Data dodania: 21 maja 2023 Autor: Rafał Gliński

OC online już od 150 zł! Porównaj oferty i uzyskaj najtańsze ubezpieczenie

Jak łatwo i szybko znaleźć tanie OC bez wychodzenia z domu? Internetowa porównywarka OC to dostęp do setek ofert różnych ubezpieczycieli w jednym miejscu. Dzięki niej sprawdzisz i porównasz warunki podobnych wariantów. Wybór najkorzystniejszej polisy jeszcze nigdy nie był tak prosty!

oc online
Spis treści:
 1. Kto musi mieć obowiązkowe OC?
 2. Jak kupić OC przez internet?
 3. Ile można zaoszczędzić na zakupie OC online?
 4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej polisy OC?

Szukasz ubezpieczenia OC w najlepszej cenie? Jest na wyciągnięcie ręki! Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl to wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wylicz składkę na komputerze lub urządzeniu mobilnym i przekonaj się sam!

OC – obowiązek każdego właściciela auta

Zakupy przez internet to wygodna czynność, dzięki której można nabyć wszystko to, co niezbędne. Podjęcie decyzji ułatwia (i najczęściej poprzedza) możliwość porównania wielu konkurencyjnych ofert. Na tej samej zasadzie działają internetowe porównywarki ubezpieczeń. Umożliwiają znalezienie polisy komunikacyjnej lub turystycznej dopasowanej do Twoich potrzeb w najatrakcyjniejszej cenie. Po co w takim razie przepłacać albo być zdanym na to, co oferuje stacjonarny przedstawiciel ubezpieczeniowy, skoro sam możesz uzyskać korzystniejszy pakiet ochrony?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych (PPM) jest powszechne – jego zakup czeka więc każdego kierowcę poruszającego się własnym samochodem lub motocyklem. Obowiązek posiadania polisy OC wynika wprost z ustawy sprzed 20 lat o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Art. 3. 1. Ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.

Art. 4. Ubezpieczeniami obowiązkowymi są:

1) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane dalej „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”;”.

Polisa OC przez internet – szybko, tanio i bezpiecznie

Internetowy kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych przedstawia oferty, które pozyskuje na podstawie kilku kluczowych wskaźników. Są nimi m.in. parametry pojazdu, dane właściciela i sposób wykorzystania samochodu, a także informacje o dotychczasowym ubezpieczeniu. Różne towarzystwa inaczej patrzą na poszczególne informacje zawarte w formularzu internetowym, dlatego trzeba uzupełnić jak najwięcej, a najlepiej wszystkie, aby otrzymać dostęp do kompletnej oferty.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać dokładne wyliczenie?

Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyliczenie składki, należy podać najważniejsze informacje zgodnie z prawdą i stanem faktycznym. Na tej podstawie towarzystwa przedstawią rzeczywiste wyliczenia, które w kolejnym kroku są dostępne do wyboru i zakupu online. Porównywarka OC na podstawie wybranego filtra szereguje oferty w konkretnej kolejności, a w bezpośrednim porównaniu ofert (2 lub więcej) w jednej tabeli wylicza podobieństwa i różnice między nimi, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.

Jakie dane są potrzebne do wyliczenia OC online?

W zależności od kalkulatora informacje, na podstawie których wyliczane są propozycje ubezpieczenia OC, są różne. Przeważnie jest ich niewiele i z łatwością znajdziesz je w dowodzie rejestracyjnym (DR). Nie masz do niego wglądu? Żaden problem! Niezbędne informacje uzyskasz również w aplikacji mObywatel w zakładce “Mój Pojazd”. Jeśli raz wprowadzisz je na formularzu i zapiszesz kalkulację, możesz potem do nich wrócić, modyfikować je i ponownie przeliczać oferty. Dane pojazdu możesz uzyskać bezpośrednio od właściciela, np. nawet przed nabyciem auta, aby sprawdzić, ile wyniesie składka OC po jego zakupie. Możesz w ten sposób wyliczyć składkę również dla kogoś innego: osoby bliskiej, przyjaciela czy członka rodziny.

