Data dodania: 02 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Austrii

Stolica dawnej elegancji, kultury, luksusu i kunsztownie zdobionych pałaców. Warto odkryć bogactwo austriackiej kultury. Planujesz podróż do tego państwa położonego w Europie Środkowej? Przed wyruszeniem w trasę pomyśl o niezbędnym ubezpieczeniu. Podróżni powinni nabyć ubezpieczenie turystyczne z ewentualnym rozszerzeniem o narty lub snowboard. W przypadku auta przyda się bogaty pakiet assistance.

austria
Spis treści:
 1. Jaka jest sytuacja epidemiczna w Austrii?
 2. Jak narodziło się państwo austriackie?
 3. Jakie dokumenty wziąć ze sobą na wyjazd do Austrii?
 4. Jak pokonać drogę z Warszawy do Wiednia?
 5. Jakie drogi są w Austrii?
 6. Jakie ubezpieczenie komunikacyjne przyda się podczas pobytu w Austrii?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance samochodowego do Austrii?
 8. Jakie ubezpieczenie turystyczne zabrać na wyjazd do Austrii?
 9. Co powinno obejmować ubezpieczenie na narty w austriackich Alpach?
 10. Co warto zobaczyć, będąc w Austrii?

Austria a koronawirus – czy są obostrzenia?

W związku ze stabilizującą się sytuacją pandemiczną na świecie, Austria zdjęła praktycznie wszystkie obostrzenia związane z COVID-19. Nie ma ograniczeń wjazdowych. Wypełnienie formularza lokalizacyjnego nie jest już wymagane. W obiektach hotelowych, gastronomicznych, kulturowych i rekreacyjnych zniesiono obowiązek przedstawiania potwierdzania przyjęcia szczepionki, przebycia infekcji lub negatywnego wyniku test, jednak w niektórych miejscach publicznych taki dokument może być wymagany.

Początki państwa austriackiego – jak wszystko się zaczęło?

Początki osadnictwa sięgają VIII w. p.n.e., kiedy przybysze pochodzenia iliryjskiego na terenach obecnej Austrii zaczęli posługiwać się żelazem. Zalążki pierwszych organizmów państwowych dali jednak Celtowie, którzy niedługo potem znaleźli się pod rzymskim panowaniem. Wieki VI–VIII to okres intensywnego zasiedlenia przez ludy słowiańskie i bawarskie. Na początku IX stulecia Karol Wielki utworzył tu Marchię Nadduńską, zwaną też Ostmark, czyli Marchia Wschodnia. Przez blisko 300 lat była pod panowaniem dynastii Babenbergów, po czym Austrię na pewien czas (25 lat) zajęli Czesi. Władzę nad państwem na ponad 630 lat przejęli wówczas Habsburgowie.

przykład
Ciekawostka

Nazwa „Austria” pochodzi od niemieckiego „Österreich” oznaczającego „państwo na wschodzie”. W XI w. terytorium obecnej Austrii stanowiło wschodnią część imperium Franków oraz wschodnie krańce niemieckich osad na terenach słowiańskich.

W 1914 r. zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga przyczyniło się do wybuchu I wojny światowej i rozpadu monarchii. 6 lat później uchwalona została demokratyczna konstytucja, choć już 13 lat wcześniej wprowadzono demokratyczną ordynację wyborczą. Po II wojnie światowej przywrócona została republika demokratyczna podzielona na 4 strefy wpływów: amerykańską, brytyjską, francuską i radziecką.

Austria zaczęła się prężnie rozwijać po przystąpieniu do planu Marshalla w 1948 r. 7 lat później parlament austriacki przyjął ustawę o wieczystej neutralności państwa. W tym samym roku Austria została członkiem ONZ. Od 1995 r. jest państwem członkowskim UE, a w 2002 przyjęła walutę euro. Językiem urzędowym jest niemiecki, ale w niektórych gminach obowiązuje również: burgenlandzko-chorwacki, słoweński, węgierski i czeski.

