Data dodania: 07 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Assistance na objazdową podróż po Europie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Masz dość spędzania urlopu w jednym miejscu? Nawet najwspanialszy kurort po jakimś czasie się nudzi. Wybierz się na objazdową podróż po Starym Kontynencie, a zobaczysz ile nowych miejsc odkryjesz! Możesz wybrać się na taką wycieczkę po Europie autokarem z biura podróży albo zorganizować ją samemu. Przed wyjazdem na eurotrip nie zapomnij o ubezpieczeniu komunikacyjnym i turystycznym.

objazdówka po europie
Spis treści:
 1. Jak zaplanować objazdową podróż po Europie na własną rękę?
 2. Jaki kierunek wybrać?
 3. Jakie ubezpieczenie nabyć na wycieczkę objazdową po Europie?
 4. Co powinno obejmować assistance samochodowe na objazd Europy?
 5. Jakie ubezpieczenie turystyczne obejmuje podróż do kilku europejskich krajów?
 6. W jakich sytuacjach przydaje się polisa turystyczna na Europę?

Objazdówka po Europie – od czego zacząć?

Wsiadasz do auta i jedziesz przed siebie… – ta wizja tworzyła się w twojej głowie nieraz? Kto nie myślał kiedyś o ruszeniu w nieznane i przeżyciu wielkiej przygody? Aby wrócić z takiej wyprawy z walizką samych pięknych wspomnień, należy się do niej odpowiednio przygotować. Takie podejście uchroni Cię przed wieloma nieprzyjemnościami daleko od domu.

Wystarczy kilkanaście dni urlopu, aby zjechać kawał kontynentu i odwiedzić kilka europejskich metropolii. Wsiadaj do auta, zapnij pas i ruszaj na jedną z zaproponowanych tras wiodących przez stolice państw, które możesz odwiedzić za jednym razem!

Wybór kierunku objazdu po Europie

Przed wyruszeniem w drogę trzeba zastanowić się, jaki kierunek obrać. Nakreślenie  chociaż w przybliżeniu, od czego zacząć podróż, pozwoli właściwie przygotować się do całego objazdu po Europie. Pomoże też w stworzeniu ogólnego planu podróży. Zawsze może się on zmienić, ale chociaż orientacyjnie wskaże, z czym może się wiązać podróż w dany rejon Starego Kontynentu.

 1. Kierunek: Północ – Skandynawia
grafika

Osoby zimnolubne i stroniące od zgrai turystów mogą odwiedzić państwa na północy: słowiańskie i nordyckie. Te tereny cieszą się mniejszym zainteresowaniem turystów głównie ze względu na chłodniejsz klimat. Wyprawę na Północy Europy rozpoczynamy od Litwy, aby następnie przez Łotwę dostać się do Estonii, a dalej promem przez Zatokę Fińską do Finlandii. Stamtąd promem do kolejnego ze skandynawskich krajów – Szwecji. Wtedy jest szansa na zahaczenie o Norwegię, aby potem wrócić do ojczyzny na promie odpływającym u wybrzeży Danii.

Całość sugerowanej trasy wiodącej przez 8 europejskich stolic liczy 3 863 km. Samo jej pokonanie samochodem i promami zajmuje ponad 2 doby, więc trzeba je wygospodarować. Najlepiej podróżować z co najmniej dwoma kierowcami – zmiennik może kierować, kiedy drugi odpoczywa, przez co nie trzeba przerywać podróży.

żarówka
Ciekawostka

Za najdalej wysunięty na północ punkt Europy uznawany jest Przylądek Północny – Nordkapp w Norwegii. Prowadzi do niego krańcowy tunel międzynarodowej trasy E69. Jest celem licznych odwiedzin przyjezdnych. Wysoki klif zapewnia zapierający dech w piersiach widok na Ocean Arktyczny.

 1. Kierunek: Zachód – Wielka Brytania
grafika

Podróżnicy lubiący pokonywać nie za wielkie dystanse i dużo zwiedzać powinni rozważyć podróż do państw zachodnich. Zaczyna się dość przewidywalnie – w Niemczech. Dalej dopiero się dzieje! Odwiedzamy Holandię, Belgię i Francję, aby kanałem La Manche (zwanym przez Wyspiarzy Kanałem Angielskim) dostać się do Wielkiej Brytanii. Z Anglii na chwilę można wpaść do Walii, by już chwilę potem znaleźć się w Szkocji. Stamtąd dostajemy się do Irlandii Północnej, ewentualnie po drodze zahaczając o Wyspę Man. W Irlandii wsiadamy na prom płynący do Polski.

Trasa przebiega przez 10 stolic i liczy 5 801 km. Przebycie jej samochodem zajmuje blisko 3 dni.