Porada Eksperta:

Chcesz przeprowadzić cały proces zawarcia polisy w czyimś imieniu? Potrzebujesz zgody tej osoby na posługiwanie się jej danymi osobowymi i upoważnienia na zawarcie w jej imieniu umowy ubezpieczenia. Poza tym musisz dysponować kompletem informacji potwierdzonych z dokumentu. W takim przypadku będziesz figurować na polisie jako osoba ubezpieczająca.

OC obliczysz na podstawie informacji, takich jak:

 1. dane pojazdu:
 • roku produkcji;
 • marka i model;
 • rodzaj napędu;
 • wersja silnikowa (pojemność, moc);
 • wersja nadwozia (rodzaj, liczba drzwi i miejsc);
 • obecny stan licznika;
 • data pierwszej rejestracji;
 • data ostatniej rejestracji;
 • numer rejestracyjny;
 1. informacje o ubezpieczeniu auta:
 • data startu nadchodzącej polisy;
 • ostatni ubezpieczyciel pojazdu;
 1. sposób wykorzystania pojazdu:
 • przewidywany roczny przebieg;
 • miejsce, gdzie auto jest zostawiane na noc;
 1. informacje o właścicielu/współwłaścicielach oraz dodatkowych kierowcach:
 • rok, od kiedy auto jest własnością obecnego posiadacza;
 • dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL);
 • rok uzyskania prawa jazdy kat. B;
 • adres zameldowania i zamieszkania;
 • stan cywilny;
 • informacje o potomstwie;
 • liczba i dane współwłaścicieli;
 • informacje o ewentualnym, dodatkowym kierowcy poniżej 26 roku życia.

Na dole formularza możesz zostawić swoje dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail) i wyrazić zgodę marketingową. Pozwoli to internetowemu agentowi ubezpieczeniowemu skontaktować się z Tobą w sprawie wyliczenia i przesłać Twoją kalkulację na skrzynkę mailową. W razie pytań, rozwieje on wszelkie wątpliwości i pomoże wybrać najlepszą opcję, a także dodatkowo ją uatrakcyjnić. Jest szansa, że w ten sposób, uzyskasz jeszcze korzystniejsze warunki niż udało Ci się wyliczyć samodzielnie. Agenci mają dostęp do szerszej oferty, więc mogą zaproponować pakiet, którego nie widziałeś na stronie. Poza tym dysponują kodami rabatowymi do części towarzystw na określonych warunkach.

Porada Eksperta:

Ubezpieczyciele korzystają z różnych baz danych o pojazdach. Stosowane są dwa katalogi: Eurotax (górny) i Infoekspert (dolny). Możesz zostać poproszony o wybór odpowiedniej wersji w dolnym katalogu. W przypadku rozbieżności lub trudności ze znalezieniem właściwego wariantu, kontakt telefoniczny z agentem jest najlepszym wyjściem. Dzięki temu unikniesz błędu na polisie i późniejszych komplikacji z otrzymaniem wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje najtańsza polisa OC online?

Najtańsza polisa OC kupiona na mubi.pl w kwietniu 2023 r. kosztowała 151 zł. Nabył ją mieszkaniec miasta Wołów na Dolnym Śląsku dla swojego Polskiego Fiata (FSM) 126p z 1987 r.

Na cenę polisy wpływa wiele czynników, występujących w danym przypadku. Składka wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierowcy i pojazdu. Wpływają na nią parametry auta, dane posiadacza/użytkownika i konkretne okoliczności (np. wykorzystanie pojazdu na dojazdy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej). Przy wyliczeniu wzięte są pod uwagę zniżki za bezszkodową jazdę, ale także ewentualne zwyżki, wynikające ze szkodowej przeszłości lub obecności młodego kierowcy, który widziany jest przez ubezpieczycieli jako dodatkowy czynnik ryzyka. Również pojazdy małolitrażowe z niewielką mocą są przeważnie tańsze w ubezpieczeniu niż sportowe auta lub motocykle z silnikami o potężnej mocy.