Podział administracyjny Austrii

Austriackie państwo federacyjne składa się z 9 krajów związkowych (niem. Bundesland). Te z kolei dzielą się na 85 powiatów i dalej na 2 100 gmin, a spośród nich wyróżnione zostało 15 miast statutarnych. Wiedeń jako stolica stanowi osobny podmiot od 1986 r.

Wyjazd do Austrii – jakie dokumenty zabrać?

Austria, podobnie jak Polska, jest w strefie Schengen. Polacy, korzystając więc z unijnego prawa swobodnego przemieszczania się mogą wjechać do tego kraju bez okazywania dokumentu tożsamości. Nie oznacza to, że nie trzeba go brać ze sobą – może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu na terenie Austrii w przypadku obywateli polskich jest paszport lub dowód osobisty.

Porada eksperta

Warto wziąć ze sobą zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Jeśli któryś z dokumentów zostanie zgubiony, zawsze zostanie zapasowy, najlepiej trzymany w oddzielnym miejscu.

Obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przybyłych do Austrii w ciągu 3 dni od wjazdu. Pobyt w tym kraju możliwy jest bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków do 90 dni. Po upływie tego czasu na dłużej zostać mogą jedyni ci, którzy:

 • mają pracę lub własną działalność gospodarczą;
 • posiadają wystarczającą ilość środków na utrzymanie siebie i bliskich oraz mają ubezpieczenie zdrowotne;
 • próbują zdobyć wykształcenie zawodowe.

Dodatkowo w ciągu 4 miesięcy trzeba zgłosić swój pobyt lokalnym organom. Wtedy otrzymuje się stosowne zaświadczenie. Po 5 latach można ubiegać się o pobyt stały.

uwaga
Uwaga

Zgłoszenie meldunkowe w związku z zamieszkaniem pod konkretnym adresem to co innego niż zgłoszenie pobytu obywatela Unii Europejskiej.

Kierunek: Wiedeń – jak najlepiej dostać się z Warszawy?

Aby przedostać się ze stolicy Polski do centralnego miasta Austrii, trzeba wybrać jeden z 4 następujących środków transportu. Dojazd drogami samochodem zajmuje ok. 7 godz. Trasa prowadząca przez płatne odcinki autostrad w Czechach wiedzie przez Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Dystans liczący 670 km można pokonać w ciągu jednego dnia, ale nocleg w jednym z urokliwych czeskich miast, pozwoli je bliżej poznać.

Z Warszawy do Wiednia można dostać się także za pomocą zorganizowanego środka transportu. Autokary na regularnych liniach kursują kilka razy dziennie. Pokonanie drogi 555 km zajmuje od 9 do 13 godz. Ceny biletów wynoszą ok. 249–319 zł.

Do stolicy Austrii dociera pociąg, który przejeżdża przez Warszawę. Czas podróży jest trochę krótszy – ok. 8 godz. Trasę obsługują 7 regularnych linie np. PKP InterCity z Warszawy Centralnej z przesiadką w Katowicach (Koleje Śląskie), w Bohuminie oraz w miejscowości Ceská Třebová (koleje České dráhy). Bilety zaczynają się już od ok. 20 euro (w przypadku rezerwacji z wyprzedzeniem).

Do Wiednia najszybciej można się dostać drogą powietrzną. Samoloty różnych linii lotniczych kursują kilka razy dziennie. Lot bezpośredni trwa ok. 1 godz. 25 min, a ceny biletów zaczynają się od 136 zł, choć średnio wynoszą 634 zł.

Austriackie drogi – co warto wiedzieć?

Polskie prawo jazdy jest jak najbardziej honorowane na terenie Austrii. Autostrady i drogi szybkiego ruchu w tym kraju są płatne. Aby móc z nich korzystać najpóźniej 18 dni przed podróżą, należy nabyć winietę elektroniczną lub fizyczną w formie naklejki (dostępną w stacjach PZM). 10-dniowa opłata za samochód osobowy wynosi 9,90 euro. Za jej brak grozi kara w wysokości 120 euro. Za przejazd tunelami obowiązują dodatkowe opłaty.

