

w dużych skupiskach ludzi;

w środkach transportu publicznego;

 • ponadto zalecane jest zachowanie:

dystansu społecznego;

częste mycie i dezynfekcja dłoni;

zasłanianie ust i nosa (np. podczas kichania).

Żadne restrykcje nie dotyczące wjazdu na terytorium Portugalii za pośrednictwem drogi lądowej.

uwaga
UWAGA!

Osoby przylatujące do Portugalii bezpośrednio z Chin lub po przesiadce w tym azjatyckim kraju muszą przedstawić ujemny wynik testu antygenowego (PCR lub TRAG) wykonanego w ciągu ostatnich 48 godz. przed przylotem. Po przybyciu do Portugalii mogą zostać poddani wyrywkowym testom na koronawirusa.

Początki współczesnej Portugalii

Tereny dzisiejszej Portugalii w starożytności zamieszkiwali Celtowie i ludy iberyjskie. W III w. p.n.e. ziemie te znalazły się pod rządami Kartaginy, aby w kolejnym stuleciu przejść pod panowanie Imperium Rzymskiego. Prowincja otrzymała nazwę Luzytania od pokonanego plemienia Luzytanów zamieszkującego to terytorium. Rzymskie władanie przyczyniło się do znacznego rozwoju cywilizacyjnego na tym obszarze, całkowitej romanizacji ludności, a następnie chrystianizacji.

Początek V w. n.e. przyniósł najazd Germanów, którzy przejęli władzę nad większością kraju i utworzyli państwo ze stolicą w Bradze. Wizygoci zajęli tereny na południu, a potem również północy. Władzę nad Półwyspem Iberyjskim w VIII stuleciu przejęli Arabowie, którym w następnych latach przeciwstawiała się rekonkwista.

W 1097 r. z odbitego terytorium udało się wydzielić hrabstwo Portucale. Jego punktem centralnym było Porto, a władał nim hrabia Alfons Henryk, który z czasem przyjął tytuł króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcy. 50 lat później zdobyto Lizbonę, gdzie przeniesiono stolicę. Od 1249 r. Portugalia ustaliła swój dzisiejszy kształt. Z biegiem lat stała się kolonialną potęgą morską. Monarchia ostatecznie upadła w 1910 r.

Współczesna Portugalia to członek m.in. NATO, ONZ, Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Językiem urzędowym jest portugalski. Obowiązującą w kraju walutą od 2002 r. jest euro (EUR).

Jaki dokument uprawnia do wjazdu do Portugalii?

Aby legalnie wjechać na teren Portugalii musisz mieć dowód osobisty lub polski paszport. Ważność dokumentu wjazdowego nie jest określona – wystarczy, żeby jego termin nie upłynął przed zagranicznych wojaży. Wiza do Portugalii jest niepotrzebna, a na pobyt do 90 dni odbywa się bez zezwolenia. Dłuższa wizyta w tym kraju wymaga:

 • zaświadczenia o rejestracji pobytu obywatela UE (pt. Certificado de Registo de Cidadão da União Europeia);
 • ubezpieczenia zdrowotnego;
 • wystarczających środków na samodzielne utrzymanie się;
 • karty pobytu – wydaje ją Urząd Miasta (Câmara Municipal) lub lokalny oddział Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – SEF).
 • załączenia ewentualnie pozostałych dokumentów (w zależności od celu pobytu), takich jak np.:

decyzja o przyjęciu na studia;

potwierdzenie zatrudnienia lub samozatrudnienia.

żarówka
Warto wiedzieć:

W regionach autonomicznych (na Maderze i Azorach) obowiązują takie same zasady wjazdu, pobytu i opieki zdrowotnej jak w kontynentalnej Portugalii.

Kierowcy dodatkowo muszą pamiętać o wzięciu ze sobą:

 • prawa jazdy (honorowany jest dokument wydany w Polsce);
 • dowodu rejestracyjnego (z podbitym, aktualnym przeglądem technicznym);
 • polisy OC (w postaci wydruku lub certyfikatu ubezpieczenia);
 • upoważnienia użyczenia pojazdu w języku angielskim (w przypadku użytku cudzego auta, z wypożyczalni lub leasingowanego);

Jakie są możliwości pokonania trasy Warszawa – Lizbona?

