Data dodania: 17 marca 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Albanii

Beztroski wypoczynek na piaszczystych plażach w ciągu dnia i wieczory przy daniach regionalnej kuchni i lokalnych trunkach? Na taką przyjemność mogą pozwolić sobie Polacy w państwie graniczącym z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą. I to nie wydając przy tym góry pieniędzy!

albania
Spis treści:
 1. Jakie restrykcje covidowe są w Albanii?
 2. Jak powstało państwo albańskie?
 3. Jak można dostać się z Warszawy do Tirany?
 4. Jakie dokumenty zabrać na wyjazd do Albanii?
 5. Jak wygląda codzienność na albańskich drogach?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wyprawę do Albanii?
 7. Jakie ubezpieczenie turystyczne zabrać ze sobą do Albanii?
 8. Co zobaczyć, będąc w Albanii?

Kupując polisę podróżną z assistance turystycznym do Albanii nie oszczędzaj zbytnio. Zaopatrz się w odpowiedni wariant ochrony, który zapewni wsparcie w nagłej sytuacji. Dowiedz się, co jeszcze przyda Ci się na wyjeździe do tego kraju w Europie południowo-wschodniej.

Albania a koronawirus – obowiązują obostrzenia?

Wybierasz się w zagraniczną podróż i obawiasz się, że po przybyciu na miejscu zastaną Cię limity i ograniczenia związane z walką z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2? Globalna pandemia nieco wyhamowała, w związku z czym rządzący większości krajów zdecydowali się znieść niemal wszystkie wprowadzone wcześniej obostrzenia.

COVID-19 w Albanii

Koronawirus w Albanii nie stanowi obecnie powszechnego zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców oraz przyjezdnych. Ministerstwo Zdrowia Republiki Albanii rekomenduje jedynie zachowanie dystansu społecznego w miejscach szczególnie zatłoczonych przez turystów (np. atrakcje turystyczne, transport zbiorowy).

Przepisy sanitarne obowiązujące w Albanii:

 • Lokale gastronomiczne, punkty handlowo-usługowe (PHU) i obiekty sportowo-kulturalne w całym kraju są czynne, a wejście do nich nie jest uzależnione od certyfikatu covidowego.
 • Zgromadzenia masowe na otwartym powietrzu są dozwolone.
 • Nie ma godziny policyjnej.

Albania – historia współczesna

Współczesna Albania rozpoczęła demokratyczne przemiany ustrojowe w 1992 r. W trakcie misji stabilizacyjnej NATO w Kosowie na jej terenie zlokalizowane były bazy operacyjne sił sojuszniczych. Wtedy znaczenie kraju na arenie międzynarodowej wzrosło. W 2009 r. Albania dołączyła do paktu. Z wysokim, bo 96-procentowym poparciem do wstąpienia do Wspólnoty, Albania ma aktualnie status państwa-kandydata do Unii Europejskiej (UE).

żarówka
Ciekawostka:

Nazwa kraju pochodzi od barwy białej w języku ilirskim – “alb”. Członkowie plemienia zamieszkującego te tereny w II w. p.n.e. byli nazywani “Albanoí” lub “Arbanitai”.

Językiem urzędowym w Albanii jest albański. Obowiązująca waluta to lek (ALL).

Jak pokonać trasę Warszawa – Tirana?

Drogę ze stolicy Polski do centralnego miasta Albanii można odbyć na kilka sposób. Poniżej przedstawiamy pokrótce najpopularniejsze z nich z informacją, z czym wiąże się wybór danego środka transportu. Mamy nadzieję, że to ułatwi Ci wybór najlepszego w Twoim przypadku sposobu podróżowania.

Samochodem do Tirany

Do stolicy Albanii można dostać się na własną rękę, na 4 kołach. Wyprawa samochodowa wiąże się z pokonaniem od 1 732 do 1 806 km w zależności od wybranego wariantu trasy. Najszybsza trasa zajmuje ok. 21 godz. i wiedzie przez terytorium: Czech, Słowacji, Węgier, Serbii i Czernogóry, natomiast w dłuższej odmianie (ok. 1 godz. więcej) droga pomija Czechy. Wybierając trasę lądową, można zahaczyć o kilka europejskich stolic (Bratysława, Budapeszt, Belgrad, Podgorica) i zatrzymać się w nich na chwilę lub na nocleg. Koszt paliwa (przy śr. spalaniu 6 l/100 km i cenie benzyny 6,70 zł) wynosi 735 zł.

Autobusem do Tirany

Z Warszawy do Albanii można dostać się na kołach w inny sposób, wykorzystując transport zbiorowy. Autokary turystyczne na tej trasie nie kursują codziennie, ale występują oferty weekednowych połączeń bezpośrednich z warszawskiego Dworca Zachodniego PKS. Przejazd autobusem zajmuje 38–43 godz. Ceny biletów autokarowych to ok. 419 zł/os. Po dotarciu na miejsce można przemieszczać się za pomocą małych busów kursujących między albańskimi miastami – bilet kosztuje raptem kilka euro.

