Popularność assistance z roku na rok rośnie – w 2013 roku z opcji tego ubezpieczenia korzystało 1,1 mln Polaków, tymczasem w 2017 liczba ta wzrosła do 2,6 mln. W wersji podstawowej często dodawane jest do polisy OC, jednak wielu kierowców, poznając korzyści płynące z jego posiadania, decyduje się na zakup pakietu rozszerzonego. Assistance nie jest już kojarzone z produktem niedostępnym, drogim, wręcz luksusowym, a powszechnym. Gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. W przypadku stłuczki, czy też awarii w trasie, możesz liczyć na pomoc i wsparcie fachowców.

Ze względu na bogatą ofertę kierowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe, wybór właściwego pakietu może okazać się trudny. Na co wrócić uwagę i jak wybrać odpowiadające potrzebom ubezpieczenie?

Assistance – dlaczego warto?

Problemy takie jak przegrzany silnik, rozładowany akumulator czy przebita opona mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli uważasz, że jesteś w stanie poradzić sobie z każdą usterką, często lepiej poprosić o pomoc specjalistów. Niewłaściwie wymieniona opona może utrudniać prowadzenie pojazdu i powodować na przykład niebezpieczne znoszenie na bok, czy wręcz odkręcenie się koła podczas jazdy.
Niekiedy awarie pojazdów są dużo poważniejsze. Niezbędne okazuje się wezwanie lawety i przetransportowanie pojazdu do mechanika.

W przypadku braku assistance holowanie sporo kosztuje. We Wrocławiu, usługa na terenie miasta może wynieść od 99 do 299 zł, a poza miastem od 1 do 2,30 zł za kilometr.

Lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji i z góry zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia problemów z autem. Ubezpieczenie assistance zagwarantuje Ci sprawną pomoc na miejscu zdarzenia lub w razie konieczności odholuje pojazd do warsztatu. Nie będziesz musiał ponosić kosztów takiej pomocy. Opłata może wiązać się jedynie z zakupem części zamiennych wykorzystanych podczas naprawy.
Jeśli kłopoty z pojazdem zaskoczą Cię w środku trasy, możesz również liczyć na samochód zastępczy lub nocleg, o ile tylko zdecydujesz się na pakiet rozszerzony W ten sposób, bez względu na to, gdzie się znajdujesz, nie zostaniesz z problemem sam.

Zanim wybierzesz pakiet

Aby odpowiednio dopasować polisę assistance do swoich potrzeb, koniecznie musisz przemyśleć kilka kwestii. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie zadaj sobie pytania:

 • Czy nie jestem już posiadaczem assistance?
  Bardzo często polisa assistance dodawana jest do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Być może, nieświadomie jesteś posiadaczem assistance w podstawowej wersji. Warto to sprawdzić! Może okazać się, że zakres pakietu będzie na tyle wystarczający, że postanowisz zrezygnować z zakupu rozbudowanej wersji.
 • Jaki jest zakres usług wchodzących w skład konkretnego pakietu?
  Jest to najważniejsze aspekt, na który powinieneś zwrócić uwagę. Decydując się na zakup ubezpieczenia assistance, dokładnie zapoznaj się z jego zakresem. Polisy assistance oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe mogą się znacznie różnić. Mowa tutaj zarówno o limicie kilometrów holowania pojazdu, maksymalnej liczbie noclegów w przypadku zdarzenia daleko od miejsca zamieszkania, czy też opiece nad dziećmi.
 • Na jakim terenie obowiązuje wybrany pakiet assistance?
  Assistance może obowiązywać na terenie Polski, ale również poza nią. Bardzo często, o assistance myślimy dopiero przy wyjazdach za granicę, gdy zależy nam na posiadaniu dodatkowego ubezpieczenia. Sprawdź, czy obszar, na jakim będzie obowiązywała ochrona pojazdu, będzie dla Ciebie odpowiedni.
 • W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić pomocy?
  W każdej umowie assistance, ubezpieczyciel może ustalić wyłączenie odpowiedzialności, czyli określić w jakich sytuacjach, będzie mógł odmówić udzielenia pomocy. Koniecznie zapoznaj się z tą częścią umowy, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trasie.
 • Jaka jest maksymalna liczba zgłoszeń w ramach polisy?
  W znacznej większości, w umowach assistance, maksymalna liczba zgłoszeń jest limitowana. W związku z tym, jeśli awarie i problemy zdarzają się często, możesz zostać zmuszony do opłacenia konkretnych usług.

