Ubezpieczyciele mogą zapewnić swoim klientom auto zastępcze dzięki polisie AC lub assistance. Można również skorzystać z pojazdu zastępczego w ramach odszkodowania z OC sprawcy wypadku lub kolizji albo wykupić samo ubezpieczenie zapewniające samochód zastępczy. Czy i Tobie przysługuje prawo do wypożyczenia auta zastępczego?

Różne polisy, podobne świadczenia

Jak wcześniej wspomniano, różne ubezpieczenia uprawniają kierowców do wynajęcia auta zastępczego. Zacznijmy od podstawowych ubezpieczeń, jakimi są OC i AC, aby przejść do assistance, czyli polisy zapewniającej najwięcej możliwości jeśli chodzi o wynajem pojazdu zastępczego.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które otacza ochroną szkody wyrządzone osobom trzecim przez kierowcę ubezpieczonego auta. Poszkodowanemu w zdarzeniu drogowym teoretycznie należy się możliwość skorzystania z auta z OC sprawcy wypadku, ale żeby rzeczywiście mógł otrzymać samochód zastępczy z OC, musi spełnić kilka warunków.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać samochód zastępczy z OC?

Samochód zastępczy przysługuje poszkodowanym w wypadku lub kolizji osobom, które są w stanie udowodnić to, że jest on bezwzględnie potrzebny do ich codziennego funkcjonowania. Dlatego też osoba, która oprócz auta znajdującego się w warsztacie ma jeszcze inny, zwykle nieużywany pojazd, może usłyszeć od ubezpieczyciela odmowę wypożyczenia auta zastępczego. Jeśli jednak udowodnimy ubezpieczycielowi, że samochód jest nam niezbędny, na przykład do odwożenia do szkoły niepełnoletnich dzieci, prawdopodobnie udostępni nam on auto zastępczego.

Jakie auto zastępcze można wybrać?

Ubezpieczyciele określają, jakie samochody zastępcze można wynajmować i jakie są stawki za dobę ich użytkowania. Czasem na swoich stronach internetowych zamieszczają tabele z informacjami o maksymalnych kwotach najmu pojazdów konkretnej klasy (tak robi np. przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Warta). Klasa samochodu, który chcemy wynająć, musi być zbliżona do klasy posiadanego przez nas pojazdu. Inaczej konieczne do uiszczenia przez nas dopłaty mogą wynosić nawet kilkaset złotych za dobę wynajmu samochodu.

Na jaki czas przysługuje auto zastępcze z OC?

W zależności od rodzaju szkody (częściowej lub całkowitej), auto zastępcze jest zapewnione na inny czas. Samochód zastępczy z OC powinien zostać wypożyczony osobie poszkodowanej, jeśli:

 • auto musiało zostać oddane do warsztatu ze względu na szkodę częściową powstałą w czasie kolizji lub wypadku spowodowanego przez posiadacza polisy OC — wtedy samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu na cały czas naprawy;
 • w przypadku szkody całkowitej (czyli kiedy samochód nie nadaje się do dalszego użytku albo koszt jego naprawy przewyższa wartość samochodu) poszkodowany może korzystać z auta zastępczego do momentu uzyskania odszkodowania albo, w uzasadnionych przypadkach, aż do nabycia nowego pojazdu.

Jak wynająć auto z OC sprawcy?

Proces wynajmu samochodu z OC sprawcy może wyglądać następująco:

 • samochód zastępczy można wynająć w dowolnej wypożyczalni. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku pokrywa wtedy koszty wynajmu samochodu, jeśli spełnimy opisane powyżej warunki;
 • można w czasie rozmowy z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej sprawcy zgłosić chęć wynajęcia pojazdu zastępczego. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują z wypożyczalniami aut;
 • istnieje też możliwość skorzystania z auta zastępczego wypożyczonego przez warsztat samochodowy, w którym jest naprawiany pojazd poszkodowanego.

Auto zastępcze z autocasco

Polisa autocasco, czyli AC, jest dobrowolnym ubezpieczeniem działającym w sytuacji, gdy nasz pojazd został uszkodzony z naszej winy, zniszczyli go nieznani sprawcy albo działanie sił natury.

Nie każda firma ubezpieczeniowa oferuje usługę skorzystania z auta zastępczego w ramach polisy autocasco. Jednym z przykładów towarzystw ubezpieczeniowych zapewniających samochód zastępczy jest PZU, które gwarantuje podstawienie auta zastępczego i wypożyczenie go do trzeciego dnia po dokonaniu oględzin i ocenie spodziewanych kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego.

W przypadku autocasco i innych dobrowolnych ubezpieczeń, należy przed ich wykupieniem uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których będzie napisane, jaki limit dni wynajęcia samochodu przewiduje ubezpieczyciel.

