Data dodania: 25 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Niemiec

Niemcy w pierwszej kolejności nie kojarzą się z wyjazdami wakacyjnymi. Są jednak częstym kierunkiem wypraw nie tylko Polaków do tego kraju w różnych celach: rekreacyjnych, rodzinnych, służbowych czy biznesowych. Pod kątem turystycznym mają do zaoferowania znacznie więcej niż może się z początku wydawać. Nasi sąsiedzi z Zachodu przyciągają przybyszów z innych krajów bogatą historią, architekturą i dziedzictwem kulturowym.

niemcy
Spis treści:
 1. Jaka jest sytuacja epidemiczna w Niemczech?
 2. Jak powstało państwo niemieckie?
 3. Jaki dokument zabrać na wyjazd do Niemiec?
 4. W jaki sposób pokonać drogę z Warszawy do Berlina?
 5. Jaka jest rzeczywistość drogowa w Niemczech?
 6. Jakie ubezpieczenie na auto wybrać na wyjazd do Niemiec?
 7. Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze assistance samochodowego?
 8. Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Niemiec?
 9. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na wyjazd narciarski do Niemiec?
 10. Co warto zobaczyć, będąc w Niemczech?

Zagraniczny wyjazd może wiązać się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Od problemów, jakie mogą spotkać auto, uchroni pakiet assistance. Podróżnym, gdy tylko będą wymagać pomocy lekarskiej, niezbędne wsparcie zagwarantuje polisa turystyczna.

Niemcy a koronawirus – czy są obostrzenia?

Koronawirus w Niemczech nie powoduje obecnie żadnych ograniczeń wjazdowych do tego kraju. Podróżni po przekroczeniu granicy nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego. Po dotarciu na miejsce docelowe również nie ma restrykcji covidowych.

uwaga
Uwaga

Osoby przebywające na terenie Niemiec, które odczuwają symptomy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (takie jak: gorączka, kaszel, duszności czy problemy z oddychaniem), powinny skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, właściwym urzędem ds. zdrowia (Gesundheitsamt) lub zadzwonić na infolinię (nr tel.: 116 117).

Łamanie przepisów dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa może wiązać się z karą w wysokości do 25 000 euro.

Niemcy – geneza państwa

Tereny obecnych Niemiec w starożytności zamieszkiwali Celtowie. Germanie zasiedlili początkowo południowo-zachodnią Skandynawię i Jutlandię, ale z czasem zaczęli migrować na Południe wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Zajęli ziemię przede wszystkim nad Łabą, gdzie mieszkali słowianie, którzy z czasem ulegli germanizacji.

przykład
Ciekawostka

Termin Niemiec pochodzi od prasłowiańskiego określenia osoby mówiącej niezrozumiale, mamroczącej lub niezdolnej do mówienia. W ten sposób podkreślona została bariera językowa dzieląca dialekty germański i słowiański. Określenie Niemiec jest obecne we wszystkich językach słowiańskich oraz w węgierskim należącym do grupy języków ugryjskich.

Nowożytna Republika Federalna Niemiec to państwo federacyjne składające się z 16 krajów związkowych zwanych landami. Od 1957 r. Niemcy Zachodnie są jednym z członków-założycieli wspólnot europejskich. Po zjednoczeniu Republiki Federalnej Niemiec (RFN) i Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w 1990 r. Niemcy stały się najbardziej zaludnionym państwem Unii Europejskiej zamieszkałym przez blisko 83 miliony obywateli. Jako 1. gospodarka europejska i 4. na świecie jest trzonem stref Schengen i euro oraz zasiada m.in. w: ONZ, OECD, G7 i G20.

Językiem urzędowym jest niemiecki. Obowiązuje waluta euro.

Wyjazd do Niemiec – jaki dokument zabrać?