Wybierz ubezpieczenie idealne do Twoich potrzeb

Przed wyborem pakietu assistance, zastanów się jakie usługi będą dla Ciebie szczególnie ważne. Jeśli często podróżujesz samochodem w celach służbowych, powinieneś upewnić się, że assistance w razie awarii czy wypadku zapewni Ci samochód zastępczy. W ten sposób, mimo przeciwności losu, zawsze dotrzesz do celu na czas.
Jeśli często podróżujesz z  dziećmi lub zwierzętami domowymi, powinieneś zadbać o to by w nieprzewidzianych sytuacjach możliwy był ich transport i zapewnienie należytej opieki.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy pakiet assistance kupujesz przed wyjazdem za granicę, czy chcesz poczuć się pewniej jeżdżąc po polskich drogach, dokładnie zaplanuj i przemyśl zakup. Tylko odpowiednio dobrany pakiet będzie w stanie zagwarantować Ci pomoc w każdej sytuacji.

Limity w assistance

Przed zakupem assistance powinieneś wiedzieć, że pomoc ubezpieczyciela jest ograniczona, nawet gdy staniesz się posiadaczem najbardziej rozbudowanego pakietu dostępnego na rynku. Limity dotyczą przede wszystkim obszaru, na jakim obowiązuje assistance. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają pomoc dopiero w przypadkach, gdy awaria nastąpi w określonej odległości od Twojego miejsca zamieszkania.

Limit odległości powinien być dla Ciebie szczególnie istotny, jeśli kupujesz assistance przed wyjazdem za granicę.

Przykładem może być towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz, gdzie w ofercie pakietu Mini oraz w wersji Standard Car Assistance pomoc otrzymamy dopiero po przekroczeniu 30 km od miejsca zamieszkania. Korzystając z ubezpieczenia PZU Auto Pomoc Komfort, limit ten ustalono już na poziomie 20 km. Istnieją jednak firmy ubezpieczeniowe, które limitów nie wprowadzają lub umożliwiają ich zniesienie po podwyższeniu miesięcznej składki.

Ograniczeń odnośnie odległości miejsca zdarzenia od miejsca zamieszkania nie wprowadziła firma Warta w żadnym ze swoich pięciu wariantów assistance.

W PZU natomiast, wybierając pakiet Auto Pomoc Super, dostępna jest opcja zniesienia limitu po podwyższeniu miesięcznej składki.

Ograniczenia dotyczą również holowania samochodu. Pojazd niekiedy może zostać odholowany jedynie na konkretnie określoną odległość lub po prostu do najbliższego warsztatu. Ponadto, limity wiążą się również z kwotami przeznaczonymi na naprawę lub zakwaterowanie. W przypadku przekroczenia określonej granicy będziesz musiał dopłacić daną sumę.

Odległość, na jaką może być holowany pojazd zazwyczaj, w najbardziej podstawowych pakietach mieści się w zakresie 70-150 kilometrów. W maksymalnych wariantach assistance często limity są znoszone lub kształtują się na poziomie 400-500 kilometrów, co daje kierowcy ogromną swobodę i komfort.
Ograniczenie kwotowe znajdziesz między innymi w ofercie Allianz, gdzie maksymalna wysokość świadczenia pomocy przy naprawie pojazdu na miejscu zdarzenia, w wariancie Mini Car Assistance wynosi 125 euro, a w rozszerzonym pakiecie Standard 125 euro na terytorium Polski i 250 euro za granicą.

Istotne są także limity związane z konkretnymi usługami. Bardzo często, w przypadku gdy assistance zapewnia pomoc w wymianie opony, jesteś zobowiązany posiadać ją w wyposażeniu.

Taniej nie znaczy lepiej

Decydowanie się na najtańsze ubezpieczenia assistance często mija się z celem. Otrzymujesz wówczas okrojony pakiet, który może okazać się niewystarczający. Nie zapominaj jednak, że przepłacanie także nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli nie planujesz wyjeżdżać poza Polskę, zrezygnuj z rozbudowanych wersji, które będą obowiązywały za granicą. Zaoszczędzisz w ten sposób znaczną kwotę, a wciąż będziesz mógł cieszyć się wsparciem fachowców.

Często ubezpieczyciele oferują zestawy polis składające się z OC, AC, NNW i Assistance. Możliwe, że właśnie taki pakiet okaże się dla Ciebie bardziej atrakcyjny. Możesz wybrać również polisę assistance gwarantującą dodatkową ochronę mieszkania. W ten sposób będziesz mógł skorzystać z pomocy między innymi elektryka, czy hydraulika, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Jak wykupić assistance?

Zakup ubezpieczenia assistance wiąże się z licznymi korzyściami. Kiedy zdecydujesz, że i Ty chcesz stać się posiadaczem polisy, możesz dokonać zakupu na kilka sposobów. Po znalezieniu pakietu dla siebie nabędziesz go online, poprzez szybkie wypełnienie wniosku lub odbywając rozmowę telefoniczną z konsultantem. Mniej dogodną opcją jest wizyta w stacjonarnym oddziale danej firmy – dwie pierwsze możliwości oszczędzają Twój czas.