Data dodania: 30 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Włoch

Klimatyczna Italia przyciąga swoimi niezwykłymi zabytkami, wyjątkową kuchnią i niepowtarzalnymi krajobrazami. Rozciąga się na Półwyspie Apenińskim od skąpanej w słońcu Sycylii przez zielone wzgórza Toskanii, aż po pokryte lodowcem szczyty Mont Blanc. Wybierasz się w podróż samochodem do Włoch na narty lub zwiedzić ten rejon Europy? Planując wyjazd do tego kraju w basenie Morza Śródziemnego, nie zapomnij o ubezpieczeniu. Podróżnym przyda się polisa turystyczna, a assistance komunikacyjne zapewni niezbędne wsparcie podczas jazdy autem. Przeczytaj nasz poradnik, a nic Cię nie zaskoczy!

włochy
Spis treści:
 1. Jaka jest aktualna sytuacja we Włoszech w związku z pandemią COVID-19?
 2. Jak powstało państwo włoskie?
 3. Podróż z Warszawy do Rzymu lepiej odbyć samolotem czy samochodem?
 4. Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren Włoch?
 5. Jaka jest sytuacja drogowa we Włoszech?
 6. Jak zabezpieczyć samochód na wyjazd do Włoch?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance samochodowego do Włoch?
 8. Jak ubezpieczyć podróżnych na podróż do Italii?
 9. Jakie ubezpieczenie na narty jest niezbędne we Włoszech?
 10. Dlaczego warto wybrać się do Włoch?

Włochy a koronawirus

Aby wjechać na terytorium Włoch, nie trzeba obecnie przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów. Nie jest już wymagane posiadania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki na COVID-19, nabraniu naturalnej odporności po przebytej chorobie czy negatywnego wyniku testu. Już od dłuższego czasu nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa czy obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Od 1 maja 2022 r. nie obowiązuje wymóg zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Wyjątek stanowią: transport zbiorowy, szpitale i domy opieki (dla osób odwiedzających). Jedynie osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu na COVID-19 lub stwierdzą u siebie objawy grypopodobne mają obowiązek poddać się izolacji do czasu całkowitego wyzdrowienia. Sytuacja w tym kraju od początku pandemii koronawirusa uległa znacznej poprawie.

Zaczęło się w lutym 2020 r. Niedługo po tym jak zachorowania rozprzestrzeniły się z Wuhan po całych Chinach w styczniu tego roku, we Włoszech wybuchło jedno z ognisk zakażeń. Objawiło się to lawinowym wzrostem liczby zachorowań. Ich szczyt przypadł na styczeń 2022 r., kiedy w związku z pojawieniem się bardziej zaraźliwego wariantu Delta w dziennych statystykach było blisko 200 tys. przypadków zainfekowania wirusem SARS-CoV-2 i średnio 200–300 zgonów. Jak informowała mediolańska gazeta „Corriere della Sera” rzeczywistych zakażeń mogło być znacznie więcej – od 8 do nawet 16 milionów w pierwszej połowie stycznia.

Po dwóch dawkach szczepionki było wówczas 87% osób w wieku powyżej 12 lat, a trzecią dawkę otrzymało niespełna 70% zakwalifikowanych. Teraz przynajmniej 1 dawkę przyjęło ponad 86% uprawnionych (niespełna 51 milionów osób), a pełną dawkę otrzymało blisko 80% (prawie 48 milionów mieszkańców).

Włochy – geneza państwa

Pierwotnie Półwysep Apeniński zamieszkiwali Ligurowie i Sykulowie. Historyczną Italię zaludnili Fenicjanie i Grecy. W starożytności teren ten znalazł się pod panowaniem Rzymian. Aż do połowy XIX w. historia półwyspu składa się z dziejów poszczególnych, niezależnych republik i księstw. Do ich zjednoczenia doszło w 1861 r., co zaowocowało ogłoszeniem Królestwa Włoch. Po II wojnie światowej Włosi zdecydowali w referendum o zmianie ustroju państwa na demokratyczną republikę parlamentarną, na której czele stoi prezydent.

przykład
Ciekawostka

Włochy wzięły swoją nazwę w języku polskim od celtyckiego plemienia Wolków. Zamieszkiwało ono w starożytności tereny Galii Zaalpejeskiej (obecnie: południowa Francja). W językach germańskich nazwa plemienia funkcjonowała jako „Walh”, czyli obcy. Wyraz do polszczyzny wszedł w brzmieniu: „Wałch” albo „Wołch” i przez fonetyczne przestawienie przybrał postać „Włoch”. Niedługo potem określeniem tym zaczęto określać mieszkańców całego Półwyspu Apenińskiego.

