Data dodania: 22 marca 2023 Autor: Rafał Gliński

Bezpieczna podróż samochodem do Belgii – jakie ubezpieczenie wybrać?

Belgia słynie z wyśmienitej czekolady i doskonałych wyrobów piwnych. Na jej terenie znajdują się liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody. Mieści się tam też wiele atrakcji turystycznych z zabytkami i parkami rozrywki na czele. Wybierając się do Belgii własnym autem, możesz objechać więcej w krótszym czasie.

belgia
Spis treści:
 1. Jak wygląda sytuacja w Belgii w związku z COVID-19?
 2. Jakie były początki państwa belgijskiego?
 3. Jakie dokumenty pozwalają na wjazd do Belgii?
 4. Jak dostać się do Belgii z Polski?
 5. Jakie realia panują na belgijskich drogach?
 6. Jakie ubezpieczenie komunikacyjne zabrać na wyjazd autem do Belgii?
 7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance samochodowego?
 8. Jaką polisę turystyczną zabrać do Belgii?
 9. Co zobaczyć w Belgii?

Przed wyjazdem nie zapomnij o zakupie polisy assistance i ubezpieczeniu podróżnym! Zapewnią Ci pomoc w nagłej sytuacji, jeśli komuś z Twoich towarzyszy przydarzy się wypadek lub auto nagle odmówi posłuszeństwa.

Belgia a koronawirus – czy są obostrzenia?

W odpowiedzi na stabilizującą się sytuację epidemiczną na świecie wywołaną przez koronawirusa belgijskie władze wycofały się niemal ze wszystkich dotychczasowych restrykcji covidowych.

Przepisy sanitarne obowiązujące w Belgii:

 • przy wjeździe do kraju nie jest wymagany certyfikat szczepienia, przejścia choroby ani negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie;
 • turyści z Polski nie muszą odbywać kwarantanny wjazdowej;
 • nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego;
 • trzeba stosować maseczki ochronne na terenie szpitali i ośrodków zdrowia (obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia).
uwaga
UWAGA!

Przebywający w ciągu ostatnich 14 dni w krajach wysokiego ryzyka UE lub poza strefą Schengen muszą przedstawić certyfikat szczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu pod kątem zarażenia koronawirusem. Test PCR musi być wykonany max. 72 godziny przed przyjazdem. Do czasu uzyskania negatywnego wyniku turysta trafia na przymusową kwarantannę. Po 7 dniach test należy powtórzyć – pozytywny wynik oznacza wydłużenie izolacji o kolejne 10 dni. Kwarantanna wjazdowa nie dotyczy rezydentów.

Dokładne wytyczne w poszczególnych rejonach mogą się różnić. Lokalne władze na bieżąco reagują i wprowadzają niezbędne środki ostrożności w zależności od poziomu zagrożenia covidowego.

żarówka
Warto wiedzieć:

Przed przyjazdem do Belgii sprawdź oficjalne kanały informacji rządowej. Dowiedz się, jaki jest aktualny poziom zagrożenia epidemicznego na danym obszarze kraju.

Belgia – początki państwowości

Tereny obecnej Belgii w starożytności zamieszkiwali Celci, którzy w niedługim odstępie czasu znaleźli się pod panowaniem Rzymian. W okresie średniowiecza ziemie te trafiły w ręce Franków i królestwa Brabancji. W wyniku wygranego powstania przeciwko Holendrom w 1830 r. Belgowie wywalczyli niepodległość.

Współczesne Królestwo Belgii to monarchia konstytucyjna, której głową jest Król Filip I. To państwo federacyjne złożone z:

 • 3 wspólnot:

Wspólnota Francuska;

Wspólnota Flamandzka;

Wspólnota Niemieckojęzyczna;

 • 4 regionów językowych:

region francuskojęzyczny;

region niderlandzkojęzyczny;

2-języczny region Brukseli (francusko-flamadzki);

region niemieckojęzyczny;

 • 3 regionów autonomicznych:

Region Flamandzki;

Region Waloński;

Region Stołeczny Brukseli.

Belgia jest jednym z państw założycieli Wspólnoty Europejskiej. Jest obecnie członkiem m.in.: UE i NATO. Obowiązującą walutą jest euro.

Jaki dokument jest potrzebny na wjazd do Belgii?