Pociągiem do Tirany

Z Polski do Albanii można się dostać również z wykorzystaniem trakcji kolejowej. Jest to jednak dość karkołomne zadanie, gdyż nie ma bezpośredniego połączenia międzynarodowego. Podróż pociągiem wymaga więc co najmniej 4 przesiadek. Najlepiej jst zacząć w Krakowie, skąd odjeżdża pociąg do Budapesztu, gdzie należy wsiąść w pociąg do Belgradu. Stamtąd już tylko jeden skład dowiezie nas do Tirany. Taka podróż kolejowa wiąże się z zakupem min. 4 biletów kolejowych, których ceny zaczynają się od 15–19 EUR/szt.

Samolotem do Tirany

Do stolicy Albanii najszybciej dostaniesz się drogą powietrzną. Pokonanie odległości ponad 1 200 km samolotem trwa niewiele ponad 2 godz. Bezpośrednie połączenia oferują m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, a bilet w obie strony kosztuje ok. 979 zł.

Jaki dokument uprawnia do wjazdu na teren Albanii?

Turyści z Polski zastanawiają się, jakie dokumenty zabrać ze sobą do Albanii. Otóż, obywatele RP na wjazd do Albanii nie potrzebują wizy. Do przekroczenia albańskiej granicy i legalnego pobytu na terytorium kraju wystarczy zamiennie:

 • paszport;
 • dowód osobisty.
uwaga
UWAGA!

Ważne, aby dokument tożsamości był aktualny na co najmniej 3 miesiące do przodu przed planowanym opuszczeniem terytorium Albanii. Służby rygorystycznie podchodzą do tej kwestii!

Kierowcy muszą dodatkowo pamiętać o wzięciu ze sobą:

 • prawa jazdy;
 • upoważnienia do używania pojazdu w języku angielskim (w przypadku aut należących do osób trzecich, np. wypożyczonych, firmowych lub leasingowanych);
 • Zielonej Karty.
uwaga
UWAGA!

W Albanii samo OC zawarte z polskim ubezpieczycielem to za mało. Niezbędna jest Zielona Karta. Można ją uzyskać od towarzystwa, z którym zawarta jest obecnie polisa. Często dokument jest bezpłatny lub kosztuje dodatkowo ok. 30 zł. Na jego wystawienie trzeba nieraz czekać nawet do 2 tygodni, dlatego nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku.

Jakie realia panują na albańskich drogach?

Albania jest na etapie modernizacji większości dróg krajowych. Te już wyremontowane są przeważnie płatne, jak np. pierwszy odcinek autostrady od granicy z Kosowem. Kierowcy muszą zachować ostrożność, jadąc lokalnymi drogami, gdyż często można napotkać tam ubytki w nawierzchni i plątające się na poboczu bezpańskie zwierzęta. Nierzadkim widokiem są też nieoświetleni motocykliści, rowerzyści czy piesi, dlatego po zmroku trzeba szczególnie wytężać uwagę. Zagrożenie stanowią również przeszkody, takie jak otwarte studzienki kanalizacyjne czy kamienne osuwiska.

Albańska drogówka, mimo, że ma życzliwy stosunek do obcokrajowców, coraz częściej restrykcyjnie egzekwuje stosowania się do przepisów. Wykroczenia drogowe zagrożone są nie tylko grzywną, ale i utratą prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego nawet na 6 miesięcy. Może to znacząco pokrzyżować plany wyjazdowe.

uwaga
UWAGA!

Bezwzględnie stosuj się do kodeksu drogowego i stosuj się do poleceń albańskich służb porządkowych!

Ubezpieczenie komunikacyjne w Albanii

Polisa OC kierowcy jest niezbędna na wyprawie do Albanii. Jeśli zbliża się jej koniec, rozejrzyj się za ofertami na następny rok. Przed zawarciem kolejnej umowy sprawdź, czy ubezpieczyciel obecny na polskim rynku, posiada przedstawicielstwo w Albanii. Ułatwiłoby to likwidację ewentualnych szkód powstałych w ruchu drogowym – proces ten potrafi ciągnąć  się miesiącami.

Oprócz podstawowego OC w dalekiej wyprawie autem do Albanii przyda Ci się pakiet ubezpieczeń dodatkowych. W Albanii jest niewiele autoryzowanych serwisów samochodowych. Stacje obsługi mają braki części zamiennych i z reguły zamawiają je dopiero wtedy, kiedy pojawia się klient. Naprawa uszkodzonego pojazdu może więc potrwać nawet kilka tygodni. Aby przyspieszyć ten proces, zakup wcześniej assistance podróżny i autocasco. Assistance zapewni pomoc na miejscu po uruchomieniu auta i holowanie, natomiast AC pokryje koszty naprawy.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii – co powinno zawierać?

