Data dodania: 15 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Assistance dla elektryka tańsze od polisy na auto spalinowe?

Samochód elektryczny zapewnia podróżowanie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i najbliższym otoczeniem. Nie produkuje spalin i nie generuje dodatkowego hałasu. Jazda autem zasilanym prądem wiąże się z ograniczonym zasięgiem, którego zwiększenie wymaga dłuższej chwili. Roztropne planowanie podróży nie zawsze uchroni przed niespodziewanym rozładowaniem czy awarią baterii w trasie. Nieocenione wsparcie zapewni polisa assistance na auto elektryczne!

samochód elektryczny
Spis treści:
 1. Czym jest ubezpieczenie assistance elektrycznego auta?
 2. Jakie assistance wybrać dla pojazdu z napędem elektrycznym?
 3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance dla auta zasilanego prądem?
 4. Ile kosztuje assistance pojazdu z silnikiem elektrycznym?
 5. Czym różni się assistance samochodu elektrycznego od spalinowego?

Ubezpieczenie assistance elektryka – co to takiego?

Polisa dobrowolna assistance na samochód obejmuje pomoc drogową w sytuacji, kiedy pojazd zostanie unieruchomiony. To ubezpieczenie jest niezwykle istotne w przypadku samochodów elektrycznych, gdyż zapewnia pomoc w przypadku nagłego rozładowania się baterii lub awarii akumulatora w trakcie podróży.

Właściciele pojazdów pozbawionych napędu spalinowego powinni być wyczuleni na ewentualność unieruchomienia auta w drodze. W przypadku problemów technicznych niezbędne okaże się profesjonalne wsparcie fachowca, który zna się na tego rodzaju napędzie. Na kompleksową pomoc można liczyć w ramach ubezpieczenia dodatkowego assistance.

Wybór assistance dla elektrycznego auta

Znalezienie oferty może wydawać się z początku procesem żmudnym i skomplikowanym. W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia assistance pomoże kilka kluczowych kroków.

 1. Określ swoje potrzeby

Sprecyzowanie potrzeb i oczekiwań pozwoli łatwiej i szybciej wybrać odpowiednią ofertę. Dzięki temu ubezpieczenie będzie odpowiadało realnym zadaniom, stawianym przed elektrykiem w codziennym użytkowaniu.

 1. Porównaj oferty

Wiedząc już, czego szukasz, przystąp do przejrzenia rynku ubezpieczeń. Takie zderzenie oczekiwań z realiami pozwoli na szerszy ogląd sytuacji. Można to zrobić bez wychodzenia z domu za pomocą porównywarki.

 1. Zapoznaj się z warunkami

Po uzyskaniu interesujących Cię ofert porównaj ich dokładne parametry, takie jak cena i zakres. W przypadku assistance najtańsza propozycja może nie być najlepsza!

 1. Sprawdź zakres

Przed zawarciem polisy upewnij się, że umowa obejmuje wszystkie potrzebne usługi w interesującym Cię zakresie. Postaw na optymalny wariant. Zbyt szeroka, tak samo jak za wąska ochrona, nie jest wskazana!

 1. Przeczytaj dokładnie umowę

Przed podpisaniem dokumentów zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) i zapisami umowy. Dzięki temu będziesz wiedział, jakiego rodzaju pomocy się spodziewać w przypadku poszczególnych zdarzeń drogowych.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w artykule: Assistance dla samochodu elektrycznego – na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?.

Assistance dla auta elektrycznego – gdzie występuje i co dodatkowego obejmuje?

Assistance w towarzystwie Allianz, zarówno podstawowy, jak i rozszerzony, obejmuje usługi przygotowane specjalnie z myślą o właścicielach aut elektrycznych. Należą do nich:

1. holowanie do najbliższej stacji ładowania w przypadku wyczerpania baterii:

 • w assistance podstawowym i rozszerzonym można z niego skorzystać 2 razy w całym okresie ubezpieczenia;
 • w wariancie maksymalnym można z niego skorzystać 4 razy w trakcie trwania umowy.