Aby legalnie poruszać się po drogach w Austrii, trzeba mieć technicznie sprawny wóz i kompletne wyposażenie obowiązkowe. Zalicza się do niego:

 • apteczka;
 • trójkąt ostrzegawczy.

Za niewłaściwy stan techniczny lub brak wymaganego wyposażenia pojazdu grożą wysokie mandaty, zatrzymanie tablic lub nawet samochodu. Surowe mandaty są też za niezapięcie pasów lub przekroczenie prędkości. Obcokrajowcy muszą je opłacić na miejscu, inaczej funkcjonariusz zabezpieczy jakiś przedmiot na poczet opłaty karnej.

grafika

Rozmowy telefoniczna za kółkiem mogą odbywać się tylko i wyłącznie przez zestaw głośnomówiący. Opony zimowe (zastępczo z łańcuchami, kiedy drogi pokryte są śniegiem) są obowiązkowo stosowane w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia.

Polisa komunikacyjna na wyjazd własnym autem do Austrii

Kierowca jeżdżący autem musi mieć aktualną polisę OC. Zapewnia finansowanie szkód, których może się dopuścić podczas użytkowania auta. Jest ona uznawana w Austrii bez Zielonej Karty. Oprócz tego przydatne okażą się polisy dobrowolne na auto, takie jak AC, NNW czy assistance samochodowe.

Assistance na samochód do Austrii

Ubezpieczenie dobrowolne assistance powinno zapewniać komfort nawet setki kilometrów od domu. Dlatego na wyjazd samochodem do Austrii warto wybrać jeden z bogatszych wariantów tej polisy. Zapewnia pomoc drogową w sytuacji, gdy auto utknie w trasie z powodu awarii, kolizji, wypadku lub kradzieży. Ubezpieczyciel organizuje wtedy wsparcie adekwatne do sytuacji.

Assistance samochodowe do Austrii powinno mieć jak najszerszy zakres. Najlepiej, aby zapewniało holowanie pojazdu do 1 000 – 1 500 km lub bez limitów na terytorium Europy. Jest to domena najbogatszych wariantów, ale warto do nich dopłacić, aby cieszyć się później nieskrępowanymi możliwościami podróżowania. Koszty holowania czy auta zastępczego poza assistance w Austrii idą w setki euro. Warto więc wcześniej zabezpieczyć się na tę ewentualność.

Ubezpieczenie turystyczne do Austrii

Podróżujący do Austrii powinni wyposażyć się w polisę na wyjazd. Obowiązuje tylko na czas podróży i zapewnia wsparcie w wielu trudnych sytuacjach. Obejmuje koszty leczenia i hospitalizacji w przypadku zachorowania na COVID-19. Ubezpieczyciel opłaci pobyt w hotelu przedłużony z racji izolacji lub kwarantanny.

Przykład:

28-letnia Aneta wybiera się na 4-dniowy wypad ze znajomymi do Austrii. Odwiedziła Mubi w celu porównania najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia turystycznego na ten wyjazd. Oto 3 pierwsze oferty, które uzyskała:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)16,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)17,00 zł
You Can Drive100 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)17,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Polisa na narty do Austrii

Austria to narciarciarska stolica Europy. Aż 65% powierzchni tego kraju zajmują Alpy. Nie dziwi więc, że to bardzo popularny kierunek również wśród narciarzy z Polski. Alpejskie szczyty zapewniają wspaniałe warunki do szusowania i niesamowite widoki do podziwiania.

Aby cieszyć się pełną swobodą na austriackim stoku, trzeba nabyć polisę turystyczną obejmującą narty lub snowboard. Zapewnia ochronę w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego wypadku i niezbędna będzie interwencja służb ratunkowych. Koszty akcji ratunkowej, leczenia i transportu medycznego ureguluje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie może również obejmować cenny sprzęt narciarski i OC w życiu prywatnym.

