Data dodania: 01 marca 2023 Autor: Rafał Gliński

Samochodem do Rumunii – jakie ubezpieczenie podróżne przyda się w Transylwanii?

Rumunia słynie z zabytkowych zamków, pięknej przyrody i górskich tras widokowych. Stolica tego państwa nad Morzem Czarnym swego czasu była nazywana Paryżem Wschodu. W tym poradniku znajdziesz praktyczne informacje, które przydadzą Ci się przed wyruszeniem w podróż do malowniczego Siedmiogrodu.

rumunia
Spis treści:
 1. Jak wygląda obecna sytuacja epidemiczna w Rumunii?
 2. Jak narodziło się współczesne państwo rumuńskie?
 3. Jak pokonać dystans z Warszawy do Bukaresztu?
 4. Jakie dokumenty pozwalają na wjazd do Rumunii?
 5. Jak jest stan dróg w Rumunii?
 6. Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Rumunii?
 7. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Rumunii wykupić?
 8. Co zobaczyć w Rumunii?

Nie zapomnij się ubezpieczyć na wyjazd do Rumunii. Polisa turystyczna i samochodowe assistance zagwarantują wsparcie w wyjątkowej sytuacji!

Rumunia a koronawirus – czy są obostrzenia?

W związku z łagodzeniem się sytuacji pandemicznej na świecie w Rumunii zostały zniesione obostrzenia pandemiczne.

Przepisy sanitarne obowiązujące w Rumunii:

 • nie są wymagane testy na koronawirusa;
 • nie obowiązuje kwarantanna;
 • nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego;
żarówka
Warto wiedzieć:

Władze Rumunii zalecają noszenie maseczek ochronnych w zatłoczonych miejscach (zamkniętych i otwartych) oraz wszędzie tam, gdzie zachowanie dystansu społecznego nie jest możliwe (np. dworce, targi, środki komunikacji publicznej).

Początki państwa rumuńskiego

Tereny dzisiejszej Rumunii od VI w. p.n.e. zamieszkiwał lud Daków. Jego członkowie pod wodzą Burebisty stworzyli silne państwo, którego obawiał się nawet Juliusz Cezar. Później kraj podzielił się na 4 części, a zjednoczył je w 95 r. król Decebal. X w. przyniósł Siedmiogrodowi przyłączenie do węgierskiego królestwa Stefana I Świętego. Tam też na świat przyszedł późniejszy król Polski Stefan Batory. W XIV w. wydzielone zostały Hospodarstwa Wołoskie i Mołdawskie, z połączenia których ponad pięć wieków później powstała dzisiejsza Rumunia.

żarówka
Warto wiedzieć:

Na obszarze dawnej Rumunii ścierały się wpływy Węgier, Polski i Imperium Osmańskiego. W XIV w. w Suczawie osiedliła się grupa Polaków, których potomkowie stanowią obecnie Polonię rumuńską – oficjalnie uznawaną mniejszość w kraju.

Rumunia jest obecnie państwem demokratycznym. Należy m.in. do: NATO, UE i strefy Schengen. Obowiązującą walutą jest lej rumuński.

Jak dostać się z Warszawy do Bukaresztu?

Możliwości jest wiele. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z dostępnych środków transportu w tym kierunku. Zapoznaj się z informacjami zawartymi w opisie, a będziesz wiedział, z czym wiąże się wybór jednego z nich. Możesz je także ze sobą łączyć, np. zaczynając podróż autostopem, a następnie przesiadając się do pociągu. Ty decydujesz!

Samochodem do Bukaresztu

Trasę Warszawa – Bukareszt można bez problemu pokonać na kołach. Dystans mierzy od 1 388 km do 1 684 w zależności od wybranej drogi. Najkrótszy wariant prowadzi przez Słowację i Węgry, natomiast dłuższy zahacza o Czechy. Na pokonanie dystansu potrzeba ok. 17 godz. Koszt wyprawy samochodowej to ok. 166 EUR (ok. 782 zł wg kursu z dn. 17.03.2023 r.).

