Data dodania: 27 stycznia 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Grecji

Historyczna Hellada nad Morzem Egejskim – kolebka zachodniej cywilizacji. To tu swój początek ma wiele niezwykle ważnych dziedzin naszego życia, jak choćby: demokracja, filozofia, nauka, literatura, teatr czy sport. To również plaże i wyspy zapewniające wspaniałe wakacje wielu turystom z Polski. Wybierasz się w podróż do tego kraju? Planując wyjazd, nie zapomnij o ubezpieczeniu! Przeczytaj niniejszy poradnik, a przekonasz się, że nie ma nic równie prostego, jak wybór polisy na podróż.

grecja
Spis treści:
 1. Jaka jest aktualna sytuacja w związku z pandemią COVID-19 w Grecji?
 2. Jaka jest geneza państwa greckiego?
 3. Jak lepiej pokonać drogę z Warszawy do Aten – samochodem czy innymi środkami transportu?
 4. Jaki dokument pozwala na wjazd na teren Grecji?
 5. Jaka jest sytuacja drogowa w Grecji?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Grecji?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance samochodowego do Grecji?
 8. Jakie ubezpieczenie powinni mieć podróżujący do Grecji?
 9. Co warto zobaczyć w Grecji?

Grecja a koronawirus – są obostrzenia?

W obliczu stabilizującej się sytuacji pandemicznej na świecie Grecja zniosła praktycznie wszystkie restrykcje nakładane na turystów przybywających do tego kraju. Najważniejsze zniesione obostrzenia to aktualnie:

 • brak wymogu posiadania dokumentów określających status związany z COVID-19;
 • brak obowiązku wykonywania testów antygenowych;
 • koniec okazywania certyfikatów szczepienia;
 • zniesienie nakazu wypełniania formularza lokalizacyjnego.
uwaga
Uwaga

Greckie władze zalecają podróżnym, u których pojawiły się lekkie objawy COVID-19, aby poddali się jedynie dobrowolnej izolacji przez okres 5 dni. Po jej zakończeniu nie ma obowiązku wykonywania testu.

1 czerwca 2022 r. w Grecji przestał obowiązywać wymóg noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązek jednak pozostaje utrzymany dla wszystkich pasażerów środków transportu publicznego, takich jak autobusy, tramwaje, metro czy statki, łodzie i promy. Utrzymany został także nakaz zachowania odpowiedniego dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

Grecja – początki państwa

Współczesne państwo greckie powstało w wyniku zakończonego zwycięstwem powstania przeciwko rządom Imperium Osmańskiego. Był to 15. z kolei zryw ludności helleńskiej przeciwko Turkom. Wojna narodowowyzwoleńcza trwała 11 lat (1821–1832) i miała bardzo brutalny charakter. Swój udział w walkach mieli także Polacy. Wśród poległych w bitwie pod Petą (4 lipca 1822 r.), wymienionych na pamiątkowej tablicy, znajduje się czterech polskich oficerów. Wzmianki o Polakach walczących u boku Greków można znaleźć również przy pomniku powstańców greckich w Ogrodzie Bohaterów w Missolungi oraz na nagrobkach żołnierzy w Nafplio.

przykład
Ciekawostka

„Wolność albo Śmierć!” (gr. „Elefthería i thánatos!”) to najbardziej popularne motto ostatniego zrywu wolnościowego zakończonego sukcesem. Stało się późniejszą dewizą państwową Grecji i Cypru. 9 pasów na aktualnej fladze Grecji symbolizuje liczbę sylab tego hasła. Również inny symbol narodowy Greków nawiązuje do tych wydarzeń. Inspiracją do napisania w 1823 r. przez Dionisiosa Solomosa „Hymnu do wolności”, liczącego 158 zwrotek były walki stoczone w 1821 r. Jest to najdłuższy hymn państwowy na świecie. Tylko 24 zwrotki zostały oficjalnie zatwierdzone, a podczas uroczystości wykonywane są jedynie dwie pierwsze 4-wersowe strofy.