Przykładowe wyliczenie:

34-letnia mieszkanka powiatu cieszyńskiego posiada 36-letniego Volkswagena Golfa II z silnikiem benzynowym o pojemności 1,3 l i mocy 54 KM (40 kW). Szukając dla niego polisy OC, odwiedziła mubi.pl. Oto 3 najkorzystniejsze oferty, które otrzymała:

TowarzystwoZakresCena
BenefiaOC, NNW235,00 zł
WienerOC, Assistance280,00 zł
TrastiOC309,00 zł
źródło: porównywarka ubezpieczeń mubi [maj 2023].

Wybór polisy OC w kalkulatorze internetowym

Decydując się na zakup polisy komunikacyjnej przez internet, cały proces przebiega online. Jest to więc szybki sposób, na uzyskanie polisy, np. gdy jej termin właśnie się kończy. Poprawność wprowadzanych informacji jest sprawdzana systemowo, ale zawsze należy się upewnić 2 razy, czy aby nie wkradł się jakiś drobny błąd. Nawet jeśli zdarzy się pomyłka, w wyjątkowych sytuacjach można później skorygować go na polisie, ale może to zająć dodatkowo Twój czas i uwagę.

Porównywarka OC daje Ci gwarancję najniższej ceny i najlepsze możliwe warunki u wszystkich ubezpieczycieli dostępnych na polskim rynku ubezpieczeń. To 17 towarzystw w jednym miejscu, w których sprawdzisz cenę i warunki bez konieczności odwiedzania stacjonarnego punktu sprzedaży czy poszczególnych stron internetowych. Na rankingu ofert w wygodny sposób znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla siebie i swojego pojazdu.

Podsumowanie

 • Internetowa porównywarka daje możliwość niezobowiązującego sprawdzenia ofert konkurencji w sytuacji, gdy masz już pewną propozycję od agenta. W ten sposób upewnisz się, że oferta przedłużenia polisy w obecnym towarzystwie jest dla Ciebie korzystna.
 • Kalkulator OC online pozwala na znalezienie najlepszej dostępnej opcji obowiązkowego ubezpieczenia. Wystarczy wprowadzić informacje o pojeździe, dotychczasowym ubezpieczeniu, sposobie korzystania z auta oraz właścicielu lub dodatkowych kierowcach.
 • Ranking ofert to przejrzyste zestawienie dostępnych opcji do wyboru. Daje możliwość uszeregowania według wybranego kryterium i bezpośredniego porównania warunków.
 • W zdobyciu najtańszej polisy OC oprócz kalkulatora pomagają internetowi agenci ubezpieczeniowi. Telefonicznie doradzą w wyborze, zaproponują atrakcyjne alternatywy lub uzupełnią wybraną ofertę o dodatkowe elementy. Możliwe, że zaproponują rabat!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy można kupić OC online?

Tak. W internecie możesz teraz kupić niemal wszystkie produkty i usługi dostępne na rynku. Do sieci przeniosła się spora część życia codziennego i wiele sektorów gospodarki, w tym również branża ubezpieczeń. Polisę OC na samochód możesz kupić przez internet w kilka minut. Wystarczy Ci do tego urządzenie z łączem internetowym oraz komplet informacji o pojeździe i właścicielu.

Gdzie znaleźć dane potrzebne do wyliczenia OC przez internet?

Aby wyliczyć składkę polisy OC online, przydadzą Ci się: dowód rejestracyjny, poprzednia polisa lub aplikacja mObywatel. Zawarte tam informacje są niezbędne do utworzenia kalkulacji. Do zapisanych wyliczeń możesz wrócić i je edycji. Jeśli więc np. przed rokiem wykonałeś kalkulację podając sprawdzone informacje z dokumentu, możesz jedynie zweryfikować ich poprawność, uaktualnić zmienne (np. przebieg) i po chwili uzyskać wyliczenie składki na kolejny rok.

Jak sprawdzić, gdzie jest aktualna polisa OC online?

Istnieje możliwość sprawdzenia, w jakim towarzystwie jest obecnie zawarta umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej bez dostępu do dokumentu. Pozwala na to strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Formularz na podstawie informacji, takich jak: numer rejestracyjny lub VIN weryfikuje, czy posiadacz wskazanego pojazdu mechanicznego jest objęty ochroną ubezpieczenia OC na wskazany dzień. Urządzenie to jest przydatne np. w sytuacji, gdy nie ma kontaktu ze sprawcą kolizji.