Assistance a samochód zastępczy

Assistance to kolejne opcjonalne ubezpieczenie, dzięki któremu utrzymamy pomoc ubezpieczyciela w razie usterki, kolizji, wypadku czy kradzieży. Wielu kierowców korzysta z pakietów assistance, a auto zastępcze jest dostępne w większości wersji tego ubezpieczenia. To, czy i na jakich warunkach możemy skorzystać z auta zastępczego, zależy od wariantu assistance.

Wariant assistance a auto zastępcze

Przed zdecydowaniem się na konkretny wariant assistance osoba zainteresowana tym ubezpieczeniem powinna zapoznać się z warunkami świadczenia wszystkich usług, między innymi właśnie wynajmu auta zastępczego. Informacje na temat ograniczeń dotyczących holowania, naprawy na miejscu zdarzenia czy omawianego w tym artykule wynajęcia samochodu zastępczego są powszechnie dostępne w dokumentach zwanych Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, zamieszczanych przez TU na ich stronach internetowych.

Co sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia?

Sprawdzając informacje na temat dostępności auta zastępczego w OWU, należy zwrócić uwagę na to:

 • ile razy w okresie ubezpieczeniowym przysługuje nam ta usługa,
 • po jakich zdarzeniach drogowych można z niej skorzystać (np. niektórzy ubezpieczyciele oferują pomoc tylko po wypadkach, a inni tylko po awarii czy kolizji),
 • czy w assistance obowiązuje franszyza kilometrowa, czyli minimalna odległość zdarzenia od miejsca zamieszkania, poniżej której ubezpieczyciel nie jest zobowiązany zapewnić nam pomocy,
 • czy ta usługa jest świadczona pod jakimiś warunkami (np. jedynie wtedy, gdy samochód został wcześniej naprawiony na miejscu albo odholowany za pośrednictwem tej samej firmy ubezpieczeniowej),
 • jakie są zasady podstawiania i odbioru auta zastępczego,
 • jakiej klasy auto zastępcze możemy wybrać, żeby nie dopłacać do jego wynajmu.

Przykłady TU oferujących assistance z możliwością wynajęcia samochodu zastępczego

Allianz 

Ta firma ubezpieczeniowa oferuje 5 różnych wariantów assistance, a samochód zastępczy jest dostępny w każdym z nich bez limitu dni i bez określenia klasy pojazdu. Pakiety tego towarzystwa ubezpieczeniowego to: Mini Car Assistance, Car Assistance Standard (OC), Car Assistance Standard (AC), Car Assistance Plus i Car Assistance Exclusive.

Aviva 

TU Aviva w wariancie Podstawowym assistance proponuje samochód zastępczy klasy A albo B na 3 dni. Wariant Rozszerzony również dotyczy pojazdu klasy A lub B, ale można go wypożyczyć na 5 dni. W opcji Maksymalnej można na 14 dni otrzymać samochód klasy nie wyższej niż E.

AXA 

W wariancie Ekonomicznym nie zapewnia się auta zastępczego. Wybranie opcji Standardowej umożliwia wypożyczenie auta na 2-3 dni, a wariantu Premium — na 3 doby bez określenia klasy pojazdu.

HDI 

Firma HDI w pakiecie Standard nie przewiduje wypożyczania aut zastępczych. Wariant Złoty zawiera świadczenie wypożyczenia auta zastępczego na 5 dni w razie wypadku lub kradzieży, a pakiet Złoty Plus — samochód zastępczy na 10 dni w razie kradzieży lub wypadku i na 5 dni w przypadku awarii.

Hestia 

Hestia posiada w ofercie 4 pakiety:

 • assistance Mini nie zapewnia auta zastępczego,
 • opcja Standard zapewnia pojazd zastępczy na 2 dni tylko po kradzieży,
 • pakiet Premium oferuje auto po wypadku i kradzieży na 5 dni,
 • wersja Prestiż — po awarii na 5 dni, po wypadku na 10 dni, a po kradzieży na 15 dni.

LINK4

Firma oferuje 3 pakiety: Auto Assistance, Auto Assistance Plus, Auto Assistance Komfort.

Pierwszy z nich zapewnia pojazd na 4 dni w przypadku kradzieży i wypadku, drugi dodaje do tego możliwość wypożyczenia auta na 2 dni po awarii, a trzeci umożliwia wynajem samochodu na 10 dni po wypadku i kradzieży, a na 5 po awarii. Nie znajdziemy tu limitu klasy pojazdu.

Mondial

Wersja Standard ubezpieczenia w firmie Mondial nie przewiduje możliwości wypożyczenia samochodu zastępczego. Pakiet Complex natomiast zawiera usługę zapewnienia pojazdu, ale tylko klasy nie wyższej niż C i na maksymalnie 3 doby.