Opcji odbycia podróży z Polski do Portugalii jest kilka. Poniżej prezentujemy najbardziej przystępne z nich. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, żebyś wiedział, z czym wiąże się wybór danego środka transportu.

Samochodem do Lizbony

Ze stolicy Polski do głównego miasta w Portugalii można dostać się własnym sumptem. Trasa na kołach wymaga zjechania pół kontynentu, co dla długodystansowców będzie dodatkowym atutem. Droga w zależności od wybranego wariantu mierzy 3 322–3 562 km i wiedzie przez: Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Na pokonanie trasy trzeba przeznaczyć co najmniej 34 godz. Ruszając w 2 (lub więcej) kierowców można ten dystans przemierzyć bez dłuższych postojów, tylko z koniecznymi przystankami. W innym przypadku konieczny jest nocleg np. w połowie drogi w jakimś urokliwym francuskim miasteczku. Całkowity koszt przejazdu razem z paliwem i opłatami drogowymi wynosi ok. 494 EUR (ok. 2 319 zł wg kursu z dn. 16.03.2023 r.).

Autobusem do Lizbony

Trasę z Warszawy do stolicy Portugalii zamiast samochodem można pokonać przy pomocy transportu zbiorowego. Autokary obsługujące ten kierunek ruszają z dworca Warszawa Zachodnia i docierają do stacji Oriente lub Sete Rios w Lizbonie. Pokonanie tego samego dystansu autokarem zajmuje dłużej – nawet do 52 godz. Bilety autobusowe kosztują ok. 1 125–1 148 zł/os.

Pociągiem do Lizbony

Teoretycznie do stolicy Portugalii można przedostać się za pomocą kolei. W praktyce jednak, ten środek transportu wymaga wielu przesiadek (nawet 8), a całość trasy zajmuje 51 godz. Ceny biletów kolejowych zaczynają się od 415 EUR (1 950 zł wg kursu z dn. 16.03.2023 r.).

Samolotem do Lizbony

Oprócz drogi lądowej pozostaje jeszcze droga morska i powietrzna. Statki pasażerskie nie pływają w tym kierunku, kursują za to samoloty. Statki powietrzne mają do pokonania 2 760 km w linii prostej, co czynią w niewiele ponad 4 godz. Loty bezpośrednie oferują tanie linie i PLL LOT we współpracy z portugalskim TAP Portugal. Bilety lotnicze dostępne są w cenie od 1 066 zł w obie strony.

Czego się spodziewać po drogach w Portugalii?

Portugalskie drogi nie powinny być zaskoczeniem dla kierowców z kontynentalnej Europy. Ten kraj ma rozbudowaną sieć dróg krajowych, z których większość jest bezpłatna. Za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad pobierane są opłaty (tradycyjne na bramkach lub elektroniczne).

uwaga
UWAGA!

Jeśli chcesz opłacić przejazd tradycyjnie, nie korzystaj z bramek oznaczonych jako “Via Verde”. Zaopatrz się wcześniej w gotówkę, gdyż płatności nie są realizowane za pośrednictwem polskich kart płatniczych!

W Portugalii panuje ruch prawostronny, obowiązuje międzynarodowy system znaków, a przepisy drogowe są powszechnie stosowane na Starym Kontynencie. Przypomnijmy niektóre z nich.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Portugalii:

 • wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy w czasie podróży;
 • dzieci do 12 roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm muszą siedzieć w specjalnych fotelikach lub na podwyższeniach;
 • nie można rozmawiać przez telefon podczas kierowania pojazdem;
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Portugalczycy jeżdżą dość brawurowo. Nie zwalnia to z przestrzegania przepisów. Wręcz przeciwnie, trzeba zachować szczególną uwagę! Za ich łamanie grożą surowe kary, np. przyłapanie na rozmowie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego jest równoznaczne z otrzymaniem przez kierowcę mandatu na wysoką kwotę.