Do legalnego wjazdu na terytorium Belgii wystarczy dowód osobisty lub polski paszport. Ważność dokumentu wjazdowego nie jest określona – ważne, aby jego termin nie upłynął przed powrotem do ojczyzny. W celach turystycznych można przebywać w Belgii bez pozwolenia do 90 dni. Pobyt powyżej 3 miesięcy lub w innym celu trzeba zgłosić niezwłocznie w ciągu 10 dni od przybycia. Wniosek o zarejestrowanie składa się w miejscowym urzędzie gminy, a warunkami otrzymania meldunku są m.in. posiadanie:

 • zatrudnienia lub samozatrudnienia;
 • miejsca zamieszkania lub zakwaterowania;
 • środków do samodzielnego utrzymania się;
 • aktu małżeństwa lub zarejestrowanego związku partnerskiego.

Jak pokonać trasę: Warszawa – Bruksela?

Dystans między Polską a Belgią nie jest ogromny, jednak w zależności od preferencji jest kilka możliwości jego pokonania. Przedstawiamy poniżej najwygodniejsze opcje. Możesz postawić na jeden środek transportu lub połączyć kilka (np. podróż zacząć a autokarze, a następnie przesiąść się do pociągu). Ważne, aby podróż przebiegła po Twojej myśli!

Samochodem do Brukseli

Ze stolicy Polski do centralnego miasta Belgii można udać się na własną rękę. Droga lądowa w minimalnym wymiarze mierzy 1 294 km, a jej przejazd zajmuje niewiele ponad 11 godz. Trasa prowadzi przez Niemcy (pod Berlinem) i Holandię. Pozostałe warianty wiodą bardziej na północ (1 547 km; 13,5 godz.) lub południe (1 394 km; 12 godz.). Całkowity koszt przejazdu samochodem (wraz z opłatami autostradowymi) waha się w granicach 178–189 EUR (838–890 zł wg kursu z dn. 15.03.2032 r.).

Autobusem do Brukseli

Ten sam dystans z Polski do Belgii można pokonać za pośrednictwem transportu zbiorowego. Z Warszawy do Brukseli kursują 4 regularne linie autobusowe, w tym 2 nocne. Czas przejazdu między warszawskim Dworcem Zachodnim a brukselskim Dworcem Centralnym wynosi ok. 20–21,5 godz. Trasę obsługuje 2 przewoźników, a bilety autobusowe kosztują 239–688 zł/os.

Pociągiem do Brukseli

Nie ma już bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Warszawą a Brukselą. Nie oznacza to, że do Belgii nie można dostać się przy pomocy tego środka transportu. Podróż pociągiem wymaga przynajmniej 1 przesiadki (w Niemczech). Z Warszawy można dostać się do Berlina, a następnie wsiąść w pociąg do Brukseli. Pokonanie trasy zajmuje zazwyczaj ok. 22,5 godz. Łączny koszt biletów kolejowych opiewa na kwotę 47 EUR (221 zł wg kursu z dn. 15.03.2032 r.).

Samolotem do Brukseli

Niewątpliwie najszybszym sposobem na przedostanie się z Polski do Belgii jest skorzystanie z usług linii lotniczych. Samolot pokonuje odległość w linii prostej (1 160 km) w czasie ok. 2 godz. Do wyboru pasażerów są różni przewoźnicy (Ryanair, Wizz Air lub LOT). Koszt podróży w obie strony za pośrednictwem tanich linii lotniczych to wydatek min. 712 zł.

Jakie są realia na belgijskich drogach?

Transport drogowy w Belgii jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Podstawę infrastruktury stanowią autostrady i obwodnice wszystkich większych miast. Główne węzły komunikacyjne prowadzą do Brukseli, Antwerpii i Liège. Ze względu na swoje położenie, Belgia jest ważnym krajem tranzytowym.

Informacje drogowe dla kierowców:

 • wszystkie drogi w Belgii mają blisko 146 000 km (blisko 118 000 km o nawierzchni asfaltowej);
 • Belgia posiada 1 682 km autostrad (w pełni oświetlonych i darmowych).
żarówka
Ciekawostka:

Belgijska sieć drogowa zajmuje 1. miejsce w Europie pod względem pokrycia kraju i 2. (zaraz za Holandią) pod kątem autostrad.

Zasady, których trzymają się belgijscy kierowcy, są znane również w Polsce. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, aby nie narażać się na dotkliwe kary i ryzyko uszkodzenia pojazdu, a także utraty zdrowia czy nawet życia.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Belgii:

 • pierwszeństwo przejazdy mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony – tzw. reguła prawej dłoni obowiązuje na wszystkich belgijskich drogach, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej;
 • wszyscy pasażerowie w pojeździe muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa;
 • kierowca nie może rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy;
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.
żarówka
Warto wiedzieć:

W niektórych belgijskich miastach (np. Antwerpii, Brukseli i Gandawie) obowiązuje strefa niskiej emisji (LEZ). Samochody, które nie spełniają warunków, mogą wjechać tam wyłącznie po rejestracji w systemie i wniesieniu należnej opłaty.

