Ubezpieczenie assistance zagwarantuje pomoc w trakcie podróży zarówno po Polsce, jak i za granicę. Jeśli jednak uważasz, że całoroczna wersja nie jest Ci potrzebna, możesz sięgnąć po opcję krótkoterminową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto szykuje się do wyjazdu i pragnie zabezpieczyć się przed losowymi sytuacjami, które mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie.

Czym jest i jak działa?

Assistance jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia, które powinno zainteresować często podróżujące osoby, a także właścicieli aut podatnych na awarię.

Głównym zadaniem ubezpieczenia assistance jest pomoc drogowa w przypadku wystąpienia nagłej usterki, wypadku, stłuczki czy kradzieży – podkreśla Kamil Piotrowski, konsultant ds. Assistance w AXA.  

Zakres usługi assistance może znacznie się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Niektóre wersje mogą być rozbudowane również o złomowanie pojazdu, dowóz paliwa, a nawet pomoc psychologiczną lub prawną.

Assistance możesz wybrać w wersji pełnowymiarowej, jeśli jednak nie chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, możesz sięgnąć po opcję krótkoterminową. Jest to bardzo dobry wybór przed kilkudniowymi wyjazdami w obrębie naszego kraju oraz poza nim.

Dzięki ubezpieczeniu krótkoterminowemu assistance poczujesz się bezpieczniej i pewniej na drodze.

Assistance krótkoterminowe – jaki zakres?

Decydując się na ubezpieczenie assistance krótkoterminowe, możesz zdecydować, przez ile dni będzie obowiązywała umowa. Ubezpieczenie assistance na 7 dni lub wersja na 14 doskonale sprawdzą się na krótsze wyjazdy służbowe lub wakacyjne. Będziesz w ten sposób mógł cieszyć się podróżą, nie martwiąc o ewentualne awarie czy usterki w trakcie drogi. Jeśli jednak Twój wyjazd będzie dłuższy, możesz sięgnąć po ubezpieczenie assistance na 30 dni.

Zakres, w którym obowiązuje assistance, zależy od wersji, jaką wybierzesz. Podstawowymi działaniami są przede wszystkim holowanie i uruchamianie na miejscu. W przypadku wystąpienia awarii czy usterek działania te są nieuniknione. Możesz liczyć także na inne formy wsparcia, które mogą pomóc Ci w trudnych sytuacjach.

 • Holowanie

Holowanie gwarantuje przetransportowanie Twojego samochodu do określonego miejsca lub do serwisu. Organizowanie na własną rękę holowania pojazdu, zwłaszcza za granicą, jest się bardzo drogie. W przypadku skorzystania z ubezpieczenia assistance, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

 • Uruchamianie i naprawy na miejscu

Uruchamianie zazwyczaj jest niezbędne w przypadku rozładowania akumulatora. Może się to przytrafić w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy jest on stary i zużyty. Drobne naprawy także są często świadczoną pomocą przede wszystkim przy intensywnie eksploatowanych pojazdach.

 • Auto zastępcze i nocleg

W przypadku, gdy Twój pojazd ulegnie awarii i będziesz zmuszony do oddania go do naprawy, dzięki assistance otrzymasz zastępczy samochód. W bardziej okrojonych wersjach assistance zazwyczaj będziesz mógł korzystać z podstawionego auta przez 1-3 doby, jednak w pakietach rozszerzonych czas ten znacznie się wydłuża. Przykładem może być wariant Prestiż oferowany przez firmę Ergo Hestia – po wypadku możesz używać samochodu zastępczego przez 10 dni, po kradzieży 15 dni, natomiast po awarii do 5 dni. W niektórych przypadkach możesz liczyć również na zorganizowanie noclegu, przeważnie na 2-3 doby. Zabezpieczenie w takiej postaci jest wyjątkowo pomocne zwłaszcza przy wyjazdach za granicę, gdy nie znamy języka i naszego otoczenia.

 • Pomoc w wymianie koła

Wymiana koła jest trudna i mimo że niektórzy są w stanie wykonać to samodzielnie, wiele osób potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Niewłaściwa samodzielna wymiana może skutkować zniszczeniem bieżnika i powodować zmniejszenie przyczepności. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz liczyć na wsparcie gwarantowane przez assistance.