Autobusem do Bukaresztu

Z Warszawy do stolicy Rumunii można się dostać za pomocą transportu zbiorowego. Autobusy odjeżdżają 3 razy dziennie z warszawskiego Dworca Zachodniego lub spod stacji metra Marymont i docierają do bukaresztańskiej dzielnicy Militari. Podróż trwa średnio 35,5 godz. Ceny biletów autobusowych zaczynają się od 488 zł/os.

Pociągiem do Bukaresztu

W podróż z Polski do Rumunii można wybrać się koleją. Są dwa bezpośrednie połączenia (1 dzienne i 1 nocne). Główna trasa kolejowa wiedzie przez Węgry i wymaga przesiadki w Budapeszcie. Czas przejazdu to ok. 32 godz, a ceny biletów kolejowych startują od 867 zł.

Samolotem do Bukaresztu

Z Warszawy do centralnego miasta w Rumunii najszybciej dostaniesz się samolotem. Bezpośrednie loty z lotniska Chopina trwają niecałe 2 godz. Maszyna pokonuje w tym czasie odległość 944 km w powietrzu. Kierunek ten obsługują m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT. Bilety zaczynają się już od 689 zł w obie strony.

Jakie dokumenty zabrać do Rumunii?

Na legalny wjazd do tego kraju potrzebujesz dowodu osobistego lub polskiego paszportu. Dokument musi być ważny na czas podróży (do momentu powrotu do kraju ojczystego). Polscy obywatele nie potrzebują wizy, mogą przebywać na terenie Rumunii do 90 dni bez zezwolenia.

uwaga
UWAGA!

Obowiązek meldunkowy dotyczy osób korzystających z kwater prywatnych przez czas dłuższy niż 15 dni. W pozostałych przypadkach zarządca obiektu noclegowego, dopełni wszystkich formalności.

Kierowcy dodatkowo muszą pamiętać o wzięciu ze sobą:

 • prawa jazdy;
 • dowodu rejestracyjnego;
 • polisy OC (zielona karta nie jest potrzebna);
uwaga
UWAGA!

Zdjęcie lub skan polisy w telefonie nie są wystarczającym potwierdzeniem posiadania danego dokumentu (np. ubezpieczenia). Rumuńskie służby nie uznają też aplikacji mPojazd.

Rzeczywistość na rumuńskich drogach

Główne drogi w Rumunii są w dobrej kondycji. Utrudnienia powodują roboty drogowe prowadzone na niektórych odcinkach. Na drogach po zmroku można trafić na nieoświetlone pojazdy (np. wozy konne czy rowery), a na poboczu zdarzają się auta pozostawione bez włączonych świateł. Z kolei po bocznych drogach przemieszczają się nieraz zwierzęta gospodarskie. Lokalne szlaki komunikacyjne są gorzej oznakowane, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Na drogach w całej Rumunii obowiązują opłaty drogowe w postaci winiet dla wszystkich pojazdów. Płatne są nie tylko drogi krajowe i autostrady, ale również pozostałe odcinki.

uwaga
UWAGA!

Winietę możesz kupić onlinie, na przejściu granicznym lub stacji benzynowej po rumuńskiej stronie. Jej cena zaczyna się od 3 euro za 7 dni. Za brak winiety grozi kara w wysokości do 9 500 RON (ok. 9 079 zł wg kursu z dn. 20.03.2023 r.).

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Rumunii:

 • należy poruszać się z włączonymi światłami mijania (przez całą dobę poza obszarem zabudowanym; w terenie zabudowanym nocą lub przy zmniejszonej widoczności);
 • wszyscy pasażerowie podczas jazdy pojazdem muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa;
 • dzieci poniżej 12. roku życiu muszą podróżować na tylnym siedzeniu;
 • kierowca musi używać zestawu głośnomówiącego, jeśli chce prowadzić rozmowy podczas jazdy;
 • obowiązuje zakaz używania telefonu komórkowego podczas kierowania;
 • na wyposażeniu obowiązkowym każdego samochodu osobowego muszą się znaleźć:

trójkąt ostrzegawczy;
apteczka podróżna;
gaśnica podręczna;
dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to bezwzględne 0,0 promila.

