Data dodania: 17 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem na Słowację

Słowacja to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży wśród narciarzy i snowboardzistów nie tylko z Polski. Ten stosunkowo niewielki i młody kraj ma do zaoferowania jeszcze inne atrakcje poza zaśnieżonymi stokami. Aby cieszyć się nimi w pełni, trzeba zawczasu pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Podróżni powinni zdecydować się na polisę turystyczną, a właściciel auta może zadbać o pakiet assistance, gwarantujący wsparcie po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej.

slowacja
Spis treści:
 1. Jaka sytuacja pandemiczna jest na Słowacji?
 2. Jak zrodziło się państwo słowackie?
 3. Jakie dokumenty wziąć na wyjazd na Słowację?
 4. Jak można pokonać drogę z Warszawy do Bratysławy?
 5. Jakie są drogi po słowackiej stronie Tatr?
 6. Jakie ubezpieczenie na auto przyda się w słowackich warunkach?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodowego assistance?
 8. Jaki zakres ubezpieczenia turystycznego na wyjazd na Słowację wybrać?
 9. Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd narciarski na Słowację?
 10. Co warto zobaczyć, będąc na Słowacji?

Słowacja a koronawirus – czy są obostrzenia?

Na Słowacji w związku z pandemią koronawirusa nie ma obecnie żadnych ograniczeń przy wjeździe do tego kraju. Zniesiono je 6 kwietnia 2022 r. Po dotarciu na miejsce docelowe również nie ma restrykcji covidowych. Podróżni po przekroczeniu granicy nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego. Od 21 kwietnia ub. r. obowiązuje jedynie nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla, KN95 lub N95 w pomieszczeniach zamkniętych związanych z ochroną zdrowia. Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy tylko dzieci do 6. roku życia.

Słowacja – jak narodziło się państwo?

Tereny obecnej Słowacji w czasach epoki żelaza obok Celtów zamieszkiwało plemię Daków i Bojów. Ci ostatni wznieśli okazałe grody obronne w miejscu dzisiejszej Bratysławy. Stały się one zalążkiem rozwiniętej gospodarki wytwarzającej własne monety. W średniowieczu na tych terenach powstało państwo wielkomorawskie obejmujące Czechy i Morawy.

przykład
Ciekawostka

Tereny Słowacji krótko należały do Polski (lata 1003–1018 i w 1031 r.). Następnie zostały włączone do Królestwa św. Stefana jako integralna część Węgier – tzw. Górne Węgry (węg. Felvidék).

Słowacja znajdowała się pod panowaniem dynastii Habsburgów aż do 1918 r. Rok później przez kilka tygodni funkcjonowała Słowacka Republika Rad. 20 lat później po zrzeczeniu się Koszyc na korzyść Węgier jako Republika Słowacka otrzymała autonomię w ramach Czechosłowacji. Po II wojnie światowej w wyniku praskiej wiosny z 1968 r. rozszerzono ją, aby w 1993 ostatecznie dokonać pokojowego podziału na dwa suwerenne państwa: Czechy i Słowację.

Republika Słowacka jest obecnie demokratycznym państwem europejskim. Jej terytorium podzielone jest na 8 rejonów zwanych krajami i 79 powiatów. Należy m.in. do: ONZ, NATO, UE, Grupy Wyszehradzkiej. Obowiązującą od 2009 r. walutą jest euro. Język urzędowy to słowacki.

Wyjazd na Słowację – jakie dokumenty zabrać?

Aby wjechać legalnie na teren Słowacji, wystarczy mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Na tej podstawie obywatele polscy mogą przebywać w tym kraju swobodnie do 90 dni. Po tym czasie wymagane jest zarejestrowanie pobytu i uzyskanie zaświadczenia lub karty pobytu. Jest na to czas 30 dni. W ciągu 10 dni od przekroczenia granicy polsko-słowackiej konieczne jest zgłoszenie pobytu w tym kraju. Jeśli korzysta się z usług obiektu noclegowego, obsługa zrobi to za nas.

Kierowcy, wybierający się do naszych południowych sąsiadów własnym samochodem nie mogą zapomnieć o wzięciu ze sobą również dokumentów pojazdu i potwierdzenia uzyskanych uprawnień.