Aby wjechać na terytorium Niemiec, nie trzeba przechodzić kontroli granicznej. Państwo to od dawna jest w strefie Schengen, dzięki czemu o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej można dowiedzieć się z tablic informacyjnych. Obywatele Unii Europejskiej, korzystając z prawa do swobodnego przepływu osób, nie muszą wyrabiać wizy. Na wypadek wyrywkowej kontroli lub konieczności wylegitymowania się należy wziąć ze sobą ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Osoby przebywające w Niemczech mają obowiązek zgłoszenia swojego meldunku. Należy tego dopilnować na początku pobytu. W zależności od landu czas na to wynosi do 7 lub 14 dni. Urzędy meldunkowe, które można znaleźć w urzędzie miasta lub gminy, wydają specjalne zaświadczenie, stanowiące późniejsze potwierdzenie dopełnienia tego obowiązku.

uwaga
Uwaga

Zezwolenie na pobyt w Niemczech nie jest wymagane. Prawo do stałego pobytu można uzyskać po 5 latach legalnej obecności w tym kraju.

Osoby wybierające się do naszych zachodnich sąsiadów własnym autem, nie mogą zapomnieć o zabraniu dokumentów pojazdu i potwierdzenia uzyskanych uprawnień do kierowania.

Na wyjazd samochodem do Niemiec zabierz ze sobą koniecznie:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie z ostatniego przeglądu technicznego;
 • polisę OC.

Aktualna polisa od odpowiedzialności cywilnej kierowcy chroni przed szkodami wyrządzonymi w ruchu drogowym. Honorowani są wszyscy polscy ubezpieczyciele.

uwaga
Uwaga

Od 1 maja 2004 r. Zielona Karta nie jest wymagana na terenie Niemiec. Niemniej jednak z przyczyn praktycznych lepiej ją uzyskać przed wyjazdem z kraju i zabrać na podróż. Okazanie jej w drodze stanowi wiarygodne potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC.

Berlin – jak się dostać z Polski?

Dwie europejskie stolice leżą na tym samym 52-drugim równoleżniku półkuli północnej. Dzieli je niespełna 8 południków, co sprawia że odległość między nimi w linii prostej wynosi raptem 518 km. Trasę Warszawa–Berlin można pokonać samochodem bez postojów w ok. 6 godzin. Najbardziej optymalny jej wariant prowadzi przez Konin, Luboń, Świecko i Frankfurt nad Odrą, czyli przez płatne odcinki autostrad: A2, A12 i A10 (po polskiej stronie) oraz A113 (po niemieckiej). Pominięcie ich drogami krajowymi nr 92, 24 i 22 (w Polsce) oraz 1 (w Niemczech) wiedzie przez Kutno, Konin, Poznań, Kostrzyn i Muncheberg, jednak wydłuża dystans o blisko 60 km i czas jazdy do minimum 8 godzin. W obu wariantach trasę można przejechać na 1 baku (lub na 1 ładowaniu w przypadku aut elektrycznych), a spalanie z uwzględnieniem prędkości autostradowych jest zbliżone.

Z Warszawy do Berlina dostać można się także drogą powietrzną. Samoloty różnych linii (m.in. Lot i Air Berlin) kursują kilka razy dziennie. Lot bezpośredni trwa ok. 1 godz. 30 min. Ceny biletów lotniczych są w przedziale 260–980 zł.

Połączenie obu stolic zapewnia także kolej. Pociągi pokonują ten sam dystans co samochody w nieco krótszym czasie – ok. 5 godzin. Express kursuje 4 razy dziennie. Wyrusza ze stacji Warszawa Zachodnia przez Poznań Główny i Frankfurt nad Odrą (Oder). Ceny biletów kolejowych zaczynają się już od 186 zł.

Do wyboru pozostaje jeszcze połączenie autobusowe. Pokonanie trasy z Warszawy do Berlina zajmuje średnio 7,5 godziny. Bilet na regularnych liniach to wydatek rzędu 270 zł.

Drogi w Niemczech – jak wyglądają realia kierowców?