 1. Kierunek: Południowy Zachód – Portugalia
grafika

Podróż na Półwysep Iberyjski również zaczynamy w Niemczech. Dalej jednak kierujemy się na Francję i Hiszpanię, zahaczając po drodze o Szwajcarię. Następnie Portugalia i kres wyprawy na Gibraltarze. Stąd można nawet uszczknąć kawałek Afryki, dostając się promem do Maroko.

Całość trasy mierzy 7 657 km, a przejazd przez 6 stolic i powrót do kraju zajmuje ponad 3 doby.

 1. Kierunek: Południe – Włochy
grafika

Kiedy zapragniesz poczuć ciepło i sielankę, wybierz się na Półwysep Apeniński. Podróż zaczynamy w Czechach. Następnie przejeżdżamy przez Austrię i trafiamy do Włoch. W drodze powrotnej można zajechać do Słowenii.

W drugim wariancie jedziemy przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Albanię. Celem ostatecznym jest Grecja. Stamtąd powrót jest przez Macedonię i Serbię.

W 1. wariancie trasa wiedzie przez 5 europejskich stolic, a pokonanie 3 847 km to niewiele ponad 1,5 doby.

 1. Kierunek: Południowy Wschód – Turcja
grafika

Wyjazd w tę stronę zaczyna się podobnie jak na południe Europy. Przejeżdżasz przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Wtedy trafiasz do Turcji. Stąd można popłynąć promem na Cypr. Z Turcji niedaleko jest także do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu. Wtedy tylko rzut beretem dzieli od Iranu, gdzie można poczuć atmosferę Bliskiego Wschodu.

Trasa w jedną stronę wiedzie przez 6 stolic i liczy sobie 3 082 km. Jej przejechanie w całości zajmuje blisko 1,4 doby.

 1. Kierunek: Wschód – Kazachstan

Ze względu na trwające działania wojenne w Ukrainie, ten kierunek jest odradzany. Bezpieczny przejazd przez terytorium Ukrainy, Rosji i Białorusi może okazać się niemożliwy. Dalej znajduje się egzotyczny Kazachstan, którego tylko część leży w Europie Wschodniej, a reszta – w Azji Mniejszej. Warto jednak wstrzymać się z wyjazdem w ten rejon i odwiedzić go innym razem w bardziej sprzyjających okolicznościach.

Ubezpieczenie na objazd Europy – co musisz wiedzieć?

Marzysz o zwiedzeniu kilku krajów za jednym zamachem? To możliwe! Wystarczy udać się na wycieczkę objazdową. Biura podróży dysponują podobnymi ofertami, ale dopiero wyjazd własnym autem zapewnia pełnię swobody w podróży.

Planując daleki wyjazd nie zapomnij o ubezpieczeniu! Taka wyprawa stać się podróżą twojego życia, tylko jeśli wszystko pójdzie gładko i sprawnie. Pewność i bezpieczeństwo w niemal każdej sytuacji zapewniają ubezpieczenia dobrowolne. Bez OC nie można poruszać się po kraju, nie wspominając o wyjeździe za granicę. Przed dalszą podróżą warto doposażyć auto w dodatkowy pakiet ochronny.

Przy zakupie polisy na objazdówkę po Europie trzeba zwrócić szczególną uwagę, jakie kraje mają zostać odwiedzone. Jeśli trasa wiedzie przez państwo, gdzie wymagana jest jest Zielona Karta, trzeba ją zawczasu nabyć. Może się zdarzyć, że zakres danej polisy nie obejmuje odwiedzanego kraju w przypadku jakiegoś zdarzenia (np. AC może nie obejmować kradzieży na terenie Mołdawii). Na terenie Rumunii ochrona z tytułu assistance może być wyłączona. Dlatego tak ważne, aby dobrać odpowiednie ubezpieczenie na dany wyjazd.

Assistance na Europę

Polisa assistance zapewnia wsparcie, gdy auto z jakichś względów zostanie unieruchomione w trasie. Może to pokrzyżować plany urlopowe! Aby tak się nie stało, przed opuszczeniem kraju wykup assistance na samochód. Gwarantuje naprawę na miejscu, holowanie, transport podróżnych i bagażu oraz zakwaterowanie – wszystko nieodpłatnie, jeśli taki jest zakres polisy.

Wybierając assistance na objazd Europy własnym autem, warto wziąć pod uwagę najbogatsze oferty. Zapewniają one wsparcie nie tylko w kraju, ale także po przekroczeniu granic. Polisy w najszerszym zakresie oferują holowanie do 1500 km lub nawet bez limitu. Gwarantują tym samym kompleksową pomoc drogową w niemal każdym zakątku Starego Kontynentu. Poza usługą holowania taki pakiet gwarantuje zakwaterowanie, transport i pojazd zastępczy czy dostarczenie auta po naprawie, aby móc kontynuować niezapomnianą podróż po Europie. Poza tym można liczyć na wsparcie tłumacza lub prawnika – co bardzo pomaga w wielu krajach, które różnią się językiem i systemem prawnym.