Republika Włoska leży w Europie Południowo-Środkowej i częściowo w Afryce Północnej (Wyspy Pelagijskie). Jest jednym z siedmiu najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych państw na świecie (grupa G7) jest członkiem Unii Europejskiej, a także wielu innych organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, NATO. Językiem urzędowym jest włoski, choć ten sam status mają również: francuski (Valle d’Aosta), niemiecki (Trydent-Górna Adyga), słoweński i friulski (Friuli-Wenecja Julijska) oraz sardyński (Sardynia). Obowiązująca waluta to euro.

Kierunek: Rzym – jaki środek transportu wybrać?

Podróż z Polski do stolicy Włoch można odbyć na kilka sposobów. Trasa „na kołach” z Warszawy do Rzymu w zależności od wybranego wariantu liczy od blisko 1800 km do niespełna 2000 km i zajmuje 18-21 godzin. Prowadzi przez teren państw „trzecich”, takich jak: Czechy, Austria, ewentualnie Niemcy lub Słowenia i może wiązać się z kosztami płatnych autostrad. Wybierając najpopularniejszą drogę można przy okazji zobaczyć tak piękne miasta Europy, m.in.: Ostravę, Brno, Wiedeń, Graz, Wenecję, Bolonię i Florencję. Wartość krajoznawcza jest atutem takiej drogi, mankamentem zaś czas przejazdu i opłaty na płatnych autostradach. Przejazd przez Berlin, Monachium, Innsbruck, Bolzano i Weronę pozwoli je ominąć, jednak zwiększy dystans.

Sposobem na skrócenie czasu podróży jest wybór innego środka transportu. Ta sama trasa z centrum jednego miasta do drugiego w linii prostej wynosi 1317 km. Mniej więcej taki dystans pokonuje samolot, lecąc z Warszawy do Rzymu. Zajmuje mu to ok. 2,5 godziny. Lot samolotem nie dość, że najszybszy, to może się okazać również najtańszym sposobem na dotarcie do stolicy Italii.

Kolejną opcją jest podróż autokarem. Połączenie z Wiecznym Miastem oferuje kilku przewoźników. Ceny biletów autokarowych są niższe od lotniczych. Trzeba się jednak liczyć z 10-krotnie dłuższym czasem jazdy, wynoszącym średnio 27-30 godzin. Nawet najwygodniejszy fotel po takim czasie może dać się we znaki.

W wyższej cenie, zbliżonej do samolotu, są bilety na pociąg. Pojazd szynowy ma do pokonania trasę ze stacji Warszawa do stacji Rzym o długości ok. 1313 km. Zajmuje to 9 składom kursującym codziennie na tej trasie średnio ok. 23 godzin.

Wjazd do Włoch – jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą?

Do Włoch wjeżdża się tak samo, jak do innych 25 państw strefy Schengen. W wyniku zniesienia kontroli granicznej na granicach poszczególnych krajów można przekroczyć je bez problemu. Ułatwiło to poruszanie się po państwach europejskich 3,5 milionowi osób, które codziennie przekraczają granice wewnętrzne. O wjeździe na teren sąsiedniego kraju informują tabliczki, co bardzo usprawniło ruch graniczny i wyeliminowało długie kolejki.

uwaga
Uwaga

Od 1 stycznia 2022 r. strefa Schengen poszerza się o kolejne 27. państwo. Do systemu dołącza Chorwacja. Oznacza to koniec kolejek na granicy chorwackiej. Jest to dobra wiadomość dla turystów z Polski, którzy uwielbiają ten kierunek wakacyjnych wyjazdów. Decyzją europarlamentu Rumunia i Bułgaria nie zostały włączone do Schengen.