Tabela. Limit holowania auta z napędem elektrycznym po po rozładowaniu baterii w poszczególnych towarzystwach:

TowarzystwoWariant assistanceLimit holowania elektryka
Allianzpodstawowydo najbliższej stacji ładowania
(2 razy w czasie trwania umowy)
Allianzrozszerzonydo najbliższej stacji ładowania
(2 razy w czasie trwania umowy)
Allianzmaksymalnydo najbliższej stacji ładowania
(4 razy w czasie trwania umowy)
Beesafestandarddo najbliższej stacji ładowania
(max. 200 km)
Beesafepremiumdo najbliższej stacji ładowania
(max. 1 000 km)
Compensarozszerzonydo najbliższej stacji ładowania
(max. do limitu wskazanego w polisie;
2 razy w czasie trwania umowy)
PZUsuperdo najbliższej stacji ładowania
(max. 150 km;
franszyza kilometrowa: 20 km)
Źródło: OWU ubezpieczycieli [luty 2023].

2. samochód zastępczy w przypadku rozładowania baterii:

 • w maksymalnym wariancie assistance przysługuje na czas do 6 dni; z pojazdu zastępczego można skorzystać 2 razy w okresie ubezpieczenia.

Wysokość składki polisy assistance na elektryka – wyliczenie

Cena ubezpieczenia assistance dla auta elektrycznego zależy od wielu czynników. Wpływają na nią np:

 • marka/model;
 • wiek pojazdu;
 • przebieg;
 • moc;
 • wiek kierowcy;
 • doświadczenie kierującego;
 • miejsce zamieszkania;
 • stan cywilny;
 • i pozostałe aspekty.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy – czy musi być drogie?.

Wielu osobom może wydawać się, że skoro auta elektryczne są droższe w zakupie od swoich spalinowych odpowiedników, to tak samo będzie z ubezpieczeniem. Dane wskazują na coś odmiennego. Średnia cena polisy OC na auta elektryczne na mubi.pl w styczniu 2023 wyniosła 150 zł mniej niż w przypadku pojazdów z konwencjonalnym napędem i o ponad 100 zł mniej niż wśród aut hybrydowych.

Rodzaj napęduŚrednia cena OC w styczniu 2023
elektryczny514,00 zł
hybrydowy (benzyna + elektryczny)616,00 zł
diesel665,00 zł
benzyna667,00 zł
benzyna + gaz668,00 zł
Źródło: mubi.pl [luty 2023].

Przykład:

43-letni Tadeusz jest właścicielem 12-letniego Nissana Leaf z napędem elektrycznym o mocy 109 KM i przebiegiem 80 tys. km. W trakcie poszukiwań polisy na auto odwiedził porównywarkę ubezpieczeń. Oto najkorzystniejsze oferty OC z assistance, jakie udało mu się uzyskać:

TowarzystwoZakresCena
UNIQAOC, Assistance395,00 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, NNW, Assistance424,00 zł
mtu24.plOC, Assistance466,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [luty 2023].

Ubezpieczenie elektryka – czym różni się od polisy na auto spalinowe?

Zakres i warunki ochrony assistance są identyczne w przypadku aut z różnym napędem. Część towarzystw doprecyzowuje pewne specyficzne kwestie związane z użytkowaniem pojazdu elektrycznego. Chodzi tu przede wszystkim o definicję usługi holowanie elektryka po wyczerpaniu baterii lub określenie klasy samochodu zastępczego, które przysługuje na czas naprawy auto elektrycznego.

Największe różnice między autami spalinowymi a elektrycznymi:

 • ograniczony zasięg:

Zasięg aut elektrycznych, choć stale zwiększany razem z kolejnymi modelami, jest nadal dość mocno ograniczony. Do poruszania się po mieście jest wystarczający, ale na dalsze trasy może okazać się niewystarczający ze względu na konieczność ładowania baterii.

 • mała liczba punktów ładowania:

Niezbyt rozbudowana infrastruktura ogólnodostępnych ładowarek i stacji szybkiego ładowania mocno ogranicza funkcjonalność auta elektrycznego.

 • cicha jazda:

Część pojazdów zasilanych silnikami elektrycznymi emituje na tyle słaby dzwięk, że jest on generowany lub wzmacniany sztucznie, aby nadjeżdżający pojazd był lepiej słyszalny dla pieszych, rowerzystów oraz innych użytkowników dróg znajdujących się w pobliżu.

