Każdy zarejestrowany pojazd silnikowy musi mieć OC. Dotyczy to również motocykli oraz pozostałych jednośladów – motorowerów i skuterów. Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC i kupić je przez internet?

Motocykle, motorowery i skutery stają się coraz popularniejsze – pod koniec 2018 roku w Polsce było zarejestrowanych 1,8 miliona takich pojazdów – o 3% więcej niż rok wcześniej. Niestety, równie szybko rośnie liczba wypadków i szkód z ich udziałem. W 2018 roku było ich ponad 4 tysiące, w tym prawie połowa z winy kierujących jednośladami. Z OC tych osób zgłoszono ponad 8 tysięcy szkód.

Niestety, nie wszyscy pamiętają o obowiązku ubezpieczenia motocykla. Choć prawo mówi, że każdy zarejestrowany pojazd silnikowy musi mieć ważne OC, wśród kierowców ciągle pokutuje błędne przekonanie, że dla nieużywanego czy niesprawnego pojazdu nie trzeba go kupować. Tymczasem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz lepiej radzi sobie z wykrywaniem takich przypadków – w zeszłym roku wystawił właścicielom motocykli ponad 17 tysięcy wezwań do zapłaty kary za brak OC.

Aktualna stawka kary za przerwę w ubezpieczeniu powyżej 14 dni wynosi 750 zł, jednak jeśli kierujący takim pojazdem spowoduje kolizję lub wypadek, konsekwencje finansowe będą dużo poważniejsze. Rekordowe odszkodowania wypłacane poszkodowanym przez nieubezpieczonych właścicieli motocykli wyniosły sporo ponad milion złotych. Tymczasem opłacone w terminie OC kosztuje zwykle nie więcej, niż 200 zł, a jeśli porównamy ze sobą oferty różnych firm, może okazać się jeszcze tańsze. Narzędziem, które pozwala szybko sprawdzić ceny wielu ubezpieczycieli, jest kalkulator OC. W sieci można znaleźć kilka takich kalkulatorów i porównywarek. Czym się od siebie różnią i czy spełniają dobrze swoją funkcję?

Jak porównywaliśmy kalkulatory

Przyjrzeliśmy się bliżej trzem pierwszym stronom, które pojawiły się w wynikach wyszukiwania na hasło “kalkulator OC motocykli”, pomijając wyniki reklamowe oraz strony samych ubezpieczycieli. Oceniliśmy kalkulatory, biorąc pod uwagę:

 • ogólny wygląd strony, to, czy poruszanie się po niej jest intuicyjne,
 • ile danych należy podać przy uzupełnianiu formularza i czy można sprawdzić ceny anonimowo;
 • jak długo czeka się na wyniki wyliczenia,
 • czy można przejść do zakupu bezpośrednio ze strony wyników.  

W każdym z kalkulatorów podaliśmy te same dane

Naszym przykładowym motocyklem została Honda CBR 600F z 2013 roku o pojemności 599 cm3, a jej właścicielem 33-latek z Wrocławia, który ma prawo jazdy od 12 lat i od tego czasu opłaca OC. Nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Porównywarka CUK.pl

Strona CUK.pl gromadzi oferty wielu różnych ubezpieczeń – komunikacyjne to tylko jedna z dostępnych opcji. Nie ma jednak problemu ze znalezieniem kalkulatora OC dla motocykli – strona jest dobrze zaprojektowana i łatwa w obsłudze.

porównywarka CUK

Wypełniając formularz, obowiązkowo należy podać imię i nazwisko, PESEL i numer telefonu, ale już numer rejestracyjny i VIN można pominąć. Pozostałe dane będą potrzebne dopiero wtedy, kiedy zdecydujemy się na zakup jednej z ofert. Podanie odpowiedzi na ok. 30 pytań zajmuje nie więcej niż 5 minut – pod częścią z nich są gotowe warianty do wyboru, a przy większości znajdują się podpowiedzi, wskazujące np. gdzie znaleźć wymagane informacje w dowodzie rejestracyjnym.

Chwilę po wypełnieniu formularza pojawia się strona z cenami ubezpieczeń. Nie każde z towarzystw ujawnia swoją wycenę od razu – przy logo firm Benefia, Concordia, Ergo Hestia, mtu24.pl, PZU, Warta i You Can Drive znajdują się linki do kontaktu z doradcą CUK i listy placówek stacjonarnych, a w przypadku LINK4 – tylko do listy placówek. Przy pozostałych towarzystwach znajdują się odnośniki pozwalające na bezpieczny zakup online.