Do wjazdu na teren Włoch obywateli Polski uprawnia paszport lub dowód osobisty. Obywatele Unii Europejskiej, korzystając z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie muszą posiadać wizy. Legalnie przebywać w tym kraju można do 90 dni. Po upływie tego czasu konieczne jest zalegalizowanie pobytu. Zgłoszenie tego faktu jest wymagane również niezwłocznie po przybyciu – w ciągu 48 godzin. Obowiązek ten spoczywa na obywatelu Włoch lub administracji ośrodka turystycznego, który gości u siebie przybyszów z Europy.

Jeżeli posiadasz dowód osobisty i paszport, najlepiej weź ze sobą oba dokumenty. Trzymając je w dwóch różnych miejscach, zmniejszysz ryzyko utraty obu na raz. W przypadku kradzieży jednego, będziesz mógł posłużyć się drugim, zapasowym dokumentem, aby np. wrócić do kraju.

Dokumenty tożsamości to jednak nie wszystko, jeśli wybierasz się do Włoch własnym autem. Kierowca powinien pamiętać o wzięciu ze sobą również dokumentów pojazdu i potwierdzających uzyskanie uprawnień do kierowania.

Na wyjazd własnym autem do Włoch koniecznie zabierz ze sobą:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • potwierdzenie ostatniego (aktualnego) badania technicznego;
 • polisę OC.

Wydrukowany wcześniej dokument polisowy będzie stanowił potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC całkowicie wystarczy, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Obowiązuje również na terenie Czech, Austrii, Niemiec i Słowenii bez konieczności uzyskania Zielonej Karty czy wykupienia ubezpieczenia granicznego.

Drogi we Włoszech – co stanowią przepisy?

Autostrady we Włoszech są płatne, jak w większości europejskich krajów. Opłata zależy od rodzaju auta, pokonanego odcinka i przejechanego dystansu. Średnio wynosi 7,5 euro za każde 100 km. Płatność należy uiścić przy zjeździe z danego odcinka drogi i po okazaniu biletu pobranego wcześniej na bramkach. Z opłat wyłączone są niektóre fragmenty autostrad w biedniejszych regionach na południu kraju. Za to za przejazd tunelem lub wjazd do ścisłego centrum miasta mogą być naliczone dodatkowe opłaty.

Włoskie przepisy drogowe nie różnią się zbytnio od polskich. Warto jednak zapoznać się z niektórymi z nich, aby nie narazić się na mandat.

Najważniejsze z przepisów drogowych obowiązujących we Włoszech:

 • kierowca i pasażerowie zobligowani są do podróżowania z zapiętymi pasami bezpieczeństwa;
 • specjalne podstawki powinny stosować dzieci do 12 lat i osoby poniżej 150 cm wzrostu tak, aby pas nie przygniatał szyi i krtani, tylko przebiegał prawidłowo przez ramię;
 • za dopuszczalną ilość alkoholu we krwi uznaje się 0,5 promila, jednak u początkujących (posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata) i zawodowych kierowców musi wynosić bezwzględne 0,0.

Włoscy kierowcy wyróżniają się na tle pozostałych nacji europejskich specyficznym zachowaniem na drodze. Objawia się to brakiem cierpliwości i bardzo małym marginesem tolerancji dla innych użytkowników dróg. Stąd często słychać klakson, zwłaszcza w mieście. Na trasach przeważnie poruszają się, przestrzegając przepisów, m.in. ograniczeń prędkości maksymalnej.