Limity prędkości na drogach w Portugalii:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym (wszystkie pojazdy);
 • 70 km/h poza obszarem zabudowanym (auta z przyczepą);
 • 80 km/h poza obszarem zabudowanym (ciężarówki powyżej 3,5 t) i na drogach ekspresowych (auta z przyczepą i ciężarówki);
 • 90 km/h poza obszarem zabudowanym (samochody osobowe) i na autostradach (ciężarówki);
 • 100 km/h na drogach ekspresowych (samochody osobowe) i na autostradach (auta z przyczepą);
 • 120 km/h na autostradach (samochody osobowe).

Obowiązkowe wyposażenie auta w Portugalii:

 • kamizelka odblaskowa;
 • trójkąt ostrzegawczy (2 sztuki, jeśli masz przyczepę).

Rekomendowane elementy wyposażenia pojazdu:

 • apteczka samochodowa;
 • gaśnica podręczna.

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Portugalii

Polisa odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowy punkt w przypadku podróży do Portugalii własnym autem. Nie jesteś pewien, kiedy kończy się Twoje obecne ubezpieczenie? Lepiej to sprawdź. Jeśli dobiega ono końca, zawczasu wykup ochronę na kolejny rok w pakiecie z interesującymi dodatkami w korzystnej cenie!

uwaga
UWAGA!

Portugalska drogówka rygorystycznie podchodzi do obowiązku posiadania OC. W przypadku stwierdzenia braku polis mandat waha się w granicach 500–2 500 EUR (2 348–11 738 zł wg kursu z dn. 16.03.2023 r.). Może skończyć się także zatrzymaniem pojazdu do wyjaśnienia i przywrócenia pełnej ochrony OC.

Pakiet assistance samochodowego – jaki wybrać?

W dalekiej podróży do Portugalii i z powrotem przyda Ci się ochrona szersza niż ta w podstawie. Polisa odpowiedzialności cywilnej odpowiada za rozliczenie szkód, które spowodujesz w ruchu drogowym. Zapewnij sobie holowanie i naprawę pojazdu po awarii lub odszkodowanie po całkowitym jego zniszczeniu lub utracie w wyniku kradzieży, wybierając ubezpieczenia dobrowolne, takie jak assistance czy autocasco.

Assistance na wyjazd do Portugalii powinno obejmować:

 • obszar działania: Polska i Europa;
 • holowanie: bez limitu;
 • auto zastępcze: min. na 3 dni;
 • kierowcę zastępczego;
 • zakwaterowanie i nocleg: min. na 2 dni;
 • możliwość kontynuacji podróży;
 • transport powrotny do kraju;
 • pomoc informacyjną, językową i prawną.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Portugalii

Przed wyjazdem do Portugalii, pamiętaj o zakupie ubezpieczenia prywatnego. Polisa turystyczna uchroni Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi chociażby z opieką lekarską. Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w Portugalii umożliwia jedynie skorzystanie z niezbędnych świadczeń w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Polisa turystyczna z ubezpieczeniem kosztów leczenia powinna opiewać przynajmniej na 300 000 zł – pokryje wydatki nawet na specjalistyczną opiekę w prywatnych ośrodkach lub transport medyczny do kraju. Warto również pamiętać przy tym o ochronie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW prywatnym) oraz dodatkowym ubezpieczeniu bagażu.

Przykład:

43-letni Tadeusz wybiera się na 7-dniową objazdówkę po Portugalii, aby bliżej poznać ten kraj. W poszukiwaniu polisy turystycznej zajrzał na internetową porównywarkę ubezpieczeń podróżnych Mubi. Oto oferty, które rozważa:

TowarzystwoZakresCena
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
47,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
61,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 100 000 zł
62,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
62,27 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 705 225 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 141 045 zł
74,05 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Portugalia – najważniejsze informacje o kraju

Portugalia znana jest z turystyki wypoczynkowej i krajoznawczej. To atrakcyjny kierunek dla turystów z całego świata (głównie z Europy Zachodniej: Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Niemiec). W 2015 r. liczba odwiedzających to państwo przekroczyła 10 mln, a przychód wygenerowany przez turystykę osiągnął blisko 13 mld dolarów.

