Data dodania: 08 grudnia 2022 Autor: Rafał Gliński

Assistance w podróży – to powinieneś wiedzieć o tym ubezpieczeniu

W momencie zakupu assistance często jest niezauważalne. W ubezpieczeniu turystycznym stanowi jego bazę już w podstawowym zakresie. Jest też częstym dodatkiem do polisy komunikacyjnej. Otrzymujesz je, być może nawet o tym nie wiedząc. Tymczasem warto wybierać assistance świadomie, aby jego zakres odpowiadał Twoim oczekiwaniom i potrzebom. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju ochrony: jakie usługi gwarantuje, ile kosztuje i dlaczego warto mieć ubezpieczenie assistance, zwłaszcza w podróży.

assistance w podróży
Spis treści:
 1. Czym jest assistance na wyjazd?
 2. Jaką ochronę zapewnia assistance w podróży?
 3. Dlaczego assistance jest potrzebne w trakcie wyjazdu?
 4. Jakie assistance na wakacje w Polsce wybrać?
 5. Jakie assistance na wakacje za granicą wybrać?
 6. Czy assistance na wakacje można kupić online?
 7. Ile kosztuje auto assistance na wakacje?

Assistance w podróży – co to znaczy?

Assistance to dosłownie wsparcie. I taką funkcję rzeczywiście pełni w różnego rodzaju polisach oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie assistance w podróży jest zabezpieczeniem i zapewnia pomoc w sytuacji, w której podczas wyjazdu przydarzy Ci się coś przykrego i niespodziewanego. W zależności od rodzaju assistance, który wykupisz, otrzymasz w jego ramach nieco inną pomoc.

Przed podróżą warto przemyśleć zakup dwóch polis – assistance turystycznego i assistance komunikacyjnego, jeśli planujesz wyjazd samochodem. Czym różnią się te rodzaje ubezpieczenia?

Assistance turystyczne zapewnia pomoc w kwestiach związanych typowo z wypoczynkiem (organizacją wyjazdu, aktywnością w jego trakcie, uprawianiem sportu, procedurami w razie zachorowania). Assistance komunikacyjne z kolei skupia się na zapewnieniu wsparcia związanego z użytkowaniem samochodu (pomocą w razie unieruchomienia pojazdu, kolizji, wypadku, kradzieży, a także zatankowania niewłaściwego paliwa lub braku paliwa, nagłego zachorowania kierowcy).

Te świadczenia otrzymasz w ramach ubezpieczenia assistance na wakacje

Zastanów się przez chwilę, jakiego rodzaju pomocy potrzebowałbyś, gdyby w trakcie podróży Twój pojazd odmówił współpracy albo gdybyś zachorował i trafił do szpitala. Z dużą dozą prawdopodobieństwa w tym pierwszym przypadku Twoje oczekiwania skupiłyby się przede wszystkim na holowaniu, organizacji naprawy auta i wynajmie samochodu zastępczego, a w drugim oczekiwałbyś opieki lekarza, transportu do kraju i zapewnienia opieki nad dziećmi, jeśli jesteś rodzicem.

Nie ma się co oszukiwać, nie zawsze byłbyś w stanie zorganizować to wszystko samodzielnie. Ale możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela w zapewnieniu tych i wielu innych świadczeń.

Usługi w ramach assistance podróżnego:Usługi w ramach assistance komunikacyjnego:
organizacja akcji poszukiwawczej i ratowniczej,naprawa pojazdu w miejscu zdarzenia,
organizacja i opłacenie wizyty członka rodziny,holowanie,
usługi kierowcy zastępczego,wynajem samochodu zastępczego,
pożyczka,usługi kierowcy zastępczego,
zwrot kosztów spowodowanych opóźnieniem podróży,organizacja i opłacenie noclegu na czas naprawy pojazdu,
organizacja i opłacenie noclegu,transport kierowcy i pasażerów,
pomoc psychologiczna,organizacja i opłacenie opieki nad dziećmi,
pomoc prawna,hospitalizacja,
usługi tłumaczeniowe,pomoc w otwarciu pojazdu, np. w razie zgubienia kluczyków,
przedłużenie ochrony.pomoc w wymianie lub naprawie koła,
dowóz paliwa,
usługi tłumaczeniowe.