Na rumuńskich drogach trzeba przestrzegać przepisów. Drogówka surowo karze za ich łamanie, zatrzymując prawo jazdy. Kierowanie po spożyciu alkoholu, którego stężenie wynosi ponad 0,8 promila lub pod wpływem środków odurzających karane jest więzieniem (od 1 roku do 5 lat).

Limity prędkości na drogach w Rumunii:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym;
 • 90 km/h poza obszarem zabudowanym;
 • 100 km/h na drogach ekspresowych;
 • 130 km/h na autostradach.
żarówka
Ciekawostka:

W Rumunii znajduje się droga uznawana za najpiękniejszą na świecie. Chodzi o malowniczą Trasę Transfogarską, łączącą Pitesti z Cârțișoarą w Transylwanii. Szlak prowadzi między najwyższymi szczytami w kraju, ma wiele zakrętów, zjazdów i podjazdów. Jej fragment obejmuje najdłuższy tunel w Rumunii (884 m), który jest zamykany w okresie zimowym (od października do kwietnia lub maja) ze względu na opady i silne podmuchy wiatru.

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Rumunii

Wybierając się własnym autem do Rumunii, musisz mieć ważne OC. Przed wyjazdem upewnij się, do kiedy obowiązuje obecna polisa. Jeśli niedługo się kończy, sprawdź oferty na następny rok, dobierz dodatki, które przydadzą się na dalekim wyjeździe i wykup ochronę zawczasu. Oprócz polisy odpowiedzialności cywilnej, która zapewni Ci opłacenie strat spowodowanych przez Ciebie w ruchu drogowym, pomocne okażą się inne ubezpieczenia dobrowolne, jak np. autocasco, NNW czy assistance.

Assistance samochodowe na wyjeździe do Rumunii

W Rumunii zakazane jest holowanie samochodu przez inne prywatne auto. Jeśli auto odmówi posłuszeństwa w trasie, konieczne będzie wynajęcie holownika. Aby ustrzec się przed tego typu nieprzewidzianymi wydatkami, wyposaż się wcześniej w pakiet assistance. Niezwłocznie zapewni Ci pomoc, po kontakcie z ubezpieczycielem. Przy wyborze wariantu ochrony zwróć uwagę, aby obejmowała ona m.in.:

 • obszar działania: Polska i Europa;
 • zdarzenia: awaria, wypadek, kradzież;
 • limit holowania: min. 1 500 km;
 • auto zastępcze;
 • kierowcę zastępczego;
 • transport podróżnych;
 • zakwaterowanie i nocleg w hotelu.
 • pomoc: informacyjną, prawną i językową.

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Wybierając się na daleką podróż pamiętaj także o ubezpieczeniu turystycznym. Polisa tego typu zapewni Ci finansowanie kosztownego leczenia za granicą, jeśli ulegniesz poważnemu wypadkowi lub zarazisz się koronawirusem. Dostęp do placówek medycznych w dużych ośrodkach turystycznych nie stanowi problemu. Poza nimi sytuacja się nieco komplikuje.

W związku z tym, że Rumunia jest w Unii Europejskiej, na terenie kraju obowiązuje EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w państwie członkowskim na tych samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju. Wystarczy odprowadzać składki na Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce i przed wyjazdem uzyskać dokument w miejscowym oddziale NFZ.

Przykład:

37-letnia Daria wybiera się na 10-dniową wyprawę do Rumunii w celu zwiedzania i wypoczynku w tym kraju. W poszukiwaniu polisy turystycznej odwiedziła internetową porównywarkę ubezpieczeń podróżnych Mubi. Oto oferty, które rozważa:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
45,29 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
62,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
66,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 188 248 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 141 186 zł
75,77 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 100 000 zł
90,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Jeśli zamierzasz wybrać się na wspinaczkę górską, będąc w Rumunii, rozszerz ochronę o daną aktywność. Sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne aktywności są przeważnie wyłączone z ochrony w podstawowym wariancie polisy. Rozważ także wykupienie OC sportowego i dodatkowego ubezpieczenia bagażu (w tym sprzętu sportowego).

