Zawsze wozisz w samochodzie apteczkę, która może być przydatna, gdy ktoś z podróżnych ucierpi, prawda? A co, jeśli ucierpi Twój samochód? Woda utleniona i plastry nie poradzą sobie przecież z przebitą oponą czy rozładowanym akumulatorem. Taką apteczką dla pojazdu będzie assistance, które szczególnie dobrze mieć, gdy wybierasz się w dalszą, zwłaszcza zagraniczną podróż. Sprawdź, jakie oferty ASS (assistance) kupisz przez porównywarkę na Mubi.pl.

Beztroski urlop za granicą? Coś może pokrzyżować Twoje plany

Wyobraź sobie historię 35-letniego pana Marka z Koszalina, który wybrał się na długie – trwające 6 tygodni – zagraniczne wakacje z żoną i trójką dzieci w wieku 8 lat, 5 lat i 1 rok. Zaplanowali objazdową wycieczkę Skodą Rapid z 2014 roku po krajach sąsiadujących z Polską, aby zwiedzić najważniejsze zabytki w tej części Europy. Wszystko szło po ich myśli, ale do pewnego czasu. Podczas przejeżdżania z jednego miasta do drugiego, jadący z naprzeciwka kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w samochód prowadzony przez pana Marka. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, ale auto nie nadawało się do kontynuowania podróży bez naprawy. Pech chciał, że do miejsca, w którym nasi turyści mieli zaplanowany nocleg pozostała jeszcze długa droga.

Jaką pomoc w takich sytuacjach oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach assistance?

To, jakiego wsparcia mogą oczekiwać po assistance kierowcy, dowiemy się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/assistance/. Tymczasem rozważmy, jak powyższa sytuacja zakończyłaby się tuż za polską granicą i jakiej pomocy od ubezpieczycieli mogliby oczekiwać nasi bohaterowie.

LINK4 w sam raz na objazdowe wakacje

To, czy pan Marek otrzymałby pomoc w ramach assistance wykupionego w LINK4, zależy od tego, na terenie jakiego kraju doszłoby do wypadku. W niektórych z nich, jak kraje tzw. BRUM (m.in. Białoruś, Rosja, Ukraina) ochrona ubezpieczeniowa nie będzie działała. Za to w Niemczech, Czechach, na Słowacji czy Litwie z uzyskaniem wsparcia bohater naszej historii nie powinien mieć problemu.

Gdyby szkoda po zderzeniu była mniejsza, a koszt jej naprawy mieściłby się w limicie 1000 zł, ustalonym przez TU, prawdopodobnie przysłany przez ubezpieczyciela mechanik usunąłby ją w miejscu zdarzenia. Jednak tak znaczne zniszczenia wymagają dłuższej naprawy, dlatego przedstawiciel LINK4 wysłał do pana Marka lawetę, a ta odholowała auto do warsztatu, który na szczęście znajdował się w mniejszej odległości od miejsca wypadku niż ustalone 200 km.

Naprawa auta może potrwać kilka dni. Na szczęście w pakiecie, który wybrał pan Marek, LINK4 zapewnia wynajem samochodu zastępczego nawet na 4 dni, aby jego rodzina mogła realizować swoje plany w czasie usuwania szkody.


Koszt takiej polisy na Mubi.pl: 1 328,30 zł (ASS w pakiecie z OC, AC, NNW)

Benefia – otrzymasz pomoc niemal w każdej części Europy

Z assistance oferowanym przez TU Benefia pan Marek nie będzie musiał obawiać się wjazdu na teren Ukrainy, Białorusi czy Rosji, bo ubezpieczenie ochroni go również w tej części Europy.

Mając na uwadze uszkodzenia samochodu, przyda się tu przede wszystkim usługa holowania pojazdu. Po zderzeniu z innym autem samochód pana Marka trafi do warsztatu, który nie będzie znajdował się dalej niż 150 km od miejsca wypadku. Być może dzięki temu pojazd będzie naprawiany w pobliżu kolejnego noclegu naszych bohaterów?

Niestety rodzina turystów nie otrzyma w ramach ubezpieczenia samochodu zastępczego. Mają zatem dwa wyjścia:

  • wynająć auto na własną rękę,
  • jeszcze przed zakupem polisy wybrać wariant, w którym Benefia oferuje samochód zastępczy lub transport kierowcy i pasażerów do miejsca, do którego zmierzają albo z powrotem do domu.

Koszt takiej polisy na Mubi.pl: 1 355,00 zł (ASS w pakiecie z OC, NNW)

Generali – holowanie bez limitu w Polsce i do 100 km za granicą

Podróżując z kupionym przez Mubi.pl ubezpieczeniem assistance pan Marek będzie mógł liczyć na pomoc w Polsce i w pozostałych krajach europejskich. Różnica jest jednak taka, że gdyby wypadek miał miejsce na terenie Polski, auto pana Marka mogłoby być holowane właściwie w dowolne miejsce w granicach naszego państwa. Z racji tego, że do zderzenia, w którym ucierpiał jego samochód, doszło u jednego z naszych sąsiadów, np. w Czechach, miał zapewnione holowanie do 100 km.

Na czas naprawy samochodu ubezpieczyciel zadbał o auto zastępcze dla naszych podróżników, z którego mogli korzystać przynajmniej przez 5 dni. W tym czasie udało im się zwiedzić całkiem sporą część Czech.

Koszt takiej polisy na Mubi.pl: 1 439,00 zł (ASS w pakiecie z OC, NNW)

Proama – auto zastępcze nawet na 7 dni

Podobnie, jak Generali i Benefia, Proama raczej nie przewiduje ograniczeń terytorialnych w ochronie ubezpieczeniowej, dlatego bez względu na to, na terenie którego kraju doszłoby do zderzenia pojazdu pana Marka z pojazdem innego użytkownika ruchu, ten pierwszy będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony TU.

Z polisą w Proama samochód pana Marka może być holowany nawet 500 km za granicą, a w Polsce bez limitu. Jeśli po wypadku rodzina bohatera naszej historii nie zdecyduje się na przerwanie podróży i powrót do domu, będą mogli kontynuować zwiedzanie i wypoczynek, korzystając z zapewnionego przez ubezpieczyciela samochodu zastępczego nawet przez 7 dni, jeśli tyle potrwa naprawa uszkodzonego w wypadku pojazdu.

Koszt takiej polisy na Mubi.pl: 2 824,00 zł (ASS w pakiecie z OC, AC, NNW)

Podsumowanie

Ubezpieczenia assistance, które możesz kupić w porównywarce na Mubi.pl oferują ochronę zarówno w razie wypadku, awarii, jak i kradzieży samochodu. LINK4, Benefia, Generali i Proama posiadają w swojej ofercie warianty ASS, które działają nie tylko w Polsce, ale również za granicą – na terenie Europy. W zależności od oferty zakres terytorialny może obejmować wszystkie kraje Starego Kontynentu, ale niektóre z nich mogą nie być uwzględniane. Wszystkie te towarzystwa zapewniają pomoc, nie określając minimalnej odległości ubezpieczonego od domu.