Data dodania: 01 lutego 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Francji

Francja kojarzy się z błogim Lazurowym Wybrzeżem, romantycznym Paryżem oraz winiarskimi rejonami Bordeaux i Prowansja. Ten kraj w Europie Zachodniej przyciąga pod wieloma względami. Chcesz do niego wyjechać? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą do Francji. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się na wyprawę.

francja
Spis treści:
 1. Jaka jest sytuacja we Francji w związku z COVID-19?
 2. Jak przebyć drogę z Warszawy do Paryża?
 3. Jakie dokumenty uprawniają do wyjazdu na teren Francji?
 4. Jaka jest sytuacja drogowa we Francji?
 5. Jaka polisa na samochód przyda się podczas pobytu we Francji?
 6. Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodowego assistance?
 7. Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda się na wyjeździe do Francji?
 8. Co obejmuje ubezpieczenie na narty we francuskich Alpach?
 9. Gdzie warto być we Francji?

Francja a koronawirus – czy są obostrzenia?

W związku ze stabilizacją sytuacji pandemicznej na świecie Francja nie stosuje obecnie restrykcji wjazdowych czy pobytowych dla turystów z Europy. Obostrzenia zostały zdjęcie 1 sierpnia 2022 r. Od tamtej pory przy wjeździe do Francji nie trzeba okazywać paszportu sanitarnego, unijnego certyfikatu Covid-19 ani negatywnego wyniku testu. Wyjątek stanowią podróżujący z Chin. Te osoby, nawet jeśli tylko miały przesiadkę w Chinach, muszą spełnić określone warunki: w trakcie lotu muszą mieć maseczkę chirurgiczną i posiadać dokument stwierdzający brak zakażenia.

Może to być:

 • negatywny wynik testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 (wykonany najwcześniej 48 godzin przed odlotem);
 • podpisanie oświadczenia o braku symptomów chorobowych, niekontaktowaniu się z osobami zakażonymi przez ostatnie 2 tygodnie (14 dni);
 • zobowiązanie się do poddania testowi po przylocie do Francji i odbycia kwarantanny w razie stwierdzenia zakażenia.

Linie lotnicze mają prawo odmowy wpuszczenia osoby na pokład samolotu, jeśli niespełniony zostanie któryś z powyższych warunków. Restrykcje zostały w tym względzie przywrócone 1 stycznia 2023 i pierwotnie zakładano, że potrwają do końca miesiąca, jednak niewykluczone, że zostaną przedłużone.

Kierunek: Paryż – jak dostać się z Warszawy?

Do stolicy Francji można dostać się z Polski na kilka sposobów. Jedną z możliwości zapewnia droga lądowa. Samochód pokonuje trasę liczącą blisko 1 600 km w 16,5 godz. Trasa wiedzie przez Poznań, Magdeburg, Dortmund, Düsseldorf, Kolonię i Charleroi.

Autostrady w Niemczech i Belgii są darmowe, jednak we Francji występują płatne odcinki. Głównym kosztem podróży własnym autem do Francji będzie paliwo. Przy założeniu, że samochód spala średnio 7 l/100 km, a cena za 1 l paliwa to ok. 7 złotych, koszt dojazdu z Warszawy do Paryża w jedną stronę wyniesie blisko 800 zł. Najbardziej opłacalny okaże się przy większej liczbie podróżnych i 2 zmieniających się kierowcach. Wtedy nocleg w trasie nie będzie konieczny.

Tę samą trasę można pokonać zorganizowanym środkiem transportu. Autokar pokonuje ją w czasie od 19,5 do prawie 35 godz. Przewoźnicy jeżdżą na tej trasie kilka razy dziennie o różnej porze. Koszt biletu to wydatek minimum 239 zł.

Amatorzy kolei z pewnością postawią na ten środek transportu. Składy pokonują dystans ponad 1 360 km w nieco ponad 23 godziny. Codziennie kursuje 28 pociągów. Ceny biletów zaczynają się od ok. 357 zł.

Najszybciej do Paryża można dostać się samolotem. Lot bezpośredni z jednego z Warszawskich lotnisk zajmuje ok. 2,5 godz., a samolot pokonuje w tym czasie odległość 1 367 km w powietrzu. Bilety lotnicze kosztują już od 329 zł.