Na wyjazd autem na Słowację zabierz koniecznie:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie przeglądu technicznego;
 • polisę OC.

Ważna polisa od odpowiedzialności cywilnej chroni kierowcę przed szkodami wyrządzonymi w ruchu drogowym.

Na Słowacji nie jest wymagana Zielona Karta, wystarczy mieć certyfikat ubezpieczenia. Stanowi jednak międzynarodowy dowód ubezpieczenia i może ułatwić kwestię otrzymania odszkodowania, jeśli dojdzie do wypadku.

Warszawa – Bratysława – jak pokonać trasę?

Stolicę Polski od stolicy Słowacji dzielą 532 km w linii prostej. W przypadku pokonania drogi samochodem dystans rośnie do 662 km, a jego pokonanie zajmuje minimum 6 godzin i 40 minut. Najszybsza trasa wiedzie przez Czechy i prowadzi przez: Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Gliwice, Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Niewielki dystans (ok. 66 km) dzielący Bratysławę od Wiednia pozwala w godzinę dostać się do tej europejskiej stolicy i uatrakcyjnić wyjazd.

przykład
Ciekawostka

Bratysława jako jedyna stolica na świecie graniczy z 2 państwami. Bezpośrednimi sąsiadami mieszkańców stolicy Bratysławy są Austriacy i Węgrzy.

Loty bezpośrednio z Warszawy do Bratysławy oferują tanie linie lotnicze. Odbywają się 3 razy w tygodniu. Lot trwa raptem 40 minut. Ceny biletów startują z pułapu 414 zł.

Do stolicy Słowacji można przedostać się bez odrywania kół od ziemi. Jazda zajmuje ok. 11 godzin, a jej koszt to średnio 165 zł.

Możliwość dotarcia z Warszawy do Bratysławy w krótszym czasie oferuje kolej. Podróż pociągiem zajmie ok. 8 godzin. Bilet wyniesie ok. 20 euro, tańsze w cenie ok. 10 euro będą np. pociągi odjeżdżające z Krakowa czy Katowic.

Drogi na Słowacji – jaki jest ich stan?

Sieć dróg publicznych na Słowacji jest dość gęsta i stosunkowo dobrze utrzymana. Tworzą ją głównie autostrady, drogi szybkiego ruchu, krajowe i lokalne (łącznie 18 000 km dróg). Przejazd słowackimi trasami lepszej klasy (autostradami, drogami ekspresowymi i drogami I klasy) jest płatny. Informuje o tym znak z białym samochodem na niebieskim tle. Każdy samochód osobowy musi mieć wykupioną winietę. Mają one formę elektroniczną.

Cena winiety autostradowej na dany okres:

 • 10 euro na 10 dni;
 • 14 euro na 30 dni;
 • 50 euro na rok.

Przepisy drogowe na Słowacji są jasne i surowo przestrzegane. Przez cały rok jeździ się z włączonymi światłami mijania, wszyscy podróżni muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci poniżej 150 cm podróżują w fotelikach. Jeżeli jezdnia jest oblodzona lub ośnieżona obowiązuje nakaz używania opon zimowych – muszą być takie same na wszystkich osiach pojazdu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji:

 • apteczka (powinna być w zasięgu kierowcy i zawierać nieprzeterminowane elementy);
 • przenośny trójkąt ostrzegawczy;
 • koło zapasowe, lewarek i zestaw kluczy do demontażu (ewentualnie zestaw naprawczy).
grafika

Za przekroczenie dozwolonej prędkości grożą wysokie mandaty. Mundurowi rygorystycznie podchodzą do sprawy i na miejscu nakładają na kierowcę do 800 euro na miejscu, a w późniejszym postępowaniu mandatowym do 1 000 euro. Za nieopłacenie mandatu gotówką na miejscu, służby zatrzymują prawo jazdy do 15 dni (nieraz do czasu uregulowania należności).

uwaga
Uwaga

Za brak naklejki PL na pojeździe zarejestrowanym w Polsce grozi mandat. Nie jest ona wymagana, jeśli pojazd wyposażony jest w unijne tablice rejestracyjne.

