Samochodem na Węgry

Objechać ten kraj to żaden problem! Wystarczy dobrze zaplanować trasę i odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy. W natłoku spraw nie zapomnij o polisie turystycznej dla podróżnych i pakiecie ubezpieczeń dodatkowych na auto. Polisa sprawia, że bezpieczeństwo Twoje i bliskich z iluzorycznego staje się pewne w niemal każdej sytuacji. Pozwoli Ci osiągnąć cel podróży, nawet gdy wystąpią przeszkody!

ubezpieczenie na węgry

Węgry kontra koronawirus – czy są obostrzenia pandemiczne?

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zadawało sobie pytania: “Czy można jechać na Węgry?”, “Czy aby wjechać trzeba spełnić jakieś wymogi antycovidowe?”. Okazuje się, że obecna sytuacja globalnej epidemii jest na tyle stabilna, że Węgry, tak jak większość europejskich państw, postanowiły zdjąć obostrzenia antycovidowe.

Wjazd do tego kraju drogą lądową, wodną i powietrzną odbywa się bez żadnych odgórnych restrykcji związanych z walką z rozprzestrzenianiem się pandemii. W trakcie korzystania z wybranego środka transportu mogą występować szczególne wymogi przewoźnika np. noszenie masek ochronnych.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje o Węgrzech w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Obecne restrykcje antycovidowe na Węgrzech:

 • obowiązkowe maseczki w placówkach medycznych (np. szpitalach) i ośrodkach opieki społecznej.

Węgry – początki państwa

Węgry są położone w Kotlinie Panońskiej. Na północy obfituje w liczne pasma górskie wliczające się m.in. do Karpat. Tereny te z początku zasiedlały różne ludy w I w p.n.e. opanowała i skolonizowała je armia rzymska. Po upadku cesarstwa rzymskiego ziemie te zajmowali następnie Hunowie, Wanalowie, Gepidzi czy kolejno Awarowie. Słowiańskie Państwo Wielkomorawskie powstało na początku IX w. Jego kres przyniosło przybycie pod koniec stulecia Madziarów, którzy podbili te tereny. Za panowania dynastii Arpadów na tronie zasiadł pierwszy król Węgier – Stefan I Święty (koronowany w 1001 r.). Dopiero panowanie Ludwika Andegaweńskiego w latach 1342–1392, który w owym czasie był także władcą Polski doprowadził do szczytu potęgi państwa węgierskiego i wzrostu terytorialnego – Węgry sięgały od Adriatyku aż po Morze Czarne.

żarówka
Ciekawostka

Budapeszt powstał z połączenia 3 miast położonych nad Dunajem: Budy, Óbudy i Pesztu. Jest jedną z największych metropolii Europy Środkowej. Z liczbą mieszkańców ponad 1,7 mln znajduje się na 8. miejscu wśród najbardziej zaludnionych stolic w Europie.

Po przeprowadzonym referendum współczesne Węgry przystąpiły do NATO w 1999 r., a w 2004 r. do Unii Europejskiej (UE). Stolicą Węgier jest Budapeszt. Obowiązująca waluta to forinty (HUF).

Warszawa – Budapeszt – podróż na różne sposoby

Ze stolicy Polski do stolicy Węgier, którą zamieszkuje ok. 15 tysięcy Polaków, można się dostać na różne sposoby. Poniżej opisujemy najprostsze z powszechnie dostępnych możliwości, informując z czym wiąże się wybór danego środka transportu.

Samochodem do Budapesztu

Droga z Warszawy do Budapesztu w zależności od wybranego wariantu liczy co najmniej 783–858 km. Najszybsza i jednocześnie najdłuższa trasa wiedzie przez Czechy i Słowację, a dokładnie przez: Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Gliwice, Ostrawę, Ołomuniec i Bratysławę. W Ostrawie można odbić na Trenczyn i ominąć Bratysławę, przez co dystans spadnie do minimalnego, jednak czas podróży może wydłużyć się z ok. 8,5 godz. o blisko 20 min. Trzecia droga wiedzie pod Lublinem tylko przez teren Słowacji, a mianowicie: Rzeszów, Preszów, Koszyce i Miszkolc. Zarówno Ostrawa, Bratysława i Koszyce oferują wiele atrakcji, więc może warto zatrzymać się w nich na dłużej?