Co przyciąga turystów do Portugalii?

Nastrojowa Portugalia to przede wszystkim wąskie uliczki wypełnione zabytkami architektury. W niewielkich, acz przytulnych lokalach, przy lampce porto można spokojnie wsłuchać się w dźwięki narodowej muzyki Portugalczyków – fado.

Najchętniej odwiedzane miejsca w Portugalii:

 • Lizbona – Klasztor Hieronimitów, twierdza Torre de Belém, Katedra Sé (Najświętszej Marii Panny), Zamek św. Jerzego, Pomnik Odkrywców, plac Praça do Comércio, Bazylika Estrela, Winda Santa Justa, Oceanarium, różowa ulica;
 • Fatima – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Bazylika Trójcy Przenajświętszej, Sanktuarium Matki Bożej Pokrzyw, Kaplica Objawień;
 • Braga – katedra, szkoła katolicka Colégio Dom Diogo de Sousa;
 • Porto – Księgarnia Lello, most Ponte Luís I, Dworzec São Bento, kościół Clérigos, Kościół Igreja e Torre dos Clérigos (Kleryków);
 • Sintra – Pałac Pena, zespół pałacowo-parkowy Quinta da Regaleira;
 • Faro – cypel Punta de la Piedad;
 • Lagos – plaże Praia do Camilo i Praia da Marinha.
żarówka
Ciekawostka:

W Portugalii są specjalne posterunki policji dla turystów (PSP Esquadra de Turismo). Można na nie trafić w pobliżu szczególnie uczęszczanych atrakcji, jak np. przy placu Restauradores w Lizbonie czy przy Rua Clube dos Fenianos w Porto.

Podsumowanie

 • Do Portugalii można podróżować swobodnie. Część obostrzeń pandemicznych została zniesiona, ale niektóre zostały zachowane. Nadal trzeba używać maseczek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach, tam, gdzie są tłumy oraz w transporcie zbiorowym.
 • Na wjazd do Portugalii wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Pobyt do 90 dni nie wymaga pozwolenia.
 • Podróż do Portugalii własnym samochodem najbardziej opłaca się przy co najmniej 3 uczestnikach wyprawy i 2 kierowcach. Najszybciej do tego kraju można się dostać samolotem.
 • Portugalia ma wiele dróg krajowych o wysokim standardzie. Ekspresówki i autostrady są płatne.
 • Jadąc do Portugalii własnym autem, wykup polisę OC w pakiecie z assistance zapewniającym holowanie bez limitu na terytorium Europy. Podróżni powinni zabrać ze sobą polisę turystyczną, zapewniającą finansowanie kosztownego leczenia za granicą.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Portugalii można czuć się bezpiecznie?

W Portugalii jest względnie bezpiecznie. Obowiązuje co prawda umiarkowany stopień zagrożenia terrorystycznego, ale ewentualny zamach w ocenie władz jest mało prawdopodobny. Na ulicach dość często zdarzają się drobne kradzieże i czasem dochodzi do włamań do pojazdów na ogólnodostępnych parkingach. Drogocenne przedmioty trzymaj w trudno dostępnym miejscu lub w hotelowym sejfie.

Z czego słynie Portugalia?

Portugalia znana jest w świecie z wyśmienitej kuchni. Tradycyjne dania opierają się głównie na rybach i owocach morza przyrządzanych na liczne sposoby. Nieodłącznymi elementami portugalskiej kultury są wina (m.in. porto i madera) oraz muzyka fado. Będąc w Lizbonie, musisz spróbować słynnych babeczek Pastéis de Belém.

Czy warto odwiedzić Portugalię?

Portugalia zapewnia wspaniałe warunki na urlop. Gwarantuje ponad 300 dni słonecznej pogody w ciągu roku. To idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Każdy znajdzie tam coś dla siebie! Dla spragnionych słońca są piaszczyste plaże, a dla miłośników wędrówek – przepiękne widoki.