To tylko niektóre usługi świadczone przez ubezpieczycieli w ramach ubezpieczenia assistance w podróży. To, na jaką pomoc będziesz mógł liczyć, zależy od wybranej przez Ciebie firmy i pakietu assistance na wakacje, jakie oferuje.

Czy assistance jest potrzebne w trakcie wakacji?

Czy doświadczyłeś kiedyś tej niemocy, niepewności i frustracji związanej z unieruchomieniem na trasie samochodu? A może byłeś uczestnikiem kolizji i Twój stres był jeszcze większy? Gdy wsiadasz do pojazdu, liczysz, że dowiezie Cię on do celu. W przypadku awarii lub stłuczki nie tylko nie dotrzesz na miejsce o czasie i nie zrealizujesz wcześniej założonych planów, ale jeszcze będziesz musiał poradzić sobie z niedogodnościami spowodowanymi taką sytuacją. Szukanie firmy z lawetą lub specjalisty od napraw, a w dodatku niezliczone formalności związane z reperacją to z pewnością nie jest coś, o czym marzyłeś.

Skoro takie zdarzenia są stresujące już wtedy, gdy dojdzie do nich w miejscu Twojego zamieszkania lub w jego pobliżu, to co zrobiłbyś, gdyby wydarzyły się w dalszej podróży, na przykład zagranicznej?

Do przykrego i brzemiennego w skutki zdarzenia nie musi dojść w ruchu drogowym. Zagrożenia i losowe sytuacje czyhają też podczas wypoczynku, również tego aktywnego, a nawet jeszcze przed podróżą. Przynajmniej część obowiązków, które czekałyby Cię w razie sytuacji losowej, mógłbyś zostawić ubezpieczycielowi, jeśli miałbyś ubezpieczenie assistance.

Assistance w podróży po Polsce – czy w ogóle jest potrzebne?

W granicach Polski na pewno możesz liczyć na opiekę medyczną i bezpłatną pomoc ratowników, jeśli taka okaże się potrzebna. Nie wszystkie szkody wiążą się jednak z koniecznością skorzystania z tego typu wsparcia. Również podróżując po Polsce, jesteś narażony na kontuzje w trakcie uprawiania sportu, uszkodzenie sprzętu sportowego, wypadki, awarie pojazdu, kradzież pojazdu, jego wyposażenia lub rzeczy osobistych z dokumentami, kluczykami do auta i gotówką włącznie.

Zakres assistance możesz sprawdzić w OWU danego ubezpieczyciela, żeby upewnić się, że zapewnia to, czego oczekujesz.

żarówka
Warto wiedzieć

Oprócz dokładnego sprawdzenia zakresu ubezpieczenia assistance w podróży po Polsce przed zakupem ubezpieczenia powinieneś sprawdzić również inne warunki ubezpieczenia. Przede wszystkim czy ubezpieczyciel stosuje franszyzę kilometrową, czyli czy musi zostać zachowana minimalna odległość miejsca zdarzenia od miejsca zamieszkania, aby świadczenie Ci przysługiwało.

Assistance w podróży po Europie – co powinno zawierać?

Zakres assistance za granicą musi być nieco szerszy. Przede wszystkim ubezpieczyciel musi zapewniać Ci wsparcie nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Powinieneś zatem wybrać te warianty, które są przygotowane dla podróżujących po Europie.

Oprócz świadczeń, które przydadzą Ci się w Polsce, assistance na wyjazd zagraniczny powinno zawierać dodatkowo:

 • organizację i opłacenie akcji poszukiwawczej i ratowniczej,
 • usługi holowania z dużym limitem kilometrów,
 • usługi naprawy pojazdu w miejscu zdarzenia,
 • pomoc tłumacza podczas korzystania z opieki medycznej i w trakcie rozmowy z funkcjonariuszem policji lub fachowcem reperującym Twoje auto,
 • wizytę bliskiej osoby w razie zachorowania lub hospitalizacji,
 • opiekę nad dziećmi,
 • organizację noclegu na czas rekonwalescencji po pobycie w szpitalu lub na czas naprawy pojazdu po wypadku.

W assistance w podróży, które ma działać za granicą, bardzo istotna jest kwestia limitów odpowiedzialności, przede wszystkim limitu kilometrów w usłudze holowania. Przyda się także pomoc tłumacza, jeśli nie znasz zbyt dobrze języków obcych.

Czy można nabyć assistance w podróży online?