Tabela 1. Limity prędkości na drogach we Włoszech:

Obszarmotocyklsamochód osobowy/dostawczy (poniżej 3,5 t)samochód osobowy/dostawczy z przyczepamipojazd ciężarowy powyżej 3,5 t pojazd ciężarowy powyżej 12 tautobusy
teren zabudowany505050505050
teren niezabudowany909070807080
droga ekspresowa1101108010080100
autostrada1301308010080100
Źródło: ec.europa.eu [styczeń 2023].
uwaga
Uwaga

Gdy są trudne warunki atmosferyczne (np. jezdnia jest śliska), obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h na ekspresówkach i 110 km/h na autostradach. Dodatkowe restrykcje nałożone są też na początkujących kierowców. Maksymalnie szybko, jak mogą jeździć to: 90 km/h na drogach ekspresowych oraz 100 km/h na autostradach.

Mandaty we Włoszech nie należą do niskich. Kierowcy muszą pilnować prędkości, gdyż w wielu miejscach działa system odcinkowego pomiaru prędkości Tutor. Jego elementy znajdują się pod poziomem drogi, a oznakowanie nie zawsze jasno o nim informuje. Za przekroczenie dozwolonej prędkości nakładane są na kierowcę również punkty karne, które odlicza się od początkowej liczby 20. Za jego przekroczenie w ciągu 12 miesięcy grozi 2-letni zakaz jazdy po włoskich drogach.

Tabela 2. Wysokość mandatów drogowych za przekroczenie prędkości we Włoszech:

t

Przekroczenie prędkościWysokość mandatuPunkty karne/dodatkowe kary
do 10 km/h39–169 eurobrak
od 11 do 40 km/h169–680 euro-3 pkt
od 41 do 60 km/h532–2127 euro-6 pkt i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy
powyżej 60 km/h829–3316 euro-10 pkt i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy

Kwoty mogą ulec zwiększeniu o 1/3 swojej wartości, jeśli wykroczenie zostało popełnione w porze nocnej (w godz. 22–7). Obcokrajowcy otrzymują mandaty obniżone o 30%, ale są zobligowani do natychmiastowego ich opłacenia. Nawet w przypadku odwołania trzeba wnieść opłatę o równowartości połowy maksymalnej wysokości kary za dane wykroczenie. Jeśli płatność nie zostanie uregulowana, pojazd może zostać zarekwirowany na 60 dni. Jego zwolnienie nastąpi dopiero po wpłynięciu pieniędzy, w tym również za holowanie i policyjny parking.

Ubezpieczenie komunikacyjne do Włoch

Na wyjazd własnym autem do Italii trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pomoże uporać się z włoskim temperamentem „za kółkiem”. Dla pełnego spokoju warto przed podróżą nabyć dodatkową polisę assistance (całoroczną lub krótkoterminową). Zapewni wsparcie językowe, informacyjne i logistyczne, kiedy samochód zostanie unieruchomiony np. wskutek kolizji. Dzięki temu bez problemu porozumiesz się z pozostałymi kierowcami w stresującej sytuacji i otrzymasz odpowiednią pomoc, tak szybko, jak to możliwe.

Oprócz obowiązkowego OC na wyjazd do Włoch warto wyposażyć się w ubezpieczenie dobrowolne. Polisy NNW, assistance i AC są na wypadek zdarzeń, w których to my jesteśmy poszkodowani. Przydadzą się zwłaszcza, jeśli coś przytrafi się podróżującym lub niespodziewana usterka dopadnie auto.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewni pokrycie spowodowanych przez ubezpieczonego szkód. Nie obejmuje jednak działań dodatkowych w stosunku do sprawcy zdarzenia, takich jak: zakwaterowanie w hotelu, transport zastępczy czy opieka nad dziećmi. Wszystko trzeba pokryć z własnej kieszeni, a koszty mogą sięgać setek lub nawet tysięcy euro. Wybawieniem z tej opresji będzie assistance samochodowy, którego zakres terytorialny obejmuje zagranicę.

Assistance do Włoch – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie assistance na samochód, zwróć uwagę, aby obejmowało Europę. Jest to domena bogatszych ofert, które swoim zakresem obejmują kolizję, wypadek, awarię i kradzież. Dodatkową ochroną przed spowodowaniem szkód we własnym aucie, całkowitym zniszczeniem go lub kradzieżą zapewnia AC.