Limity prędkości na drogach publicznych w Belgii:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym;
 • 70 km/h poza obszarem zabudowanym;
 • 90 km/h na drogach szybkiego ruchu (2-jezdniowych);
 • 120 km/h na autostradach.

Kary za zbyt szybką jazdę w Belgii są surowe. Mandaty w zależności od przewinienia wynoszą 140–400 EUR. Przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 40 km/h (w terenie zabudowanym o 30 km/h) oprócz wysokiego mandatu, belgijska drogówka może zatrzymać prawo jazdy.

uwaga
UWAGA!

Mandat musisz opłacić na miejscu, zaraz po jego otrzymaniu. Jeśli nie zgadzasz się na jego przyjęcie, wpłacona kwota będzie kaucją na poczet późniejszego postępowania sądowego. Przy braku wpłaty, pojazd umieszczany jest na policyjnym parkingu do czasu otrzymania pieniędzy (również za usługi holowania i parkingu). W takich sytuacjach przyda Ci się gotówka (ok. 150–300 EUR).

Ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd autem do Belgii

Absolutnym minimum w podróży własnym samochodem do Belgii jest polisa odpowiedzialności cywilnej. Belgijskie władze, wychodzą z założenia, że pojazd zarejestrowany w Polsce ma obowiązkowe ubezpieczenie OC. Polscy ubezpieczyciele są honorowani na terenie Belgii – nie musisz wyrabiać zielonej karty (wystarczy wydruk polisy lub certyfikat ubezpieczenia). Polisa ma być ważna – z tego względu przed wyjazdem, upewnij się, czy nie kończy się jej termin. Jeśli tak, rozejrzyj się za ofertami na kolejny rok i wykup ochronę z wyprzedzeniem, aby zachować ciągłość ubezpieczenia.

Assistance samochodowe na podróż do Belgii – jaki pakiet wybrać?

Wybierając ubezpieczenie na samochód i mając już pewne plany wyjazdowe, zwróć uwagę, czy dana oferta sprosta Twoim wymaganiom. Do podstawowej ochrony dobierz ubezpieczenia dobrowolne (NNW, autocasco), zapewniające wsparcie daleko od domu. Pakiet assistance zagwarantuje niezbędną pomoc w podróży. Co powinien zawierać?

Assistance na wyjazd do Belgii powinien obejmować:

 • obszar działania: Polska i Europa;
 • holowanie: do 1 500 km (lub bez limitu);
 • auto zastępcze: min. 2 dni;
 • kierowcę zastępczego;
 • transport kierowcy i pasażerów;
 • zakwaterowanie i nocleg: min. 1 dzień;
 • kontynuowanie podróży;
 • pomoc językową.

Ubezpieczenie turystyczne do Belgii – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenia dobrowolne na podróż do Belgii są rekomendowane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szczególnie przydatne może okazać się ubezpieczenie turystyczne. Polisa podróżna zapewnia bowiem wsparcie uczestnikom wyprawy, gdy dojdzie do niespodziewanego zdarzenia, w wyniku którego konieczna będzie interwencja lekarska.

Opieka medyczna w Belgii stoi na wysokim poziomie. Nie powinieneś mieć problemu z dostępem do lekarza. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia możesz nieodpłatnie skorzystać z opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Bez problemu uzyskasz ją w miejscowej placówce NFZ, jeśli odprowadzasz składki na fundusz.

uwaga
UWAGA!

W Belgii musisz najpierw opłacić wszystkie koszty świadczeń medycznych, a dopiero potem starać się o ich zwrot. Kasa chorych zwraca część kosztów leczenia pomniejszonych o tzw. udział własny pacjenta. Sam pokrywasz koszty transportu, ryczałt za przyjęcie do szpitala, opłaty za każdy dzień pobytu i za leki stosowane w trakcie hospitalizacji. Wyjątek stanowi wezwanie karetki do wypadku przy pracy.

Koszty leczenia w Belgii są wysokie. Standardowa wizyta lekarska to wydatek rzędu 30–35 EUR, natomiast doba w szpitalu kosztuje ok. 250 EUR. Badań i inne poboczne usługi medyczne są dodatkowo płatne. Warto wcześniej zabezpieczyć się na tę okoliczność, nabywając pakiet ubezpieczenia turystycznego zapewniającego zwrot kosztów leczenia i ratownictwa.