 • Dowóz paliwa

Sytuacja, gdy w trakcie jazdy kończy się paliwo, nie zdarza się często, ale w razie czego, nie zostaniesz sam. Nawet, gdy znajdujemy się za granicą, otrzymamy pomoc.

Wśród innych świadczeń mogą znaleźć się również m.in. zapewnienie noclegu, parkingu strzeżonego, odbiór i dostarczenie naprawionego po awarii pojazdu czy pomoc medyczna i prawna. Niektóre zakresy assistance są jeszcze bardziej rozbudowane, wzbogacone o możliwość transportu zwierząt czy zamiennego kierowcę, który będzie mógł prowadzić twój pojazd.

Bardzo często zakres, w jakim obowiązuje assistance krótkoterminowe, jest identyczny jak w przypadku wersji pełnowymiarowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przy wyborze ubezpieczenia assistance, dokładnie zapoznaj się z umową. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że otrzymasz pomoc w określonych sytuacjach.  Szczególną uwagę zwróć na zasięg przestrzenny, w jakim obowiązuje ubezpieczenie – zwłaszcza gdy planujesz wyjazd za granicę.

Co oferują Towarzystwa Ubezpieczeniowe?

Specjalnie dla Ciebie porównaliśmy zakres polis krótkoterminowych assistance, oferowanych przez trzy popularne Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

 • Warta
  W ofercie Podróżnik 15 możesz wykupić polisę na 15 dni. Uwzględnia ona pomoc w razie wypadku, kolizji, awarii, kradzieży oraz innych zdarzeń, które spowodowały unieruchomienie pojazdu. Limit holowania samochodu za granicą został ustalony na komfortowym poziomie 400 km.
 • Generali
  Pomoc otrzymasz w razie awarii, wypadku i kradzieży Twojego samochodu. Ubezpieczyciel zapewni Ci pojazd zastępczy do 10 dni. Zaletą jest to, że ochrona może zostać ustalona na konkretny czas wyjazdu.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe możesz wybrać w wersji na 7, 14 lub 30 dni, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że cena zależy od kilku czynników. Ze względu na to, jaki będzie zakres ubezpieczenia i na jaki czas podpiszesz umowę, możesz spodziewać się zupełnie innych stawek. Zazwyczaj najbardziej atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem okazuje się wykupienie assistance wraz z OC i AC, jednak nie każdy będzie zainteresowany właśnie taką opcją.

Kupując ubezpieczenie assistance na 7 dni, koszty będą oscylowały w granicach kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Za 7-dniową ochronę zapłacimy np. około 50 zł. W przypadku wersji na 14 lub 30 dni cena ta będzie nieco wyższa.

Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdybyś był zmuszony do samodzielnego organizowania holowania czy naprawy za granicą, z pewnością zapłaciłbyś znacznie więcej!

Jak wybrać ubezpieczenie assistance?

Decydując się na wykupienie assistance krótkoterminowego, powinieneś dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które określają obowiązki obydwu stron.

Największą uwagę zwróć na kryteria odnoszące się bezpośrednio do pojazdu. Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają regulacje dotyczące tego, ile lat pojazd jest w użyciu. Przekraczając określoną granicę, samochód nie będzie mógł zostać objęty usługą.

Bardzo istotny jest również zapis odnoszący się do obszaru, który jest objęty ubezpieczeniem assistance. Wyjeżdżając za granicę dokładnie sprawdź, czy niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Pamiętaj, że niektóre firmy podając konkretną przestrzeń, wyłączają z niej poszczególne państwa.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych usług wchodzących w zakres assistance jest holowanie. Samochody często odmawiają posłuszeństwa w trasie, wówczas działanie to okazuje się nieuniknione.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia zwróć uwagę także na to, na jaką maksymalną odległość Twój pojazd może być holowany. Zwłaszcza w pakietach podstawowych limit może wynosić nawet 75 km. W wersjach rozszerzonych zazwyczaj mieści się on w zakresie 150-300 km lub w niektórych przypadkach jest całkowicie zniesiony. Przykładem może być pakiet Maksymalny w Aviva, który umożliwia holowanie na terenie Polski bez ograniczeń.

Każdy z nas ma inne wymagania – dotyczy to również ubezpieczenia assistance. Wybierając produkt odpowiadający Twoim wymaganiom, pamiętaj o zapoznaniu się z każdym szczegółem świadczenia. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i będziesz mógł cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa na drodze.