Towarzystwa oferują polisy assistance i autocasco tylko na czas dalszego wyjazdu. Umożliwia to idealne dopasowanie okresu ochrony do potrzeb, ale ekonomicznie korzystniej wychodzi polisa całoroczna. Pozwala to na zachowanie jednakowego terminu startu ubezpieczenia i dodatkowe obniżenie ceny, przez zakup w pakiecie z inną polisą.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – co warto wiedzieć?

Specjalną ochronę podróżującym do innych krajów zapewnia ubezpieczenie podróżne. Polisa na taki wyjazd może zawierać NNW, OC w życiu prywatnym, turystyczne assistance. Na wyjazd do Włoch zabierz ze sobą ochronę dla siebie i współpodróżujących. Jeśli tylko dojdzie do jakiegoś wypadku, w którym zostaną poszkodowani lub ciężko zachorują na COVID, ubezpieczyciel zapewni i opłaci dostęp do lekarzy-specjalistów, a w szczególnych przypadkach transport medyczny do kraju. Koszty takich działań idą w dziesiątki tysięcy euro.

Polisa turystyczna zapewnia pokrycie kosztów leczenia, akcji ratunkowej i transportu medycznego, jeśli do zdarzenia dojdzie na wyjeździe. Ubezpieczenie kosztów leczenia na wyjazd do Włoch powinno wynosić minimum 100 tys. zł, aby gwarantował uregulowanie usługi świadczone w ramach zapewnionej pomocy.

Przykład:

43-letnia Marzena wybiera się do Włoch. W celu nabycia polisy turystycznej odwiedziła porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Oto 3 oferty, które bierze pod uwagę:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)21,56 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu24,00 zł
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)26,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Włoch

Włochy to też jeden z uwielbianych przez narciarzy kierunków zimowych wyjazdów. Włoskie Alpy oferują znakomite warunki do szusowania, a włoskie restauracje w niewielkich miasteczkach zapewniają wspaniałe doznania smakowe. Dolomity oprócz narciarstwa mają do zaoferowania liczne szlaki do pieszych wędrówek, a strzeliste skały i jezioro napełniają oczy turystów zachwytem. Livigno z wieloma parkami śnieżnymi i jednym narodowym (Stelvio) również przyciąga miłośników sportów zimowych z całej Europy i świata.

uwaga
Uwaga

Aby cieszyć się wyjątkowością włoskich Alp, niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia narciarskiego. Musi zawierać OC w życiu prywatnym, które jest wymagane na wszystkich stokach. Bez niego ani rusz! Brak takiej polisy skutkuje mandatem w kwocie 100–150 euro.

Polisa narciarska do Włoch poza ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej zawiera kilka elementów. Jednym z nich jest ubezpieczenie kosztów leczenia – jego suma nie powinna być niższa niż 150 tys. zł. Ta kwota obejmuje także ratownictwo górskie, jeśli na stoku lub szlaku dojdzie do wypadku. Jego koszty mogą iść w dziesiątki lub nawet setki tysięcy euro.

Przykład:

Wspomniana przedtem Marzena podczas swojego pobytu we Włoszech chce spędzić pewien czas na alpejskim stoku. Przeliczyła oferty na mubi.pl z uwzględnieniem tej aktywności. Oto, jak teraz się kształtują:

t

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners600 000 zł50 000 zł250 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)42,35 zł
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 złubezpieczenie bagażu (2 000 zł); ubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)47,00 zł
Proama200 000 zł10 000 zł50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu67,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ubezpieczenie dla narciarzy obejmuje również drogi sprzęt używany na stoku. Wartym rozważenia jest rozszerzenie ochrony o zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu – bez niego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia, jeśli stwierdzi, że substancja ta przyczyniła się do zdarzenia.

Włochy – co warto zobaczyć?

Słoneczna Italia oferuje ogrom atrakcji. Liczba historycznych i kulturowych dóbr, które znajdują się na jej terenie jest wielka, przez co ciężko wszystko zwiedzić za jednym razem. Ale zawsze warto próbować! Spora ich część znajduje się w Wiecznym Mieście, ale warto również odwiedzić mniejsze miejscowości, a jest szansa na natknięcie się na prawdziwe perełki.