Najbardziej popularna trasa obejmuje płatne odcinki autostrad w Polsce (A1) oraz za granicą (na Słowacji i Węgrzech). Całkowity koszt takiej podróży samochodem wyniesie ok. 105–132 euro (ok. 500–630 zł).

Autobusem do Budapesztu

Trasę z Warszawy do stolicy Węgier obsługuje regularnie kilku przewoźników z Polski. Pokonanie tej samej trasy co autem zajmuje dłużej – ok. 11,5 godz. Koszt biletu autokarowego to 131–359 zł.

Pociągiem do Budapesztu

Warszawę ze stolicą Węgier łączy kilka niedrogich, bezpośrednich połączeń kolejowych. Czas przejazdu może wynosić nawet 10,5 godz., choć przeważnie jest to ok. 13 godz. Codziennie ze stacji Warszawa Gdańska i Zachodnia odjeżdża 7 pociągów w tym kierunku. Ceny biletów kolejowych zaczynają się od 52 euro (ok. 250 zł).

Samolotem do Budapesztu

Z Warszawy do stolicy Węgier można dostać się najszybciej samolotem pasażerskim. Trasę tę obsługują tanie linie lotnicze (w tym węgierski Wizz Air), a samoloty odlatują 10 razy dziennie. Czas lotu to ok. 1 godz. 15 min, a najtańsze bilety lotnicze w promocji można dostać już od 66 zł, choć zazwyczaj to wydatek ok. 190 zł.

Jaki dokument zabrać na wyjazd na Węgry?

Planujący wyjazd do tego kraju, zastanawiają się, na jakim dokumencie można przekroczyć granicę. Może to być zamiennie ważny:

 • paszport;
 • dowód osobisty.

Wiza na podróż na Węgry nie jest potrzebna. Kierowcy natomiast muszą pamiętać o innych dokumentach, które nie mogą być laminowane:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • polisa OC (wydruk/certyfikat polisowy).
 • umowa leasingowa;
 • upoważnienie właściciela do prowadzenia pojazdu.

Polskie uprawnienia do kierowania są honorowane na Węgrzech tak samo jak wszyscy ubezpieczyciele obecni na polskim rynku.

Zgodnie z przepisami UE, obywatel wspólnoty może przebywać na Węgrzech do 90 dni bez zameldowania. Po upływie tego czasu konieczna jest rejestracja w systemie lub uzyskanie prawa do pobytu czasowego albo stałego.

Drogi na Węgrzech – co warto wiedzieć?

Przejazd węgierskimi autostradami i drogami 1. kategorii o łącznej długości 1 380 km jest płatny. Opłatę należy uiścić przed wjazdem na dany odcinek w postaci winiety elektronicznej (tzw. e-winiety).

Ceny winiet za auto na węgierskich drogach:

 • winieta tygodniowa: 3 500 forintów (ok. 43 zł)*;
 • winieta miesięczna: 4 780 forintów (ok. 60 zł)*;
 • winieta roczna: 42 980 forintów (ok. 530 zł)*;

*dla kategorii D1 (motocykla, samochodu osobowego o d.m.c. poniżej 3,5 t i liczbie miejsc do 7).

Kontrola odbywa się za pomocą monitoringu dróg, mobilnych jednostek kontroli i zatrzymań. Jest 60-minutowy okres karencji, wprowadzony w celu ograniczenia wystawiania kar kierowcom, którzy omyłkowo znaleźli się na drodze płatnej. Brak e-winiety wiąże się z nałożeniem wysokiej kary pieniężnej. W przypadku pojazdów spoza Węgier karę ściągają zagraniczne podmioty windykacyjne.

uwaga
Uwaga

Znane są przypadki rabunków na autostradzie. Rabusie najpierw doprowadzają kierowcę do zatrzymania się bezpośrednio na drodze lub na parkingu przy autostradzie, po czym wywabiają ofiarę z pojazdu. Ich łupem padają najczęściej rzeczy leżące na wierzchu (np. torby, portfele, telefony).