Ubezpieczenie komunikacyjne na Słowację

Planując wyjazd własnym samochodem za naszą południową granicę, należy sprawdzić czy nie zbliża się koniec ubezpieczenia. W innym państwie, podobnie jak w Polsce, auto musi mieć polisę OC. Oprócz tego warto także rozejrzeć się w ofertach assistance i AC, które również za granicą oferują szerszą ochronę.

Assistance samochodowe na podróż na Słowację

Ubezpieczenie assistance przydaje się zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, a on zajmie się zorganizowaniem całej niezbędnej pomocy. Aby mieć zagwarantowany taki komfort, trzeba wybrać kompleksowy pakiet wsparcia w podróży.

Decydując się na zakup assistance na zagraniczny wyjazd do Republiki Słowacji, przyjrzyj się zwłaszcza tym aspektom ochrony:

 1. zakres terytorialny – powinien obejmować Europę;
 2. zdarzenia, jakie obejmuje polisa – reguluje, czy ochrona zadziała tylko po wypadku lub kolizji, czy także po awarii lub kradzieży;
 3. samochód/kierowca zastępczy – pozwoli kontynuować podróż, gdy ubezpieczone auto zostanie całkowicie unieruchomione, ukradzione lub pierwotny kierowca nie może prowadzić;
 4. limit holowania pojazdu – w przypadku zagranicznego wyjazdu powinien być maksymalnie wysoki (do 1 000 km lub bez limitu);
 5. naprawa na miejscu zdarzenia – usprawnienie pojazdu bez konieczności odholowania go do warsztatu (do określonej wysokości kosztów);
 6. wymiana koła – po przebiciu lub innym uszkodzeniu opony bądź felgi.

Polisa turystyczna na Słowację – co trzeba wiedzieć?

Aby wyjazd rekreacyjny do Republiki Słowacji oznaczał samą przyjemność, najlepiej zabrać ze sobą oprócz odpowiedniego nastroju również ubezpieczenie podróży. Polisa turystyczna wspomoże, gdy np. podczas górskiej wyprawy skręcisz sobie kostkę.

Działania prowadzone przez Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe wymagają późniejszego opłacenia. Koszty obejmują zarówno techniczną stronę akcji ratowniczej (przybycie ratowników na miejsce wypadku), jak i użycie skutera śnieżnego, samochodu lub helikoptera w celu przetransportowania poszkodowanego. Mogą wynieść nawet kilka tysięcy euro. Samo leczenie w placówce górskiej to wydatek minimum 50 euro, a transport z miejsca wypadku wynosi 200–400 euro. Dodatkowy specjalistyczny sprzęt jeszcze zwiększa wydatki.

Pomoc medyczna na terenie Słowacji jest bezpłatna. Obywatele polscy mogą z niej korzystać na tej samej zasadzie co Słowacy, pod warunkiem, że posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Trzeba ją wyrobić przed wyjazdem z kraju w regionalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia – przysługuje osobom odprowadzającymi składki na NFZ.

EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Nie pokrywa jednak kosztów innych, bardziej zaawansowanych usług, takich jak transport chorego do Polski. Aby takie świadczenie uzyskać w ramach ubezpieczenia, niezbędne jest wykupienie dodatkowej polisy dobrowolnej – ubezpieczenia turystycznego.

Przykład:

36-letnia Joanna wybiera się na 2-dniowy wyjazd na Słowację. Planuje wypoczynek oraz zwiedzanie tego kraju. W poszukiwaniu najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia podróżnego odwiedziła Mubi. Oto 3 pierwsze oferty, które ukazały się jej oczom:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)8,62 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu10,00 zł
Proama200 000 zł10 000 zł50 000 złj.w.13,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ubezpieczenie na narty na Słowację

Słowacja cieszy się sporą popularnością wśród polskich narciarzy. Ceny są niższe niż w Alpach przy zachowaniu podobnych warunków (m.in w Tatrach Wysokich), a wybór wyciągów jest znacznie większy niż w Polsce. Baza noclegowa jest bardzo bogata (ok. 1 800 ośrodków turystycznych).