Polisa turystyczna na Europę

Ubezpieczenie podróży zagranicznej powinno obejmować jak najbardziej kompleksową ochronę. Chodzi o zapewnienie pełnego komfortu na wyjeździe, nawet jeśli dojdzie do nieprzewidzianych wydarzeń. Jak powszechnie wiadomo, wypadki chodzą po ludziach!

Każdy uczestnik wycieczki przez Europę powinien być ubezpieczony na czas podróży. Polisa turystyczna zapewnia natychmiastowy dostęp do leczenia, transport medyczny czy akcję ratunkową. Może obejmować także OC w życiu prywatnym, NNW, ubezpieczenie bagażu czy zdarzeń powstałych pod wpływem alkoholu.

Przykład:

20-letni Wojtek wybiera się z paczką znajomych na eurotrip po krajach skandynawskich (propozycja nr 1 kierunku podróży). W 7 osób w tym samym wieku zwiedzą takie kraje, jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Dania. Oto 3 oferty ubezpieczenia podróżnego z wyliczenia na Mubi, jakie rozważa wspólnie z rówieśnikami:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
You Can Drive100 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)413,00 zł
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)422,57 zł
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)518,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ubezpieczenie podróżne na Europę – kiedy się przydaje?

Wybierając się na objazd po europejskich krajach, warto wybrać polisę podróżną z szerokim zakresem. Wyższe koszty zakupu zrekompensuje pełna ochrona przed niespodziewanymi wypadkami za granicą. Pokryje np. koszty przedłużonego pobytu w hotelu z racji izolacji lub kwarantanny, a także leczenie specjalistyczne w ciężkim przebiegu COVID-19. Jeśli dojdzie do wypadku w ciężko dostępnym miejscu, ubezpieczyciel opłaci koszty akcji ratunkowej i transport medyczny do kraju. Gdy nie ma możliwości skorzystania z publicznej służby zdrowia, zagwarantowany jest dostęp do placówek prywatnych.

Podsumowanie

 • Wycieczka objazdowa po Europie może być zorganizowana przez biuro podróży lub samodzielnie.
 • Touroperator zapewnia podstawową ochronę ubezpieczeniową. W przypadku samodzielnego wyjazdu, trzeba się zaopatrzyć w polisę turystyczną na własną rękę.
 • Wybór głównego kierunku podróży pozwala ustalić pozostałe parametry wyjazdu takie jak najlepsza trasa, budżet, potrzebną walutę i niezbędne dokumenty.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy wycieczka objazdowa po Europie z oferty biura podróży jest ubezpieczona?

Przy zakupie wycieczki w biurze podróży operator ma obowiązek zapewnienia uczestnikom ochrony ubezpieczeniowej. Przeważnie nie jest ono drogie, ale oferuje podstawowy zakres z niskimi sumami ubezpieczenia. Aby cieszyć się pełną ochroną na takim wyjeździe, trzeba nabyć bogaty pakiet assistance turystycznego bezpośrednio od przewoźnika lub samodzielnie w innej firmie.

Czy EKUZ wystarczy na wycieczkę objazdową po Europie?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach członkowskich obywatelom UE. Jest ona publiczna i odbywa się na tych samych zasadach, na jakich świadczenie przysługuje mieszkańcom danego państwa. Zakres świadczeń jest ograniczony i nieraz może powodować, że konieczne będą dopłaty z własnej kieszeni. Kompleksową pomoc bez dodatkowych opłat zapewnia dobrowolna polisa turystyczna.

Jak przygotować auto do wyjazdu objazdowego po Europie?

Pojazd powinien być w pełni sprawny i w jak najlepszej kondycji technicznej. Najlepiej przed tak długą wyprawą udać się na wnikliwy przegląd do warsztatu i zadbać, aby auto dobrze służyło na wyjeździe zagranicznym. Oprócz tego polisa OC musi być ważna, dowód rejestracyjny aktualny, a do wybranych krajów konieczne jest kupienie Zielonej Karty.

Gdzie ubezpieczyć się na objazdówkę po Europie?

Ubezpieczenie komunikacyjne, jak i turystyczne na podróż po wielu krajach Europy bez problemu znajdziesz w porównywarce Mubi. Wystarczy, że podasz kluczowe parametry pojazdu lub podróży, a już po chwili będziesz przebierał wśród najlepszych ofert na rynku. Sprawdź sam!