Policyjne kontrole na Węgrzech są dość częste i szczegółowe. Zalecane jest bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz posiadanie wymaganych dokumentów.

W większości węgierskich miast obowiązuje strefa płatnego parkowania. W dni wolne od pracy i święta parkowanie jest zazwyczaj bezpłatne, jednak w Budapeszcie można natrafić na liczne wyjątki od tej reguły, to m.in.:

 • parkingi prywatne;
 • parkingi płatne (niezależnie od dnia tygodnia/świąt);
 • parkingi w atrakcyjnych turystycznie okolicach.

Najważniejsze przepisy drogowe na Węgrzech:

 • obowiązkowe wyposażenie auta:
grafika
 • całodobowa jazda z włączonymi światłami poza obszarem zabudowanym (w obszarze tylko, jeśli widoczność jest niedostatecznie dobra);
 • wszyscy pasażerowie zobligowani są zapinać pasy bezpieczeństwa;
 • dzieci do lat 3 i poniżej 150 cm wzrostu muszą podróżować w fotelikach dziecięcych;
 • kierowca może prowadzić rozmowę w trakcie jazdy tylko podczas korzystania z zestawu głośnomówiącego.
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,0 promila.
grafika

Polisa samochodowa na wyjazd na Węgry

Przygotowując się do wyjazdu, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. Podstawą jest ważna polisa OC. Jeśli zbliża się jej koniec, warto zawrzeć umowę już na 30 dni przed startem – przeważnie wtedy cena jest najkorzystniejsza.

Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego OC, warto rozejrzeć się za rozszerzeniem podstawowej ochrony o dodatkowe polisy, które przydadzą się zwłaszcza na dalekim wyjeździe. Za granicą przyda się dodatkowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenia dobrowolne na samochód:

 • assistance samochodowe – pomoc drogowa w nagłych wypadkach;
 • NNW komunikacyjne (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – świadczenie po odniesieniu obrażeń przez kierowcę/pasażerów w pojeździe;
 • autocasco – odszkodowanie po uszkodzeniu lub utracie pojazdu;
 • ubezpieczenie szyb;
 • ubezpieczenie opon.

Wybór assistance samochodowego na Węgry

Przy wyborze polisy assistance na samochód trzeba uwzględnić plany wyjazdowe związane z jego użytkowaniem. Jeśli autem mają być pokonywane tylko małe dystanse wystarczający może okazać się podstawowy assistance mini dołączany przez towarzystwa do polisy OC bez dodatkowych opłat. W przypadku dalszych wojaży po kraju czy za granicę warto zdecydować się na szerszy pakiet, który zagwarantuje pomoc setki kilometrów od domu.

Zastanówmy się, co powinien zawierać pakiet assistance na Węgry.

Assistance na podróż autem na Węgry powinien obejmować m.in.:

 • szeroki zakres zdarzeń: wypadek, awaria, kradzież;
 • holowanie min. do 1 000 km;
 • samochód zastępczy;
 • zakwaterowanie w hotelu.

Im bogatsze assistance samochodowe, tym więcej udogodnień w przypadku nagłego unieruchomienia pojazdu. Przy zakupie pakietu ubezpieczenia dodatkowego z inną polisą, zyskujesz, gdyż cena finalna uwzględnia rabat za łączenie usług (jak u operatora telekomunikacyjnego).

Ubezpieczenie turystyczne na Węgry – ważna sprawa

Wyjeżdżając za granicę, szkoda pozbawiać się ochrony, która gwarantuje spokój i bezpieczeństwo na każdym kroku. Zapewnia ją ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna chroni podczas dojazdu i pobytu w danym miejscu, ale również obejmuje pomoc, jeśli niespodziewanie na wyjeździe dojdzie np. do poważnej choroby lub skręcenia kostki.

EKUZ na Węgrzech

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest do uzyskania w miejscowym oddziale NFZ w kraju. Uprawnia płatników funduszu do skorzystania z podstawowych usług medycznych na terenie krajów wspólnoty. Działa również na terytorium Węgier, ale jej zakres jest ograniczony do takiego minimum, jakie otrzymują obywatele Węgier. Ubezpieczenie to zagwarantuje dostęp do specjalisty w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, natomiast pacjent z mniejszym problemem zdrowotnym, który nie jest tak pilny może zostać odesłany z kwitkiem.