Narciarze, którzy odniosą obrażenia poza wyznaczonymi trasami narciarskimi obciążani są później kosztami akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Uchronić przed tym może specjalne ubezpieczenie na narty. Dodatkowa ochrona, dostępna u polskich ubezpieczycieli, może objąć m.in.: turystykę górską, wspinaczkę czy alpinizm.

Przykład:

Wróćmy do wspomnianej wcześniej 36-letniej Joanny. Stwierdziła, że 1 z 2 dni, które zamierza spędzić na Słowacji, w całości przeznaczy na jazdę na nartach. Zobaczmy, jak teraz rysują się oferty ubezpieczenia podróżnego z uwzględnieniem tej aktywności:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)8,62 zł
AXA Partners600 000 zł50 000 zł250 000 złubezpieczenie bagażu (3 000 zł); ubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)16,94 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu18,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Słowacja – największe atrakcje dla turystów z Polski

Teren Słowacji stanowi swoisty górski pomost między Wschodem a Zachodem Europy. Znaczny obszar (61% powierzchni) zajmują pasma Karpat Zachodnich oraz Wschodnich, których najwyższym szczytem jest Gerlach (2 655 m n.p.m.). Sporą część kraju (40%) obejmują lasy (głównie iglaste i mieszane). Klimat jest umiarkowany, przy zachowaniu chłodniejszych warunków w pogórzach oraz cieplejszych w nizinach i między nimi.

Miejsca, które warto odwiedzić, będąc na Słowacji:

 • Bratysława – Zamek Bratysławski;
 • Koszyce – Katedra św. Elżbiety, Ulica Rzemiosł;
 • Bardejov – ratusz, bazylika, rynek;
 • Słowacki Raj – Przełom Hornadu, Wąwóz Sucha Bela;
 • Dolina Bachledzka – Magiczna Bachledka;
 • Tatrzańska Łomnica – kolejka linowa na Hrebeniok;
 • Demianowska Jaskinia Wolności;
 • Žehra – Zamek Spiski;
 • Oravský Podzámok – Zamek Orawski;
 • Tatralandia.

Podsumowanie

 • Ruch turystyczny na Słowacji nie jest ograniczony przez obostrzenia pandemiczne. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w publicznych przestrzeniach zamkniętych i placówkach ochrony zdrowia.
 • Do Bratysławy można dostać się autem z Polski w ciągu niecałych 7 godzin. Przy okazji można odwiedzić nieodległy Wiedeń.
 • W podróż samochodem na Słowację weź ze sobą polisę OC i assistance. Pomocne może okazać się również autocasco.
 • Ubezpieczenie na podróż na Słowację kupisz na Mubi. W razie wątpliwości, możesz poprosić naszych konsultantów o kontakt i pomóc w doborze odpowiedniej ochrony.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy na Słowacji jest bezpiecznie?

Jak informują na bieżąco słowackie władze, zagrożenie terrorystyczne na Słowacji jest mało prawdopodobne, jednak nie jest całkiem wykluczone. Przy wyjściach na imprezy masowe czy w miejscach publicznych zaleca się ostrożność i przestrzeganie komunikatów służb bezpieczeństwa. Słowacka przestępczość kryminalna to zjawisko marginalne.

Ile zamków jest na Słowacji?

Na terytorium obecnej Republiki Słowackiej znajduje się ponad 100 zamków i grodów oraz co najmniej 200 pałaców. Budowle pochodzą z rozmaitych epok historycznych i są różnie zachowane. Z tego względu Słowacja nazywana bywa krainą zamków.

Co zjeść na Słowacji?

Słowacy na śniadanie jedzą przeważnie gotowane lub smażone jaja kurze oraz chleb żytni z masłem i szynką lub serem. Często spotykanym dodatkiem jest też dżem i miód. Do typowo słowackich dań należą m.in.: zupa fasolowa (sł. fazulovica), zupa bryndzowa (sł. demikat), słowacki kapuśniak (sł. kapustnica), kluski z kapustą (sł. strapacska), pieczona kaczka z kapustą (sł. kačica s červenou kapustou), polędwiczki zawijane boczkiem (sł. panenka v slaninke) czy naleśniki ziemniaczane (sł. zemiakové lokše).

Źródła