Trasa: Warszawa – Ateny – jaki środek transportu wybrać?

Samochodem do Aten

Ze stolicy Polski do Aten można dostać się samodzielnie samochodem. Trasa licząca w zależności od wybranego wariantu od 2 246 do 2 320 km przebiega przez 4 lub 5 pośrednich krajów. Jej pokonanie zajmuje ok. 24 godz., więc trudno będzie dojechać na miejsce za jednym razem bez drugiego kierowcy. Lepiej wtedy zatrzymać się w połowie drogi (na Węgrzech lub w Serbii) na odpoczynek, aby dalej wyruszyć z nowymi siłami. Trasa obejmuje płatne odcinki autostrad, więc do ceny paliwa, która przy założeniu, że auto spala 7 l/100 km, a litr benzyny kosztuje 7 zł, wyniesie niespełna 1 150 zł.

Autobusem do Aten

Do stolicy Grecji można przedostać się drogami także w inny sposób. Transport autokarowy oferuje kursy codziennie. Średni czas podróży wynosi praktycznie tyle samo – trochę ponad dobę, a najtańsze bilety autobusowe kosztują ok. 630 zł.

Pociągiem do Aten

Podróż z Warszawy do Aten można odbyć na torach. Pociąg pokonuje mniejszy dystans ok. 1 600 km. Taka podróż wymaga co najmniej 1 przesiadki (zazwyczaj w Budapeszcie) i 40 godz., gdyż nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego stolic Polski i Grecji. Całościowy koszt takiej podróży to ok. 500 zł.

Samolotem do Aten

Najszybszy transport do słonecznej Grecji zapewnia droga powietrzna. Lot bezpośredni samolotem na dystansie blisko 1 600 km zajmuje przeważnie 2,5 godz. Ceny biletów lotniczych zaczynają się już od 250 zł. Latające maszyny korzystają z jedynego w okolicy portu lotniczego – Ateny (ATH) im. Elefteriosa Wenizelosa, który leży ok. 25 km na wschód od centrum miasta.

Wjazd do Grecji – jaki dokument trzeba mieć?

Do wjazdu na terytorium Grecji uprawnia ważny paszportu lub dowód osobisty. Obywatele UE, korzystając z prawa do swobodnego przepływu osób, mogą przebywać w tym do 90 dni. Dłużej mogą zostać obcokrajowcy, którzy uzyskają pozwolenie na pobyt stały.

Kierowcy, którzy chcą poruszać się po greckich drogach, muszą pamiętać o kilku dodatkowych dokumentach:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny;
 • aktualna polisa OC (wydrukowana).

Greckie drogi – najważniejsze informacje

Przepisy panujące na drogach w Grecji są takie same jak w większości krajów europejskich. Kierowcy z Polski nie powinni być więc zaskoczeni. Grecy podchodzą do nich nieraz z pewnym dystansem i okazują swój temperament za kierownicą. Z tego względu trzeba uważać, zwłaszcza dojeżdżając do skrzyżowania, gdyż może się zdarzyć, że kierowca np. skręci w lewo z prawego pasa.

Najważniejsze przepisy drogowe w Grecji:

 • pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu;
 • rozmowy telefoniczne podczas jazdy są zakazane;
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi do 0,5 promila (0,2 promila w przypadku kierowców zawodowych i osób do 23. roku życia).

Ubezpieczenie komunikacyjne do Grecji

Przed wyjazdem własnym autem do Grecji trzeba sprawdzić, czy polisa OC jest ważna. Jeśli zbliża się jej koniec i istnieją szanse, że wyjazd się przedłuży – może wygasnąć za granicą. Jak się wykupuje z dużym wyprzedzeniem, to składka wcale nie musi być niższa. W dodatku w międzyczasie może się ulec zmianie na niekorzyść kupującego. Zwłaszcza jeśli w międzyczasie dojdzie do szkody.