Polisa podróżna na Węgry

Ubezpieczenie dobrowolne jest w stanie zapewnić ratunek, leczenie i specjalistyczną opiekę podczas podróży. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje wiele okoliczności, które mogą wystąpić na wyjeździe i wymagają kosztownego działania. Ubezpieczenie kosztów akcji ratunkowej, leczenia i transportu medycznego zapewnia pokrycie działań prowadzonych przez państwowe służby. Jego kwota nie powinna być niższa niż równowartość 30 000 euro. Z kolei OC w życiu prywatnym pokryje szkody wyrządzone np. w trakcie pływania rowerem wodnym po jeziorze.

Przykład 1:

51-letni Marian zaplanował wyjazd do Budapesztu. Wybiera się tam na 2 dni z 52-letnią żoną. Odwiedził internetową porównywarkę ubezpieczeń, aby sprawdzić ceny konkurencyjnych ofert ubezpieczenia.

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
18,11 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
24,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
26,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [luty 2023].

Koszt polisy turystycznej zależy od zakresu, rodzaju planowanej aktywności, miejsca docelowego, czasu pobytu czy w końcu osoby ubezpieczanej. Dodatkowo ubezpieczenie podróżne może uwzględniać:

 • ubezpieczenie bagażu – przydatne zwłaszcza przy droższym sprzęcie;
 • ochrona COVID – pokryje koszty na wypadek zachorowania, izolacji lub kwarantanny;
 • zdarzenia pod wpływem alkoholu;
 • transport powrotny do kraju – wcześniejszy niż zaplanowany;
 • transport i zakwaterowanie osoby bliskiej – w przypadku pobytu ubezpieczonego w szpitalu.

Przykład 2:

Wspomniany Pan Marian podczas swojego 2-dniowego pobytu na Węgrzech ze swoją żoną zamierza nurkować w Balatonie – największym jeziorze Europy Środkowej zwanym też węgierskim morzem. Zobaczmy, jak zmieniły się oferty ubezpieczenia po uwzględnieniu tej aktywności:

TowarzystwoZakresCena
Signal IdunaKoszty leczenia: 191 580 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 143 685 zł
30,74 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
54,34 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
69,00 zł

Węgry – co zwiedzać?

Państwo węgierskie jest ponad 3-krotnie mniejsze od Polski. Ma do zaoferowania sporo atrakcji, które trzeba zwiedzić, będąc w tym kraju. Wymienimy wybrane lokalizacje turystycznie z myślą, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zainspiruj się i odkryj Węgry na swój sposób!

Lista miejsc, które warto odwiedzić na Węgrzech:

 • Budapeszt – zamek królewski, Wzgórze Gellerta, parlament, Most Łańcuchowy (łączący Budę i Peszt), Bazylika św. Stefana, Wielka Synagoga;
 • Wyszehrad – forteca;
 • Balaton (jezioro);
 • Miskolc – jaskinie;
 • Tokaj – winnice.

Podsumowanie

 • Podróżujących na Węgry nie obowiązują żadne obostrzenia pandemiczne oprócz zakrywania ust i nosa w ośrodkach opieki medycznej.
 • Jadąc na Węgry, zabierz ze sobą aktualny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Jeśli jesteś kierowcą pamiętaj także o uprawnieniach do kierowania i polisie OC.
 • Ryzyko uczestniczenia w wypadku na dalekim wyjeździe jest bardzo wiele, ale pewność otrzymania pomocy po jego wystąpieniu daje tylko jedno – assistance podróżne.
 • Zdecyduj o bezpieczeństwie swoim i najbliższych! Polisa turystyczna i pakiet assistance to zestaw, bez którego lepiej nie ruszać się z domu.
 • Bezpieczny pobyt na Węgrzech i pewny powrót do kraju to gwarancja udanego urlopu, pozytywnych wrażeń i samych miłych wspomnień z wyjazdu.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy na Węgrzech jest bezpiecznie?
Jak bliskie są relacje polsko-węgierskie?
Z czego słyną Węgry?