Przepisy drogowe w Niemczech są zgoła podobne do tych w Polsce, jednak bardziej drobiazgowe i dokładniej egzekwowane. Piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo na pasach i śluzach rowerowych. Prawo nakazuje dostosowanie wyposażenia pojazdu do warunków pogodowych. Oznacza to, że opony zimowe należy stosować nie tylko w okresie zimowym (listopad–kwiecień), ale również przy niesprzyjających warunkach pogodowych (np. oblodzenie, śnieg).

przykład
Ciekawostka

Na pojeździe zarejestrowanym w Polsce, używanym w ruchu międzynarodowym, umieszcza się znak z literami PL w tylnej części nadwozia. Nie jest to jednak konieczne, jeżeli symbol ten widnieje już na tablicy rejestracyjnej.

Przejazd autostradami w Niemczech jest bezpłatny dla samochodów osobowych. W obszarze zabudowanym występuje przeważnie znaczne natężenie ruchu. Może wyniknąć z tego problem z parkowaniem. Parkując swój pojazd, zwróć uwagę na ograniczenia, którymi obarczone jest dane miejsce.

uwaga
Uwaga

W niektórych niemieckich miastach obowiązują tzw. strefy ekologiczne. Obejmują przeważnie obszary centrów miast i są oznaczone znakami drogowymi z napisem Umweltzone. Poruszać się w nich mogą tylko samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną plakietką z numerem rejestracyjnym. Zielona plakietka uprawnia do wjazdu do wszystkich stref ekologicznych, natomiast żółta dodatkowo również do wyznaczonego obszaru w Neu-Ulm. Rodzaj plakietki zależy od normy emisji spalin danego pojazdu. Nabywa się je w urzędach komunikacji, stacjach diagnostycznych lub w autoryzowanych warsztatach. Za brak wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia grozi mandat w wysokości 100 euro.

Niemcy za kółkiem wykazują przeważnie wysoką kulturę jazdy. Posiadają rozbudowaną sieć dróg liczącą ok. 13 000 km i korzystają z nich, na ogół nie łamiąc obowiązujących przepisów i limitów prędkości.

grafika

Przekroczenie dozwolonej prędkości surowo karane jest mandatem. W przypadku większych wykroczeń zatrzymywane jest prawo jazdy.

Ubezpieczenie komunikacyjne do Niemiec

Udając się za naszą zachodnią granicę własnym środkiem transportu, trzeba zadbać o ważną polisę od odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Chroni ona sprawcę kolizji przed kosztami wynikającymi z powstałych szkód. Oprócz obowiązkowego OC warto jednak pomyśleć również o ubezpieczeniach dodatkowych, które zapewnią wsparcie w innych sytuacjach.

Assistance samochodowe na wyjazd do Niemiec

Polisa assistance to jedno z najczęściej wybieranych przez kierowców ubezpieczeń dobrowolnych. Zapewnia niezbędne wsparcie informacyjne, jeśli w trasie dojdzie do przebicia opony lub innej usterki. Wystarczy wtedy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, poinformować o zaistniałym zdarzeniu, a zapewni on całą pomoc włącznie z usługami naprawy na miejscu zdarzenia, holowania, transportu do miejsca docelowego lub powrotu do kraju.

Wybierając assistance na wyjazd do Niemiec trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

 • zakres terytorialny – ochrona powinna obejmować Europę;
 • zdarzenia, wchodzące w zakres polisy – w zależności od wybranego wariantu polisa może oferować świadczenie tylko po wypadku/kolizji lub też w przypadku awarii albo kradzieży (wskazany jest jak najszerszy zakres zdarzeń);
 • limit holowania – na zagraniczny wyjazd przyda się jak najwyższa górna wartość holowania (do 1 000 km) lub całkowite pozbawienie tego ograniczenia (holowanie bez limitu);
 • samochód/kierowca zastępczy – ubezpieczyciele zapewniają auto w zastępstwie unieruchomionego pojazdu, a w bogatszych pakietach także kierowcę; pozwala to kontynuować podróż;
 • naprawa na miejscu zdarzenia – szybkie usprawnienie pojazdu bez konieczności jego odholowania (do pewnej kwoty);
 • wymiana koła – gdy dojdzie do przebicia lub innego uszkodzenia opony bądź felgi.