PZU

Auto Pomoc Komfort i Auto Pomoc Super to dwa warianty assistance firmy PZU. Oba zapewniają pojazd zastępczy bez limitu dni i bez ograniczeń co do klasy auta.

TU Europa 

Car Assistance TU Europa zapewnia pojazd zastępczy bez odgórnych ograniczeń co do dostępnej klasy samochodu, limitu dni, w których przysługuje nam samochód zastępczy, czy zdarzeń drogowych, po których otrzymamy pomoc.

Uniqa

TU Uniqa oferuje assistance w opcji, która skupia się na usługach wynajmu auta zastępczego. W tym wariancie assistance można liczyć na wypożyczenie samochodu zastępczego po wypadku na 5 dni. Oprócz tego w ramach innych opcji assistance, np. assistance w wariancie Midi, również dostępne są usługi wynajmu samochodu zastępczego. We wspomnianym wariancie Midi można go wypożyczyć na 2 doby – krócej, ale za to nie tylko po wypadku, ale także po kradzieży lub awarii ubezpieczonego pojazdu. Na pojazd zastępczy można liczyć również w:

 • assistance standard (do 7 dni po wypadku i kradzieży oraz do 4 dni po awarii),
 • assistance premium (do 7 dni po wypadku i kradzieży oraz do 4 dni po awarii),
 • assistance prestiż (do 15 dni po wypadku i kradzieży oraz do 7 dni po awarii).

Warta

Warta proponuje klientom 5 pakietów assistance:

 • Standard — nie zapewnia samochodu zastępczego,
 • Złoty — gwarantuje wypożyczenie auta zastępczego tylko w razie wypadku i awarii,
 • Złoty+ — zawiera usługę wynajmu pojazdu po awarii, kradzieży lub wypadku,
 • Platynowy — oferuje pojazd zastępczy bez określonych ograniczeń,
 • Podróżnik 15 — w tym krótkoterminowym assistance wynajem auta również nie podlega żadnym ograniczeniom.

Odrębne ubezpieczenie obejmujące usługę wynajmu auta zastępczego

Jak już było wspomniane, przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Uniqa jest jedną z firm proponujących zupełnie odrębne ubezpieczenie o sugestywnej nazwie Samochód zastępczy na 5 dni po wypadku. Tę polisę można dokupić do assistance, a wtedy auto będzie można wypożyczyć na dodatkowe 5 dni.

Na co uważać przy wypożyczaniu auta zastępczego?

Warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie warunki umowy z ubezpieczycielem zostały spełnione. Na przykład jeśli korzystasz z assistance, a samochód zastępczy ma zostać podstawiony i odebrany w umówionym miejscu, dopilnuj aby rzeczywiście tak się stało. 

Sprawy techniczne, o których łatwo zapomnieć, są niezwykle istotne, bo dotyczą naszego bezpieczeństwa. Są ważne też z tego względu, że jeśli dostrzeżemy uszkodzenia auta przed jego wynajęciem i poinformujemy o nich pracownika wypożyczalni, możemy uniknąć niepotrzebnych kosztów. Oto cechy samochodu, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed wypożyczeniem auta zastępczego:

 • czy auto odpala bez problemu?
 • czy poziom oleju jest odpowiedni?
 • czy samochód ma założone opony odpowiadające bieżącej porze roku?
 • czy opuszczanie szyb, obracanie lusterek i nawiew działają prawidłowo?
 • czy na samochodzie nie widać wgnieceń albo otarć (jeśli tak, warto zrobić im zdjęcia i pokazać je pracownikowi wypożyczalni)?
 • czy wnętrze nie jest zniszczone lub zabrudzone (w tym przypadku też można uwiecznić je na zdjęciu)?
 • czy w samochodzie zastępczym znajdują się obowiązkowe elementy wyposażenia, czyli gaśnica i trójkąt ostrzegawczy?
 • czy auto posiada koło zapasowe lub zestaw naprawczy do kół, lewarek i klucz?

Na co jeszcze uważać przy wypożyczaniu auta zastępczego i jakie informacje na ten temat można sprawdzić w OWU?

 • Limit kilometrów, który może nas ograniczać w sytuacji, gdy naprawa auta się przeciąga.
 • Możliwość poruszania się wypożyczonym samochodem poza granicami Polski.

Wynajem samochodu zastępczego to przydatne świadczenie, z którym można się spotkać w ramach kilku rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Najwięcej możliwości w tej kwestii dają polisy assistance, jednak są one obwarowane różnymi ograniczeniami. Dla zainteresowanych możliwością wynajęcia samochodu zastępczego ważne jest sprawdzenie warunków ubezpieczenia, ponieważ w każdej polisie będą one nieco inne.