Wjazd i pobyt we Francji – potrzebne dokumenty

Aby legalnie dostać się na terytorium Francji i tam przebywać, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości. Turyści z Polski, tak jak obywatele wszystkich pozostałych państw członkowskich, są zwolnieni z obowiązku meldunkowego.

Kierowcy muszą zabrać ze sobą do Francji również:

 • prawo jazdy;
 • ważną polisę OC.

Jazda samochodem do Francji – co trzeba wiedzieć?

Z francuskim wymiarem sprawiedliwości lepiej nie zadzierać. Oto najważniejsze kwestie dot. przepisów drogowych w tym kraju:

 • polskie i międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane we Francji;
 • łamanie przepisów drogowych jest surowo karane;
 • dzieci do 10 lat trzeba przewozić w specjalnych fotelikach;
 • pieszy jest na uprzywilejowanej pozycji względem samochodu;
 • kierowca może rozmawiać przez telefon jedynie za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego.
uwaga
Uwaga

Nawet za rozmowę przez zestaw głośnomówiący można dostać mandat. Stanie się tak, jeśli udowodnione zostanie, że rozmowa przyczyniła się do wypadku. Kara wynosi wówczas 90 euro.

grafika

Za brak któregoś z ww. elementów grozi kara w wysokości 135 euro. Bezwzględnie zakazane jest posiadanie na pokładzie antyradaru – jego stwierdzenie wiąże się z mandatem 1 500 euro.

grafika

Za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h grozi zatrzymanie prawa jazdy przez mundurowych. Pomniejsze wykroczenia wiążą się z wysokimi mandatami, które należy opłacić na miejscu, aby móc kontynuować jazdę.

Ekspert radzi:

Piesi, zwłaszcza w dużych miastach, często wchodzą na jezdnię na czerwonym świetle. Zalecana jest więc jazda z niewielką prędkością, aby móc wyhamować w nagłej sytuacji. Zasadę ograniczonego zaufania stosuj także wobec paryskich kierowców, którzy często nie używają kierunkowskazów. Zdarza im się skręcać z prawego pasa w lewo lub odwrotnie. W Paryżu pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony – także na rondach. Poza stolicą pierwszeństwo na rondach mają pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, o czym informują stosowne znaki drogowe.

Ubezpieczenie na samochód do Francji

Do legalnego poruszania się pojazdem w kraju i za granicą konieczna jest ważna obowiązkowa polisa odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Na większe dystanse szczególnie przyda się dobrowolne ubezpieczenie. Assistance zapewni wsparcie w opresji drogowej, natomiast autocasco zagwarantuje świadczenie w przypadku szkody z winy ubezpieczonego lub całkowitej utraty pojazdu.

Assistance samochodowe na wyjazd autem do Francji

Wybierając pakiet assistance całorocznego, można od razu zdecydować się na bogatszy pakiet obejmujący szeroką pomoc również za granicą. Dopłata może z początku wydawać się spora, jednak jest w pełni uzasadniona. Koszty pomocy drogowej we Francji są bardzo wysokie. Unikniesz ich, zapewniając sobie szeroki zakres assistance w podróży zagranicznej.

Polisa podróżna na wyjazd do Francji

Pasażerom podróżującym do Francji przyda się ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia, jeśli np. zarazisz się koronawirusem. Towarzystwo pokryje też, zakwaterowania na czas izolacji czy kwarantanny. Zorganizuje i opłaci również powrót do kraju.

Przykład:

32-letni Daniel wybiera się ze znajomymi na 4-dniowy wypad do Paryża. Wszedł na Mubi, aby porównać najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia turystycznego na ten wyjazd. Oto 3 pierwsze oferty, które otrzymał:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)16,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakj.w.17,00 zł
You Can Drive100 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)17,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Ochrona ubezpieczeniowa na wyjazd wychodzi ok. 4 zł dziennie, czyli poniżej 1 euro. To nieporównywalna kwota do tej, jaką trzeba zapłacić za usługi medyczne we Francji. Za niewielką opłatą można jeszcze dokupić rozszerzenie o zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Polisa na podróż to najlepiej wydane pieniądze – zainwestowane we własny spokój.