Polisa turystyczna do Niemiec – co trzeba wiedzieć?

Na wypad w celu zgłębiania wiedzy na temat urokliwych zakątków Niemiec, warto wziąć ubezpieczenie turystyczne. Jest jak specjalistyczny sprzęt, który zabieramy ze sobą na daleki wyjazd. Nieraz nie korzystamy z niego przez większość czasu, ale w pewnych okolicznościach okazuje się niezastąpiony. Nawet będąc setki kilometrów od domu, gdy znajdziesz się w tarapatach, otrzymasz należytą pomoc bez martwienia się o koszty całego przedsięwzięcia.

Na terenie Republiki Federalnej Niemiec obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydawana jest obywatelom polskim, opłacającym składki na Narodowy Fundusz Zdrowia, przez regionalne oddziały NFZ. Dzięki niej uzyskuje się dostęp do podstawowej opieki medycznej w Niemczech np. w razie nagłych dolegliwości, choroby czy wypadku.

EKUZ nie zapewnia pokrycia wszystkich kosztów czynności specjalistycznych, jak choćby: transport do Polski czy przewiezienie zwłok. W tych i wielu innych sytuacjach przydaje się wykupione wcześniej dodatkowe ubezpieczenie podróży do Niemiec. Polisa turystyczna obejmująca pokrycie kosztów leczenia, akcji ratunkowej i transportu medycznego zapewni finansowanie tych nietanich usłuch. Prywatna wizyta lekarska w Niemczech to wydatek minimum 50 euro, natomiast doba pobytu w szpitalu kosztuje od 500 euro wzwyż.

Przykład:

37-letni Dominik wybiera się własnym autem na 4-dniowy wyjazd do Niemiec. Wykupił już polisę OC, assistance i AC na zagraniczny wyjazd na Mubi. Teraz używa porównywarki, aby znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne dla siebie na tę podróż. Oto najkorzystniejsze oferty, które uzyskał:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)16,00 zł
Proama100 000 złbrakbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja); zdarzenia pod wpływem alkoholu17,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.17,00 zł
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ubezpieczenie na narciarski wyjazd do Niemiec

Niemcy to dość częsty kierunek wyjazdów na narty wybierany przez Polaków. Kilka popularnych ośrodków narciarskich znajduje się w regionach, takich jak: Allgäu czy Berchtesgaden. Największym zainteresowaniem cieszą się natomiast Alpy Bawarskie, gdzie znajduje się najwyższy w tym kraju szczyt górski należący do Korony Europy – Zugspitze. Niewątpliwym atutem regionu jest bawarska gościnność i pyszna kuchnia. Lodowiec zapewnia śnieg nawet podczas stosunkowo ciepłych zim. Dla miłośników mocnych wrażeń jest trasa Kandahar.

przykład
Ciekawostka

W bawarskim kurorcie GA-PA (Garmisch-Partenkirchen) w 1936 r. odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Co roku odbywają się tam zawody alpejskiego Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim i rozgrywany jest Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich.

Całkowicie beztroskie szusowanie zapewnia narciarzom i snowboardzistom polisa turystyczna, która obejmuje ochronę od nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść na stoku. Gwarantuje pomoc, gdy dojdzie do niefortunnego zderzenia z innym użytkownikiem stoku, w wyniku którego ubezpieczony zostanie poszkodowany i będzie wymagał jak najszybszego przetransportowania do szpitala.

Przykład:

Wspomniany wcześniej Dominik rozważa 1 dzień ze swojego 4-dniowego pobytu w Niemczech przeznaczyć na jazdę na nartach. Zaznaczył więc taką opcję w kalkulatorze ubezpieczenia podróżnego Mubi. Zobacz, jakie oferty teraz otrzymał:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)27,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.28,00 zł
AXA Partners600 000 zł50 000 zł250 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna); ubezpieczenie bagażu (3 000 zł)33,88 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Niemcy – polecane atrakcje turystyczne

Krajobraz Niemiec jest dość zróżnicowany, a klimat umiarkowany. Ze względu na bliskość morza warunki pogodowe na Północy są kapryśne (całoroczne opady). Bardziej stabilne temperatury występują w środkowej i południowej części kraju, ale z powodu większych wysokości i lodowców w wyższych partiach Alp średnie temperatury są niższe.