 • specyficzna dynamika:

Pojazdy elektryczne charakteryzuje odmienna dynamika od konwencjonalnych maszyn. Przyspieszają dynamiczniej, a hamują stopniowo lub gwałtownie – w zależności od tego, czy są w trybie odzyskiwania energii, czy nie.

 • autonomia:

Współczesne samochody elektryczne dysponują większą liczbą elektronicznych systemów usprawniających jazdę i wspierających kierowcę. Cześć z nich potrafi wyręczyć człowieka w pewnych sytuacjach, przejmując czasowo kontrolę nad autem. Prowadzi to do braku skupienia kierowcy na drodze i znacznie podnosi ryzyko wypadku.

Ubezpieczyciele wiążą zatem z samochodami elektrycznymi obawy o duże szkody i drogie naprawy. Patrzą na wykorzystanie auta głównie w mieście i na niewielkich dystansach. W większych aglomeracjach statystycznie częściej dochodzi do kolizji, a podczas dalszych wypadów autem zasilanym prądem, może go zabraknąć w szczerym polu lub na ruchliwej autostradzie – towarzystwo musi wtedy zapewnić holowanie, jeśli znajduje się w zakresie wybranego ubezpieczenia.

Podsumowanie

 • Assistance samochodu elektrycznego zapewnia holowanie do najbliższego punktu ładowania w przypadku wyczerpania baterii lub do warsztatu, gdy dojdzie do ich uszkodzenia. Jeśli jest to możliwe, również obejmuje usprawnienie na miejscu.
 • Niektórzy ubezpieczyciele (np. Allianz) zapewniają auto zastępcze w sytuacji uszkodzenia baterii w aucie elektrycznym. Będzie nim najpewniej auto kompaktowe z silnikiem spalinowym o pojemności do 2,5 l (TUZ).
 • Wysokość składki ubezpieczenia assistance na auto elektryczne z łatwością wyliczysz w porównywarce ubezpieczeń. Wystarczy, że wybierzesz rok produkcji oraz podasz markę i model pojazdu, a w rodzaju napędu wybierzesz: “elektryczny”. W przypadku aut, które występują tylko w takiej wersji, podstawi się to automatycznie.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy assistance auta elektrycznego obejmuje holowanie i ładowanie w przypadku rozładowania akumulatora?

W przypadku rozładowania baterii w samochodzie elektrycznym ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty holowania auta do najbliższej stacji ładowania. Towarzystwo nie pokrywa jednak kosztu samego ładownia. Za uzupełnienie energii właściciel musi zapłacić z własnej kieszeni.

Czy samochód zastępczy w ramach polisy assistance auta elektrycznego będzie miał taki sam rodzaj napędu?

W ramach ubezpieczenia assistance samochodu z napędem elektrycznym, w którym uwzględniony jest pojazd zastępczy, przysługuje auto spalinowe, a nie inny elektryk. Jak wskazują ubezpieczyciele, jest to przeważnie standard klasy C (compact) z klasycznym rodzajem napędu – spalinowym. Wynika to z braku lub niewystarczającej ilości pojazdów elektrycznych we flotach wypożyczalni aut.

Jakie przywileje ma kierowca auta elektrycznego w mieście?

Właścicielowi samochodu elektrycznego w dużej aglomeracji przysługują pewne dodatkowe przywileje. Mogą m.in. poruszać się po tzw. buspasach, a ich kierowcy są zwolnieni z opłat za postój w strefach płatnego parkowania. Będą mieli również możliwość wjazdu do planowanych stref czystego transportu. Nabywcy aut elektrycznych mogą również liczyć na brak akcyzy czy korzystne programy rządowych dopłat do zakupu samochodu.

Czy auto elektryczne ładuje się za darmo?

Bezpłatne punkty ładowania znajdują się w większych miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. Można na nie trafić na publicznych parkingach w obrębie centrów handlowych, hoteli, miejsc rekreacyjnych czy stacji paliw. Na rynku są start-upy oferujące “free to charge”, które swój model biznesowy opierają na przychodach z reklam wyświetlanych na stacjach ładowania. W większości jednak punkty ładowania są płatne.