Przykład:

Wspomniana wcześniej Aneta po sprawdzeniu prognozy pogody stwierdziła, że będą idealne warunki do szusowania po stoku. Podczas swojego 4-dniowego pobytu w austriackich górach oprócz zwiedzania i wypoczynku zamierza wybrać się na narty lub snowboard. Zobaczmy, jak teraz kształtują się oferty na Mubi:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)27,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)28,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Austria – co warto zwiedzić?

Oprócz gór 10% powierzchni Austrii stanowi Masyw Czeski, który obejmuje liczne kotliny śródgórskie. Jedynie we wschodniej części kraju znajdują się tereny nizinne, które stanowi Kotlina Wiedeńska. Regiony górskie gęsto porastają lasy, w których zamieszkują zagrożone gatunki, np: kozice, świstaki i koziorożce. 24% powierzchni Austrii znajduje się pod ochroną – stąd aż 6 parków narodowych w tak niewielkim państwie.

Atrakcje turystyczne warte odwiedzenia w Austrii:

 • Wiedeń – Opera Wiedeńska, katedra św. Szczepana, place Albertina Platz i Augustina, Pałac Schönbrunn, Pałac Hofburg, Burgtheater, pawilon motyli;
 • Salzburg – katedra, punkt widokowy nad rzeką Salzach, twierdza Hohensalzburg, klasztory św. Piotra i Nonnberg, dom rodzinny W.A. Mozarta;
 • Graz – katedra św. Idziego, galeria sztuki Kunsthaus;
 • Linz – star i nowa katedra, bazylika św. Maryi od Siedmiu Boleści, punkt widokowy, Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos;
 • Zell am See – kościół św. Hipolita, Grand Hotel, kolej wąskotorowa Pinzgauer Lokalbahn;
 • Hallstatt – kościół Wniebowzięcia NMP, kaplica czaszek;
 • Innsbruck – katedra św. Jakuba, Złoty Dach, teatr, Łuk Triumfalny, zamek Hofburg, zamek Ambras
 • Melk – opactwo, kościół św. Piotra i Pawła, biblioteka przyklasztorna, sala reprezentacyjna;
 • Admont – opactwie benedyktynów, biblioteka;
 • Semmering – linia kolejowa Semmeringbahn;
 • Werfen – jaskinia lodowa Eisriesenwelt, zamek Hohenwerfen;
 • Bregencja – promenada nad Jeziorem Bodeńskim, scena teatralna na wodzie;

Podsumowanie

 • Wjazd do Austrii i ruch turystyczny po kraju odbywa się bez żadnych ograniczeń w związku z COVID-19.
 • Aby dostać się i poruszać po Austrii, wystarczy dowód osobisty. Kierowcy muszą zabrać dodatkowo prawo jazdy i wydrukowaną polisę.
 • Warto mieć wykupiony pakiet assistance na wyjazd do Austrii. Alternatywą dla polisy całorocznej jest ubezpieczenie krótkoterminowe.
 • Podróżujący do Austrii nie powinni zapominać o ubezpieczeniu turystycznym. Narciarze mają do dyspozycji specjalne rozszerzenie ochrony.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy Austriacy lubią Polaków?

Stosunki między naszymi krajami łączy ponad 500 lat bliskich kontaktów i trudnej historii. Pod Wiedniem armia dowodzona przez polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonała wojska Imperium Osmańskiego. W I wojnie światowej polskie i austriackie wojska walczyły ramię w ramię.

Czy w Austrii jest bezpiecznie?

Na terenie Austrii jest niski współczynnik przestępczości. Bardzo rzadko spotykani są drobni złodzieje. Nie obowiązuje aktualnie żaden stopień zagrożenia terrorystycznego.

Czy w Austrii jest drogo?

Austria stanowi dość drogi kraj dla turystów z Polski. Wysokie są koszty zakwaterowania i transportu, a posiłki w restauracjach czy wstęp do poszczególnych atrakcji nie należą do tanich.

Źródła