Lasy, w znakomitej większości iglaste, pokrywają blisko 1/3 powierzchni kraju. Ich teren zamieszkują liczne gatunki ptaków, z których 4 są pod wyjątkową ochroną, iż są krytycznie zagrożone. To: burzyk balearski, czajka towarzyska, ibis grzywiasty i kulik cienkodzioby. W lasach można spotkać też: węże, żółwie czy jaszczurki.

Niemcy są często odwiedzanym państwem przez turystów zza granicy. Tylko w 2015 r. kraj ten odwiedziło blisko 35 mln turystów, którzy przynieśli prawie 37 mld dolarów przychodu. Największą liczbę turystów przyjmuje Bawaria, zaraz przed: Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia i Hesja.

Lokalizacje, które musisz odwiedzić, będąc w Niemczech:

 • Berlin – Brama Brandenburska, pozostałości muru berlińskiego, park Tiergarten (kolumna Siegessäule), ogród zoologiczny
 • Poczdam – Pałac Sanssouci (niem. Schloss Sanssouci);
 • Saksonia – liczne kompleksy zamkowo-pałacowe;
 • Drezno – Zwinger, pałac w Pillnitz, Pałac Moritzburg, zamek w Miśni czy Twierdza Königstein
 • Bawaria – zamki Neuschwanstein i Burghausen;
 • Hanower – zamek Marienburg, pałace w Bückeburg, Corvey oraz w Celle;
 • Rust – Europa-Park;
 • Günzburgu – Legoland;

Podsumowanie

 • Niemcy nie stosują aktualnie żadnych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19. Ruch turystyczny odbywa się bez ograniczeń.
 • Republika Federalna Niemiec to trzon stref Schengen i euro. Jest najbardziej zaludnionym państwem Unii Europejskiej.
 • Niemcy posiadają bardzo rozbudowaną sieć dróg. Równie szybko, co samochodem, do Berlina można dostać się koleją.
 • Na zagraniczny wyjazd do Niemiec zabierz polisę assistance na samochód i ubezpieczenie turystyczne dla podróżnych, zwłaszcza jeśli wybierasz się na narty.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Jaka jest temperatura w Niemczech?

Średnie temperatury w Niemczech są przyjazne dla turystów. Zimy są stosunkowo łagodne, lata zaś wystarczająco ciepłe. Na wschodzie amplituda temperatur jest wyższa, za to w centralnej części kraju i na południu warunki są optymalne. Najcieplejszym regionem Niemiec jest południowo-zachodni zakątek kraju (Deutsche Weinstraße, Nizina Górnoreńska), gdzie okres letni jest wydłużony i bardziej upalny z temperaturą minimalną wynoszącą ok. 20 st. C.

Gdzie Niemcy spędzają wakacje?

Obywatele Niemiec najczęściej zostają na wakacje w ojczyźnie. Ich ulubionym kierunkiem wyjazdów są kraje śródziemnomorskie (m.in. Hiszpania). Polska jest na 10. miejscu najchętniej wybieranych przez Niemców celów wakacyjnych podróży.

Czy w Niemczech jest bezpiecznie?

W 2020 r. na terenie Niemiec doszło do kilku ataków i prób ataków o charakterze terrorystycznym. W Republice Federalnej Niemiec nie obowiązuje jednak system alertów terrorystycznych, więc władze nie podają do wiadomości publicznej aktualnego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. W związku z tym w miejscach publicznych, masowych imprez, na lotniskach, dworcach czy w centrach handlowych można spotkać uzbrojonych mundurowych. W tych lokalizacjach mogą wystąpić też wzmożone kontrole bezpieczeństwa.

Źródła