Zalety porównywarki CUK.pl:

 • niektóre oferty (mtu24.pl, You Can Drive, Ergo Hestia) objęte są promocyjnym programem Payback, więc można połączyć zakup OC z  dodatkowymi korzyściami;
 • ubezpieczenia niektórych firm (Allianz, Compensa, Generali, Gothaer, Interrisk, Proama) można kupić od razu po dokonaniu porównania, bez rozmowy telefonicznej z konsultantem;
 • szybkie wypełnianie formularza dzięki opcjom wybieralnym,
 • dokładne podpowiedzi do każdego z pól,
 • możliwość zapisania danych w formularzu.

Wady:

 • konieczność podania numeru PESEL i numeru telefonu w formularzu.

Kalkulator OC na Securo.pl

Strona securo.pl poświęcona jest wszystkim rodzajom ubezpieczeń, a kalkulację OC/AC możemy przeprowadzić dla 12 rodzajów pojazdów, w tym motocykli.

porównywarka securo

Aby uzyskać oferty, musimy kolejno odpowiedzieć na kilkanaście pytań o charakterystykę pojazdu, następnie podać informacje o sobie i aktualnie posiadanej polisie. Po około minucie otrzymujemy komunikat, że wkrótce skontaktuje się z nami przedstawiciel, który przedstawi nam najkorzystniejszą ofertę. Zakupu dokonamy więc nie na samej stronie, a za pośrednictwem agenta.

Zalety Securo.pl:

 • podpowiedzi przy każdym z pytań;
 • możliwość kontaktu z konsultantem na każdym etapie wypełniania formularza.

Wady:

 • duża liczba pól wymagających ręcznego uzupełnienia, bez automatycznych podpowiedzi;
 • ominięcie choć jednej odpowiedzi sprawia, że nie można przejść do następnego kroku,
 • strona nie ma certyfikatu SSL i jest niezabezpieczona, co może zniechęcać do pozostawienia osobistych danych;- na efekty wyliczeń trzeba czekać do momentu telefonu lub maila od agenta.

Porównywarka Agenci-online.pl

Agenci-online.pl to kolejna multiporównywarka, w której można sprawdzić ceny różnych ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń komunikacyjnych dla 6 rodzajów pojazdów. Podstrona z ubezpieczeniami dla motocykli jest czytelna i prosta w obsłudze. Znajduje się na niej kilkanaście pytań pogrupowanych w 3 kategorie: dane pojazdu, pytania dotyczące pojazdu, pytania dotyczące właściciela.

porównywarka agenci online

Strona nie wymaga wpisywania numeru rejestracyjnego czy VIN, ale konieczne jest podanie numeru PESEL i danych kontaktowych, ponieważ oferty przesyłane są na maila i/lub sms. Po zatwierdzeniu wypełnionego formularza dostajemy wiadomość, że wkrótce otrzymamy odpowiedź z ofertą najtańszego ubezpieczenia.

Zalety porównywarki Agenci-online:

 • niewielka liczba pól do wypełnienia,
 • część odpowiedzi można wybrać z rozwijanej listy, bez konieczności ręcznego uzupełniania.

Wady:

 • konieczność podania numeru PESEL, maila i telefonu;
 • brak możliwości poznania cen online – konieczność kontaktu z agentem.

Podsumowanie

Osoby, które chcą wybrać najtańsze ubezpieczenie dla motocykla, motoroweru lub skutera nie mają łatwego zadania, jeśli brakuje im czasu lub ochoty na rozmowy z agentami ubezpieczeniowymi. W przypadku 2 z 3 rozpatrywanych porównywarek – Securo i agenci-online, żeby otrzymać ofertę, należy zaczekać na telefon od konsultanta, co w praktyce ogranicza możliwość zakupu tylko do godzin dyżurów firmy.

W nie najlepszej sytuacji są też osoby, które chciałyby uniknąć podawania informacji o sobie

Tabela z porównaniami kalkulatorów motocykli

W porównaniu z motocyklistami, kierowcy są w lepszej sytuacji. Wystarczy wziąć pod lupę kalkulator ubezpieczeń samochodu Mubi.  Za pośrednictwem tej strony nie tylko szybko porównamy oferty wielu ubezpieczycieli naraz, ale także kupimy OC online. Nie wymaga to kontaktu z agentem lub odwiedzin w placówce stacjonarnej. Nie trzeba też podawać zbyt wielu osobistych danych – większość z nich jest dobrowolna.  Być może za jakiś czas doczekamy się podobnych narzędzi przeznaczonych głównie dla właścicieli motocykli.