Dzięki assistance osoby ubezpieczone mogą liczyć na szybką pomoc w obliczu zdarzeń losowych. Awaria samochodu, utrata bagażu, zalanie mieszkania, niezależnie od sytuacji,  usługa ta okazuje się bardzo użyteczna. Czym właściwie jest assistance, co wchodzi w jego zakres, jak działa i czego dotyczy? Poznaj lepiej to ubezpieczenie, przydatne nie tylko kierowcom.

Assistance – dobrowolne i ogólnodostępne

Na początek warto zacząć od podstaw. Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń losowych zapewnia ubezpieczonemu konkretny rodzaj pomocy, na przykład pomoc serwisową, techniczną, informacyjną albo medyczną. Polisy najczęściej obejmują obszary takie, jak transport samochodowy, podróże, dom, zdrowie czy rodzina. Zakres ochrony zostaje określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być inny, zróżnicowany pod względem grup docelowych. Liczba czynności objętych polisą zależy od wybranego przez Ciebie wariantu polisy, często zwanego pakietem. Assistance jest usługą całodobową i dostępną u rozmaitych ubezpieczycieli, przykładowo w towarzystwach ubezpieczeniowych albo w bankach.  Tego typu ubezpieczenie nie kosztuje zbyt wiele, a jego cena wiąże się z preferowanym przez Ciebie zakresem świadczeń.

Rodzaje assistance

Zazwyczaj assistance kojarzy się z pomocą udzielaną w przypadku awarii samochodu czy kolizji drogowej, na przykład w formie wymiany koła albo holowania do warsztatu. W rzeczywistości assistance dotyczy też wielu innych dziedzin naszego życia i związanych z nimi zdarzeń. Zakres korzyści również okazuje się znacznie szerszy niż zwykle łączony z tą usługą. Wśród typów ubezpieczeń assistance wyróżniamy zatem:

 • Assistance komunikacyjny – tę formę ubezpieczenia kieruje się do kierowców i pasażerów. Dzięki assistance komunikacyjnemu można uzyskać szybką i kompleksową pomoc w razie awarii, wypadku lub kolizji. Jeżeli w drodze na rodzinne wakacje nad morzem silnik Twojego samochodu nagle zgaśnie na środku rzadko uczęszczanej drogi, nie musisz się martwić – ubezpieczyciel zorganizuje holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu, dostarczy Ci pojazd zastępczy oraz zapewni Tobie i Twoim najbliższym nocleg w hotelu.

Zakres oferowanych czynności zależy od wykupionego wariantu polisy. Warto pamiętać, że opisana usługa jest niedroga – jej roczny koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co okazuje się niewygórowaną ceną za poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Często pakiety assistance komunikacyjnego włącza się jako dodatek do polisy OC i AC, choć uda się je wykupić również oddzielne.

 • Assistance podróżny – ten rodzaj ubezpieczenia assistance obejmuje pomoc w nagłych wypadkach i nieprzyjemnych sytuacjach losowych w czasie podróży. Jeśli w trakcie zagranicznego wyjazdu nagle pogorszy się Twój stan zdrowia, ubezpieczyciel zagwarantuje Ci transport do pobliskiego szpitala. Również wtedy, gdy z powodu pilnej przyczyny musisz wrócić do domu wcześniej, niż zakładał to zaplanowany termin, ubezpieczyciel udzieli Ci pomocy w dopełnieniu wszystkich formalności. Assistance podróżny ma też na celu pokrycie kosztów utraty bagażu i opieki medycznej za granicą.
 • Assistance medyczny – assistance medyczny dotyczy najrozmaitszych spraw związanych z naszym zdrowiem. Gwarantuje pomoc medyczną ubezpieczonemu i członkom jego rodziny, a opiekunom chorych zapewnia pomoc w organizacji codziennych obowiązków i życia domowego w czasie choroby. Assistance medyczny może zaoferować Ci opiekę nad dziećmi, zwierzętami, poradę psychologa, domową wizytę lekarza czy też pokrycie kosztów rehabilitacji. Zakres świadczeń bywa oczywiście znacznie szerszy, w zależności od wybranego pakietu.
 • Assistance prawny – ten typ ubezpieczenia ma celu zapewnienie dostępu do informacji i pomocy prawnej, między innymi przez przesyłanie wzorów umów, aktów prawnych albo zagwarantowanie telefonicznego dostępu do porad prawnych i tych związanych z prawami konsumentów do reklamacji.
 • Assistance domowy – assistance domowy obejmuje zdarzenia losowe związane z domem. Jeśli w Twoim mieszkaniu wybuchnie pożar albo zostanie ono zalane w czasie nagłej powodzi, ubezpieczyciel może zorganizować transport ocalałego mienia i zapewnić nocleg Twojej rodzinie. Ubezpieczyciele często udostępniają też usługi specjalistów, na przykład hydraulików czy elektryków, oferują w ramach usługi sprzątanie mieszkania, opiekę nad zwierzętami domowymi albo pogwarancyjną naprawę komputerów.
 • Assistance dla firm – w ramach tego ubezpieczenia, w razie poważnych problemów, uzyskasz pomoc w zachowaniu ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także dostęp do specjalistycznych infolinii.