Co warto zwiedzić w Rumunii?

Rumunia to górzysty kraj – 70% jego powierzchni pokrywają wyżyny i pasma górskie. To ogromny teren, na którym mieszka niewielu ludzi, za to można natknąć się na dzikie zwierzęta (np. niedźwiedzie, wilki).

Podstawowe zasady turystyki górskiej w Rumunii:

 • poruszaj się tylko oznakowanymi szlakami;
 • informuj bliskich o planach wycieczkowych;
 • korzystaj z książki wyjść w schroniskach;
 • dostosuj ekwipunek do pory roku i trudności trasy;
 • zabieraj ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy.
żarówka
Warto wiedzieć:

Najwyższym szczytem w Rumunii jest Moldoveanu. Ma wysokość 2 544 m n.p.m. i znajduje się w części masywu Karpat.

Co przyciąga turystów do Rumunii?

Rumunia wydaje się jeszcze nie do końca odkrytym krajem. Oferuje szereg atrakcji, które nie są oblegane przez masę turystów. Znaczna część z nich związana jest z legendarną postacią Hrabiego Drakuli.

żarówka
Ciekawostka:

Pierwowzorem Drakuli był wołoski hospodar Wład III Palownik, żyjący na terenie dzisiejszej Rumunii w latach 1431–1476. Wywodził się z dynastii Basarabów i zostawił po sobie liczne posiadłości (m.in. zamek Poenari zwany Cytadelą).

Najchętniej odwiedzane miejsca w Rumunii:

 • Bukareszt – ruiny Curtea Veche, Bulevardul Unirii, Pałac Królewski, Ateneum Rumuńskie, klasztor Stavropoleos, Muzeum Rumuńskiego Chłopa, Narodowe Muzeum Wojskowe;
 • Kluż-Napoka – plac Unirii, kościół św. Michała, Muzeum Etnograficzne Siedmiogrodu;
 • Braszów – stare miasto, ratusz, Czarny Kościół, Cerkiew św. Michała, Strada Sforii;
 • Bran – zamek Drakuli;
 • Pitești – ruiny zamku Cytadela Poenari;
 • Hunedoara – Zamek Korwina;
 • Curtea de Argeș – cerkiew;
 • Alba Iulia – Katedra św. Michała;
 • Sighișoara – mury obronne, Kościół na Wzgórzu;
 • Săpânța – Cimitirul Vesel (Wesoły Cmentarz);
 • Sybin – Muzeum Brukenthala, Muzeum ASTRA;
 • Pâclele – wulkany błotne.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy do Rumunii potrzebny jest paszport?

Aby dostać się do Rumunii, potrzebujesz ważnego na czas wyjazdu paszportu. Jeśli jesteś obywatelem kraju członkowskiego UE (lub członkiem jego rodziny), wystarczy Ci dowód osobisty.

Jaki język obowiązuje w Rumunii?

Językami urzędowymi w tym kraju są: rumuński, mołdawski i wołoski (z grupy języków wschodnioromańskich). Mieszkańcy większych miejscowości turystycznych często posługują się językiem angielskim. Na prowincji może przydać się znajomość rosyjskiego.

Co zjeść w Rumunii?

Będąc w tym kraju warto spróbować tradycyjnych rumuńskich wyrobów. Należą do nich m.in. baklawa i ciasto kozunak. Rumuni słyną z produktów cukierniczych (chałwy, ptasiego mleczka, pączków papanasi i ciast z miodem, orzechami i bakaliami). Kraj znany jest z wyrobów ze śliwek (m.in. tuica – śliwowica oraz powidła) oraz rumuńskiej odmiany salami – sibiu.