OC chroni ubezpieczonego na wypadek spowodowania przez niego danym pojazdem szkód. Ubezpieczyciel pokryje wartość strat i zapewni poszkodowanym niezbędną pomoc. Aby jednak samemu nie być jej pozbawionym, należy wykupić dodatkową ochronę w postaci polis dobrowolnych. Assistance i autocasco gwarantują wsparcie, jeśli pojazd odmówi posłuszeństwa w trasie lub zostanie uszkodzony bądź utracony. Zakup polisy w pakiecie pozwala zaoszczędzić i zapłacić mniej niż gdyby te same ubezpieczenia kupować osobno.

Assistance na wyjazd do Grecji – na co zwrócić uwagę?

Wybierając assistance na daleką podróż, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii. Aby ochrona zadziałała, oferta musi spełniać poniższe warunki:

 • zakres terytorialny: Europa;
 • limit holowania: 1 500 km (lub bez limitu);
 • auto zastępcze;
 • transport podróżnych;
 • meldunek w hotelu;
 • opieka nad dziećmi;
 • leczenie zwierząt domowych.

Towarzystwa w ramach assistance świadczą dużo dodatkowych usług. Te wyżej wymienione są przeważnie domeną rozszerzonego assistance, często w najwyższym dostępnym wariancie. Jego zakup wymaga dopłaty, jednak gdy podróżujesz po Europie lub pokonujesz duże dystanse po kraju, przyda Ci się większa ochrona. Alternatywą jest assistance krótkoterminowe – polisa zawierana jest tylko na czas wyjazdu. Cena takiego ubezpieczenia może wydać się atrakcyjna, jeśli jednak przeliczymy ją na miesiąc ochrony, okaże się, że taniej wychodzi umowa całoroczna.

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji – co warto wiedzieć?

Wyjeżdżając za granicę, lepiej nie pozbywać się ochrony, gdyż nie mamy pewności, co wydarzy się setki kilometrów od domu. Od nieprzewidzianych wypadków chroni polisa turystyczna. Jest zawierana na konkretną podróż i chroni wszystkich wskazanych w umowie uczestników wyjazdu w danym terminie do wybranego kraju docelowego. Jest to więc polisa krótkoterminowa z jasno określonym celem wyprawy.

uwaga
Uwaga

W greckich morzach można spotkać jeżowce i meduzy. Kontakt z nimi powoduje obrażenia w postaci oparzeń.

Polisa podróżna obejmuje te obszary, które są najbardziej narażone na szwank na dalekim wyjeździe. Działa od momentu rozpoczęcia podróży aż do jej zakończenia. Chroni bagaż oraz podróżnych i zapewnia wsparcie w niemal każdej sytuacji. W ramach ubezpieczenia turystycznego można nabyć także OC w życiu prywatnym, NNW. Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa na wyjazd do Grecji powinno wynosić co najmniej 100 000 zł, aby zapewnić kompleksowe świadczenie w nagłym wypadku.

Przykład.

31-letni Grzegorz wybiera się na wymarzoną podróż do Grecji. Odwiedził Mubi, aby kupić polisę turystyczną na ten tygodniowy wyjazd. Oto oferty, które ma na oku:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
30,18 zł
Proama Koszty leczenia: 100 000 zł32,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
37,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Pamiętaj, że wybierając ubezpieczenie na wyjazd do Grecji, powinieneś wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu będziesz mieć spokojny wakacyjny wypoczynek, bez obaw o ewentualne nieprzewidziane sytuacje.

EKUZ w Grecji

Na podróż do Grecji można zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przysługuje osobom odprowadzającym składki na NFZ i można ją uzyskać we właściwym oddziale funduszu. Zapewnia dostęp do publicznej opieki medycznej w danym kraju i uprawnia do skorzystania z podstawowych usług medycznych. Ubezpieczenie nie pokryje wyższych kosztów leczenia specjalistycznego w prywatnych placówkach czy transportu medycznego do kraju. W tych przypadkach konieczne jest wykupienie dobrowolnej polisy na podróż.