Ubezpieczenie na narty we Francji

Okolice Mont Blanc (4 807 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Europy przyciągają narciarzy z całego kontynentu. Alpy to raj dla zapalonych miłośników białego szaleństwa na stoku. Jeśli jesteś jednym z nich i planujesz poszusować we Francji, rozszerz ochronę o polisę narciarską. Po wypadku w górach zapewnia organizację i pokrycie kosztów akcji ratunkowej, transport medyczny oraz leczenie.

Przykład:

Wspomniany wcześniej Daniel stwierdził razem z przyjaciółmi, że będą idealne warunki do szusowania po stoku. Podczas swojego 4-dniowego pobytu we Francji planują oprócz zwiedzania i wypoczynku również wybrać się na narty lub snowboard. Sprawdźmy, jak teraz kształtują się oferty:

TowarzystwoKoszty leczeniaNNWOCDodatkowe usługiCena
AXA Partners200 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie)17,24 zł
mtu24.pl80 000 złbrak50 000 złubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)27,00 zł
mtu24.pl80 000 zł20 000 złbrakubezpieczenie sportowe; ochrona COVID (zachorowanie, izolacja, kwarantanna)28,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego mubi.pl [styczeń 2023].

Uzyskanie właściwej ochrony na Mubi jest dziecinnie proste. Wystarczy, że podasz kierunek wyjazdu, długość urlopu, liczbę i wiek podróżnych oraz cel podróży. Sprawdź sam!

Największe atrakcje we Francji

Bogata kulturowo Francja zapewnia całą masę atrakcji turystycznych. Ciągną tu wielkie grupy podróżnych z całego globu. A jakie są najciekawsze lokalizacje do zobaczenia we Francji?

Tego nie możesz pominąć we Francji:

 • Paryż – Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Most Aleksandra III, Notre Dame de Paris, Bazylika Sacré-Cœur, Sainte-Chapelle, Luwr, Musée d’Orsay, Les Invalides, Opéra Garnier, Place de la Concorde, Galeries Lafayette Haussmann, Disneyland Resort Paris;
 • Wersal – Pałac wersalski, kompleks ogrodowo-parkowy;
 • Giverny – Dom i ogród Claude’a Moneta;
 • Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała);
 • Carcassonne – zamek i mury obronne;
 • Lazurowe Wybrzeże – Riwiera Francuska: Saint-Tropez, Cannes, Nicea i Monako;

Podsumowanie

 • Obecnie w związku z COVID-19 Francja stosuje restrykcje jedynie wobec przybywających z Chin. Pozostali turyści mogą przemieszczać się swobodnie bez obostrzeń.
 • Wyjeżdżając własnym samochodem do Francji, najlepiej wyruszyć z dwójką kierowców prowadzących na zmianę. W innym przypadku konieczny będzie nocleg w trasie.
 • We Francji obowiązują surowe kary za łamanie przepisów drogowych. Aby ich uniknąć, należy stosować się do zaleceń władz lokalnych.
 • Do Francji zabierz ze sobą szeroki assistance obejmujący zagranicę. Wszyscy podróżni powinni mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne uwzględniające występujące podczas wyjazdu ryzyka.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy we Francji jest bezpiecznie?

We Francji obowiązuje obecnie 2. stopień zagrożenia terrorystycznego. W miejscach publicznych można dostrzec wzmożone środki bezpieczeństwa, w tym mundurowych z długą bronią. W dzielnicach turystycznych w biały dzień, jak i po zmroku można poruszać się bez większych obaw.

Czy we Francji jest drogo?

Ceny we Francji mogą wydać się wysokie dla większości turystów z Polski. Można jednak zaoszczędzić, wybierając hotel o niższym standardzie i bez widoku na Wieżę Eiffle’a. W kawiarniach w jej najbliższym pobliżu ceny w lokalach również będą najwyższe. Wystarczy jednak wybrać się do sąsiednich dzielnic, aby wydać na kawę i makaroniki znacznie mniej.

Czy we Francji obowiązuje EKUZ?

Tak. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na terenie Francji. Zapewnia dostęp do podstawowych usług opieki medycznej na tych samych zasadach, co obywatelom Francji. Nie gwarantuje dostępu do specjalisty, np. dentysty. Tutaj zastosowanie znajduje prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Źródła