Zakup ubezpieczeń przez internet cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób, zwłaszcza przed podróżą, chętnie korzysta z możliwości nabycia polisy za pośrednictwem kalkulatorów na stronach ubezpieczycieli lub jeszcze lepiej – przez porównywarkę ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu znajdują się oferty z wielu firm ubezpieczeniowych.

Również ubezpieczenie assistance w podróży można kupić online. Zwykle jest ono dostępne wraz z polisą turystyczną, której bazę stanowi wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia, a także jako dodatek do ubezpieczenia OC samochodowego. Niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie także assistance przygotowane z myślą o tych, którzy potrzebują tego typu ochrony tylko na czas wyjazdu.

Kupując assistance przez internet, oszczędzasz nie tylko czas, ale także pieniądze. Wielu ubezpieczycieli przyznaje klientom zniżkę tylko z powodu zakupu polisy online. W UNIQA jest to aż 15%.

Ile kosztuje assistance w podróży?

W zależności od tego, jakie masz plany, a tym samym potrzeby, będzie zależało to, po jakie assistance sięgniesz.

 • Jeśli lubisz podróżować, w dodatku niezależnie, a więc własnym samochodem, i planujesz odbyć przynajmniej kilka wyjazdów w ciągu roku, z pewnością będziesz szukał polisy zawierającej assistance komunikacyjne na cały rok.
 • Jeśli zamierzasz podróżować, niekoniecznie samochodem, i chcesz zapewnić sobie pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach w trakcie tego wyjazdu, będziesz rozglądał się za assistance podróżnym.
 • Jeśli nie potrzebujesz assistance na cały rok, ale chciałbyś zapewnić sobie ochronę w jego ramach na czas wycieczki, poszukasz assistance krótkoterminowego.

Cena ubezpieczenia assistance na wyjazd zależy zatem od czasu trwania umowy, charakteru ubezpieczenia, a także od zakresu ochrony, jaką zapewni ubezpieczenie. Jak było wspomniane, zwykle assistance jest dostępne wraz z innymi polisami, dlatego podane ceny dotyczą całych pakietów ubezpieczeń turystycznych i ubezpieczeń komunikacyjnych.

Zobacz, ile kosztuje polisa turystyczna zawierająca assistance, jeśli zostanie wykupiona na tygodniowy wyjazd do Francji w celach wypoczynkowych i krajoznawczych. Polisa zostaje zawarta dla 27-letniego turysty bez chorób przewlekłych.

Towarzystwo ubezpieczenioweNajtańsza polisa turystyczna z assistance
mtu24.pl22,00 zł
You Can Drive29,00 zł
Proama30,00 zł
AXA Partners30,18 zł
Generali46,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [listopad 2022].

Wymienione w tabeli składki dotyczą całego pakietu turystycznego. W każdym z nich znajduje się ubezpieczenie assistance i ubezpieczenie kosztów leczenia, ale zdecydowana większość zawiera również NNW lub OC w życiu prywatnym – albo jedno i drugie.

Jaki jest koszt całorocznej polisy komunikacyjnej zawierającej assistance, jeśli kalkulacja zostanie wykonana dla 4-letniego Forda Fiesty na benzynę, z silnikiem o pojemności 1,0 l. Właścicielem i jedynym kierowcą tego pojazdu będzie 40-letni mężczyzna z Warszawy, żonaty, ale bez dzieci, który ma bezszkodową historię jazdy.

Towarzystwo ubezpieczenioweNajtańsza polisa komunikacyjna z assistanceZakres ochrony
UNIQA406,00 złOC + Assistance
TUZ449,00 złOC + NNW + Assistance
Beesafe503,08 złOC + NNW + Assistance
Trasti546,00 złOC + Assistance
Benefia547,00 złOC + NNW + Assistance
LINK4641,22 złOC + Assistance
mtu24.pl696,00 złOC + Assistance
Wiener920,00 złOC + Assistance
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń samochodu Mubi [listopad 2022].

Zaskoczyła Cię różnica w cenach ubezpieczeń turystycznych i komunikacyjnych? Musisz wiedzieć przede wszystkim, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych podane w tabeli wyżej dotyczą rocznej ochrony (również rocznej ochrony w ramach assistance). Część z nich zawiera dodatkowo ubezpieczenie NNW.