Od polisy na samochód jeszcze ważniejsze jest ubezpieczenie wszystkich uczestników wyjazdu. Taką możliwość zapewnia polisa podróżna na czas wyjazdu do Albanii. Ochronę warto kupić przed wyruszeniem w drogę, aby potem cieszyć się nieskrępowaniem i swobodą za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia. Co prawda, Polskę z Albanią łąćży umowa o współpracy w tym zakresie, ale publiczna służba zdrowia w tym kraju jest na dość niskim poziomie. Wizyta w prywatnym gabinecie zapewni lepszą opiekę. Jej koszt w Tiranie i większych miastach to ok. 40–50 EUR. Aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków podczas pobytu za granicą, wyposaż siebie i bliskich w stosowną polisę podróżną, która powinna pokrywać koszty leczenia do wysokości co najmniej 100 000 zł.

Przykład:

29-letnia Aneta wybiera się na 4-dniowy wyjazd z Polski do Albanii, aby zwiedzić ten kraj. W poszukiwaniu polisy podróżnej odwiedziła porównywarkę ubezpieczeń turystycznych Mubi. Oto oferty, które otrzymała:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł16,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
OC: 50 000 zł
17,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
21,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
25,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 187 636 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 140 727 zł
30,16 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

W albańskich górach na północy trzeba wyjątkowo uważać. Nie ma tam górskich służb ratunkowych, takich jak polski GOPR. W sytuacji kryzysowej nie można liczyć na szybką pomoc. Koszty leczenia i ratownictwa medycznego mogą być więc bardzo wysokie. Uchroni Cię przed nimi odpowiednia polisa turystyczna. Przy jej wyborze zwróć uwagę, aby obejmowała wszystkie podejmowane przez Ciebie aktywności na wyjeździe (np. jazdę na nartach, sporty wyczynowe lub ekstremalne).

Co zwiedzić w Albanii?

Albania jest krajem górzystym. Aż 3/4 jej powierzchni pokrywają wzniesienia: wyżyny i pasma górskie (Góry Dynarskie). Niziny występują jedynie nad Morzem Adriatyckim, natomiast doliny są w pobliżu rzek. Większość Albańczyków wyznaje islam, ale społeczeństwo wydaje się świeckie. Na południu mieszkają wyznawcy prawosławia i niewielka mniejszość grecka.

żarówka
Warto wiedzieć:

Albańczycy są gościnnym narodem. Chętnie przychodzą turystom z pomocą.

Największe atrakcje turystyczne w Albanii:

 • Tirana – meczet Ethema Beja, grobowiec Kaplana Paszy, Pyramid of Tirana, wieża zegarowa, plac Skanderbega, kolorowe domy, Narodowe Muzeum Historyczne, BUNK’ART;
 • Berat – zamek, most Gorica, Meczet Królewski, Muzeum Ikon Onufrego, Muzeum Etnograficzne, Park Narodowy Tomor;
 • Kruja – zamek, Sari Salltik, bazar turecki, Muzeum Skanderbega, Muzeum Etnograficzne;
 • Durrës – Forum Rzymskie (amfiteatr), wieża wenecka, Wielki Meczet, Muzeum Archeologiczne, Teatr im. Aleksandra Moisiu, promenada, plaża;
 • Gjirokastёr – zamek;
 • Theth – wieża Nikoll Koçeku, Park Narodowy Thethit, Muzeum Etnograficzne;
 • Butrint – starożytny amfiteatr, ruiny baptysterium, Park Narodowy Butrint.

Podsumowanie

 • W Albanii nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się po kraju w związku z pandemią COVID-19. Utrzymany został obowiązek 10-dniowej kwarantanny po zakażeniu koronawirusem na terenie kraju.
 • Albania jest państwem-kandydatem do Wspólnoty Europejskiej. Aby podróżować do tego kraju wystarczy dowód osobisty lub paszport.
 • Do Albanii najszybciej dostaniesz się samolotem. W przypadku co najmniej 2 podróżnych najtaniej wyjdzie podróż samochodem.
 • Aby cieszyć się bezpiecznym pobytem w tym kraju na Bałkanach, rozszerz ochronę swojego samochodu i zakup polisę turystyczną.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy Albania to bezpieczny kraj?

Tak, w Albanii jest generalnie bezpiecznie, zwłaszcza na południu. Wystarczy uważać na bocznych drogach po zmroku i w nocy nie robić zbędnego hałasu. W ciągu dnia trzeba być wyczulonym na grupy swobodnie poruszających się romskich dzieci.

Z czego słynie Albania?

Albania słynie ze swojej turystycznej atrakcyjności w niewygórowanej cenie. Oferuje idealne warunki na wczasy. Albańskie plaże, błękitne morza i słoneczna pogoda przyciągają latem urlopowiczów. Tych, którzy chcą spędzić czas wolny bardziej aktywnie urzekają górskie krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne.

Co kupić w Albanii?

Popularną przekąską w Albanii jest grillowana kukurydza. Najczęściej sprzedawana jest na ulicach lub w miejscach obleganych przez turystów. Z Albanii warto przywieźć jeden z tradycyjnych lokalnych wyrobów, jak np.: oliwa z oliwek, miód, ser, zioła, herbata górska czy czerwone wino.