Przykład:

35-letni Adam wybiera się na 4-dniowy wyjazd z Polski do Belgii, aby poznać bliżej ten kraj. W poszukiwaniu polisy podróżnej odwiedził porównywarkę ubezpieczeń turystycznych Mubi. Oto oferty, które otrzymał:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł16,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
OC: 50 000 zł
17,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
21,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
25,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 187 636 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 140 727 zł
30,16 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Polisa turystyczna na wyjazd do Belgii powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę przynajmniej 300 000 zł. Dodatkowe NNW i OC w życiu prywatnym przyda się na wypadek zdarzenia losowego lub spowodowania znacznych strat (np. zniszczenia wyposażenia w pokoju hotelowym). Jeśli podczas pobytu w Belgii zamierzasz udać się na stok narciarski lub podjąć się jednej z dyscyplin sportu uznawanych za ryzykowne lub ekstremalne, uwzględnij to przy wyborze oferty.

Co zwiedzić w Belgii?

Belgia to nizinny kraj, który historycznie i kulturowo zadziwia do dziś. W 2015 r. państwo to odwiedziło ponad 8 mln turystów, generując blisko 12 mld dolarów przychodu. Największe belgijskie miasta to: Bruksela, Liège, Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Brugia i Namur.

Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne w Belgii:

 • Bruksela – rynek La Grand-Place (Wielki Plac), park Cinquantenaire (Parc du Cinquantenaire / Jubelpark), Katedra św. Michała i św. Guduli, rzeźba Atomium, kompleks Mont des Arts, Pałac Królewski, Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, pasaże Royal Gallery of Saint Hubert;
 • Brugia – stare miasto, ratusz, rynek, Gracht, katedra St.-Salvatorskathedraal (Świętego Zbawiciela), dzwonnica Belfry of Bruges, szpital Św. Jana, Concertgebouw, Groeninge Museum, Brugse Vrije Museum, Muzeum Hansa Memlinga;
 • Gandawa – zamek Gravensteen, Katedra św. Bawona, kościół św. Mikołaja, plac Kouter, Muzeum Folkloru(Huis van Alijn), Vooruit;
 • Antwerpia – rynek, ratusz, zamek Het Steen, katedra Onze-Lieve-Vrouwekatedraal (Najświętszej Marii Panny), Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, muzeum sztuki Mayer van den Bergh, Muzeum Morskie (Museum aan de Stroom), Muzeum Rubensa, Muzeum Plantina i Moretusa, Zoo.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie
specjalista
Czy w Belgii jest bezpiecznie?

Podróżując do Belgii powinni zachować ostrożności ze względu na zagrożenie terrorystyczne. W kraju obowiązuje 2. stopień zagrożenia zamachem, a ewentualny alert terrorystyczny może doprowadzić do zaostrzenia środków bezpieczeństwa. Wtedy na ulicach mogą pojawić się mundurowi z długą bronią i psami, wzmożone kontrole policyjne, prześwietlanie bagażu czy wydłużone odprawy na lotniskach.

Jakim językiem posługują się Belgowie?

To zależy od regionu. Ogólnie w Belgii są 3 języki urzędowe (holenderski, francuski i niemiecki). Większość Belgów (55%) posługuje się na co dzień niderlandzkim (holenderskim) nazywanym też flamandzkim. Mniejsza część populacji (40%) używa biegle francuskiego w lokalnej odmianie walońskiej.

Co zjeść w Belgii?

Będąc w Belgii, warto spróbować specjałów kuchni belgijskiej. Zaliczają się do nich popularne w tym kraju przekąski (np. frytki czy gofry) oraz słodycze (czekolady lub praliny). Belgowie wykazują się przy tym niezwykłym kunsztem – widocznym także w kraftowych piwach. Wśród typowo belgijskich posiłków nie brakuje: zupy belgijskiej, waterzooi czy owoców morza.

PODSUMOWANIE

 • Ruch turystyczny w Belgii odbywa się swobodnie. Ograniczenia dotyczą jedynie przyjezdnych z krajów wysokiego ryzyka oraz spoza strefy Schengen.
 • Na wjazd do Belgii wystarczy dowód osobisty lub paszport. Turyści z Polski mogą przebywać w kraju bez zezwolenia do 90 dni.
 • Podróż autem do Belgii wyjdzie najkorzystniej przy co najmniej 2 podróżnych. Najszybciej do Brukseli dostaniesz się samolotem.
 • Belgia ma najbardziej rozwiniętą sieć dróg krajowych w Europie. Pod względem autostrad ustępuje tylko Holandii.
 • Przed wyjazdem do Belgii sprawdź długość obecnej polisy OC. Jeśli zbliża się jej koniec, przedłuż ubezpieczenie. Rozważ przy tym rozszerzenie ochrony np. o pakiet assistance z szerokim zakresem holowania w Europie.
 • Na wyjazd do Belgii zabierz polisę turystyczną. Zapewni finansowanie kosztownego leczenia za granicą i ewentualnego transportu powrotnego do kraju.