Największe atrakcje turystyczne Włoch:

 • Rzym: Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Plac Wenecki, Piazza del Popolo, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej, Zamek Świętego Anioła;
 • Watykan: Bazylika św. Piotra, Kaplica Sykstyńska, Muzea Watykańskie, ogrody papieskie;
 • Mediolan: katedra, La Scala, Galeria Wiktora Emanuela II (dzielnica mody), Santa Maria delle Grazie, Pinakoteka Brera;
 • Piza: Krzywa Wieża;
 • Siena: Galeria Uffizi, Piazza del Campo (wyścigi palio);
 • Florencja: Katedra Santa Maria del Fiore, Giotto Campanile, Baptysterium, Piazza della Signoria;
 • Wenecja: Bazylika i Plac św. Marka, Pałac Dożów, Most Rialto, Canal Grande;
 • Padwa;
 • Perugia: Universita per Stranieri;
 • Werona: amfiteatr;
 • Pompeje: ruiny;
 • Rawenna;
 • Turyn;
 • San Gimigiano;
 • San Remo;
 • Matera: Sassi di Matera;
 • Monte Cassino: klasztor;
 • Neapol: Narodowe Muzeum Archeologiczne;
 • Portofino;
 • Jezioro Lago di Garda;
 • Cinque Terre;
 • Genua;
 • Monte Conero (Riviera del Conero);
 • Sycylia: Teatro Massimo;
 • Capri: Błękitna Grota;
 • Elba;
 • Sardynia: Costa Smeralda.

Podsumowanie

 • Włochy największą falę zachorowań na COVID-19 mają za sobą. Teraz kraj jest ponownie otwarty na turystów.
 • Do wjazdu na teren Włoch uprawnia obywateli UE dowód osobisty. Kierowcy powinni pamiętać również o zabraniu: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia ostatniego badania technicznego i aktualnej polisy OC.
 • Kierowcy są zobligowani do bezwzględnego stosowania się do włoskich przepisów drogowych. Szczególne ograniczenia dotyczą trudnych warunków pogodowych i młodych kierowców.
 • Wyjazd autem do Włoch bez ubezpieczenia jest jak wspinaczka bez asekuracji. Wystarczy, że powinie nam się noga, a zostajemy na lodzie zdani tylko na siebie.
 • Ubezpieczenie podróżne i zagraniczne assistance samochodowe zapewnia solidne wsparcie w każdej opresji. Bez problemu znajdziesz je na mubi.pl.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy we Włoszech jest drogo?

Ceny we Włoszech są zbliżone do tych w Polsce. Niektóre produkty spożywcze są trochę tańsze (np. kawa, woda, wino, makaron, ryż), a inne droższe (mięso, owoce, warzywa, chleb). Wszystko zależy od pory roku i rejonu. Najbardziej odczuwalne są wysokie ceny noclegów oraz opłaty za wypożyczenie auta. Poza sezonem są bardziej przystępne.

Czy we Włoszech jest bezpiecznie?

We Włoszech obowiązuje obecnie 4 stopień zagrożenia terrorystycznego w 5-stopniowej skali. Może to oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa, wzmożone kontrole i obecność żołnierzy z bronią automatyczną na ulicach dużych miast. Poza tym turyści przybywający do Włoch są głównie narażeni na drobne kradzieże np. pieniędzy czy dokumentów, choć zdarzają się też zniknięcia droższych aut. Na rabusiów trzeba uważać w środkach komunikacji i tłocznych miejscach publicznych.

Czy we Włoszech wystarczy EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bez wątpienia zbyt mała ochrona na wyjazd do Włoch. Jeśli będzie miał miejsce poważny uraz lub choroba, a koszty specjalistycznego leczenia pójdą w setki tysięcy euro – nie pokryje ich podstawowa opieka medyczna. Dlatego oprócz EKUZ na wyjazd do Włoch zabierz ze sobą polisę turystyczną. Koniecznie razem z OC w życiu prywatnym, jeśli zamierzasz korzystać z włoskich stoków narciarskich.