Placówki w Grecji świadczące usługi w ramach EKUZ:

 • zakłady opieki zdrowotnej EOPYY (Narodowy System Świadczeń Zdrowotnych);
 • regionalne i wiejskie gabinety lekarskie;
 • gabinety lekarskie i szpitale prywatne, którzy podpisali umowę z EOPYY;
 • przychodnie przyszpitalne (należące do Narodowego Systemu Zdrowia – NSZ);
 • centra zdrowia NSZ;
 • szpitale NSZ.

Grecja – wybrane atrakcje turystyczne

Hellada swoim bogactwem kulturowym zadziwia do dziś! W Grecji mieści się tak wiele zabytków i dzieł sztuki, które przetrwały od czasów starożytności, że trudno wszystko zobaczyć za jednym razem. Może się okazać, że konieczna jest kolejna wizyta w tym pięknym kraju na południu Europu, aby pokonać go wzdłuż i wszerz i poznać do głębi.

Atrakcyjne lokalizacje, które warto odwiedzić w Grecji:

 • Ateny: Akropol, Partenon, Erechtejon, Propyleje, Agora, Stoa Attalosa, Teatr Dionizosa, świątynia Hefajstosa, wzgórze Lykavittos;
 • Kreta: Pałac w Knossos;
 • Peloponez: Lwia Brama, Mykeny;
 • Delfy: świątynia tolosową, miejsce wyroczni;
 • Olimpia: fundamenty gimnazjonu;
 • Mykeny: grobowiec Agamemnona, kompleks Myken (m.in. Lwia Brama);
 • Epidauros: teatr;
 • Saloniki: Biała Wieża, Agia Sofia, Agios Dimitros (bazylika św. Dymitra), Agios Nikolaos Orfanos, promenada;
 • Kalampaka: Meteory, zespół monastyrów;
 • Santoríni: Thira, monastyr św. Mikołaja, ruiny Akrotiri, Muzeum Prehistorycznej Thery, Oia, mały kościół św. Mikołaja, Czerwona Plaża (Kokkini);
 • Rodos: Lindos;
 • Zakynthos: Zatoka Wraku.

Podsumowanie

 • Aktualnie Grecja jest otwarta na turystów z Polski i pozostałych części świata. W związku z COVID-19 obowiązują jedynie maseczki w komunikacji publicznej i dystans społeczny w miejscach zatłoczonych.
 • Do wjazdu na teren Grecji polskich obywateli uprawnia dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą pamiętać o zabraniu ze sobą także prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ważnej polisy OC.
 • Wyjeżdżając do Grecji, nie zapomnij o zakupie ubezpieczenia turystycznego i assistance na samochód. Zapewni to spokój i pewność Tobie oraz bliskim. A greckie wakacje będą oznaczać samą przyjemność!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Grecji jest bezpiecznie?

Na terenie Grecji nie ma zagrożenia terrorystycznego. W związku ze wzrostem przestępczości spowodowanym kryzysem gospodarczym i pojawieniem się dużej liczby ludności napływowej, w miejscach publicznych należy zachować ostrożność. Przyda się zwłaszcza w obleganych przez turystów lokalizacjach, na plażach i w środkach transportu miejskiego oraz na parkingach niestrzeżonych w miastach portowych.

Dlaczego warto wybrać się do Grecji?

Czas spędzony w Grecji to wspaniały pomysł zwłaszcza dla podróżników, którzy lubią odkrywać i pasjonują się historią. Czeka tam na nich całe mnóstwo pozostałości ze starożytności.

Kiedy najlepiej udać się do Grecji?

Ciepłolubni powinni wybrać się na greckie wczasy w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień) – wtedy temperatury są najwyższe. W sierpniu woda morska zaczyna się powoli ochładzać.

Czy na wyjazd do Grecji wystarczy EKUZ?

Zdecydowanie nie. Podczas pobytu na wczasach w Grecji może dojść do wypadku, który będzie wymagał akcji ratunkowej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a po przewiezieniu do szpitala – skomplikowanego zabiegu. EKUZ tego nie opłaci. Wszystkie koszty może natomiast pokryć ubezpieczenie turystyczne.