Gdzie można wykupić assistance?

Ubezpieczenie assistance wykupisz u dowolnego ubezpieczyciela – w towarzystwie ubezpieczeniowym, w banku albo w innej firmie. W przypadku assistance komunikacyjnego, usługę masz szansę wykupić w towarzystwie, w którym wykupiłeś już ubezpieczenie AC lub OC, ale nie jest to warunek konieczny. Ubezpieczenie assistance nierzadko dołącza się do produktów bankowych, takich jak karty kredytowe czy rachunki osobiste albo do innych ubezpieczeń, na przykład turystycznych.

Assistance – jak to działa?

Wyobraź sobie dowolną losową sytuację. Przykładowo zdarzył Ci się nieszczęśliwy wypadek. Jeżeli posiadasz polisę assistance, wystarczy, że zadzwonisz do ubezpieczyciela, a on zorganizuje odpowiednią pomoc. Infolinie działają zwykle 24 godziny na dobę w każdym dniu tygodnia, dlatego masz szansę szybko wyjaśnić sprawę i sprawnie rozwiązać nagłe problemy.

Pamiętaj, że ubezpieczenie assistance działa od daty podpisania umowy i opłacenia składki, aż do momentu jej wygaśnięcia.

Obejmuje przy tym najróżniejsze usługi, w zależności od oferty ubezpieczyciela i wariantu, na jaki się zdecydujesz. Oferta assistance jest obecnie bardzo bogata, dlatego warto wcześniej poznać dostępne możliwości, sprawdzić rankingi ubezpieczeń, skorzystać z porównywarek i zastanowić się, jakich usług potrzebujesz. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia dokładnie przeczytaj jej warunki, by poznać zakres czynności objętych usługą i upewnić się, że uzyskasz świadczenia, za jakie zamierzasz zapłacić.

Assistance komunikacyjny chroni kierowców i pasażerów

Jeżeli na co dzień używasz samochodu, wyjeżdżasz w dalsze trasy albo Twój samochód często się psuje, assistance komunikacyjne może znacznie ułatwić Ci życie i sprawić, że kryzysowe sytuacje zawsze będą miały pomyślny finał. Wspomniana usługa ma celu zapewnienie ochrony kierowcy i pasażerom w czasie podróży. Obejmuje pomoc serwisową, informacyjną, medyczną i prawną.

Jeśli Twój samochód ulegnie awarii albo przytrafi Ci się kolizja lub wypadek drogowy, w ramach assistance możesz liczyć m.in. na:

 • naprawę pojazdu;
 • wymiana koła;
 • dostarczenie paliwa;
 • uruchomienie silnika;
 • holowanie do najbliższego lub wybranego przez Ciebie warsztatu;
 • udostępnienie informacji o tym, gdzie zlokalizowany jest najbliższy serwis;
 • wynajem pojazdu zastępczego;
 • transport współpasażerów do określonego miejsca;
 • zakwaterowanie w hotelu.

Najczęściej podstawowy pakiet assistance jest oferowany bezpłatnie jako dodatek do polis OC oraz AC. Jeżeli jednak zależy Ci na szerszym zakresie usług, zdecyduj się na bardziej rozbudowany pakiet ubezpieczenia.

Co ciekawe, likwidacja szkody albo pomoc udzielona przez ubezpieczyciela w zakresie działania polisy assistance nie ma wpływu na zniżki za bezszkodową jazdę w ramach ubezpieczeń OC i AC.

Przed wybraniem konkretnej polisy należy zwrócić uwagę na to, czy w danym wariancie ubezpieczenia przysługuje Ci pomoc jedynie na terenie Polski czy również poza granicami naszego kraju.

Już prawie 3 mln Polaków posiada ubezpieczenie assistance. Wciąż rośnie też liczba osób, które postanawiają się ubezpieczyć. Najchętniej wybierane jest niedrogie i korzystne assistance komunikacyjne, dedykowane kierowcom i pasażerom. Trudno się dziwić popularności tej usługi – awarie zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego warto oszczędzić sobie nerwów i nie tracić pieniędzy na kosztowne naprawy.

Assistance jako ubezpieczenie nie obejmuje wyłącznie spraw związanych z transportem – można wykupić także wariant medyczny czy domowy. Opisane powyżej usługi są przydatne w większości dziedzin naszego życia, dlatego że pozwalają na szybkie i sprawne rozwiązanie nagłych problemów.