Jeśli nie potrzebujesz ubezpieczenia assistance na cały rok, a jedynie na czas wyjazdu, być może będziesz wolał wykupić assistance krótkoterminowe. Taka polisa z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy, bo składka assistance na krótki czas kosztuje już od kilkudziesięciu złotych. Weź jednak pod uwagę to, że jest to ochrona na tydzień lub dwa. W dodatku otrzymujesz wówczas tylko ubezpieczenie assistance. Za niewiele większe pieniądze (ceny podane w tabeli) otrzymasz z kolei ochronę na pełny rok, a cena dotyczy nie samego assistance, ale również ubezpieczenia OC, a często też NNW.

Dla porównania sprawdź, ile kosztuje assistance krótkoterminowe. Ceny można wyliczyć za pośrednictwem kalkulatora  na stronie towarzystwa UNIQA.

Okres ochronyCena Assistance w Podróży – PolskaCena Assistance w Podróży – Europa
7 dniod 49,00 złod 59,00 zł
15 dniod 54,00 złod 84,00 zł
30 dniod 69,00 złod 101,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia Assistance w Podróży UNIQA [listopad 2022].

UNIQA udostępnia też zakup Assistance w Podróży w wersji rocznej. Samo assistance kosztuje wówczas od 139 zł na ochronę w Polsce i od 269 zł na ochronę w Polsce i Europie.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie assistance zapewnia wsparcie podczas podróży. W zależności od wykupionego wariantu będzie chroniło w trakcie wyjazdu samochodem lub w trakcie wycieczki innym środkiem transportu (także w trakcie pobytu).
 • W ramach assistance w podróży możesz otrzymać m.in. organizację i opłacenie akcji ratunkowej, pomoc tłumacza czy zwrot kosztów powstałych w wyniku opóźnienia podróży (assistance turystyczne), a także pomoc w naprawie auta, holowanie czy samochód zastępczy (assistance komunikacyjne).
 • Zakres ochrony zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia.
 • Assistance zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży i gwarantuje pomoc w sytuacji losowej.
 • Kupując assistance na podróż po Polsce, powinieneś zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel stosuje franszyzę kilometrową.
 • W ubezpieczeniu assistance, które ma działać w Europie, ważne jest, żeby polisa zapewniała organizację i pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, pomoc tłumacza i usługi holowania z dużym limitem kilometrów.
 • Assistance na wakacje można kupić online.
 • Cena assistance na wyjazd zależy od czasu trwania ochrony, celu wyprawy i zakresu, w jakim ma zabezpieczać (jakie usługi gwarantuje).
 • Roczne polisy będą droższe niż te na krótki czas, ale w większości przypadków bardziej opłacalne.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy każdy może kupić assistance na wyjazd?

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenia wiekowe dla samochodów, które właściciele chcą objąć ochroną w ramach assistance w podróży. Auto powyżej 15 lat nie otrzyma takiej ochrony w towarzystwie UNIQA (chyba że w razie kontynuacji wcześniejszej polisy). Jeszcze większe ograniczenia dotyczą pojazdów, które mają być ubezpieczone w Generali ubezpieczeniem assistance w wariancie Lux. To ubezpieczenie jest przeznaczone dla właścicieli pojazdów, których wiek nie przekracza 13 lat.

W jakiej odległości od miejsca zamieszkania przysługują świadczenia w ramach assistance?

Minimalna odległość między miejscem zdarzenia a Twoim miejscem zamieszkania jest wskazana w OWU. To tzw. franszyza kilometrowa. Ubezpieczyciel zastrzega, że dane świadczenie, np. holowanie, przysługuje, jeśli do awarii lub wypadku doszło np. co najmniej 25 km od domu. Jeśli zdarzenie miało miejsce bliżej, usługa holowania nie zostanie zrealizowana w ramach ubezpieczenia.

Czy assistance na wakacje jest dostępne w wersji krótkoterminowej?

Tak. Niektórzy ubezpieczyciele oferują kierowcom assistance krótkoterminowe. Najczęściej jest ono dostępne na 7, 15 lub 30 dni. Nieco bardziej elastyczne wydaje się oferta krótkoterminowego assistance w LINK4. Ten ubezpieczyciel umożliwia zawarcie umowy na wskazany przez klienta okres. Wówczas ubezpieczenie zapewnia ochronę w czasie wyjazdu odbywającego się w tym terminie.

Źródła